Domů     Na chvíli se mi zastavilo srdce
Na chvíli se mi zastavilo srdce

Přišla jsem na svět s vrozenou srdeční vadou. Některé tepny na srdci se mi nevyvinuly, jiné zase nedostatečně. Měla jsem špatné zásobování organismu kyslíkem. Brzy po porodu jsem proto musela na operaci.

Hned po této první úspěšné operaci ale byla jasné, že není poslední. Už v dětství jsem absolvovala další. Mimo jiné také kvůli tomu, že lékaři museli některé cévy a tkáně nahradit umělými materiály. A jejich životnost je omezená, zhruba do 10 až 15 let.

Přes všechny komplikace a zdravotní potíže se mi ale podařilo dokončit základní i střední školu.

Rozhodla za mě náhoda

V 17 letech jsem potkala Tomáše. Byl o tři roky starší. Hrozně jsme se do sebe zamilovali. Bylo to krásně bláznivé a zároveň strašné. Nevěděla jsem, jak mu mám o své nemoci říct a hrozně jsem se bála, že mě kvůli ní opustí. S přiznáním jsem stále otálela.

Jednou jsme ale šli na docela náročný výlet. Statečně jsem šlapala na kopec, protože jsem přece nemohla přiznat, že je to možná nad mé síly. Ale zvládla jsem to a měla jsem obrovskou radost. Cestou zpátky na vlak jsem však zcela bez varování omdlela a upadla. A pak už si nic nepamatuji.

Málem jsem se neprobudila

Probrala jsem se v nemocnici. U mé postele seděl vyděšený Tomáš, držel mě za ruku a vedle něho stáli rodiče. Dozvěděla jsem se, že jsem měla zástavu srdce a prodělala malou klinickou smrt. Byla jsem ale právě po úspěšné operaci a živá.

A vedle mě seděl muž mého života. Už o mě věděl úplně všechno a přesto zůstal a neutekl. Nevzdal to, a když jsem se vrátila z nemocnice, požádal mě o ruku.

Věděl o mě vše a neutekl

Svatba byla do roka. Tomáš si ji nedal vymluvit. I když věděl, že jsem nemocná, že budu mít celý život potíže a že mi doktoři nedoporučují otěhotnět. Představovalo by to pro mě příliš velkou zátěž.

Nikdy nebudu mít děti a ty také ne, opakovala jsem mu stále do kolečka.Tomáš ale navrhl adopci. Po zdlouhavém úřadování a papírování jsme si domů nakonec přinesli tříměsíčního chlapečka. Byli jsme šťastná rodinka.

A i když péče o miminko byla dost náročná, zvládala jsem to nějakou dobu celkem dobře. Tomáš byl totiž vzorný manžel a pomáhal, jak mohl.

Můj stav se zhoršil

Jenže v průběhu doby se začaly moje zdravotní potíže zase zhoršovat. Měla jsem opět málo okysličenou krev. Kyslíku rychle ubývalo a můj organismus produkoval o to víc červených krvinek. Ty mi ale zase poškozovaly ledviny a další orgány.

Byla jsem na tom opravdu moc zle. Dojít z obýváku do kuchyně byla taková námaha, že jsem si musela cestou odpočinout. Když jsem oškrábala brambory, úplně mě to vyčerpalo. Byla jsem nešťastná. Měla jsem hrozné výčitku vůči synovi a manželovi.

Tomáš byl kvůli mně v jednom kole. Chodil do práce a ještě doma pomáhal, jak se dalo.

Operace byla velký risk

Potřebovala jsem další operaci. Lékaři ale nějakou dobu váhali. Šlo totiž o velice rizikový zákrok a hrozila řada komplikací. Nakonec vymysleli jisté řešení, vysvětlili mi, co mě čeká a já souhlasila.

Přestože se vůbec netajili tím, že je operace velice riskantní a nemusí dopadnout dobře. Jenže já stejně neměla na vybranou. Život bez tohoto zákroku by se stal peklem, vlastně by to ani život nebyl.

Nemohla bych se normálně starat o našeho synka ani žít normální rodinný život. Operace byla jediná naděje, kterou jsem měla a já se jí držela a už nepustila. Říkala jsem si, že to musí dobře dopadnout, jinou variantu jsem si prostě nepřipouštěla.

Opět jsem mohla žít

Operace trvala deset hodin a dopadla dobře. Byla už šestá v mém životě a vím, že pravděpodobně nebyla poslední. Cítila jsem se ale skvěle, jako nikdy před tím. Opět jsem měla dostatek energie, abych se mohla starat o rodinu a domácnost.

Začala jsem syna Tadeáše doprovázet na tréninky na fotbal, chodili jsme celá rodina plavat. A s manželem Tomášem jsme se rozhodli, že si adoptujeme ještě jedno dítě. Holčičku Adélku. Život byl najednou tak krásný a já si ho užívala plnými doušky.

Užívám si každý den

Dnes už máme Adélku doma. Roste nám jako z vody a dělá velkou radost. Oba s Tadeášem chodí do školy a celkem dobře se učí. Syn sportuje a Adélka začala kreslit.

Myslím si, že má velký talent a chtěli bychom ji s manželem v tomto směru podporovat, jak jen budeme moci. Můj věrný manžel už při mně stojí přes dvacet let a jsem mu za to hrozně vděčná a miluji ho z celého srdce. Z toho srdce, které se může kdykoli zastavit.

Vím to. Zdravá doopravdy už nikdy nebudu. Proto si užívám každý den, jak to nejlépe jde.

Sylva J. (45)

Předchozí článek
reklama
Související články
8.12.2023
Když můj syn dospěl, byla jsem ráda, že mi zůstal doma. Jsem pár let vdova, tak jsem byla ráda, že ještě nějakou dobu nebudu opuštěná. Můj Tomáš byl vždy moc hodný kluk. Po maturitě sice uvažoval o vysoké škole ve velkém městě, ale když ho nevzali, našel si práci u nás a zůstal bydlet doma. Sama jako kůl v plotě Jsem už pět let vdovou, tak jsem to přivítala s nadšením. Sama bych náš velký
6.12.2023
Máme s mužem srdce veliké, vejde se nám do něj hodně lásky. Nevíme, proč bychom se zejména na Vánoce neměli vídat s bývalou snachou. Syny máme dva, starší Venca zůstal starým mládencem, zatímco mladší David se ženil už v pětadvaceti. Ženit se musel, půl roku po svatbě se nám narodila vnučka Věruška a za tři roky ještě chlapeček Matýsek. Manželství synovi ale dlouho nevydrželo. Skutečný důvod
4.12.2023
Jsem jedináček a vyrůstala jsem vlastně od pěti let, kdy nás můj otec opustil, jenom s matkou. Tedy spíš s babičkou a dědou v jejich domě. Nikdy dřív jsem si neuvědomovala, že mám s mámou dost divný vztah a že mi chybí blízkost, kterou prožívaly moje kamarádky. Já měla mámu spíš jako takovou superstar, která je krásná, úspěšná a já se těším na to, až si na mě udělá čas. Lásku mi dávala babič
3.12.2023
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího spolužáka. Tedy bývalého spolužáka. Máma vyváděla a táta pomohl
1.12.2023
Bylo mi už sedmnáct let a naši si mysleli, že jsem velká holka a že mi proto jejich rozvod nebude už tolik vadit. Ale to se velice spletli. Kdybych psala dopis Ježíškovi, jako jsem to dělávala, když jsem byla malá, napsala bych tam, že si přeji jediný dárek: mít tátu na Štědrý den doma. Ale byla jsem už velká, sedmnáctiletá, a dospělí se bůhvíproč domnívali, že se s jeho odchodem vyrovnám. Slyš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3