Domů     Šmejdi připravili moji kamarádku o životní úspory
Šmejdi připravili moji kamarádku o životní úspory

Když jsem se ocitla v nemocnici, zůstala moje kamarádka sama. V tu chvíli podlehla nátlaku své známé a začala s ní jezdit na prodejní akce. Protože nedokázala říct dotěrným prodejcům nedokázala ne, uvázala se k nevýhodným úvěrům.

S Jarčou jsme se kamarádily snad od dětství. Bydlely jsme totiž v jedné ulici, chodily do jedné školy a naše maminky stávaly spolu v téže frontě na trochu masa a toaleťák. I do té základky jsme chodily spolu.

Kamarádky na celý život

To až později, v patnácti se naše cesty rozdělily. Já jsme se šla učit kadeřnicí, kdežto Jaruška dojížděla do okresního města na ekonomku.

I tak jsme se doma potkávaly alespoň o víkendech a chodívaly potom spolu na oblíbené čaje o páté, kde jsme se seznámily s našimi budoucími manžely.

Obě jsme se ten den zamilovaly. Já do Zdendy, co byl šikovný zedník, Jaruška zase do Pavla, který se živil jako agronom. Ty první lásky nám vyšly a tak jsme se o několik let později vdávaly v jeden den.

Už při svatbě jsme všichni věděli, že ty naše rodné domky, hned jak finance dovolí, poženeme o patro výš a trochu zútulníme. A protože naši chlapi byli šikovní a pracovití, nervalo ani dva roky, a už jsme každá měla vlastní domácnost v podkroví.

Musely jsme se rozdělit

V pozdějších letech nás nerozdělilo ani to, že Jarča a její Pavel nemohli mít děti. Snad právě naopak, o to víc přilnuli k našim klukům, a ti jim na oplátku říkali teto a strejdo. Když člověk žije alespoň trochu spokojeně, čas letí jako bláznivý.

Párkrát jsem se vyspala a už jsem byla babička, po několika letech dokonce v důchodu, a než jsem si zvykla, že nemám co na práci, můj milovaný Zdeněček zemřel. Najednou ze mě byla vdova, která se chodí vyplakat k dávno ovdovělé kamarádce Jarušce.

Trávily jsme spolu snad všechen volný čas. Jenže potom, co jsem si nešťastnou náhodou zlomila nohu v krčku, mě čekala operace a dlouhodobý pobyt v nemocnici kvůli rehabilitaci.

Začala jsem se o ni bát

Víc než o sebe jsem se bála o Jarušku, vždyť poprvé v životě zůstane úplně sama. Jak se později ukázalo, mé obavy byly naprosto oprávněné. Nemocnice byla vzdálená dvě hodiny autobusem od našeho městečka, a tak to ke mně Jaruš měla daleko.

Než by se na na takovou cestu ve svém věku vypravila, raději mi občas zavolala. Protože její telefonáty časem řídly, začala jsem mít o ní starost. Po měsíci své hospitalizace jsem uprosila lékaře, ať mě pustí domů, že nevím, co se s mou dávnou kamarádkou děje.

Její vzhled mě vyděsil

Můj syn, který mě měl vezl domů, vůbec neskrýval své rozladění. Dokonce utrousil něco o umíněné staré bábě. Jenže já jsem se nenechala zviklat. Dokonce jsem ho uprosila, aby mě zavezl rovnou k Jarušce.

Tam jsem se opřela o plot a zvonila na její zvonek tak dlouho, dokud mi šouravě nepřišla otevřít. Když jsem ji poprvé uviděla, myslela jsem, že se mi zastaví srdce. Ta vypadala! Z mé dřív tak usměvavé kamarádky byla najednou stará, ustrašená babka. „Tak povídej!“ Uhodila jsem na ní, když jsem se jí skoro vnutila do kuchyně.

Na prodejních akcích utratila úspory

Milá Jaruš ztěžka usedla na židli a místo vyprávění se usedavě rozplakala. Mezi jejími zoufalými vzlyky jsem se dozvěděla, že se během mé nepřítomnosti spřáhla s tou protivnou Helenou od naproti.

A ta ji s sebou začala brát na prodejní akce, které se původně tvářily jako levné výlety pro seniory.

Jarča, absolutně nepřipravená na něco podobného, začala pod nátlakem bezohledných šmejdů nakupovat ve velkém hrnce, zaručeně pravé vlněné masážní deky, zázračné lampy a masážní křesla.

Když u sebe náhodou neměla peníze, dovezli ji „ochotní“ prodejci k nejbližšímu bankomatu nebo na místě vyjednali úvěr. A blbá Helena ji v tom ještě podporovala.

Vždyť kdy bude mít další možnost dostat se na zajímavý výlet a obědem zadarmo a ještě si přivézt tak skvělé výrobky za skutečně výhodnou cenu?

Byla po krk v dluzích

Jejich podivné výlety trvaly něco přes měsíc, než Jaruš došlo, co vlastně za tak krátkou dobu napáchala. V té době jí také začaly chodit první složenky na měsíční splátky tu za křeslo za šedesát tisíc, tu za hrnce za čtyřicet.

Ani se nerozkoukala a byla bez životních úspor s několika lichvářskými úvěry na krku. A to prý jenom nechtěla být sama. Krve by se ve mně nedořezal, když mi to celá nešťastná vyprávěla.

Naštěstí u toho byl můj syn Pepa, který shodou okolností pracuje v bezplatné občansko-právní poradně.

Slíbil, že jí pomůže

Jaruš je prý jen jednou z mnoha starých lidí, kteří se nechali zlákat a zákeřným „šmejdům“. Nechal si od mé nešťastné kamarádky vyskládat na kuchyňský stůl všechny doklady, které od svých „výhodných“ koupí měla.

Hrabal se v tom snad dvě hodiny a prý to nebylo vůbec hezké čtení. Kafe nám dávno vystydlo a za okny už byla tma, když celou tu ošklivou záležitost uzavřel.

Vysvětlil Jaruš, že díky své neznalosti promarnila zákonné lhůty na odstoupení od uzavřených smluv a spoustu z těch předražených krámů bude muset opravdu zaplatit. Jediné, co pro ni může udělat, je sjednat jí s těmi zloději splátkové kalendáře.

Stále musí platit

Uběhly sotva tři týdny a díky pomoci obětavé mého syna a hlavně občansko-právní poradny, kde pracoval, měla Jaruška od některých šmejdů pokoj. I tak jí ale zbývaly nějaké dluhy. Ještě že má mě.

Občas jí přinesu kousek buchty, co jsem napekla pro vnoučata, občas ji pozvu na oběd. Ale hlavně, radši ji vůbec nepouštím z dohledu a snažím se být co nejvíc s ní, aby zase nevyvedla nějakou hloupost. Nic jiného mi ani nezbývá, vždyť je to moje kamarádka a taky teta mých dětí.

Vilma N. (76), Lošany

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
7.12.2023
Taneční večer se zoufale nevydařil. Upadla jsem před vchodem na vlhké dlažbě. Ale flek na šatech byl ještě to nejmenší. Loudala jsem se z tanečních jako postřelená. Bylo evidentní, že se můj život nenávratně řítí do katastrofy. Začalo to hned odpoledne, kdy mi táta oznámil, že do tanečních pojedeme s mámou autobusem, protože auto kikslo. Vzápětí se naši pohádali. Máma vykřikovala, že jsme už dá
2.12.2023
Práci jsem milovala a myslela jsem si, jak je vše zalité sluncem. Bohužel někdo se rozhodl přivolat mraky. Už jsem nedoufala, že dostanu lukrativní zaměstnání. Měla jsem sedm let před důchodem, žila jsem v domnění, že svůj profesní vrchol jsem si zažila před tím. Ani jsem nestřídala zaměstnání. Moc mladé a hloupé? Vždy jsem pracovala v dobrém kolektivu, práce mě bavila, a když jsem odcház
1.12.2023
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam nějaké ty jemné linky jsou. Možná ale o to horší pro mne bylo zjištění, že už je to
30.11.2023
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala jsem to tak, že mají vždycky pravdu a tečka. Ale mámin n
26.11.2023
Zamilovat se do přitažlivého profesora, a navíc získat i jeho lásku? To je sen nejedné studentky. Mě se to povedlo, ale zničila jsem si tím život! Už na první přednášce, kterou vedl, jsem se nemohla pořádně soustředit na výklad. Náš profesor byl totiž nejen velice pohledný, ale také neskutečně šarmantní, inteligentní a vtipný. Byla jsem jím naprosto okouzlená. Rozhodla jsem se, že tohoto chlapa
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3