Domů     Předpověděla smrt v naší rodině
Předpověděla smrt v naší rodině

Na věštecké předpovědi jsem nikdy nevěřila. O lidech, kteří věštili z koule nebo četli z ruky, jsem si myslela své. Pak ale moje neteř Romana navštívila jednu esoteričku a nechala si předpovědět budoucnost…

Odjakživa jsem spíše materialista. Věřím jen tomu, co na vlastní oči vidím, nebo co si můžu osahat. Nikdy jsem si nenechala vyložit karty, horoskopy nečtu, a když moje kamarádky na střední škole vyvolávaly duchy, smála jsem se jim a považovala je za blázny.

Duchařina a věštění mi jsou zkrátka cizí a lidi, kteří se těmito záležitostmi zabývají a živí, mám za podvodníky. Nikdy bych k žádné kartářce nešla.

Šla ke kartářce

Moje neteř Romana je v tomto směru úplně jiná. Už jako malé dítě jí bavilo poslouchat a vyprávět tajemné příběhy a když pak trochu povyrostla, začala se více zajímat o věci mezi nebem a zemí a také o minulé životy nebo putování duší.

Pokaždé, když mi o tom chtěla povědět něco bližšího, jsem převedla řeč jinam. Věděla jsem, že bych se neubránila sarkastickým a ironickým poznámkám, a nechtěla jsem se jí dotknout.

Koncem minulého roku mi Romana sdělila, že si jde nechat předpovědět budoucnost ke kartářce.

Vyvalila jsem na ni oči a už jsem ji chtěla říct, že je to jen vyhazování peněz a nesmysl, ale nakonec jsem tato slova raději spolkla, a místo toho jsem zavtipkovala a řekla, že by nám ta paní mohla předpovědět výherní čísla ve Sportce.

Romana do mě zabodla pohled a řekla, že takovými věcmi se kartářky nezabývají. Prý jen člověku ukazují jeho možné životní cesty, a co ho na nich čeká, a říkají mu, kterým směrem by se měl v životě ubírat, aby byl šťastný a spokojený. Pokrčila jsem rameny. „Tak se hned nečil,“ usmála jsem se na ni a popřála jí hodně štěstí.

Věštila dobro i zlo

Den nato ke mně přišla Romana na návštěvu. Tvářila se podivně a byla zamlklá. Očividně nebyla ve své kůži. „Romčo, co se děje? Trápí tě něco?“ zeptala jsem se jí a postavila před ni hrnek s kafem. Romana se trochu napila a pak hrneček objala dlaněmi.

Nepřítomně zírala před sebe. „No tak,“ pobídla jsem ji. „Přece víš, že mi můžeš říct všechno.“ Romana se na mě podívala a přikývla. „Slib mi ale, že se mi nebudeš smát,“ řekla. „Dobře,“ kývla jsem a neteř spustila.

„Týká se to mé včerejší návštěvy u kartářky,“ začala. Polkla jsem a snažila se zachovat si vážnou tvář. „Byla to velice milá paní. Předpověděla mi hodně věcí. Říkala například, že mě čeká povýšení v práci, že příští rok potkám svou životní lásku a podobně.

Pak mi ale sdělila něco, co mi způsobilo mrazení po celém těle a co nemůžu vyhnat z hlavy.“ Neteř se odmlčela a napila se.

Svěřila mi své obavy

Visela jsem na ní očima. „Co? Co ti řekla?“ Romana se na mě podívala. Tvářila se znepokojeně a oči se jí leskly, jakoby potlačovala slzy. „Pověděla mi, že nás v rodině čeká náhlá smrt. Že do čtvrt roku někdo zemře.“ Zavrtěla jsem hlavou. „To je hloupost.

Přece tomu nevěříš. Vůbec jsi tam neměla chodit. Akorát jsi vyhodila peníze a teď nebudeš moct kvůli jejím řečem spát.“

Romana si povzdychla. „Možná máš pravdu,“ řekla nakonec. Když ode mě neteř o hodinu později odcházela, zdála se už o trochu klidnější.

„Nemysli na to, určitě si to jenom vymyslela, aby ti nahnala trochu strachu a přiměla tě, abys na sebe i své blízké dávala pozor,“ řekla jsem jí, když jsme se loučily. „Díky teto, měj se hezky.“ Romana se na mě usmála a seběhla po schodech k domovním dveřím.

Všechny jsem kontrolovala

I když nerada, musela jsem si přiznat, že ani mě ta věštba na klidu moc nepřidala. Najednou jsem se začala o ostatní víc bát. Snažila jsem se mít přehled o tom, kdo, kdy a kam jde a jestli se v pořádku vrátil.

Za nečekanou a náhlou smrtí jsem viděla nějakou nehodu. Možná někoho srazí auto, nebo utrpí nějaký úraz. Každou chvíli jsem někomu z rodiny volala, abych se ho zeptala, zda je v pořádku.

Za pár dní mě všichni považovali za přehnaně starostlivou a měli mých častých telefonátů plné zuby, ale vzhledem k tomu, že byly za dveřmi Vánoce, tak to trpěli a mlčky přecházeli.

Jediný, kdo měl pro mé jednání pochopení, byla Romana, protože se chovala podobně jako já. Naše „vyšilování“ ale možná bylo zbytečné. Uplynuly totiž tři týdny, oslavili jsme Vánoce, Silvestra i Nový rok, a žádné neštěstí se nestalo.

Zlé tušení

V polovině ledna však za mnou neteř přišla a tvářila se velice znepokojeně. Ihned jsem se strachovala, jestli se nepřihodilo něco zlého. Romana se mi svěřila s tím, že si dělá starosti o dědečka. Bylo mu už osmdesát let a bydlel sám.

Prý jí celý den nezvedá telefon.

Za jiných okolností bych se k této zprávě stavěla jinak a řekla bych, že si telefon třeba zapomněl v kapse kabátu, nebo že si nedal nahlas vyzvánění, ale stejně jako neteř, tak i já jsem si to ihned dala do souvislosti se znepokojivou předpovědí.

Tím spíš, že se blížil konec období, oněch tří měsíců, o kterém kartářka mluvila.

Přijely jsme včas

Můj neklid a obavy se stupňovaly, takže jsem večer zavolala Romaně a společně jsme se rozjely k dědovi domů. Bušily jsme na dveře, ale marně. Nikdo nám neotevřel.

Nakonec jsme zazvonily na správce domu, objasnily mu situaci a ten nám dveře otevřel rezervním klíčem. Dědu jsme našly ležet v kuchyni na zemi. Okamžitě jsme zavolaly záchranku a ta ho odvezla na oddělení intenzivní péče do nemocnice.

Lékaři nám sdělili, že děda utrpěl lehkou mrtvičku, a že i když je jeho stav vážný, prý se z toho díky včasné pomoci dostane. Kdybychom k němu ale ten večer nejely, dost možná by se nedožil příštího dne.

Karolína M. (50), Český Krumlov

reklama
Související články
14.4.2024
S Davidem jsme plánovali společný život, když musel odjet do zahraničí. Slíbil mi, že na mě bude myslet, i když zemře. Po letech to splnil! Říká se, že lidé jsou schopni milovat až za hrob. Věříte tomu, nebo ne? Mě vlastní děsivá zkušenost přesvědčila o tom, že to tak skutečně může být. Léta jsem nevěděla, co se s mým přítelem stalo. Odhalení, které po letech přišlo, bylo hodně děsivé. Byla
13.4.2024
Během víkendu na horách jsem prožila noční můru. Ztratila jsem se v lese, všude jen sníh a stromy. A pak jsem uslyšela vytí. Kamarádka mi volala na poslední chvíli. Musela zrušit víkend na chalupě, kterou měla zamluvenou měsíce dopředu. Nabídla mi, abych jela místo ní. Byla by škoda, kdyby ubytování propadlo. Sice jsem tak narychlo nesehnala nikoho do páru, ale vyrazila jsem. Knížka u kamen a p
13.4.2024
Když mi Klárka v největší horečce řekla, že zanedlouho zemřu, návštěvu u kamarádky jsem zkrátila. Kamarádky dcerka byla nemocná, takže místo do kavárny jsem šla na návštěvu k Janě domů. Nicméně návštěva nestála za nic, ani jsme si pořádně nepopovídaly. Klárce večer šplhala teplota nahoru. Nakonec jsem pomáhala se studenými zábaly a držela kamarádku alespoň psychicky. Starost o dítě Jana b
8.4.2024
Nechala jsem si ho vytetovat na kotník. Najednou ale zmizel. Přesně v tu chvíli se objevil stejný motýl u muže, kterého jsem milovala. Bylo to na konci letních měsíců, kdy jsem seděla u vody a rozjímala o svém beznadějně nudném životě a o své nešťastné lásce. Nad vodní hladinou se mihla vážka a vzápětí se mé nohy dotkl motýl. Přistál mi na kotníku. Byl tak krásný, takové zbarvení jsem ještě
8.4.2024
Obě nás pronásledoval v dětství podobný sen, který se navíc neustále vracel. Žily jsme na Srí Lance a byly jsme tak šťastné... Když mi bylo dvanáct let, dostala jsem od rodičů obrazovou publikaci o Srí Lance. Jak jsem v ní začala listovat, byla jsem jako uhranutá. Cítila jsem, že mě něco k té zemi silně přitahuje. Tehdy se mi začal opakovat zvláštní sen. Zpravidla začínal tak, že sedím na pl
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn