Domů     Podruhé se nevdám
Podruhé se nevdám

Možná za to může jen moje špatná zkušenost, ale to na věci nic nemění. Láska je o něčem jiném než o nabubřelých slovech na radnici.

Neviděli jsme se víc jak půl roku. Jsem dost nervozní. Tomáš přichází svižný kokem a se svým typickým úsměvem. Je trochu pohublý a působí méně sebejistě než jindy. Cítím, jak se mi zas podlamují kolena.

Mám ho pořád moc ráda, ale zatím jsem mu to bohužel nedokázala říct. Měla jsem na to přitom dost času. Do doby než jsem to všechno pokazila. Ale kdo se mi může divit, že jsem měla strach. Po těch nedobrých zkušenostech.

Moje krásná láska

Do Luboše jsem se tehdy zamilovala na první pohled. Mladý, hezký, chytrý a milý. Tak jsem ho viděla přes své zamilované růžové brýle. Byla jsem šťastná, že ani jemu jsem nezůstala lhostejná. Začali jsme spolu chodit a já prožívala krásné časy plné lásky.

V duchu jsem už viděla náš krásný společný život, plný citu a porozumění. Naši útulnou domácnost a děti, které se nám jednou narodí. Bylo nádherné takhle snít a držet se přitom s Lubošem za ruku.

Společný život

Po dvou letech známosti jsme s Lubošem začali spolu bydlet. V garsonce zařízené přesně podle našich představ. Byli jsme tak sehraní a stále ještě zamilovaní. Proto, když mě Luboš požádal o ruku, řekla jsem bez váhání ano.

Nic jiného než být Lubošovou manželkou, jsem si vážně nepřála. A svatbu jsme měli opravdu krásnou.

Pořád milý, ale…

Přestěhovali jsme se do nového většího bytu a užili si krásnou svatební cestu. Byla jsem stále ještě zamilovaná a jako mladá paní domu jsem se cítila skvěle. Přesto jsem si začala všímat určitých změn v Lubošově chování.

Už nebyl tak pozorný, už se tolik nesnažil chovat se mile. I ten jeho okouzlující úsměv byl najednou nějak na příděl.

Je to prý normální

Kamarádka mi říkala, že je to normální. Prý nemůžu od chlapa čekat pořád jen romantiku. Snažil se, dokud si mě namlouval a teď už nemusí. Má mě jistou. Má na to papír. Nechtěla jsem se s tím smířit a snažila jsem se Lubošovi dát najevo, co mě trápí.

Nechápal to. Moje nespokojenost a jeho nepochopení vedlo k častým hádkám. Začali jsme se odcizovat.

Ani děti k nám nechtěly

Doufala jsem, že vše se zlepší, až se budeme společně starat o děti. Jenže, když jsem otěhotněla, moje radost netrvala dlouho. Potratila jsem. Úplně jsem se z toho sesypala. Potřebovala bych trochu pochopení a podpory od manžela.

Ten to ale se mnou vůbec neprožíval. Dokonce se zdálo, že je rád, že to nedopadlo. Stal se z něj pohodlný lenoch a dítě se mu zdálo jako příliš mnoho práce a starostí. Nahlas to neřekl, ale cítila jsem to z něj.

Strašlivé zklamání

Když jsem znovu otěhotněla, Luboš mi vyčetl, že jsem nezodpovědná ke svému zdraví. Znovu jsem potratila a znovu doufala, že mě manžel vezme do náruče a bude se snažit mě nějak utěšit a podpořit.

Místo toho, jak jsem se dozvěděla, zapíjel s kamarády dobrou zprávu, že nakonec otcem nebude. To byl konec! Obrovské zklamání z muže, s kterým jsem chtěla zůstat celý život, už nešlo přejít. A já podala žádost o rozvod. Vůbec nechápal, proč to dělám. Ale žádost nakonec podepsal.

Věřit někomu? Ani náhodou!

Zůstala jsem několik let sama, bez mužů a bez dětí. Dalšího vztahu jsem se bála. Přestala jsem věřit na lásku, přestala jsem věřit mužům. A smířila se i s tím, že žádnou rodinu, domácnost a děti mít nebudu. Upnula jsem se na svou práci.

Věnovala se sebevzdělávání a navštěvovala několik kurzů. A právě tam jsem potkala Tomáše.

Nenechal se odbýt

Když mě oslovil, zda mám vedle sebe v učebně volnou židli, projel mnu už dávno zapomenutý pocit. Ale snažila jsem se ho zaplašit. Nechala jsem chlapíka, aby si vedle mě sedl,ale pokus o další konverzaci jsem rázně utla.

Přesto mě ta situace úplně rozhodila a vylekala. Jenže ten člověk byl neodbytný. Další týden mě už zatáhl do nezávazného rozhovoru a za další mě už pozval na kávu. A já prostě šla! Musela jsem si přiznat, že v tom zase lítám. Že jsem opět zamilovaná. Tomáš, tak se jmenoval, mě docela okouzlil.

Říkám, rozhodně ne!

Měla jsem po dlouhých letech novou a krásnou lásku. Byla jsem moc zamilovaná, ale pořád jsem žila ve strachu, že se to zase dříve nebo později nějak pokazí. Hlavně nebýt trvale pod jednou střechou, hlavně žádná svatba!

A tak, když po třech letech známosti přede mnou Tomáš poklekl s prstýnkem v ruce, řekla jsem ne. Snažila jsem se mu vysvětlit, že naše láska je krásná i bez úředních papírů. Moje odmítnutí jeho žádosti o ruku se ho ale přesto dotklo. Asi i proto neváhal a vzal půlroční pracovní nabídku v cizině.

Konečně to řeknu nahlas

Měla jsem několik měsíců času přemýšlet o Tomášovi, o sobě, o lásce a o životě. Už vím, že o toho skvělého muže nechci přijít. Ale také vím, že už se podruhé v životě nevdám a je třeba, aby to pochopil.

Snad se to povede, když mu konečně přiznám, jak moc ho mám ráda. Už se prostě nesmím bát říct nahlas: Miluju tě.

Hana K. (59), Opava

Předchozí článek
reklama
Související články
7.12.2023
Taneční večer se zoufale nevydařil. Upadla jsem před vchodem na vlhké dlažbě. Ale flek na šatech byl ještě to nejmenší. Loudala jsem se z tanečních jako postřelená. Bylo evidentní, že se můj život nenávratně řítí do katastrofy. Začalo to hned odpoledne, kdy mi táta oznámil, že do tanečních pojedeme s mámou autobusem, protože auto kikslo. Vzápětí se naši pohádali. Máma vykřikovala, že jsme už dá
2.12.2023
Práci jsem milovala a myslela jsem si, jak je vše zalité sluncem. Bohužel někdo se rozhodl přivolat mraky. Už jsem nedoufala, že dostanu lukrativní zaměstnání. Měla jsem sedm let před důchodem, žila jsem v domnění, že svůj profesní vrchol jsem si zažila před tím. Ani jsem nestřídala zaměstnání. Moc mladé a hloupé? Vždy jsem pracovala v dobrém kolektivu, práce mě bavila, a když jsem odcház
1.12.2023
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam nějaké ty jemné linky jsou. Možná ale o to horší pro mne bylo zjištění, že už je to
30.11.2023
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala jsem to tak, že mají vždycky pravdu a tečka. Ale mámin n
26.11.2023
Zamilovat se do přitažlivého profesora, a navíc získat i jeho lásku? To je sen nejedné studentky. Mě se to povedlo, ale zničila jsem si tím život! Už na první přednášce, kterou vedl, jsem se nemohla pořádně soustředit na výklad. Náš profesor byl totiž nejen velice pohledný, ale také neskutečně šarmantní, inteligentní a vtipný. Byla jsem jím naprosto okouzlená. Rozhodla jsem se, že tohoto chlapa
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3