SkutečnéPříběhy.cz
Domů     V hlavních rolích
V hlavních rolích

Některé věci děláme hlavně kvůli druhým lidem. Tak třeba do ochotnického kroužku jsem začala chodit kvůli Ondrovi.

Líbil se mi už dlouho, ale nenašla jsem odvahu říct mu to přímo. Nepatřila jsem k nejprůbojnějším dívkám a zastávala jsem ten tradiční názor, že „balit“ má muž, nikoliv žena.

Svět se sice změnil, v moderní době je skoro všechno možné, jenže já si nedokázala představit, jak nějakému mladíkovi – natož pak přímo Ondrovi – říkám, že s ním chci chodit.

reklama

Protože můj idol bydlel přímo vedle mé kamarádky Aleny, měla jsem o něm celkem dost zpráv. Alena se mě jednoho dne zeptala, jestli bych si nechtěla zahrát divadlo. Nejprve jsem rázně podobnou myšlenku odmítla. Kamarádka mě však přemlouvala:

„Dej si říct, Jani, bude legrace. Přijímají nové členky a já si myslím, že my dvě na to máme.“ „To radši budeme chodit sportovat, třeba plavat do bazénu než se společensky znemožňovat,“ navrhovala jsem.

„Jak myslíš,“ pokrčila Alena rameny, „každopádně tam chodí i Ondra odvedle a ten si nemůže amatérské divadlo vynachválit.“ Po této větě jsem pochopitelně zpozorněla a můj názor se rychle otočil o sto osmdesát stupňů.

Alena tušila, že se mi Ondra líbí a určitě to řekla schválně. Já jsem to ale nechtěla přiznat naplno a tak jsem ještě chvíli dělala, že o celé věci přemýšlím. „No dobře,“ souhlasila jsem nakonec, „můžeme se tam jít podívat.

Stejně si myslím, že nás vyrazí pro nedostatek talentu, ale ať je tedy po tvém…“

Bála jsem se, jestli se před Ondrou opravdu neztrapním, avšak na druhou stranu to byla jedinečná příležitost, jak se s ním více sblížit.

reklama

Zanedlouho jsme se tedy se Alenou vydaly do místního kulturního domu, abychom se nechaly „otestovat“, nakolik máme herecké buňky. K mému zklamání u konkurzu Ondra nebyl, utěšovala jsem se však tím, že se s ním případně uvidím příště.

Soustředila jsem se na svůj výkon, a co nejprocítěněji odcitovala určenou pasáž z jedné divadelní hry. Byla o lásce a tak mi nedělalo problém do ní vložit skutečné city.

Starší muž, kterého mi představili jako Roberta a který byl vedoucím souboru a současně režisérem, si mě přeměřil zkoumavým pohledem a zeptal se: „Vy už jste někde hrála, slečno?“

„Ne, zatím ne,“ odpověděla jsem. Vytušila jsem, že můj výkon skutečně zaujal. A Robert mi to vzápětí potvrdil: „Ta role, ze které jste přečetla výňatek, je pro vás přímo stvořená.

reklama

Pokud máte zájem o spolupráci a chcete se stát členkou našeho souboru, garantuji vám, že ji dostanete.“ Potvrdila jsem, že zájem mám a Robertova slova mě potěšila. I kdybych zde nebyla hlavně proto, abych se setkala se Ondrou, zůstala bych, abych něco dokázala.

Alena, která byla vyzkoušena po mně, sice takový ohlas nevyvolala, ale přijata byla rovněž. Hra se měla začít zkoušet za týden. S Robertem jsem se dohodla, že roli – hlavní ženskou v dané hře – beru a dostala jsem scénář s textem.

Znamenalo to, že se budu muset ve volných chvílích učit, ale to mi nevadilo. Zvlášť ne poté, kdy jsem si celou hru přečetla a zjistila, že je skutečně zajímavá.

Na setkání souboru za týden, při němž se měly rozdělovat role a rozepisovat jednotlivé zkoušky, jsem šla opět s Alenou… a s vědomím, že tentokrát tam bude i Ondra. Moje očekávání se naplnilo hned u vchodu.

Znali jsme se od vidění a tak jsme na sebe přátelsky pokývli hlavou. „Vy budete hrát hlavní roli?“ zeptal se Ondra. „Ano, prý se na ni dobře hodím,“ přisvědčila jsem a cítila, jak mi tváře hoří napětím a studem. „Tak to bude zajímavé,“ usmál se Ondra.

„Já hraji vašeho manžela…“ Po pravdě řečeno, přála jsem si to už při čtení hry, ale říkala jsem si, že takto mi osud vstříc patrně nevyjde. Trochu jsem se roztřásla, ale snažila jsem se nedat na sobě nic znát. Kdybych byla sama, asi bych skákala radostí.

Text hry už jsem znala skoro nazpaměť a bylo tam mnoho pasáží, ve kterých si s mým „divadelním manželem“ máme vyznávat lásku. Dokonce padnou i polibky. Existuje snad lépe splněný sen než tento?

To vše na mě mělo čekat až od příštího setkání souboru. Dnešního večera proběhlo jen asi hodinové setkání všech zainteresovaných, během něhož se řešily organizační záležitosti.

Alena dostala roli mé sestry – to jsem kvitovala s povděkem, protože se lépe hraje blízký vztah s někým, s kým ho doopravdy máte. Z kulturního domu jsme odcházely v doprovodu Ondry.

Ten mi – napůl v legraci – navrhl, že bychom mohli začít zkoušet soukromě, neboť spoustu dialogů jsme měli ve hře společných. Brala jsem to víceméně jako nepřímé pozvání na rande či alespoň projevený zájem.

Vždyť něco takového Ondra vůbec nabízet nemusel… bývalo by stačilo, kdyby počkal na zkoušku souboru. Souhlasila jsem tedy, že to není špatný nápad. Alena se nabídla, že nám bude dělat nápovědu.

Možná se mnou chtěl být Ondra spíš sám, ale mně to takhle vyhovovalo víc, alespoň pro začátek.

Sešli jsme se u Aleny v neděli odpoledne. Oba dva na mě už čekali. Text jsem se mezitím naučila skoro celý nazpaměť, zejména ty odstavce, kde líčím svému protějšku, co pro mě znamená. S bušícím srdcem jsem přistoupila k recitaci vět z úvodního dialogu.

Snažila jsem se text pouze neodříkávat, ale i dostatečně „hrát“, jako by už šlo o skutečné představení. Dívala jsem se přitom Ondrovi do očí. Připadala jsem si jako v sedmém nebi.

On mi můj pohled opětoval, a když přišla řada na jeho slova, vložil do nich také silný prožitek. Na chvíli jsem sama sobě předstírala, že se nejedná pouze o nácvik divadelní hry, ale o realitu. Došli jsme k místu, kde jsem měla dát Ondrovi pusu.

Na okamžik jsem přemýšlela, jestli se nezesměšním, když budu naši zkoušku brát takto do slova a do písmene. Pak jsem ale podlehla rozpoložení, které ve mně předchozí slova vyvolala a skutečně jsem Ondru políbila.

Asi to trvalo o něco déle, než mělo… nicméně Ondra se nebránil. A Alena nám dokonce zatleskala.

Nezůstalo jen u toho jednoho soukromého setkání. Než došlo k první skutečné zkoušce, měli jsme se Ondrou a Alenou ještě další „sezení“. V kulturním domě jsme pak už tvořili natolik sehraný pár, že nás považovali za opravdové milence.

Nikomu jsem to nevymlouvala a Ondra také ne. Čekala jsem, kdy mě pozve na rande. Už to skoro viselo ve vzduchu. Došlo k tomu při dalším domácím nácviku, kterého se tentokrát Alena nezúčastnila, a proto se konalo u Ondry v bytě.

V místě, kde mi Ondra měl vyznat lásku, přidal několik slov, která ve hře nebyla – to jsem okamžitě poznala, protože už jsem ji znala do posledního písmene. Zareagovala jsem stejně.

Jeden od druhého jsme se nemohli odtrhnout pohledem a vyměňovali jsme si vyznání, která už neměla s hrou nic společného. Polibek, který následoval, ve scénáři rozhodně nebyl…

Premiéra se konala za dva měsíce. Měla docela slušný ohlas, i když se jednalo o amatérské divadlo. Já a Ondra jsme v hlavních rolích excelovali.

Do hry jsme si přidali i svá vlastní slova, ale nikomu to nevadilo, ani režiséru Robertovi ani divákům, kteří nic nepoznali.

Bylo to jistě hlavně proto, že vše, co jsme si takhle veřejně na divadelních prknech řekli, mělo svůj reálný podklad ve skutečném životě…

Jana (25), severní Čechy

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
31.1.2023
Láska není jen pro mladé. Kvete opravdu v každém věku a narazit na ni můžete třeba i při nakupování potravin. Bylo mi čtyřicet sedm let a deset let jsem byla rozvedená. Sen o novém vztahu jsem už dávno dosnila. Byla jsem přesvědčená, že mě žádná velká láska už nečeká. Dokud jsem nepoznala Jaromíra. Už jsme si neměli co říct Byla to náhoda, opravdu jsem nikoho nehledala. Po rozvodu jsem si
30.1.2023
Kdysi jsem o tom malém městečku povrchně prohlásila, že je to díra, kde bych rozhodně bydlet nechtěla. Nakonec mě ale hlas srdce dovedl právě sem. Našla jsem tu štěstí. Odjakživa jsem bydlela ve velkém městě a zůstala jsem tam, i když jsem se vdala a měla děti. Užívala jsem si všeho, co život ve městě nabízel − kultura, restaurace, obchody. Říkala jsem si, že bych nikde jinde bydlet nechtěla.
26.1.2023
S Martinem jsem chodila skoro šest měsíců. Doufala jsem, že i on mě miluje alespoň tak jako já jeho. Neustále mi to totiž říkal. Potkali jsme se na jednom večírku, který pořádala naše spolužačka z vysoké školy. Měla narozeniny a pozvala na ně skoro půlku celé koleje. Všichni jsme se do jejího malého pokoje samozřejmě nevešli, proto se mejdan zanedlouho rozjel po celé budově. V mém pokoji už
23.1.2023
Po nefunkčním manželství jsme se s mým mužem rozvedli. Spadl mi kámen ze srdce a věřila jsem, že láska na mě ještě někde čeká. A tak jsem zkusila štěstí na seznamce... Dívala jsem se na text v úředním dopise a slzy se mi draly do očí. Byla jsem rozvedená! Naše manželství nefungovalo, a navíc si můj muž našel ještě milenku. Už jsem s ním nemohla žít dál, rozvodem jsem se osvobodila, ale trápila
19.1.2023
V příslib „spolu šťastně až navěky“ jsem nevěřila. Sama sobě jsem ale dnes důkazem toho, že mýlit se může každý, i já. V partnerských vztazích bývají obvykle karty rozdané tak, že tím, kdo nechce svatbu, je muž. V našem případě to ale bylo přesně naopak. To já jsem zarputile odmítala závazek podobného typu. Přišlo mi zbytečné a nerozumné hnát se do svatby za každou cenu. Proč vlastně? Protože s
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řádí v Malawi čupakabra? Neznámý tvor vysál krev slepicím na tržišti
epochalnisvet.cz
Řádí v Malawi čupakabra? Neznámý tvor vysál krev slepicím na tržišti
Čupakabra je charakteristická pro americký kontinent, zdá se ale, že podobný tvor začal řádit i v Africe. V roce 2015 neznámý predátor zaútočil na trh v hlavním městě Malawi a pozabíjel tamní kuřata.
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Nový šéfcukrář hotelu Four Seasons v Praze Giovanni Marco Carandino se představuje valentýnským Afternoon Tea
iluxus.cz
Nový šéfcukrář hotelu Four Seasons v Praze Giovanni Marco Carandino se představuje valentýnským Afternoon Tea
Giovanni Marco Carandino, rodák ze sicilského Palerma, přináší do týmu restaurace CottoCrudo více než desetileté zkušenosti a nepopiratelnou vášeň pro sladké chutě z Itálie. Před přesunem do Prahy
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
„Užít si tradiční jídlo plné vůně a chuti ve vege verzi? Ano a je to opravdu snadné. Uvařte si snadno z dostupných ingrediencí toto atraktivní jídlo s vychytanou omáčkou.“ Ingredience Na papriky
Ztratil se radioaktivní zdroj? Vývojáři dronů z FEL ČVUT umí pomoct
21stoleti.cz
Ztratil se radioaktivní zdroj? Vývojáři dronů z FEL ČVUT umí pomoct
Pátrání po ztraceném miniaturním zdroji radioaktivního césia 137 dokázalo v uplynulých dnech vytížit úřady a záchranné složky v západní Austrálii. Zdroj nebezpečného beta a gama záření se po intenzivn
Moje žárlivost vše zničila
skutecnepribehy.cz
Moje žárlivost vše zničila
Můj život se ocitl v troskách. Zničila jsem sebe a celou mou rodinu. Neposlouchala jsem dobré rady. ž jsem se zase přistihla, jak bedlivě sleduji svého jezevčíka. Vesele pobíhá s ostatními pejsky po trávníku a já mám najednou pocit závisti. On se dobře baví a já tu stojím jako kůl v plotě. Ani ho nenapadne hrát si se mnou, když
Ananasový pohár s jogurtem
tisicereceptu.cz
Ananasový pohár s jogurtem
Jako sladkou tečku zkuste tenhle ananasový pohár – je plný zdravých ingrediencí, takže po něm nepřiberete. Potřebujete 1 ks menší ananas 2 lžíce medu 200 ml jogurtu 4 lžíce ananasového džusu
Radikální adamité: Praktikovali volnou lásku i s dětmi?
epochaplus.cz
Radikální adamité: Praktikovali volnou lásku i s dětmi?
V roce 1421 vrcholí husitská revoluční vlna. Jedna početně malá větev husitů si kázání kněžích vyloží po svém, utrhne se a začne praktikovat divoký, sexuálně nespoutaný způsob života. „Děvička nejmenš
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Vztah s nevěrníkem Kolečkem jí zničil kariéru!
nasehvezdy.cz
Vztah s nevěrníkem Kolečkem jí zničil kariéru!
Sice se může zdát, že z milostného trojúhelníku vyšla Denisa Nesvačilová (31) ze seriálu Dobré zprávy jako vítězka, neboť si nakonec scenárista Petr Kolečko (38) vybral ji a na Anetu Vignerovou (35) s
Milenka ve hře?
nasehvezdy.cz
Milenka ve hře?
Představitel proradného Alberta v seriálu ZOO David Gránský (30) si užívá svou rodinu plnými doušky. Přesto jeho manželka Nikola Gránská (29) přiznala, že není všechno tak růžové, jak to na první po
Pro a proti: Dokazují zážitky klinické smrti existenci onoho světa?
enigmaplus.cz
Pro a proti: Dokazují zážitky klinické smrti existenci onoho světa?
Prožitky blízké smrti jsou ve všech případech téměř totožné. Odborníci proto hledají odpověď na palčivou otázku: Jsou tato svědectví důkazem existence onoho světa, nebo jde jen o poslední signály umír