Domů     Bloudily jsme kolem hřbitova
Bloudily jsme kolem hřbitova

Po celou cestu nás provázely zvláštní věci. Bloudily jsme kolem starého opuštěného hřbitova a nedokázaly se zorientovat. Ať jsme vyrazily kamkoliv, zase jsme se vrátily.

Stalo se to před několika lety během letních prázdnin. Jela jsem se svou dcerou a dvěma vnučkami ke kamarádce na chalupu do východních Čech. Na cestě nás čekala nečekaná objížďka a protože jsme ten kraj neznaly, samozřejmě jsme zabloudily.

Najednou jsme se ocitly na polní cestě. Všemi směry byly jen pole a lesy. Nedalo se ani kde obrátit. Situace začala být skutečně zoufalá. Naštěstí jsme měly dostatek paliva, a tak nehrozilo, že bychom skončily s prázdnou nádrží uprostřed lesa.

Domek v dálce

Jela jsem pomalu po cestě. Byl už večer a začínalo se stmívat. Neměla jsem z toho vůbec dobrý pocit, ale snažila jsem se před dcerou a hlavně malými vnučkami předstírat, že se nic neděje. Asi po jednom kilometru jsme v dálce spatřily domek na samotě.

Byla to velká radost i úleva současně. Doufaly jsme, že v něm najdeme někoho, koho se zeptáme na cestu. Popojela jsem ještě o kousek dál, jak to jen polní cesta umožňovala, pak jsem vypnula motor a společně s dcerou jsme vystoupily z auta. Vnučky jsme raději nechaly v bezpečí auta a vydaly jsme se směrem k domku.

Muž uprostřed pole

Obcházely jsme plot dokola, ale po nikom v tom domě nebylo ani vidu. Už jsme se chtěly s dcerou vrátit zpátky k autu, když jsme zahlédly postavu, která šla přes louku.

Jak se ta bytost přibližovala a zvětšovala, více a více nám připomínala pohádkovou lesní postavičku hejkala. Zamávaly jsme na toho podivného muže, a on k nám zamířil. Jeho obličej byl ještě děsivější. Rozcuchané vlasy, velké vyjevené oči a křivé úzké zuby.

Ohlédla jsem se k autu, kde jsem spatřila vyděšené vnučky. Seděly přikrčené na zadní sedačce a ani nedutaly. Musím se přiznat, že i mě přepadl trochu strach. Nasadila jsem ale úsměv a s mapou v ruce k muži zamířila a začala se vyptávat.

Poradil nám zkratku

Vesnici mé kamarádky ten človíček znal. A věděl také o úžasné zkratce. Protože to bylo hodně komplikované, zaběhla jsem do auta pro blok a tužku. A lesní muž začal nadšeně malovat. Za několik málo minut měl mapku nakreslenou. Podal mi blok a já mu poděkovala. Nasedly jsme zpátky do auta a pokračovaly dál v cestě.

Opuštěný hřbitov

Nevím, jestli si muž cesty popletl, ale nejrůznějšími cestičkami jsme se dopracovaly ke staré pobořené hřbitovní zdi. Přesně u ní spustily vnučky poplach, že je jejich potřeba akutní. Vyběhly jsme z auta.

Dcera se zabývala dětmi a já se šla zvědavě porozhlédnout po hřbitovu. Povalené náhrobky byly obrostlé trávou, už ani nebylo poznat, kde hroby jsou. A jak jsem tak nekoukala pod nohy, najednou země pode mnou povolila. Propadla jsem se do starého hrobu.

Propadla jsem se do hrobu

Cítila jsem, jak mi cosi prasklo pod nohama. Musela to být rakev. Vykřikla jsem, což upoutalo pozornost dcery. Rychle jsem se snažila vydrápat ven, ale nohy mi stále podkluzovaly.

Dcera mi přiběhla na pomoc a nakonec se nám společnými silami podařilo, že jsem se vyšplhala ven. Poté jsme rychle nasedly do auta a jely pryč.

Zpátky u hřbitovní zdi

V tu dobu už byla tma. Na obloze se mezi mraky objevil měsíc. Měl zvláštní modrobílou barvu. Až to vypadalo nepřirozeně a magicky. Doufala jsem, že narazím na nějakou větší cestu.

Jenže – nechápu, jak to bylo možné – najednou se před námi opět vynořila ta hřbitovní zeď. Prudce jsem sešlápla plyn. Chtěla jsem být od toho místa rychle co nejdál pryč. Vnučky naštěstí usnuly, jinak by byly ještě více vyděšené.

Jezdily jsme v začarovaném kruhu

Dojela jsem opět na rozcestí a tam jsem se odbočila na jinou polní cestou. Vedla na opačnou stranu, než ta předešlá. Za každou zatáčkou jsme doufaly v osvobozující světýlko, které nám ukáže směr.

Vůbec nechápu, jak to bylo možné, že se o pár minut později před námi zase zjevila ta zatracená zeď. Bylo to hororové. Už jsem se začala bát i já.

Byly jsme bezradné

Rychle jsme od hřbitova ujížděly, jenže kam dále na té křižovatce polních cest? Obě jsme přece už zkusily! Jak jsme tam tak stály, najednou nám kdosi zaťukal na okno. Hrůzou jsme nadskočily. Srdce mi bušilo o závod. V okýnku u dcery se objevila zarostlá tvář.

Naštěstí se ale usmála a oči byly laskavé. Byl to myslivec.

Záchrana v pravý čas

S úlevou jsem vylezla z auta. V krátkosti jsem mu vylíčila celý náš večerní příběh. Muž pokýval hlavou a slabě se pousmál. Prý nejsme první, kdo mu podobnou historku vyprávěl. Nabídl se, že nás z toho bludiště vyveze ven. Nasedl k nám do auta a navigoval.

Po několika stech metrech jsme najeli na nenápadnou cestu, kterou jsem v té tmě přehlédla, a o chvíli později jsme už míjeli ceduli s názvem vesnice, kde má kamarádka bydlela. Tam myslivec vystoupil. Ve zdraví, i když mírně vyděšené, jsme pak konečně dojely k chalupě mojí známé.

Pavlína B. (70), Zlín

reklama
Související články
30.11.2023
Byla to jen taková hloupá hra, která mě mohla stát život. Naštěstí mě maminka našla včas a zachránila. Dětství jsem měla krásné. Většinou jsme s bratranci trávili prázdniny a někdy i víkendy u babičky a dědečka na vesnici v jižních Čechách. Moc jsme si to užívali. Babička byla švadlena, tak nám vždycky něco pěkného ušila nebo i upletla, zatímco děda byl truhlář. Ve stodole měl úžasnou dílnu,
29.11.2023
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já zůstala sama. Měla jsem však
29.11.2023
Byla jsem po těžké nehodě, možná proto jsem dokázala vnímat bytosti, které tento svět už opustily. Ve staré nemocnici jich prý bylo hodně. V našem městě bývaly kdysi dvě nemocnice. Ta stará pocházela ještě z dob první světové války. Druhá byla nová, nezatížená minulostí. Z té staré se později stal ústav pro dlouhodobě nemocné, já ji ale ještě zažila, když fungovala vedle LDN také jako plně funk
29.11.2023
O tom muži se vyprávěly v naší vesnici legendy. Ovládal prý černou magii. Dokonce i poslušná zvířata se rázem stala veřejným ohrožením. Naslouchala snad hlasu šílence? V naší vesničce v Jeseníkách žil až do konce sedmdesátých let podivný stařec, kterému místní říkali Šňuphajzl. Nikdo nevěděl, odkud do vsi přišel ani kolik mu je let. S jeho příchodem se ale v našem kraji začaly dít záhadné věci.
25.11.2023
Měla jsem podivné sny. Zdálo se mi o pohnutém životě dávno mrtvé prababičky. Byla to náhoda, nebo za to může fakt, že jsem si půjčila její šátek? Prababička Anežka zemřela ještě před mým narozením. Zbylo po ní jenom několik fotek a šátek, který máma odložila na chalupě. Jednoho chladného večera jsem po tom šátku sáhla a stalo se něco, co dodnes nedokážu pochopit. S přítelem jsem tehdy na podzim
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
nasehvezdy.cz
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
Bývalá osobní asistentka Graham Chase Robinson, která pracovala před čtyřmi lety pro Roberta De Nira (80), svého chlebodárce žaluje. Tentokrát nejde o obvinění ze sexuálního deliktu, ale o krutou d
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
21stoleti.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální k
Vymění ho za tanečníka?
nasehvezdy.cz
Vymění ho za tanečníka?
První malé neshody se mají objevovat v manželství herce ze seriálu Pod hladinou Marka Adamczyka (35) a snowboardistky Evy Adamczykové (30). Rivalita v taneční show StarDance jim prý ve vztahu nedělá
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
enigmaplus.cz
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
Bývalý bohatý benediktinský klášter Opatovice nad Labem byl vypleněn v listopadu 1415 Otou z Bergova a Janem Měšteckým z Opočna. Přestože hlavní poklad, přísně střežený v klášterním podzemí, přes vešk
Byla jsem až moc sobecká
skutecnepribehy.cz
Byla jsem až moc sobecká
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
epochaplus.cz
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř