Domů     Povídali jsme si celou noc
Povídali jsme si celou noc

Zjištění, že po dvaceti letech manželství je mi Rudolf nevěrný a zamiloval se do slečny, která by mohla být jeho dcerou, mnou hluboce otřáslo. I tak jsem ale byla ochotná mu odpustit.

Jenže on se své milované „holčičky“ nehodlal vzdát a bezohledně si šel za svým cílem, kterým byl konec našeho manželství. Nakonec mě víceméně donutil podat žádost o rozvod.

Děti – devatenáctiletá dcera Helena a sedmnáctiletý syn Šimon – mě v tomto směru podpořily. Chování svého otce braly jako zradu. Rudolf sice získal, co chtěl:

svobodu a svoji mladou lásku, jenže navždy ztratil důvěru a zázemí tří lidí, kteří s ním tvořili rodinu.

Poučení se z chyb

Po Rudolfově odchodu bylo všechno jiné. S vděčností jsem vnímala, jak v těžkých chvílích stojí děti při mně. Dcera už měla přítele, ale kdykoliv se jí zdálo, že jsem smutná, byla schopná odložit plánovanou schůzku a zůstat se mnou.

O to více jsem se vracela k Rudolfově zradě a odchodu. Prakticky jsem ho nevídala. Děti ho zavrhly a on se nesnažil získat si je zpátky. Byl svojí slečnou stále okouzlen, bydlel s ní a chtěl si ji vzít.

Zpětně jsem viděla, že naše manželství upadlo postupně do stereotypu, z dravé bystřinky se stala stojatá voda. Nyní nemělo smysl uvažovat, jak by vše dopadlo, kdybych se chovala jinak. Minulost je neměnná, slouží jen ke vzpomínkám a k poučení.

Věděla jsem, že jestliže ve svých třiačtyřiceti letech ještě potkám někoho, s kým by mi stálo za to žít, dám si na tom vztahu více záležet.

Návštěva u kamarádky

Skutečnost byla taková, že jsem ani nikoho nehledala. Ze Šimona i Heleny se stali dva mladí dospělí lidé, kteří chtěli žít samostatně. Já se tak ocitla úplně sama. Měla jsem samozřejmě kamarádky a známé, se kterými jsem si mohla o všem povídat.

Jednou z těchto kamarádek byla i Alena. Spojoval nás podobný osud, také ji kdysi opustil manžel kvůli mladší ženě.

Když jsem k ní jednou v neděli odpoledne přišla a spatřila tam sympatického padesátníka v dobře padnoucím obleku, domnívala jsem se, že je to její nový přítel. K mému překvapení však při představování zaznělo. „To je Eva, moje dobrá dlouholetá kamarádka. A to je Zbyněk, můj bratr.“

Podali jsme si ruce a já se na Alenu tázavě dívala.

Pohledný bratr

O bratrovi se několikrát zmiňovala, ale vyplývalo z toho, že se moc nestýkají. Říkala jsem si, že spolu nejspíš dobře nevycházejí. Nyní se mi dostalo vysvětlení: „Zbyněk žil dlouhá léta v cizině.

Teď se rozhodl definitivně vrátit do Česka.“ Místo toho, abychom probíraly moje a Aleniny osudy, jak jsme mívaly ve zvyku, rozvinula se konverzace ve třech. Zbyněk se ukazoval jako milý společník. Bylo mi líto, když jsem pak musela od Aleny odejít.

Večeře ve dvou

Kamarádka mi zavolala druhý den. „Představ si, že jsi udělala na Zbyňka opravdu velký dojem. Celý zbytek večera se pak na tebe vyptával. Myslím, že se s tebou bude chtít sejít ve dvou.“ Její slova mi zněla jako rajská hudba.

Alena v roli dohazovačky mi pak vyřídila, abych k ní v podvečer přišla. Zbyněk tam prý bude také a vezme mě někam na večeři. Poprvé po rozvodu jsem strávila před zrcadlem delší dobu, než bývá obvyklé.

Najednou mi záleželo na tom, jak vypadám, jakým dojmem působím. V půl šesté jsem zazvonila u Aleny. Zbyněk přišel o pár minut později. Zjistila jsem, že některých věcí z mládí se člověk nezbaví ani ve zralém věku. Třeba trémy a červenání.

Zbyněk mi oznámil, že zamluvil dvě místa v nejlepší restauraci na šestou hodinu.

Poznávali jsme se

Výhodou starších lidí je, že mají na co vzpomínat, a proto nemusí na prvním rande hledat témata k rozhovorům. Slovo si vzal nejprve Zbyněk a doplnil tak své vyprávění z předchozího dne. Dozvěděla jsem se, že je rozvedený už pět let.

Měl pak ještě vztah s mladší přítelkyní, ale raději z něho vycouval. Pak jsem vyprávěla já. Byl to spíš nesouvislý tok vzpomínek a obrazů, ale Zbyněk mě zaujatě poslouchal. Opravdu ho můj život zajímal.

Cítila jsem, že mu mohu o sobě říct všechno a tak jsem mu vyprávěla věci, s nimiž jsem se nesvěřovala ani kamarádkám. Naplno jsem si přitom uvědomovala, jak dlouho už mi takový člověk chyběl.

Naplánovali jsme společnou cestu

Dojedli jsme a zavedli řeč na méně osobní témata. Zbyněk se mě vyptával, co mě baví, jaké mám zájmy. On sám rád cestoval. Můj život mi proti tomu jeho připadal málo zajímavý a také jsem to nahlas řekla. „To všechno se může změnit,“ usmál se.

„Mám našetřeno celkem dost peněz a chci se zanedlouho vydat trochu na toulky po západní Evropě. Byla jsi třeba v Paříži?“

Zavrtěla jsem hlavou, že ne. „Také mám nějaké peníze, takže bych se mohla připojit,“ prohlásila jsem. Nechtěla jsem, aby si Zbyněk myslel, že jeho slova beru jako pozvání. Domluvili jsme se, že každopádně vyrazíme spolu.

Povídání až do rána

Večer skončil dlouhou procházkou, kdy jsme se vedli za ruce. Nechtělo se nám domů. Až v jednu hodinu mě Zbyněk doprovodil před dům. V tu chvíli se dalo do deště, který stále více sílil. Kdyby se Zbyněk vydal pěšky zpátky, promokl by. Pozvala jsem ho proto dál.

Zůstal až do rána, ale ve vší počestnosti. Dál jsme si povídali, sledovali jsme z okna noční město. Stáli jsme u okna a čekali na východ slunce.

Poprvé ve svém životě jsem měla pocit, že tentokrát vyjde jen pro mě a vlastně ještě pro muže, který mi do života opět přinesl naději.

Eva K. (52), Brno

reklama
Související články
3.6.2023
Seznámili jsme se na diskotéce. Tehdy mi každý prorokoval, že nám vztah nevydrží, protože je Pavel mladší, my se ale navzdory tomu vzali. Narodily se nám tři děti. Oba jsme chodili do práce a doma jsme měli středně velké hospodářství. A když jsme měli chvilku, rádi jsme ji strávili třeba na horách. Všichni podváděli? Vlastně mi nic nescházelo. Jen můj život pomalu zapadal do stereotypu. S
2.6.2023
Než jsme k sobě s mým současným partnerem našli cestu, trvalo to řadu let. Ale vyplatilo se nám počkat si. Když jsem Aleše poprvé spatřila po příchodu do kanceláře, netušila jsem, že jednou, za pár let, budeme žít v jednom bytě, na jedné adrese a s vidinou společné budoucnosti. Přátelsky se na mě usmíval a hned se mi líbil. Dlouho se pak nic nedělo, každému z nás ubíhal život vlastním směrem. P
26.5.2023
Prodavačkou jsem chtěla být už jako malá. Ovšem neměla jsem ani tušení, že mi má vysněná profese přinese i životní štěstí. Když jsem po škole dostala první místo v obchodě s textilem, byla jsem z toho v sedmém nebi. Ochotně jsem pomáhala lidem s výběrem oděvů a s velkým nadšením pro ně v našem krámku hledala ty nejvhodnější doplňky, jako kloboučky, rukavičky či kravaty. A právě jedna taková kra
23.5.2023
V noci se mi zdálo, že se za ním štrachám na vrchol skály s úmyslem vší silou do něj strčit, aby spadl do propasti. Příšerně mi lezl na nervy. Vyrůstali jsme vedle sebe, naše vilky spolu sousedily. Mám v živé paměti, jak se do vedlejšího domku, několik let opuštěného, přistěhovali. Lubošovi bylo šest, stejně jako mně, a brečel. Vylezl z bledě- modrého embéčka, v jedné ruce malý dětský kufřík, v
22.5.2023
Prožili jsme spolu spoustu krásných roků, které se nedaly jen tak zahodit. Naštěstí si to včas uvědomil i můj manžel Jakub. Byla jsem přesvědčená o tom, že jsme šťastní a že je všechno v pořádku. Žili jsme s Jakubem už mnoho let ve spokojeném manželství. Netrápily nás žádné problémy. Nehádali jsme se. Byli jsme spokojení, zajištění. Alespoň já jsem si to tedy myslela. Vůbec jsem netušila, co bu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla