Domů     Koupila jsem kouzelné rádio
Koupila jsem kouzelné rádio

Před několika lety jsem byla na bleším trhu, kde jsem si zakoupila staré rádio od muže na tržišti. Neřekl mi však, že to není obyčejná věc.

Celý život jsem měla slabost pro retro věci. Nejspíš jsem to měla po své babičce, která sbírala všelijaké starožitnosti a často chodila po bleších trzích a vetešnictvích. A mě brávala s sebou.

Když pak zemřela, tak jsem její sbírku starých předmětů podědila a přidala k ní i několik svých cenností. A na bleší trhy jsem chodila dál. Při jedné takové návštěvě před pár lety jsem si pořídila staré rádio.

Netušila jsem ovšem, že to není jen tak obyčejné rádio. Změnilo život nejen můj, ale i mého bratrance.

Nadšení pro starožitnosti

Každý z nás má nejspíš nějakou tu „úchylku“. Jak už jsem zmínila, já jsem veliký nadšenec pro retro věci. Jakmile někde vidím nějaký starý kus nábytku nebo jiného zajímavého předmětu, musím ho mít. Kdo mě zná, už se tomu ani nediví.

Mám celý byt vybavený právě v duchu retro věcí. Nejvíce pyšná jsem na své křeslo, které je vrcholem mé sbírky. Žádné moderní kousky nebo nábytek u mě nenajdete. Dokonce doma nemám ani televizi. Ve svém volném čase si zkrátka čtu nebo chodím do přírody.

Další kousek do mé sbírky

Už delší dobou jsem si pohrávala s myšlenkou, že si pořídím nějaký starší gramofon nebo obyčejné rádio. Tím, že bydlím sama a nemám televizi, mám doma někdy zbytečné ticho. Někdo tam nahoře mě asi vyslyšel a přivál mi do cesty možnost koupit si staré rádio.

Osamocený prodejce

Jako každou sobotu ráno, i tehdy jsem se vydala na bleší trhy do sousedního města. Chodila jsem tam pravidelně a nebylo návštěvy, kdy bych si něco neodnesla. Procházela jsem celé trhy tam a zase zpátky a stále jsem si nic nekoupila.

To se mi ještě nestalo, říkala jsem sama sobě. Už jsem chtěla trhy opustit, když vtom jsem spatřila na konci uličky muže, který měl na dece na prodej jednu jedinou věc. Krásné staré rádio. Okamžitě mě zaujalo a tak jsem k němu zamířila.

Musela jsem ho mít!

Když jsem byla od muže asi půl metru, zvedl ke mně hlavu a řekl mi: „Chcete ho? Čeká tady na vás.“ Vzala jsem rádio do ruky a pečlivě jsem si ho prohlédla. Moc se mi líbilo.

Jeho cena mi přišla poměrně vysoká, ale má touha po tom mít ho doma byla větší.Zkoušela jsem s mužem chvíli smlouvat, ale byl nekompromisní. Nakonec jsem tedy na jeho cenu přistoupila a velmi natěšeně jsem s rádiem jela domů.

Stále přitahoval můj zrak

Postavila jsem ho na dřevěný stoleček a začala ho ladit. Moc frekvencí bohužel nechytalo. Naladit šla nějaká stanice, kde hrály vesměs pouze zvuky přírody. Jestli mi to vadilo? Vůbec. Právě naopak. Krásně to celé zapadlo do mého hnízdečka.

Uvařila jsem si čaj, usedla do svého milovaného křesla a otevřela si knížku. Jedním okem jsem se ale stále dívala na rádio, protože jsem z něj měla vyloženě radost. Přece znáte takový ten pocit, když si koupíte něco, co vás udělá šťastnějšími…

Šum uprostřed noci

Na noc jsem rádio vypnula, protože jsem zvyklá spát při absolutním tichu. Ulehla jsem do postele a za několik málo minut už jsem spala jako dřevo. V noci mě ale vzbudil jakýsi šum. Vytáhlo mě to z postele. Šla jsem do obýváku a nestačila se divit.

Rádio se samo ladilo, a jak hledalo frekvenci, vydávalo to velmi nepříjemný zvuk. Na nic jsem nečekala, znovu jsem ho vypnula a šla si lehnout.

Ten hlas jsem znala

Za pár minut se to ale celé opakovalo. Když jsem k rádiu přišla, akorát naskočila stanice, kde zpíval ženský hlas, který mi byl velice známý. Vzápětí mi došlo, že to je hlas mé babičky, která ovšem byla už tři roky po smrti. Nemohla jsem tomu uvěřit.

Hlas začal zpívat následující slova: „Měla bys dohlédnout na bratrance, Jano. Potřebuje tvou pomoc.“

Pak se rádio samo vypnulo.

Dala jsem na varování

Ten noční zážitek mě dost znepokojil, protože jsem bratrance už téměř rok neviděla. Do rána už jsem oka nezamhouřila. Ráno jsem se rozhodla, že dám na ten hlas, a rozjela jsem se za bratrancem. Aleš byl velmi překvapený, že mě vidí.

Nejdříve se mě snažil odehnat, ale cítila jsem, že se něco děje. Nakonec mě pozval dál a po chvíli naléhání se mi svěřil se svými problémy. Rozvedl se, jeho žena mu nechtěla dávat děti a on začal ve velkém pít. Byl jen krůček od zhroucení. Podala jsem mu pomocnou ruku, aby měl šanci se z toho dostat.

Moudře mi radí

Tím ale kouzelná moc rádia neskončila. Podruhé mě hlas z rádia, opět zněl jako babiččin, navedl správným směrem, když se mě kolegyně v práci snažila zbavit ne zrovna hezkým způsobem. Díky rádiu jsem si stihla zachránit pověst i práci.

Od té doby na své rádio nedám dopustit. Jeho nadpřirozená moc funguje jen v noci a jsem zvědavá, kdy se zase ozve.Jsem přesvědčená o tom, že tam to rádio skutečně čekalo na mě.

Snažila jsem se poté onoho prodejce na tržišti ještě najít, chtěla jsem se ho zeptat na původ rádia, ale marně. Už jsem ho tam od té doby nikdy neviděla.

Daniela S. (51), Praha

reklama
Související články
23.5.2024
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe prohlédnout a zapamatovat
21.5.2024
Celý život mě pronásledovalo jedno číslo! To, že je patnáctka pro mě osudová, jsem pochopila po řadě nešťastných událostí. Někdo věří na hvězdy a horoskopy, jiný na karty nebo na čísla. Pro mě bylo jedno konkrétní číslo už od dětství doslova prokleté – ničilo mi život. Ale pochopila jsem to až o mnoho let později. Její pověrčivost mi byla k smíchu Mají i čísla svoji duši? Kamarádka Ilona,
21.5.2024
Když ten šperk od svého přítele dostala, byla nejšťastnější na světě. Od té chvíle se ale její život proměnil v peklo. V životě jsem nikdy nic nenašla. Když jsem během odpolední procházky parkem spatřila ten žlutý kroužek na zemi, ani ve snu mě nenapadlo, že by mohl být opravdu zlatý a cenný. Můj syn ale zjistil, že prstýnek má punc, a tak jsem s ním běžela k odborníkovi. Zlatník mi skutečně po
20.5.2024
Vlak měl zpoždění, a tak jsem si zkrátila čekání v odstaveném vagonu. Usnula jsem a probral mě vlak, když se dal do pohybu. Vracela jsem se pozdě večer od kamarádky, čekala mě ještě cesta vlakem. Na setmělém nádraží jsem se dozvěděla, že má nemalé zpoždění. Byla mi zima a únavou jsem pomalu ani neudržela hlavu. Měla jsem náročný den, vstávala jsem do práce ve čtyři ráno a odpoledne jsem jela ka
16.5.2024
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta, které patřilo mé matce. Volala mi krátce poté, co jsem s vozem vyjel.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
epochalnisvet.cz
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
Nová lasvegaská dominanta se pyšní hned dvěma světovými rekordy. Předně na světě nenajdete větší kulovitou stavbu a zároveň je fasáda MSG Sphere opatřena největší LED obrazovkou! Displej zabírá úctyhodných 54 000 metrů čtverečních, a tak by do kapsy strčil i pražský Václavák!   K začátkům této unikátní stavby se musíme vrátit do února 2018, kdy
Krémové houbové rizoto
tisicereceptu.cz
Krémové houbové rizoto
Provoňte ho aromatickými bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián. Ingredience 250 g kulatozrnné rýže 200 g hub, nejlépe hříbků 80 ml bílého vína 100 g másla 30 g šalotky 70 g parmazánu 6 l
Holubího reka nechali vycpat
historyplus.cz
Holubího reka nechali vycpat
Obránci francouzské pevnosti Vaux, střežící přístup k Verdunu, se už dlouho neudrží. „Tohle je naše jediná šance,“ říká velitel a vysílá jejich posledního poštovního holuba es žádostí o pomoc… Nezbývá než doufat, že holub Vaillant poselství doručí. Od 2. června 1916 Němci útočí na opevnění Vaux, střežící severovýchodní přístup k městu Verdunu. Major Sylvain Eugène Raynal (1867–1939) tuší,
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
epochaplus.cz
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
21stoleti.cz
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
Nový článek Michaliny Kazek a Lenky Chodákové z Laboratoře molekulární integrativní fyziologie drozofily, který vyšel v prestižním časopise Plos Biology, ukazuje, jak důležité je pro organismy nastavi
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
nasehvezdy.cz
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
Zpěvačka Ewa Farna (30) je na vrcholu kariéry, a tak nechce vynechat ani jedno vystoupení, dokud vyprodává haly. To však znamená, že své tělo rozhodně nešetří. Málo spí a jídlo si koupí tam, kde to z
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
iluxus.cz
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
Společnost Sennheiser dnes oznámila zahájení prodeje nejnovějších plně bezdrátových sluchátek – Sennheiser Accentum True Wireless. Sluchátka vynikají mimořádnou ergonomií, hybridním aktivním potlačení
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
enigmaplus.cz
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
Síť podzemních tunelů a bunkrů pod hlavním městem Německa má především souvislost s obdobími druhé světové války a následné studené války, která rozdělila svět i samotný Berlín. Se zdejším podzemím je
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
nejsemsama.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
skutecnepribehy.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
epochanacestach.cz
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském