Domů     Bloudily jsme kolem hřbitova
Bloudily jsme kolem hřbitova

Po celou cestu nás provázely zvláštní věci. Bloudily jsme kolem starého opuštěného hřbitova a nedokázaly se zorientovat. Ať jsme vyrazily kamkoliv, zase jsme se vrátily.

Stalo se to před několika lety během letních prázdnin. Jela jsem se svou dcerou a dvěma vnučkami ke kamarádce na chalupu do východních Čech. Na cestě nás čekala nečekaná objížďka a protože jsme ten kraj neznaly, samozřejmě jsme zabloudily.

Najednou jsme se ocitly na polní cestě. Všemi směry byly jen pole a lesy. Nedalo se ani kde obrátit. Situace začala být skutečně zoufalá. Naštěstí jsme měly dostatek paliva, a tak nehrozilo, že bychom skončily s prázdnou nádrží uprostřed lesa.

Domek v dálce

Jela jsem pomalu po cestě. Byl už večer a začínalo se stmívat. Neměla jsem z toho vůbec dobrý pocit, ale snažila jsem se před dcerou a hlavně malými vnučkami předstírat, že se nic neděje. Asi po jednom kilometru jsme v dálce spatřily domek na samotě.

Byla to velká radost i úleva současně. Doufaly jsme, že v něm najdeme někoho, koho se zeptáme na cestu. Popojela jsem ještě o kousek dál, jak to jen polní cesta umožňovala, pak jsem vypnula motor a společně s dcerou jsme vystoupily z auta. Vnučky jsme raději nechaly v bezpečí auta a vydaly jsme se směrem k domku.

Muž uprostřed pole

Obcházely jsme plot dokola, ale po nikom v tom domě nebylo ani vidu. Už jsme se chtěly s dcerou vrátit zpátky k autu, když jsme zahlédly postavu, která šla přes louku.

Jak se ta bytost přibližovala a zvětšovala, více a více nám připomínala pohádkovou lesní postavičku hejkala. Zamávaly jsme na toho podivného muže, a on k nám zamířil. Jeho obličej byl ještě děsivější. Rozcuchané vlasy, velké vyjevené oči a křivé úzké zuby.

Ohlédla jsem se k autu, kde jsem spatřila vyděšené vnučky. Seděly přikrčené na zadní sedačce a ani nedutaly. Musím se přiznat, že i mě přepadl trochu strach. Nasadila jsem ale úsměv a s mapou v ruce k muži zamířila a začala se vyptávat.

Poradil nám zkratku

Vesnici mé kamarádky ten človíček znal. A věděl také o úžasné zkratce. Protože to bylo hodně komplikované, zaběhla jsem do auta pro blok a tužku. A lesní muž začal nadšeně malovat. Za několik málo minut měl mapku nakreslenou. Podal mi blok a já mu poděkovala. Nasedly jsme zpátky do auta a pokračovaly dál v cestě.

Opuštěný hřbitov

Nevím, jestli si muž cesty popletl, ale nejrůznějšími cestičkami jsme se dopracovaly ke staré pobořené hřbitovní zdi. Přesně u ní spustily vnučky poplach, že je jejich potřeba akutní. Vyběhly jsme z auta.

Dcera se zabývala dětmi a já se šla zvědavě porozhlédnout po hřbitovu. Povalené náhrobky byly obrostlé trávou, už ani nebylo poznat, kde hroby jsou. A jak jsem tak nekoukala pod nohy, najednou země pode mnou povolila. Propadla jsem se do starého hrobu.

Propadla jsem se do hrobu

Cítila jsem, jak mi cosi prasklo pod nohama. Musela to být rakev. Vykřikla jsem, což upoutalo pozornost dcery. Rychle jsem se snažila vydrápat ven, ale nohy mi stále podkluzovaly.

Dcera mi přiběhla na pomoc a nakonec se nám společnými silami podařilo, že jsem se vyšplhala ven. Poté jsme rychle nasedly do auta a jely pryč.

Zpátky u hřbitovní zdi

V tu dobu už byla tma. Na obloze se mezi mraky objevil měsíc. Měl zvláštní modrobílou barvu. Až to vypadalo nepřirozeně a magicky. Doufala jsem, že narazím na nějakou větší cestu.

