Domů     Sama žít nebudu
Sama žít nebudu

Představa, že v tom bytě plném vzpomínek, zůstanu sama,byla pro mě neúnosná. Život jde přece dál a já řešení nakonec našla.

Moje sestra není příliš přívětivý člověk. Teď zrovna honí po bytě stěhováky a diriguje je jako generál. Nic podle ní neudělají správně. Chlapi zatínají zuby a mlčí. Vidím na nich, že by se k tomu rádi vyjádřili, ale raději se neohradí.

Mojí sestře se totiž zásadně neodmlouvá. Všichni, kdo znají Irenku, to vědí. A ze všech nejlépe já. Přesto právě k Irence teď chlapi nosí mé věci. Nemám kam jinam jít. Tak budu bydlet tady. Ještě si nejsem tak úplně jistá, zda dělám dobře.

Bylo to ale okamžité rozhodnutí. A stejně nečekaně rychle na ten nápad moje sestra přikývla. Tak se uvidí.

Několik let jsme se neviděly

S mojí sestrou to nebylo nikdy jednoduché. Hádaly jsem se už jako malé. Irena je dominantní a její slovo platilo, i když jsem byla starší. Už jako dospělé jsme se pak jednou kvůli celkem bezvýznamné věci, rozkmotřily na dost dlouho.

Trvalo nám celkem tři roky než jsme přestaly trucovat. Přesto mám svoji sestru moc ráda. Vím, že i má sestra mě má ráda. Jen neumí dát správným způsobem najevo své city.

Moje rodina, moje jistota

Když jsem se před třiceti lety vdávala, šla mi Irenka za svědka. Byla jsem zamilovaná a šťastná. Rodiče jsme v té době už neměly a Irenka byla do té doby moje jediné zázemí. Po svatbě se ale vše změnilo. Měla jsem manžela, brzy i dvě děti. Měla jsem rodinu.

Perfektní rodinu, základnu, jistotu. Moje sestra byla najednou trochu stranou. Dnes si to vyčítám.

Manžel ji nesnášel

Jenže můj manžel Robert od samého začátku Irenku nemohl vystát. Ale ty „sympatie“ byly oboustranné. Irenka ve své dokonalé upřímnosti mi hned po prvním setkání s Robertem řekla, co si o něm myslí. Náfuka, „samožer“ a despota. Zírala jsem na ni nechápavě.

Jak něco takového vůbec může říct o tak milém a skvělém muži. Stála jsem tehdy neochvějně za svým partnerem. Teprve po letech jsem musela uznat, že měla sestra pravdu.

Naše první krize

Robert skutečně nebyl člověk, kterého jsem si na začátku představovala. Ano, představovala, protože on už se špatně choval od začátku. Ale já to neviděla. Oči mi otevřel až šokující zážitek, kdy jsem zastihla svého manžela v naší posteli s úplně cizí ženskou.

Snažil se vše vysvětlit, omluvit. Sypal si popel na hlavu. A já na chvíli uvěřila. Měla jsem ale brzy poznat, že Robert je profesionální nevěrník a jiný už nebude.

Pořád odpouštět nejde

Měli jsme tehdy dvě děti v choulostivém věku puberťáků. Nemohla jsem je připravit rozvodem o tátu. Jenže Robert si nedal pokoj. Podváděl mě neustále a neplatily na něj mé prosby, ať toho aspoň kvůli dětem nechá. Choval se jak paša, který má svůj harém.

Ženské si začal klidně vodit domů. Bez ohledu na mě i na děti. Dost ošklivě jsme se hádali. Byli jsme tak oba zaujatí sami sebou, že jsme si nevšimli, že se na naši rodinu žena další neštěstí.

Nenápadný a tichý

Náš šestnáctiletý syn jednoho dne nepřišel v noci z diskotéky. U nás zase probíhala nechutná hádka a já se snažila z našeho bytu vyhodit Robertovu milenku, když zazvonil telefon. Volala policie. Náš syn skončil zfetovaný na psychiatrii.

Jak je možné, že jsme si nevšimli, jako rodiče, že vůbec fetuje? Roberta to vlastně vůbec nezasáhlo. Odešel v klidu se svou barbínou. Ale já byla zoufalá. Naše rodina se řítila někam do propasti a já nevěděla, jak tomu zabránit.

Syn o pomoc nestál

Navštívila jsem všechny protidrogové instituce a hledala pro syna pomoc. On o ni ale nestál. Řekl mi, že mu je z naší rodiny na zvracení a odešel. Žije na ulici. Občas se s ním setkám. Mluvíme spolu vždy ale jen věcně.

Nic mu nevymlouvám ani neradím, vím, že by se pak úplně zasekl a nechtěl by se se mnou vidět. Takto mám alespoň jistotu, že žije. A můžu mu dát nějaké peníze, prádlo a jiné potřebné věci. Ale smířit se s tím, že můj dospělý syn je feťák, to nemůžu.

Jediná naděje je pryč

Syn a manžel zklamali, ale ještě tu byla dcera Deniska. Moje naděje. Zdárně dokončila školu, našla si slušného přítele. Dokonce jsme plánovali, že by mohli bydlet u nás.

Byl to byt, kde jsem se kdysi narodila, kde žila už před tím moje máma, která tu také přišla na svět. Manžel už domů chodil zřídka, a tak jsme s dcerou a jejím přítelem zahájili rekonstrukci. Byt byl dost veliký, ideálně dvou generační.

Chtěli mě asi překvapit

Letos v létě, odjela Denisa s přítelem k moři. Naposled jsem Denisku slyšela, když mi po týdenní dovolené volala, že už se vrací domů a mají pro mě překvapení.

Místo překvapení, mi policie přišla oznámit, že na dálnici došlo k hromadné havárii, kterou dcera nepřežila. Ve velmi vážném stavu byl i její přítel. Ještě, než svým zraněním nakonec podlehl, mi stačil říct, že to překvapení měla být zpráva, že čekají miminko.

Jediná záchrana

Svět se mi totálně zhroutil. Můj, stále ještě manžel, mě nijak nepodržel a sám se příliš nehroutil. Čeká totiž dítě s jednou z těch svých milenek. V bytě jsem tak zůstala sama a na každém kroku narážela na srdce drásající vzpomínky.

V tom bytě jsem nemohla zůstat. Když jsem to řekla sestře, nejprve mi vynadala, že za všechno to mé neštěstí může, ten darebák Robert, a že mě varovala. Pak mi ale „nařídila“ ať se sbalím, že pošle někoho, aby mě k ní odstěhoval.

Štěpánka D. (56), Mělník

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
18.5.2024
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou Danou. Měla jsem
17.5.2024
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli jsme nejšťastnější pod sluncem. Viděli jsme se v něm a zahrnovali ho
15.5.2024
Chodí nafintěná a jen se tahá s chlapy. Bere vše! Je jí to jedno. Stydím se za ni a pomluvy už ani nevnímám. Takovou potupu jsem si od vlastní dcery nezasloužila! Už je to pár let, co jsem vzdala marné pokusy jí nějak domluvit. Nebo zjistit příčinu jejího, pro mě naprosto nepochopitelného chování. Občas mám pocit, že se ta nešťastná holka snad zbláznila. Začalo to úplně nevinně, rozchodem s jej
14.5.2024
Mám snad tu nejhorší švagrovou na světě! Je na mě vysazená už od začátku. Nejhorší na celé situaci je fakt, že se mě můj muž nezastane. Když jsem potkala Martina, byla jsem už vdova s dcerou na studiích. Můj manžel tragicky zahynul na cestě z práce. Prostě jednoho rána odjel a už se nám nikdy nevrátil. Naší Kačence bylo v té době osm let. Žily jsme pak mnoho let jen jedna pro druhou a vlastně n
10.5.2024
Moje sestra sbírala úspěchy po celém světě, pro svou zářnou kariéru se vzdala i rodinného života. Pozdě toho litovala. Když se její opona úspěchu zatáhla, neměla už pro co žít. Zuzana byla moje starší sestra, úžasná a talentovaná. Všichni k ní od jejího dětství pohlíželi jako na budoucí hvězdu a já byla její stín. Byla skvělá ve všem, v baletu i ve zpěvu, na rozdíl ode mne. A na který hudebn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet