SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Šmejdi připravili moji kamarádku o životní úspory
Šmejdi připravili moji kamarádku o životní úspory

Když jsem se ocitla v nemocnici, zůstala moje kamarádka sama. V tu chvíli podlehla nátlaku své známé a začala s ní jezdit na prodejní akce. Protože nedokázala říct dotěrným prodejcům nedokázala ne, uvázala se k nevýhodným úvěrům.

S Jarčou jsme se kamarádily snad od dětství. Bydlely jsme totiž v jedné ulici, chodily do jedné školy a naše maminky stávaly spolu v téže frontě na trochu masa a toaleťák. I do té základky jsme chodily spolu.

Kamarádky na celý život

To až později, v patnácti se naše cesty rozdělily. Já jsme se šla učit kadeřnicí, kdežto Jaruška dojížděla do okresního města na ekonomku.

reklama

I tak jsme se doma potkávaly alespoň o víkendech a chodívaly potom spolu na oblíbené čaje o páté, kde jsme se seznámily s našimi budoucími manžely.

Obě jsme se ten den zamilovaly. Já do Zdendy, co byl šikovný zedník, Jaruška zase do Pavla, který se živil jako agronom. Ty první lásky nám vyšly a tak jsme se o několik let později vdávaly v jeden den.

Už při svatbě jsme všichni věděli, že ty naše rodné domky, hned jak finance dovolí, poženeme o patro výš a trochu zútulníme. A protože naši chlapi byli šikovní a pracovití, nervalo ani dva roky, a už jsme každá měla vlastní domácnost v podkroví.

Musely jsme se rozdělit

V pozdějších letech nás nerozdělilo ani to, že Jarča a její Pavel nemohli mít děti. Snad právě naopak, o to víc přilnuli k našim klukům, a ti jim na oplátku říkali teto a strejdo. Když člověk žije alespoň trochu spokojeně, čas letí jako bláznivý.

reklama

Párkrát jsem se vyspala a už jsem byla babička, po několika letech dokonce v důchodu, a než jsem si zvykla, že nemám co na práci, můj milovaný Zdeněček zemřel. Najednou ze mě byla vdova, která se chodí vyplakat k dávno ovdovělé kamarádce Jarušce.

Trávily jsme spolu snad všechen volný čas. Jenže potom, co jsem si nešťastnou náhodou zlomila nohu v krčku, mě čekala operace a dlouhodobý pobyt v nemocnici kvůli rehabilitaci.

Začala jsem se o ni bát

Víc než o sebe jsem se bála o Jarušku, vždyť poprvé v životě zůstane úplně sama. Jak se později ukázalo, mé obavy byly naprosto oprávněné. Nemocnice byla vzdálená dvě hodiny autobusem od našeho městečka, a tak to ke mně Jaruš měla daleko.

reklama

Než by se na na takovou cestu ve svém věku vypravila, raději mi občas zavolala. Protože její telefonáty časem řídly, začala jsem mít o ní starost. Po měsíci své hospitalizace jsem uprosila lékaře, ať mě pustí domů, že nevím, co se s mou dávnou kamarádkou děje.

Její vzhled mě vyděsil

Můj syn, který mě měl vezl domů, vůbec neskrýval své rozladění. Dokonce utrousil něco o umíněné staré bábě. Jenže já jsem se nenechala zviklat. Dokonce jsem ho uprosila, aby mě zavezl rovnou k Jarušce.

Tam jsem se opřela o plot a zvonila na její zvonek tak dlouho, dokud mi šouravě nepřišla otevřít. Když jsem ji poprvé uviděla, myslela jsem, že se mi zastaví srdce. Ta vypadala! Z mé dřív tak usměvavé kamarádky byla najednou stará, ustrašená babka. „Tak povídej!“ Uhodila jsem na ní, když jsem se jí skoro vnutila do kuchyně.

Na prodejních akcích utratila úspory

Milá Jaruš ztěžka usedla na židli a místo vyprávění se usedavě rozplakala. Mezi jejími zoufalými vzlyky jsem se dozvěděla, že se během mé nepřítomnosti spřáhla s tou protivnou Helenou od naproti.

A ta ji s sebou začala brát na prodejní akce, které se původně tvářily jako levné výlety pro seniory.

Jarča, absolutně nepřipravená na něco podobného, začala pod nátlakem bezohledných šmejdů nakupovat ve velkém hrnce, zaručeně pravé vlněné masážní deky, zázračné lampy a masážní křesla.

Když u sebe náhodou neměla peníze, dovezli ji „ochotní“ prodejci k nejbližšímu bankomatu nebo na místě vyjednali úvěr. A blbá Helena ji v tom ještě podporovala.

Vždyť kdy bude mít další možnost dostat se na zajímavý výlet a obědem zadarmo a ještě si přivézt tak skvělé výrobky za skutečně výhodnou cenu?

Byla po krk v dluzích

Jejich podivné výlety trvaly něco přes měsíc, než Jaruš došlo, co vlastně za tak krátkou dobu napáchala. V té době jí také začaly chodit první složenky na měsíční splátky tu za křeslo za šedesát tisíc, tu za hrnce za čtyřicet.

Ani se nerozkoukala a byla bez životních úspor s několika lichvářskými úvěry na krku. A to prý jenom nechtěla být sama. Krve by se ve mně nedořezal, když mi to celá nešťastná vyprávěla.

Naštěstí u toho byl můj syn Pepa, který shodou okolností pracuje v bezplatné občansko-právní poradně.

Slíbil, že jí pomůže

Jaruš je prý jen jednou z mnoha starých lidí, kteří se nechali zlákat a zákeřným „šmejdům“. Nechal si od mé nešťastné kamarádky vyskládat na kuchyňský stůl všechny doklady, které od svých „výhodných“ koupí měla.

Hrabal se v tom snad dvě hodiny a prý to nebylo vůbec hezké čtení. Kafe nám dávno vystydlo a za okny už byla tma, když celou tu ošklivou záležitost uzavřel.

Vysvětlil Jaruš, že díky své neznalosti promarnila zákonné lhůty na odstoupení od uzavřených smluv a spoustu z těch předražených krámů bude muset opravdu zaplatit. Jediné, co pro ni může udělat, je sjednat jí s těmi zloději splátkové kalendáře.

Stále musí platit

Uběhly sotva tři týdny a díky pomoci obětavé mého syna a hlavně občansko-právní poradny, kde pracoval, měla Jaruška od některých šmejdů pokoj. I tak jí ale zbývaly nějaké dluhy. Ještě že má mě.

Občas jí přinesu kousek buchty, co jsem napekla pro vnoučata, občas ji pozvu na oběd. Ale hlavně, radši ji vůbec nepouštím z dohledu a snažím se být co nejvíc s ní, aby zase nevyvedla nějakou hloupost. Nic jiného mi ani nezbývá, vždyť je to moje kamarádka a taky teta mých dětí.

Vilma N. (76), Lošany

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
28.1.2023
Když táta zrovna nepil v příšerné hospodě naproti našemu domu, sedával doma a lekal mě svým tupým, prázdným pohledem. Ještě horší byla ta jeho lítostivá nálada. Moje dětství se nepovedlo. Řeknu to velmi stručně: uplakaná máma, věčně opilý otec. Nikdy na nás nevztáhl ruku, ani na mámu, ani na mě, ale i tak mě děsily opuchlé oči, nepřítomný pohled a věčné blábolení. Nebo ty noční příchody. Bezohl
27.1.2023
Starala jsem se o brášku, vařila, nakupovala. Předčasně jsem tenkrát dospěla, protože mi zkrátka nic jiného nezbývalo. Maminka zemřela, když mi bylo třináct. Měla jsem ještě tříletého brášku. Táta byl na všechno sám, držel se statečně, ale mámu nahradit nedokázal. To bylo ostatně na mně – dělala jsem maminku bráškovi. Táta se vracel z práce pozdě odpoledne, vyzvedávala jsem Péťu ze školky a 
26.1.2023
V první chvíli jsem si říkala, že to nikdy nedokážu. Jenže krev není voda. Proto jsem Pavlíkovi dokázala odpustit. Snad mě znovu nezklame. Oba jsme nervózní a já vidím, jak Pavlovi stékají kapičky potu po čele. Vidíme se po dlouhých šesti letech. A já vlastně nevím, zda se ho nemám tak trochu bát. Občas se mi před očima objeví obraz jeho tváře, tenkrát před sedmi lety. Bylo mu sedmnáct a neměl
20.1.2023
Vím, že Luboš byl problematický, nadělal v životě hodně chyb, to nejhorší se ale bohužel nedalo napravit. Vzdal se svého jediného dítěte. Naši kluci byli odmalička odlišní. Starší Luboš byl bohém, už jako miminko nám dal zabrat. O šest let mladší Martin byl od narození klidný. Ve škole Luboš neposeděl, zlobil a vymýšlel lumpárny, ale na vysvědčení měl jedničky. Martin byl zlaté dítě. Škola m
19.1.2023
I když je člověk dostatečně opatrný, katastrofě zabránit někdy nedokáže. Neměl by si proto nic vyčítat. Sníh křupe pod nohama a Bertík v něm vesele skotačí. Ale jen tak daleko, kam dosáhne vodítko. Na volno ho tady nikdy nepustím. Strach a hrůzné vzpomínky mi to nedovolí. Poprvé po roce jsem si sem troufla přijít. Sem dolů k řece. Je nasněženo a řeka zamrzlá. Celá jsem se rozklepala při té v
Nenechte si ujít další zajímavé články
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Co se stane, když včela onemocní?
epochaplus.cz
Co se stane, když včela onemocní?
Včely medonosné (Apis mellifera) mají nezastupitelnou úlohu při opylování, jsou rozšířeny téměř po celé Zemi, kromě Antarktidy. Existuje cca 40 tisíc druhů rostlin, které by se bez pomoci včel obešly
Nevěra zpěváka Timberlake konečně zapomenuta?
nasehvezdy.cz
Nevěra zpěváka Timberlake konečně zapomenuta?
Obnovit svatební slib je mezi mnohými manželskými páry skoro samozřejmostí. Dají si tak i po letech najevo, že na jejich touze vstoupit s tím druhým do svazku manželského se ani za roky společného
Zimní dovolená v Egyptě: Tajuplný Sinajský poloostrov bez vízové povinnosti
21stoleti.cz
Zimní dovolená v Egyptě: Tajuplný Sinajský poloostrov bez vízové povinnosti
Egypt láká svojí tajuplnou atmosférou světově proslulých památek a celoročně slunečným počasím s přívětivými teplotami, které jsou v zimě příjemnější než v létě. Křišťálově čisté moře a bílé pláže lák
Gottova dcera Lucie čeká další dítě!
nasehvezdy.cz
Gottova dcera Lucie čeká další dítě!
Kdyby byl Karel Gott (†80)naživu, jistě by měl obrovskou radost. Jeho dcera Lucie (35) totiž čeká miminko. Z prvního manželství už má dva syny, Vojtu (11) a Honzíka (10). Oba vnuci svého dědečka ješ
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
Musaka je tradiční jídlo typické pro oblast středomoří. Jeho základ tvoří v originální verzi masovo-rajčatová omáčka, lilky a bešamel. Můžete si ho snadno připravit i ve vegetariánské verzi. Díky směs
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
Automobilová značka Lexus se v Česku stala partnerem nejprestižnější světové kuchařské soutěže Bocuse d`Or, o níž jsme již informovali. České národní kolo se uskuteční od 4. do 6. května v pražském O2
Vláčný dýňový chlebíček bez lepku
tisicereceptu.cz
Vláčný dýňový chlebíček bez lepku
Tento dýňový chlebíček je vynikající i ve více kořeněné verzi. Chuť dýně skvěle doplní a zvýrazní mletý zázvor, badyán nebo kardamom. Potřebujete 300 g dýňového pyré (upečená rozmixovaná dýně H
Utíkala jsem do knížek, skutečný život mě lekal
skutecnepribehy.cz
Utíkala jsem do knížek, skutečný život mě lekal
Starala jsem se o brášku, vařila, nakupovala. Předčasně jsem tenkrát dospěla, protože mi zkrátka nic jiného nezbývalo. Maminka zemřela, když mi bylo třináct. Měla jsem ještě tříletého brášku. Táta byl na všechno sám, držel se statečně, ale mámu nahradit nedokázal. To bylo ostatně na mně – dělala jsem maminku bráškovi. Táta se vracel z práce pozdě odpoledne,
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od krasového jezera Somin. A právě z jeho hlubin se má pravidelně vynořovat monstrum, které terorizuje místní obyvatele už přes 100 let. Podle různých s
Návrat poručíka McConella: Přišel se jeho duch rozloučit se svým kamarádem?
enigmaplus.cz
Návrat poručíka McConella: Přišel se jeho duch rozloučit se svým kamarádem?
Někteří lidé se v okamžiku smrti údajně zjevují svým příbuzným a přátelům. Na Vánoce roku 1918 prý spatřil ducha zesnulého britského vojáka Davida McConnella jeho blízký kamarád, který je příslušníkem
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
epochanacestach.cz
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
Během procházky mezi Krasíkovem a Ovčím vrchem nezapomeňte navštívit Dvůr Krasíkov, zemědělský areál, který v minulosti sloužil zdejšímu knížeti. Když roku 1644 hrad Švamberk kompletně vyhořel kvů