Jenže – nechápu, jak to bylo možné – najednou se před námi opět vynořila ta hřbitovní zeď. Prudce jsem sešlápla plyn. Chtěla jsem být od toho místa rychle co nejdál pryč. Vnučky naštěstí usnuly, jinak by byly ještě více vyděšené.

Jezdily jsme v začarovaném kruhu

Dojela jsem opět na rozcestí a tam jsem se odbočila na jinou polní cestou. Vedla na opačnou stranu, než ta předešlá. Za každou zatáčkou jsme doufaly v osvobozující světýlko, které nám ukáže směr.

Vůbec nechápu, jak to bylo možné, že se o pár minut později před námi zase zjevila ta zatracená zeď. Bylo to hororové. Už jsem se začala bát i já.

Byly jsme bezradné

Rychle jsme od hřbitova ujížděly, jenže kam dále na té křižovatce polních cest? Obě jsme přece už zkusily! Jak jsme tam tak stály, najednou nám kdosi zaťukal na okno. Hrůzou jsme nadskočily. Srdce mi bušilo o závod. V okýnku u dcery se objevila zarostlá tvář.

Naštěstí se ale usmála a oči byly laskavé. Byl to myslivec.

Záchrana v pravý čas

S úlevou jsem vylezla z auta. V krátkosti jsem mu vylíčila celý náš večerní příběh. Muž pokýval hlavou a slabě se pousmál. Prý nejsme první, kdo mu podobnou historku vyprávěl. Nabídl se, že nás z toho bludiště vyveze ven. Nasedl k nám do auta a navigoval.

Po několika stech metrech jsme najeli na nenápadnou cestu, kterou jsem v té tmě přehlédla, a o chvíli později jsme už míjeli ceduli s názvem vesnice, kde má kamarádka bydlela. Tam myslivec vystoupil. Ve zdraví, i když mírně vyděšené, jsme pak konečně dojely k chalupě mojí známé.

Pavlína B. (70), Zlín

reklama
Související články
13.6.2024
Byli jsme šťastní, že nám v našem starém domě udělal majitel konečně výtah. Nikdo z nás ovšem netušil, že se nebude líbit jenom nám – živým. Když nám pan domácí na domovní schůzi řekl, že budeme mít výtah, nemohli jsme tomu uvěřit. Hlavně my ve vyšších patrech jsme se nemohli dočkat. Bydlela jsem ve čtvrtém patře a každodenní výšlap tam byl pro mě očistec. V té době jsem navíc čekala dítě, tak
12.6.2024
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což se odráželo i na mém vztahu s manželem. A přesně v tu dobu se dosta
12.6.2024
Když ten šperk uviděla, doslova ji uhranul. Od té chvíle se nás štěstí drželo, ale jen do té doby, než se dcera rozhodla prsten prodat. Bylo to v dobách, kdy se hranice otevřely a my se začali hrnout do světa. U nás doma jsme nebyli výjimkou. První cesta vedla do Vídně. Možná si pamětníci vzpomenou na ty slevové kupony, co u nás vycházely v novinách. Když o tom přemýšlím dnes, byl to skvělý obc
12.6.2024
Táta na svého bratra často vzpomínal a říkal, že jednou budou zase spolu. Když umíral, zjevila se náhle u jeho postele průsvitná postava muže... Můj táta pracoval léta v uranových dolech, což se na něm krutě podepsalo. Rakovina, která tamní horníky kosila, udeřila, když mu bylo jen pětačtyřicet. Doly se staly osudným i pro jeho mladšího bratra Lumíra. Toho já jsem bohužel nepoznala, odešel ješt
9.6.2024
Zlá sousedka mi otravovala život. Křičela na mě a v noci mi klepala na dveře. Pak jsem zjistila, jak je to s ní doopravdy. Krátce po rozvodu jsem se nastěhovala do domu, kde jsem měla moc příjemný byt, ze kterého byl výhled do dvora a také tam byli milí sousedé. Tedy až na jednu paní, která mi vadila hned od začátku. Už když jsem se stěhovala, přistihla jsem ji, jak se mi hrabe v krabicích s vě
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolem sebevraždy Perryho jsou nejasnosti…
nasehvezdy.cz
Kolem sebevraždy Perryho jsou nejasnosti…
Ani několik měsíců po smrti Matthewa Perryho (†54) ze seriálu Přátelé není jasné, co přesně se osudnou noc stalo. Herec zemřel ve svém domě v Los Angeles, kde se utopil ve vířivce. Toxikologický rozb
„Líné“ knedlíčky s jahodovou omáčkou
nejsemsama.cz
„Líné“ knedlíčky s jahodovou omáčkou
Milujete jahodové knedlíky, ale zdají se vám příliš pracné? Pak vyzkoušejte jednodušší recept. Potřebujete: ✿ 250 g polotučného tvarohu ✿ 1 vejce ✿ 20 g másla ✿ 50 g strouhanky ✿ 40 g dětské krupičky ✿ 1 lžíci moučkového cukru ✿ špetku soli Omáčka: ✿ 500 g jahod ✿ 1 lžíci třtinového cukru ✿ 2 lžíce 33% smetany ke šlehání 1. V míse promíchejte strouhanku, krupičku, cukr a
Karamelové řezy
tisicereceptu.cz
Karamelové řezy
Koláč můžete připravit s různými druhy pudinku, podle chuti. Ingredience: na 1 plech Na těsto 4 vejce 300 g hladké mouky 3 lžíce kakaa 1 prášek do pečiva 100 ml oleje 100 ml kefíru 150
Turecká invaze: Osud Kréty zpečetila hádka mezi obránci
historyplus.cz
Turecká invaze: Osud Kréty zpečetila hádka mezi obránci
Situace v obléhané Kandii je neúnosná. Demoralizované obránce trápí nemoci i nedostatek zásob. Francesco Morosini se rozhádá s Francouzi, kteří těžce zkoušenou pevnost záhy opouštějí. „Bez nich nemá další odpor smysl,“ napíše velitel krétského města do Benátek a vzdá se Turkům… Krétu na počátku 13. století ovládli Benátčané, když odtud vyhnali janovské piráty. Středomořský ostrov
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
21stoleti.cz
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
Tuto notoricky známou anekdotu slyšel už někdy každý: Američané měli v 60. letech utratit miliony dolarů za vývoj pera schopného psát ve vesmíru, zatímco Sověti použili tužku. Vesmírné pero skutečně e
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
skutecnepribehy.cz
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což
„Vrhněte se do náručí pohodlí a zdravého spánku,“ radí Ivana Gutová
iluxus.cz
„Vrhněte se do náručí pohodlí a zdravého spánku,“ radí Ivana Gutová
Nespavost a nekvalitní spánek se staly charakteristickými rysy moderní éry. Zeptali jsme se tedy paní Ivany Gutové, majitelky oblíbeného showroomu LUXURY SLEEPING, na pár rad, jak docílit opravdu kval
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Posezení v kontextu se současnými trendy
rezidenceonline.cz
Posezení v kontextu se současnými trendy
V segmentu bydlení se projevují modifikace související nejen s proměnami architektury, ale rovněž s vývojem technologií. Průběžné aktualizace nabídky pak zasahují jak do materiálové, tak do barevné škály nábytkového portfolia a interiérových doplňků, a to včetně sedacích prvků. K zásadním trendům rozhodně patří multifunkčnost a flexibilita, umožňující přizpůsobit sestavy proměnlivým potřebám v průběhu dne s
Drosoulité, duchové mrtvých válečníků: Kde se zjevují?
enigmaplus.cz
Drosoulité, duchové mrtvých válečníků: Kde se zjevují?
S ostrovem Kréta je spojena pověst o přízracích skupiny statečných bojovníků za řeckou nezávislost, takzvaných Drosoulitů. Tato legenda se však čas od času zhmotní a místní lidé a turisté skutečně poz
16. ročník soutěže o prestižní značku Česká chuťovka!
epochalnisvet.cz
16. ročník soutěže o prestižní značku Česká chuťovka!
RADOST Z JÍDLA JE KLÍČOVOU SOUČÁSTÍ STRAVOVACÍHO NÁVYKU České potravinářství je pod stále větším tlakem nejen veřejnosti, ale i byrokratických struktur, přičemž zejména to druhé výrobcům příliš nepomáhá. Pokud například průměrná spotřeba piva na obyvatele loni klesla dokonce na historické minimum, něco to asi signalizuje. Čeští potravináři nejsou vlivem nejrůznějších vnitropolitických i vnějších okolností v
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
epochaplus.cz
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl