Domů     Na hřbitově mě potkal malý zázrak
Na hřbitově mě potkal malý zázrak

Byla bouřka a silný déšť, zahřmělo a ulomil se kus náhrobku. Úlomek jsem si vzala domů a od té doby se dost změnilo.

Odešel někdo, koho jsem na světě milovala ze všech nejvíce. Na otázku, proč zrovna moje máma, už asi nikdy odpověď nedostanu. Její odchod mě hluboce zasáhl. Změnila jsem se. Nedokázala jsem chodit do práce, milovat se s přítelem. Zapomněla jsem zcela žít.

Druzí ode mě očekávali, že budu statečná, že se s její smrtí smířím a že všechno zvládnu. To jsem ale prostě nedokázala.

Nic pro mě nemělo smysl

V době, kdy moje maminka zemřela, jsem už byla čtyři roky s Romanem. Věděl moc dobře, co pro mě moje matka znamenala. Nebyla jen mým rodičem, byla i mojí nejlepší přítelkyní, důvěrnicí, rádkyní. Bez ní jsem si připadala sama a ztracená.

Moc dobře vím, že to se mnou i Roman měl po smrti mé matky těžké, protože ať udělal cokoliv, nic mě nedokázalo rozveselit.

Oslavila by šedesáté narozeniny

Bylo velmi smutné a bolestné chodit místo s matkou na kávu či na nákupy nebo do divadla na její hrob. Koukat na náhrobní kámen, kde je vyryto její jméno. V den, kdy měla mít kulaté narozeniny, krásných šedesát let, jsem se opět vydala na hřbitov.

Koupila jsem velikou kytku a svíčky. Byl pochmurný podzimní den. Stála jsem se slzami v očích nad jejím hrobem a znovu se ptala, proč? Proč musela zemřít? Vždyť toho měla ještě tolik před sebou…

Přihnala se silná bouřka

Najednou v dáli zahřmělo a začalo hrozně pršet. Nevadilo mi to. Ztratila jsem mámu, mokrá bunda už mě netrápila. Čím více pršelo, tím více jsem plakala. Podruhé velmi silně zahřmělo. Lekla jsem se, ale nechtěla jsem od ní odejít.

Možná to na někoho působí divně, ale nahlas jsem s matkou mluvila. Právě jsem jí povídala o svých problémech s přítelem. Na chvíli jsem se odmlčela a v tu chvíli jsem si všimla, že jak zahřmělo, něco se stalo s náhrobkem.

Ozval se matčin hlas

Klekla jsem si k matce. Ulomil se kus náhrobku. Co teď s tím? Naprosto přirozeně jsem si ten malý kousek kamene vzala a strčila do kapsy. Vstala jsem, rozloučila jsem se s matkou a ještě jsem se u vrat hřbitova otočila. V hlavě mi zazněl maminky hlas:

,,Všechno bude v pořádku, Simono. Neboj se.“ Úplně jsem strnula na místě. Jestli to byla halucinace, nebo skutečnost, to vám nepovím.

Noční probuzení

V dešti jsem šla sama domů. Nespěchala jsem. V kapse jsem žmoulala úlomek z náhrobku. Šlo z něj příjemné teplo. Doma jsem si ho položila vedle postele na noční stolek. Šla jsem spát jako obvykle, ale dlouho jsem nemohla usnout.

V hlavě mi zněl stále matčin hlas. Nevím, kolik mohlo být hodin, když jsem konečně usnula. V noci mě vzbudil matky hlas. Šeptala mi, abych už přestala truchlit a prosila mě, abych zase začala normálně žít. Chodit ven, bavit se s přáteli.

Nebyla jsem zrovna při smyslech, abych vyhodnotila, jestli to byl jen sen, nebo ne. Byla jsem rozespalá a moje psychika na tom nebyla nejlépe. Jediné, o co jsem se snažila, bylo, znovu usnout.

Po dlouhé době jsem cítila radost

Ráno jsem se probudila a po hrozně dlouhé době jsem měla dobrou náladou. To se od smrti matky nestalo. Většinou jsem byla spíše podrážděná a zlá. Roman byl můj hromosvod. To ráno jsem ho vzbudila polibkem a otázkou.

,,Co budeš chtít k snídani, miláčku?“ Byl poněkud překvapený, ale usmál se na mě a podíval se na mě očima plnýma lásky. ,,Dám si cokoliv,“ řekl a něžně mě políbil. Pak jsme se začali milovat.

Úlomek se zatřpytil

Náš intimní život byl po smrti mojí maminky tabu. Dlouhé měsíce jsem sex odmítala. Roman byl velmi rád, že jsem ho konečně chtěla. Během našeho milování jsem se na minutku zadívala na úlomek, který se v ten okamžik na chviličku zatřpytil.

Pocítila jsem, že je matka blízko. Její energie tu najednou byla se mnou. Zaplavilo mě příjemné hřejivé teplo a štěstí.

Začala jsem zase žít

Po této události jsem začala zase chodit do práce, vídat se s přáteli, věnovat se svým koníčkům. Romanovi jsem se za své chování omluvila a snažila jsem se mu ty předchozí měsíce vynahradit.

Po pár dnech jsem se dokonce odvážila začít probírat fotkami, kde byla máma. Jako kdyby přišlo jakési smíření. Jako kdyby mi spadl obrovský balvan ze srdce a já zase mohla dýchat.

Nový život na cestě

Když jsem skoro za dva měsíce zjistila, že jsem těhotná, nevěřila jsem tomu. Podle propočtů od lékaře to vycházelo na to období, kdy jsem si domů přinesla poprvé úlomek z náhrobku. Cestou od lékaře jsem se pak stavila u matčina hrobu, abych jí poděkovala.

Simona B. (48), Praha

Předchozí článek
reklama
Související články
6.12.2023
Když můj muž tu práci přijal, bývalý hrobník mu kladl na srdce, aby se nezdržoval na hřbitově po jedenácté. Jednou ho ale neposlechl. Byl pátek, na kostele právě odbilo šest hodin večer a můj manžel se vydal do práce. Funkci hrobníka v obci, kam jsme se před pár týdny přistěhovali zastával nově, říkal tehdy, že to bude fajn přivýdělek. Slunce už zapadalo, prošel hřbitovní branou a zamířil k 
5.12.2023
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes Azor. Bývala jsem tam moc ráda. Byl
5.12.2023
Před spaním jsem myslela na svého syna tak usilovně, že se najednou objevil naproti mně. V tu chvíli se mu prý v cizině zdál sen o mně a o domově. Tento příběh se mi přihodil před dvaceti lety. Bylo to zvláštní propojení mezi mnou jako matkou a mým synem Jakubem, který byl dlouhodobě v cizině. Pracoval až za oceánem a neviděli jsme se už přes rok, ani na Vánoce bohužel nepřijel. Měli jsme sp
5.12.2023
Jako zedník jsem měl na hradě vybourat dveře do tajného pokoje, kde podle legendy věznil tamní pán svou dceru. Během práce se mi asi povedlo vysvobodit ducha. Stál jsem na posledním schůdku točitého schodiště, které se táhlo do posledního patra hlásky hradu. Byl jsem tam naposledy jako malý kluk. Pamatuji si na výklad průvodkyně, která nám řekla, že zdejší kruhová místnost má několik zajímav
3.12.2023
Sestra zemřela, když mi bylo sedmnáct. Byla o patnáct let starší, a tak se po smrti maminky stala mojí největší oporou. Vychovávala mě a naučila se o sebe postarat. Byla jsem v podstatě takové její nejstarší dítě, její děti byly jen o málo let mladší než já. Po smrti sestry, která pro mě byla těžkou ranou, jsem se odstěhovala z rodného kraje. Pak už jsem tam nejezdila. Žila jsem v naprostém odt
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3