Domů     Slib zněl: Nikdy tě neopustím
Slib zněl: Nikdy tě neopustím

Když je člověk šťastný a spokojený, myslí si, že se na jeho klidu a pohodě, ve které žije, nemůže nic změnit. V ten okamžik však přijde nečekaný úder, který jeho všemi dosavadními jistotami pořádně otřese.

Byli jsme úplně normální rodina. Já, můj muž Hynek a syn Ludvík. Měli jsme malý domek na okraji města s velkou zahradou. Já i manžel jsme chodili do práce a syn Ludvík, když vystudoval střední školu, tak se od nás odstěhoval do Prahy na kolej.

S manželem jsme tak najednou měli více času jen sami pro sebe a taky jsme si ho užívali. Chodili jsme do divadla, jezdili jsme na výlety, vyráželi jsme na kolo. Bylo nám moc dobře. Před dvěma lety se však náš idylický život od základů změnil.

Nenašel klíčky

Manžel Hynek oslavil zrovna pětapadesátiny. Už delší dobu jsem pozorovala, že bývá často unavený, nesoustředěný a zapomnětlivý. Jednou odjel autem na nákup a poté, co nakoupil, mi zoufale volal, že nemá klíče od vozu. „Asi jsem je nechal doma,“ stěžoval si.

„Jak jsi je mohl nechat doma, když jsi tím autem odjel, miláčku?“ vtipkovala jsem tehdy. Myslela jsem si, že je jen přepracovaný. Už skoro rok neměl pořádnou dovolenou. Manžel ale trval na svém, že klíčky nemá.

„Dobře, přijedu za tebou,“ řekla jsem a půjčila si synovo auto. Když jsem přijela, prohledala jsem manželovy kapsy i batoh, ale klíče tam opravdu nebyly. Zato se ale pak našly v regálu s toaletními potřebami. „Asi jsem přetažený,“ kroutil hlavou manžel.

Objala jsem ho a jeli jsme domů. Netušila jsem, že nás v příštích měsících čekají mnohem horší věci.

Zapomněl na synovy narozeniny

Byl měsíc do Vánoc, když mi zavolal manželův kolega z práce. „Gábino, nechci tě plašit, ale možná bys měla pro Hynka přijet. Očividně není ve své kůži. Při poradě byl zmatený a pořád dokola se ptal na jednu a tu samou věc.

A navíc někam založil desky s důležitou smlouvou. Hledá je už dvě hodiny.“ Řekla jsem, že pro něj přijedu. Doma jsem se manžela zeptala, co se děje. Odpověděl, že nic. Týden nato měl přijet náš syn Ludvík, abychom oslavili jeho dvacáté narozeniny.

Zeptala jsem se manžela, zda už objednal dárek, na jakém jsme se dohodli. Překvapeně se na mě podíval. „Jaký dárek? Pro koho?“ Myslela jsem si, že žertuje. Ale nežertoval – jeho údiv byl upřímný. „Proboha, Hynku, vždyť přijede Ludvík. Má dvacetiny.

Dohodli jsme se, že to společně pořádně oslavíme.“ Byla jsem v šoku. „Promiň, úplně mi to vypadlo z hlavy,“ odpověděl manžel.

Šel na vyšetření

Když bylo po oslavě synových narozenin, která sice dopadla jinak, než jsme původně zamýšleli, dotlačila jsem manžela k tomu, aby navštívil lékaře. Jeho výpadky paměti a roztržitost, které byly čím dál častější, se mi nezdály normální.

Chvíli sice protestoval, ale nakonec slíbil, že se na vyšetření objedná. Pro výsledky jsme šli společně. „Něco se mi na reakcích vašeho manžela nelíbí,“ řekl lékař.

„Mohlo by se jednat o počátky neurodegenerativního onemocnění.“ „Co to znamená?“ zeptala jsem se vyděšeně. „To vám bohužel na základně jednoho rutinního vyšetření nemohu říct. Dám vám doporučení k odborníkovi,“ odpověděl.

Smutné zjištění

Dva týdny před svátky nás čekal šokující „dárek“. Manžel měl konečně výsledky testů mozkových funkcí a paměti. Výsledek zněl: Alzheimerova choroba. Nechtěli jsme tomu věřit. Doktor nás však ujistil, že testy dělali pečlivě a že o výsledku není žádných pochyb.

Prognóza byla špatná: rychlé zhoršování paměti, orientace v prostoru, i komunikace s okolím, pak různá selhání organismu, nejčastěji zánět plic. Byla jsem v šoku.

Když jsem se ale podívala na Hynka a viděla tu hrůzu v jeho očích, došlo mi, že teď tu musím být hlavně pro něj. Synovi jsme tu zdrcující zprávu oznámili až po Novém roce. Zamávalo to s ním stejně jako s námi.

Nevrátil se domů

Manžel dostal léky, které poctivě bral, dokonce si napsal na barevné kartičky na noční stolek, kdy a kolik si jich má vzít. Jeho stav se však zhoršoval rychleji, než kdokoli z nás čekal.

Jednoho rána se ztratil, když se vracel z pekárny, která je jen blok od našeho domu. Našli jsme ho se synem, jak sedí na autobusové zastávce a nepřítomnýma očima kouká kamsi před sebe. Když jsme ho oslovili, vůbec nás nepoznával. Drásalo mi to srdce.

Opatrně jsme ho zvedli z lavičky a dovedli domů. Občas měl manžel i jasnější chvíle, ty se ale rychle střídaly s momenty úplné apatie, někdy i agresivitou. Začalo to být hodně náročné.

Ztrácela jsem ho

Velké zhoršení nastalo loni na konci léta. Vůbec už jsem manžela nepoznávala. Ten veselý, inteligentní a precizní člověk byl pryč. Do práce už vůbec nechodil, celé dny byl jen doma a pravidelně docházel jen na terapeutická setkání pacientů s Alzheimerem.

Když jsem ho tam vezla poprvé, nahlédla jsem do místnosti a sevřelo se mi srdce. Seděl tam ve společnosti vrásčitých sedmdesátiletých žen a mužů. „Proč on? Proč právě on?“ ptala jsem se sama sebe stále dokola, když jsem na něj čekala venku.

Když vyšel po hodině ven, zdál se být vnímavější. Vzala jsem ho kolem ramen a řekla jsem mu, že ho miluji a že ho nikdy neopustím.

Spolu až do konce

Sehnala jsem Hynkovi domů pečovatelku, abych mohla dál chodit do práce. Peníze jsme potřebovali víc než dřív. Ve volných chvílích jsem ho vozila na kolečkovém křesle do parku, kde jsme se kdysi dávno tak rádi procházeli.

Jednou tam takhle seděl, rozhlížel se kolem a usmíval se zvláštním vnitřním úsměvem. Myšlenkami však byl vzdálený někde, kam jsem za ním nemohla. Pevně jsem ho objala a cítila jsem, jak mi slabě stiskl ruku. V tu chvíli jsem věděla, že s ním dojdu až na konec jeho cesty…

Gábina U. (55), Pardubicko

reklama
Související články
16.2.2024
Nikdy ženské nehonil a ke mně byl pozorný a choval se s úctou. A najednou se událo něco, co jsem nečekala ani ve snu. Můj manžel se na prahu sedmdesátky bláznivě zamiloval! Choval se jako blázen a nedal si od nikoho říct. Bylo to jako z nějakého hloupého filmu. Starý chlap a mladá dívčina, co sotva odmaturovala. Seznámili se při hlídání Chodila mladým hlídat pravidelně třikrát týdně a k t
8.2.2024
Šla jsem za hlasem svého srdce a rozum nechala za sebou. Život mi za to uštědřil pořádnou lekci. O všechno jsem přišla a jen těžko jsem to získávala zpět. V mládí jsem se hrnula do manželství jako smyslů zbavená. Stačilo jen poznat Miloše, do kterého jsem se zamilovala tak, že jsem už po naší první schůzce slyšela v hlavě znít svatební zvony. Když se zamiluji, jsem zkrátka jako vystřelená dělov
5.2.2024
David byl hezounek, který si myslel, že se za ním otočí každá žena. Když nastoupil do naší firmy, hned jsem ho prokoukla. Moje šéfová hýřila nadšením, když nám říkala, že budeme mít nového kolegu. Povedlo se jí ho přetáhnout od konkurence a hodně si slibovala od jeho zkušeností a kreativity. „A navíc je to fešák,“ dodala a všechny kolegyně se zahihňaly. Jenom já ne. Tohle pro mě bylo varování,
31.1.2024
Rodiče mě před hudebníky varovali. Říkali, že se s nimi nedá žít, skoro nejsou doma a potrpí si na nevěry. Dnes vím, že to není pravda. Před hudebníky mě máma s tátou odjakživa varovali, říkali, že jsou to problémoví partneři. Byla to svým způsobem pravda, však jsem měla chování muzikantů málem dennodenně na očích. S kamarády jsme měli od střední školy kapelu a objížděli s ní tancovačky v okolí
28.1.2024
Bála jsem se samoty a našla, úplně nečekaně, velkou lásku. A to na místě, kdy bych ji ani náhodou nečekala. Na svém pracovišti, v domově pro seniory. Zbývaly mi už jen dva roky do důchodu a já stále nevěděla, zda se mám těšit, nebo bát. Pro obojí jsem měla hodně důvodů. K tomu těšení se mě vedl můj zdravotní stav. Všechno mě bolelo a už ráno jsem se těšila na večer, až si opět lehnu. Už mi n
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Matka ji prodala za pár stovek!
nasehvezdy.cz
Matka ji prodala za pár stovek!
Herečka Demi Moore (61) patří mezi největší sexsymboly filmového plátna. Toho už si ale kdysi všimla její matka, a jako dítě ji prodala na sex! Bylo jí 15 let, když se vrátila jednoho večera domů a
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Nekynuté lívance
tisicereceptu.cz
Nekynuté lívance
Potřebujete 170 g hladké mouky 1 lžíci prášku do pečiva špetku soli 2 velká vejce 2 lžíce rozpuštěného másla máslo na smažení K podávání zakysanou smetanu, drobné ovoce (jahody, borůvky,
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
epochaplus.cz
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé