Domů     Předpověděla smrt v naší rodině
Předpověděla smrt v naší rodině

Na věštecké předpovědi jsem nikdy nevěřila. O lidech, kteří věštili z koule nebo četli z ruky, jsem si myslela své. Pak ale moje neteř Romana navštívila jednu esoteričku a nechala si předpovědět budoucnost…

Odjakživa jsem spíše materialista. Věřím jen tomu, co na vlastní oči vidím, nebo co si můžu osahat. Nikdy jsem si nenechala vyložit karty, horoskopy nečtu, a když moje kamarádky na střední škole vyvolávaly duchy, smála jsem se jim a považovala je za blázny.

Duchařina a věštění mi jsou zkrátka cizí a lidi, kteří se těmito záležitostmi zabývají a živí, mám za podvodníky. Nikdy bych k žádné kartářce nešla.

Šla ke kartářce

Moje neteř Romana je v tomto směru úplně jiná. Už jako malé dítě jí bavilo poslouchat a vyprávět tajemné příběhy a když pak trochu povyrostla, začala se více zajímat o věci mezi nebem a zemí a také o minulé životy nebo putování duší.

Pokaždé, když mi o tom chtěla povědět něco bližšího, jsem převedla řeč jinam. Věděla jsem, že bych se neubránila sarkastickým a ironickým poznámkám, a nechtěla jsem se jí dotknout.

Koncem minulého roku mi Romana sdělila, že si jde nechat předpovědět budoucnost ke kartářce.

Vyvalila jsem na ni oči a už jsem ji chtěla říct, že je to jen vyhazování peněz a nesmysl, ale nakonec jsem tato slova raději spolkla, a místo toho jsem zavtipkovala a řekla, že by nám ta paní mohla předpovědět výherní čísla ve Sportce.

Romana do mě zabodla pohled a řekla, že takovými věcmi se kartářky nezabývají. Prý jen člověku ukazují jeho možné životní cesty, a co ho na nich čeká, a říkají mu, kterým směrem by se měl v životě ubírat, aby byl šťastný a spokojený. Pokrčila jsem rameny. „Tak se hned nečil,“ usmála jsem se na ni a popřála jí hodně štěstí.

Věštila dobro i zlo

Den nato ke mně přišla Romana na návštěvu. Tvářila se podivně a byla zamlklá. Očividně nebyla ve své kůži. „Romčo, co se děje? Trápí tě něco?“ zeptala jsem se jí a postavila před ni hrnek s kafem. Romana se trochu napila a pak hrneček objala dlaněmi.

Nepřítomně zírala před sebe. „No tak,“ pobídla jsem ji. „Přece víš, že mi můžeš říct všechno.“ Romana se na mě podívala a přikývla. „Slib mi ale, že se mi nebudeš smát,“ řekla. „Dobře,“ kývla jsem a neteř spustila.

„Týká se to mé včerejší návštěvy u kartářky,“ začala. Polkla jsem a snažila se zachovat si vážnou tvář. „Byla to velice milá paní. Předpověděla mi hodně věcí. Říkala například, že mě čeká povýšení v práci, že příští rok potkám svou životní lásku a podobně.

Pak mi ale sdělila něco, co mi způsobilo mrazení po celém těle a co nemůžu vyhnat z hlavy.“ Neteř se odmlčela a napila se.

Svěřila mi své obavy

Visela jsem na ní očima. „Co? Co ti řekla?“ Romana se na mě podívala. Tvářila se znepokojeně a oči se jí leskly, jakoby potlačovala slzy. „Pověděla mi, že nás v rodině čeká náhlá smrt. Že do čtvrt roku někdo zemře.“ Zavrtěla jsem hlavou. „To je hloupost.

Přece tomu nevěříš. Vůbec jsi tam neměla chodit. Akorát jsi vyhodila peníze a teď nebudeš moct kvůli jejím řečem spát.“

Romana si povzdychla. „Možná máš pravdu,“ řekla nakonec. Když ode mě neteř o hodinu později odcházela, zdála se už o trochu klidnější.

„Nemysli na to, určitě si to jenom vymyslela, aby ti nahnala trochu strachu a přiměla tě, abys na sebe i své blízké dávala pozor,“ řekla jsem jí, když jsme se loučily. „Díky teto, měj se hezky.“ Romana se na mě usmála a seběhla po schodech k domovním dveřím.

Všechny jsem kontrolovala

I když nerada, musela jsem si přiznat, že ani mě ta věštba na klidu moc nepřidala. Najednou jsem se začala o ostatní víc bát. Snažila jsem se mít přehled o tom, kdo, kdy a kam jde a jestli se v pořádku vrátil.

Za nečekanou a náhlou smrtí jsem viděla nějakou nehodu. Možná někoho srazí auto, nebo utrpí nějaký úraz. Každou chvíli jsem někomu z rodiny volala, abych se ho zeptala, zda je v pořádku.

Za pár dní mě všichni považovali za přehnaně starostlivou a měli mých častých telefonátů plné zuby, ale vzhledem k tomu, že byly za dveřmi Vánoce, tak to trpěli a mlčky přecházeli.

Jediný, kdo měl pro mé jednání pochopení, byla Romana, protože se chovala podobně jako já. Naše „vyšilování“ ale možná bylo zbytečné. Uplynuly totiž tři týdny, oslavili jsme Vánoce, Silvestra i Nový rok, a žádné neštěstí se nestalo.

Zlé tušení

V polovině ledna však za mnou neteř přišla a tvářila se velice znepokojeně. Ihned jsem se strachovala, jestli se nepřihodilo něco zlého. Romana se mi svěřila s tím, že si dělá starosti o dědečka. Bylo mu už osmdesát let a bydlel sám.

Prý jí celý den nezvedá telefon.

Za jiných okolností bych se k této zprávě stavěla jinak a řekla bych, že si telefon třeba zapomněl v kapse kabátu, nebo že si nedal nahlas vyzvánění, ale stejně jako neteř, tak i já jsem si to ihned dala do souvislosti se znepokojivou předpovědí.

Tím spíš, že se blížil konec období, oněch tří měsíců, o kterém kartářka mluvila.

Přijely jsme včas

Můj neklid a obavy se stupňovaly, takže jsem večer zavolala Romaně a společně jsme se rozjely k dědovi domů. Bušily jsme na dveře, ale marně. Nikdo nám neotevřel.

Nakonec jsme zazvonily na správce domu, objasnily mu situaci a ten nám dveře otevřel rezervním klíčem. Dědu jsme našly ležet v kuchyni na zemi. Okamžitě jsme zavolaly záchranku a ta ho odvezla na oddělení intenzivní péče do nemocnice.

Lékaři nám sdělili, že děda utrpěl lehkou mrtvičku, a že i když je jeho stav vážný, prý se z toho díky včasné pomoci dostane. Kdybychom k němu ale ten večer nejely, dost možná by se nedožil příštího dne.

Karolína M. (50), Český Krumlov

reklama
Související články
6.12.2023
Když můj muž tu práci přijal, bývalý hrobník mu kladl na srdce, aby se nezdržoval na hřbitově po jedenácté. Jednou ho ale neposlechl. Byl pátek, na kostele právě odbilo šest hodin večer a můj manžel se vydal do práce. Funkci hrobníka v obci, kam jsme se před pár týdny přistěhovali zastával nově, říkal tehdy, že to bude fajn přivýdělek. Slunce už zapadalo, prošel hřbitovní branou a zamířil k 
5.12.2023
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes Azor. Bývala jsem tam moc ráda. Byl
5.12.2023
Před spaním jsem myslela na svého syna tak usilovně, že se najednou objevil naproti mně. V tu chvíli se mu prý v cizině zdál sen o mně a o domově. Tento příběh se mi přihodil před dvaceti lety. Bylo to zvláštní propojení mezi mnou jako matkou a mým synem Jakubem, který byl dlouhodobě v cizině. Pracoval až za oceánem a neviděli jsme se už přes rok, ani na Vánoce bohužel nepřijel. Měli jsme sp
5.12.2023
Jako zedník jsem měl na hradě vybourat dveře do tajného pokoje, kde podle legendy věznil tamní pán svou dceru. Během práce se mi asi povedlo vysvobodit ducha. Stál jsem na posledním schůdku točitého schodiště, které se táhlo do posledního patra hlásky hradu. Byl jsem tam naposledy jako malý kluk. Pamatuji si na výklad průvodkyně, která nám řekla, že zdejší kruhová místnost má několik zajímav
3.12.2023
Sestra zemřela, když mi bylo sedmnáct. Byla o patnáct let starší, a tak se po smrti maminky stala mojí největší oporou. Vychovávala mě a naučila se o sebe postarat. Byla jsem v podstatě takové její nejstarší dítě, její děti byly jen o málo let mladší než já. Po smrti sestry, která pro mě byla těžkou ranou, jsem se odstěhovala z rodného kraje. Pak už jsem tam nejezdila. Žila jsem v naprostém odt
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3