Domů     Stačilo málo a přišla o střechu nad hlavou
Stačilo málo a přišla o střechu nad hlavou

Mé kamarádce život připravil těžké zkoušky. Při nehodě přišla o manžela, se kterým měla tři syny. Tato tragédie negativně poznamenala celý budoucí život rodiny.

Vždy jsme Ingrid záviděli štěstí. Už na střední škole si našla svoji velkou lásku, se kterou sice přišla do jiného stavu už před maturitou, ale ona i její Míra zářili štěstím. A tak se nechala ostaršit a už v  sedmnácti letech se vdávala.

Krátce po svatbě se jim narodil první chlapeček, kterého pojmenovali – jak jinak – po tatínkovi. Ingrid byla vždy celkem normální studentka a tak maturitu zvládla spolu s námi v řádném termínu i s miminkem.

Zřejmě ze samé radosti, jak jim vše vychází, netrvalo dlouho a mladí manželé čekali další dítě. K malému Mirečkovi přibyl Ondra a za další čtyři roky i Vítek.

Štěstí ukončila smrt

Mirek byl pracovitý chlap, který dělal na montážích a rodinu dokázal dobře zabezpečit. Veškerý svůj volný čas, když byl doma, věnoval jen své rodině.

S kluky podnikal bojovky, chodil hrát fotbal, pěstovali různou domácí havět a vůbec syny vedl k lásce k přírodě. Zdálo se, že tuhle rodinu nemůže nic rozházet. Mirek se ale jednou nevrátil domů. Na montáži spadl z konstrukce a byl na místě mrtev.

Z Ingrid byla ze dne na den sedmadvacetiletá vdova s desetiletým, téměř devítiletým a pětiletým synem. Všichni jsme se snažili pomáhat, ale tátu nikdo nenahradí. A tak tato tragédie rodinu těžce poznamenala.

Kluci se starali o mámu

Má kamarádka se více než dva roky topila v slzách a my se obávali nejhoršího. Přesto rodina nějak fungovala, a my se až divili, že s kluky v té době nebyly žádné větší problémy a že ani ve škole se jejich prospěch nijak zásadně nezhoršil.

Viděli jsme v tom odkaz jejich táty, který je naučil být pozornými chlapy, a všichni tři byli až dojemní, jak se snažili zastat roli otce a pečovat o svoji matku.

Jak se později ukázalo, na jednu stranu to bylo obdivuhodné, ale později to nikomu štěstí nepřineslo. Prvorozený Mireček se totiž do postavení hlavy rodiny vžil natolik, že své postavení nehodlal nikomu přenechat.

Chtěl velet

Ingrid byla mladá ženská, která si po třech letech našla přítele, kterého si přivedla domů. A to byl kámen úrazu! Nebyl totiž nikdo, koho by kluk, který se v té době dostával do puberty, dokázal přijmout anebo snad dokonce respektovat!

A tak nastaly sveřepé boje o moc, ve kterých puberťák neměl proti dospělému šanci. Mladší bráchové se se situací dokázali smířit o něco lépe než on a tak tím nejhorším byl jen Míra.

Ingrid možná věřila, že chlap bude ve výchově přínosem nejen finančním, ale je jasné, že tátu klukům nemohl nahradit nikdo, tím spíš, že zrovna ten jejich byl opravdu výjimečný.

Napřed tráva a pak perník

V dobré víře, že situaci vyřeší, poslala Míru na střední školu mimo město a tak se přestěhoval na internát, kde začaly jeho problémy. Nejprve začal hulit marihuanu a později experimentoval s čímkoli, na co měl nebo co se mu dostalo pod nos.

Střední školu sice ještě dodělal, i když jednou propadl, ostatně – byla to škola soukromá a tudíž i o něco benevolentnější, a maturitu si dodělával až na podzim, ale zkoušku z dospělosti dostal.

Ve svých dvaceti letech měl jediný zájem a tím byl v té době především pervitin.

Všude pracoval krátce

Občas se vracel domů, odkud zase utíkal po té, co všem doma vybral úspory. Nakonec ho tam už nechtěli ani bráchové. Ingrid každou chvíli chodily domů upomínky na dluhy, které její nejstarší synek nadělal.

Ona ho chtěla chránit a vše za něj platila, dokud na to měla. Nakonec se jí Míra stejně ztratil z dohledu. Měnil stále čísla, takže se mu nemohla ani dovolat. Jednoho dne přišla rána!

Ingrid se náhodou dozvěděla, že dluhy jejího syna se na sociálním, zdravotním a na daních blíží už ke dvě stě padesáti tisícům. A to ještě nemusely být zdaleka všechny, které opravdu nadělal. Úplně ji to odrovnalo.

Nejhorší totiž bylo, že Mirek měl trvalé bydliště v jejím bytě, který měla už pár let v osobním vlastnictví, a jí teď hrozila exekuce. Tolik peněz, aby odvrátila katastrofu, by dohromady ani nedala!

Nezbylo tedy než jednat

Chvíli mi trvalo, než jsem ji přesvědčila, aby jako majitelka bytu svého syna odhlásila z místa trvalého bydliště. Tím on získal adresu na obecním úřadu a ona tak odvrátila hrozbu, kdy rodinu jeho vzrůstající dluhy mohly připravit o střechu nad hlavou.

Mirek jí to nemohl odpustit a na pár let se jí ze života ztratil úplně. Nakonec prý před dluhy utekl do zahraničí, kde ale údajně ve svém stylu života stále pokračuje.

I když to Ingrid velmi těžce nesla, nakonec sama uznala, že neměla na vybranou, protože dluhy každého dostanou, jen to nemusí odnést ti nevinní.

Alena T. (52), Brno

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
16.4.2024
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku nikdy nikdo nenahradil. Všechny ty úžasné
16.4.2024
Stala se ze mě matka samoživitelka, na kterou se začaly dluhy hrnout ze všech stran, a já je nedokázala řešit. Bojím se kvůli tomu znovu vdát. Pokud je žena dobrá máma, tak nedopustí, aby její děti někdo šikanoval a bil. Život s mým manželem bylo peklo. Byl to tyran. Tak jsem sbalila tašky, nasedla s dětmi do auta a odjela. První tři měsíce jsem žila z úspor. Moje práce byla špatně placená. Dět
16.4.2024
Byl tak vlezlý a trapný! Nakonec jsem se ale do něj zamilovala. Dokázal totiž, že je to muž, o kterého se může žena v nouzi pevně opřít. Měl a jsem o muži svého života přesnou představu a od té jsem se nehodlala vzdálit. Jakmile to nebyl pan Dokonalý, neměl šanci. A tak to bylo i s Ivanem. Potkala jsem ho v době, kdy jsem chodila s Láďou. Toho jsem nekriticky milovala. Byl to krasavec, vysporto
15.4.2024
S mužem jsme 40 let snili o Karibiku. Když jsme na něj našetřili a vyrazili jsme, vrátili jsme se do domova, který byl zcela zničen. Jako náš život. S Karlem nemáme děti. Chtěli jsme, ale nepovedlo se. O to víc jsme si chtěli užít život, abychom si řekli, že jsme jej spolu naplnili. Jezdili jsme na výlety a dopřávali si, avšak nebyli jsme tak bohatí, abychom si jen tak dovolili Karibik, o němž
14.4.2024
Rodina je základem všeho, ovšem co když ty kořeny nepoznáte už v dětství? To byl totiž přesně můj případ a tehdy se začal psát můj katastrofický životní osud. Celý život a stále je to ve mně. Je mi 81 let a lituji, že jsem prožila tolik let v bolesti. Přitom stačilo být tvrdší. Jenže zkušenosti získáváme postupně, a proto dnes kroutíme hlavou nad tím, co jsme kdysi udělali a jak jsme si život z
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn