Domů     Šmejdi připravili moji kamarádku o životní úspory
Šmejdi připravili moji kamarádku o životní úspory

Když jsem se ocitla v nemocnici, zůstala moje kamarádka sama. V tu chvíli podlehla nátlaku své známé a začala s ní jezdit na prodejní akce. Protože nedokázala říct dotěrným prodejcům nedokázala ne, uvázala se k nevýhodným úvěrům.

S Jarčou jsme se kamarádily snad od dětství. Bydlely jsme totiž v jedné ulici, chodily do jedné školy a naše maminky stávaly spolu v téže frontě na trochu masa a toaleťák. I do té základky jsme chodily spolu.

Kamarádky na celý život

To až později, v patnácti se naše cesty rozdělily. Já jsme se šla učit kadeřnicí, kdežto Jaruška dojížděla do okresního města na ekonomku.

I tak jsme se doma potkávaly alespoň o víkendech a chodívaly potom spolu na oblíbené čaje o páté, kde jsme se seznámily s našimi budoucími manžely.

Obě jsme se ten den zamilovaly. Já do Zdendy, co byl šikovný zedník, Jaruška zase do Pavla, který se živil jako agronom. Ty první lásky nám vyšly a tak jsme se o několik let později vdávaly v jeden den.

Už při svatbě jsme všichni věděli, že ty naše rodné domky, hned jak finance dovolí, poženeme o patro výš a trochu zútulníme. A protože naši chlapi byli šikovní a pracovití, nervalo ani dva roky, a už jsme každá měla vlastní domácnost v podkroví.

Musely jsme se rozdělit

V pozdějších letech nás nerozdělilo ani to, že Jarča a její Pavel nemohli mít děti. Snad právě naopak, o to víc přilnuli k našim klukům, a ti jim na oplátku říkali teto a strejdo. Když člověk žije alespoň trochu spokojeně, čas letí jako bláznivý.

Párkrát jsem se vyspala a už jsem byla babička, po několika letech dokonce v důchodu, a než jsem si zvykla, že nemám co na práci, můj milovaný Zdeněček zemřel. Najednou ze mě byla vdova, která se chodí vyplakat k dávno ovdovělé kamarádce Jarušce.

Trávily jsme spolu snad všechen volný čas. Jenže potom, co jsem si nešťastnou náhodou zlomila nohu v krčku, mě čekala operace a dlouhodobý pobyt v nemocnici kvůli rehabilitaci.

Začala jsem se o ni bát

Víc než o sebe jsem se bála o Jarušku, vždyť poprvé v životě zůstane úplně sama. Jak se později ukázalo, mé obavy byly naprosto oprávněné. Nemocnice byla vzdálená dvě hodiny autobusem od našeho městečka, a tak to ke mně Jaruš měla daleko.

Než by se na na takovou cestu ve svém věku vypravila, raději mi občas zavolala. Protože její telefonáty časem řídly, začala jsem mít o ní starost. Po měsíci své hospitalizace jsem uprosila lékaře, ať mě pustí domů, že nevím, co se s mou dávnou kamarádkou děje.

Její vzhled mě vyděsil

Můj syn, který mě měl vezl domů, vůbec neskrýval své rozladění. Dokonce utrousil něco o umíněné staré bábě. Jenže já jsem se nenechala zviklat. Dokonce jsem ho uprosila, aby mě zavezl rovnou k Jarušce.

Tam jsem se opřela o plot a zvonila na její zvonek tak dlouho, dokud mi šouravě nepřišla otevřít. Když jsem ji poprvé uviděla, myslela jsem, že se mi zastaví srdce. Ta vypadala! Z mé dřív tak usměvavé kamarádky byla najednou stará, ustrašená babka. „Tak povídej!“ Uhodila jsem na ní, když jsem se jí skoro vnutila do kuchyně.

Na prodejních akcích utratila úspory

Milá Jaruš ztěžka usedla na židli a místo vyprávění se usedavě rozplakala. Mezi jejími zoufalými vzlyky jsem se dozvěděla, že se během mé nepřítomnosti spřáhla s tou protivnou Helenou od naproti.

A ta ji s sebou začala brát na prodejní akce, které se původně tvářily jako levné výlety pro seniory.

Jarča, absolutně nepřipravená na něco podobného, začala pod nátlakem bezohledných šmejdů nakupovat ve velkém hrnce, zaručeně pravé vlněné masážní deky, zázračné lampy a masážní křesla.

Když u sebe náhodou neměla peníze, dovezli ji „ochotní“ prodejci k nejbližšímu bankomatu nebo na místě vyjednali úvěr. A blbá Helena ji v tom ještě podporovala.

Vždyť kdy bude mít další možnost dostat se na zajímavý výlet a obědem zadarmo a ještě si přivézt tak skvělé výrobky za skutečně výhodnou cenu?

Byla po krk v dluzích

Jejich podivné výlety trvaly něco přes měsíc, než Jaruš došlo, co vlastně za tak krátkou dobu napáchala. V té době jí také začaly chodit první složenky na měsíční splátky tu za křeslo za šedesát tisíc, tu za hrnce za čtyřicet.

Ani se nerozkoukala a byla bez životních úspor s několika lichvářskými úvěry na krku. A to prý jenom nechtěla být sama. Krve by se ve mně nedořezal, když mi to celá nešťastná vyprávěla.

Naštěstí u toho byl můj syn Pepa, který shodou okolností pracuje v bezplatné občansko-právní poradně.

Slíbil, že jí pomůže

Jaruš je prý jen jednou z mnoha starých lidí, kteří se nechali zlákat a zákeřným „šmejdům“. Nechal si od mé nešťastné kamarádky vyskládat na kuchyňský stůl všechny doklady, které od svých „výhodných“ koupí měla.

Hrabal se v tom snad dvě hodiny a prý to nebylo vůbec hezké čtení. Kafe nám dávno vystydlo a za okny už byla tma, když celou tu ošklivou záležitost uzavřel.

Vysvětlil Jaruš, že díky své neznalosti promarnila zákonné lhůty na odstoupení od uzavřených smluv a spoustu z těch předražených krámů bude muset opravdu zaplatit. Jediné, co pro ni může udělat, je sjednat jí s těmi zloději splátkové kalendáře.

Stále musí platit

Uběhly sotva tři týdny a díky pomoci obětavé mého syna a hlavně občansko-právní poradny, kde pracoval, měla Jaruška od některých šmejdů pokoj. I tak jí ale zbývaly nějaké dluhy. Ještě že má mě.

Občas jí přinesu kousek buchty, co jsem napekla pro vnoučata, občas ji pozvu na oběd. Ale hlavně, radši ji vůbec nepouštím z dohledu a snažím se být co nejvíc s ní, aby zase nevyvedla nějakou hloupost. Nic jiného mi ani nezbývá, vždyť je to moje kamarádka a taky teta mých dětí.

Vilma N. (76), Lošany

Předchozí článek
Další článek
Související články
19.6.2024
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít. Vše se zdálo být zalité slunce
14.6.2024
Nebyla to chyba moje ani manželova, že se nám narodilo postižené dítě. K nešťastnému poškození mozku došlo při porodu. Předpotopní technologie doby nedokázala ještě určit vrozené genetické vady a lékaři nebyli příliš sdílní. Mladá, vystrašená maminka jako já byla v přeplněné okresní porodnici jen jednou z mnoha. Porod byl komplikovaný. Veškeré snahy dostat dítě do správné polohy selhávaly. Děťá
7.6.2024
Vím, je mnoho podobných osudů. Ale stejně si říkám: „Proč právě my?“ Dcera přišla o lásku. A vnučka? Ta se nedočkala, až ji tatínek vezme za ruku a povede do školy. Dan byl můj zeť. Od prvního setkání sympaťák. I když jsem byla na chlapce mé dcery Anežky přísná, za něj jsem byla ráda. A i proto, že se s Anežkou našli brzy. Brali se v 25 letech a o rok později se jim narodila Anička. Byli opravd
5.6.2024
Sháněla jsem ženicha, kde se dalo. Hlavně na plesech a na tancovačkách, kam ale nechodili jen slušní kluci. Byla tam i spousta pobudů. Můj příběh je takový zmatený. Občas nemohu uvěřit, že se mi něco takového skutečně stalo. Zejména ráno po probuzení si kolikrát myslím, že to byl třeba jen sen a že moje minulost je taková nějaká, řekněme učesanější, ale není tomu tak. Jak to tenkrát bylo? Inu,
1.6.2024
Tak moc jsem si vysnila dokonalou lásku a byla jsem schopná pro ni udělat cokoli, až jsem na to doplatila. Je to snad nějaký trest za snění? Narodila jsem se na Moravě, když mi bylo sedm let, tak se naši rozvedli. Zůstala jsem jen s maminkou. Tehdy se ve mně asi zrodila touha mít pořádného chlapa, který se o mne postará. Byla jsem tedy holka hodně divoká, měla jsem ráda diskotéky a tam o nápadn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
6 nejbizarnějších vozidel
epochaplus.cz
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
enigmaplus.cz
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
Duch bývalého 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna prý bývá poměrně často spatřován, jak bloudí ve washingtonském Bílém domě… [gallery ids="141907,141906,141908"] Věštecký sen Paní Lincolnov
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr