Domů     Povídali jsme si celou noc
Povídali jsme si celou noc

Zjištění, že po dvaceti letech manželství je mi Rudolf nevěrný a zamiloval se do slečny, která by mohla být jeho dcerou, mnou hluboce otřáslo. I tak jsem ale byla ochotná mu odpustit.

Jenže on se své milované „holčičky“ nehodlal vzdát a bezohledně si šel za svým cílem, kterým byl konec našeho manželství. Nakonec mě víceméně donutil podat žádost o rozvod.

Děti – devatenáctiletá dcera Helena a sedmnáctiletý syn Šimon – mě v tomto směru podpořily. Chování svého otce braly jako zradu. Rudolf sice získal, co chtěl:

svobodu a svoji mladou lásku, jenže navždy ztratil důvěru a zázemí tří lidí, kteří s ním tvořili rodinu.

Poučení se z chyb

Po Rudolfově odchodu bylo všechno jiné. S vděčností jsem vnímala, jak v těžkých chvílích stojí děti při mně. Dcera už měla přítele, ale kdykoliv se jí zdálo, že jsem smutná, byla schopná odložit plánovanou schůzku a zůstat se mnou.

O to více jsem se vracela k Rudolfově zradě a odchodu. Prakticky jsem ho nevídala. Děti ho zavrhly a on se nesnažil získat si je zpátky. Byl svojí slečnou stále okouzlen, bydlel s ní a chtěl si ji vzít.

Zpětně jsem viděla, že naše manželství upadlo postupně do stereotypu, z dravé bystřinky se stala stojatá voda. Nyní nemělo smysl uvažovat, jak by vše dopadlo, kdybych se chovala jinak. Minulost je neměnná, slouží jen ke vzpomínkám a k poučení.

Věděla jsem, že jestliže ve svých třiačtyřiceti letech ještě potkám někoho, s kým by mi stálo za to žít, dám si na tom vztahu více záležet.

Návštěva u kamarádky

Skutečnost byla taková, že jsem ani nikoho nehledala. Ze Šimona i Heleny se stali dva mladí dospělí lidé, kteří chtěli žít samostatně. Já se tak ocitla úplně sama. Měla jsem samozřejmě kamarádky a známé, se kterými jsem si mohla o všem povídat.

Jednou z těchto kamarádek byla i Alena. Spojoval nás podobný osud, také ji kdysi opustil manžel kvůli mladší ženě.

Když jsem k ní jednou v neděli odpoledne přišla a spatřila tam sympatického padesátníka v dobře padnoucím obleku, domnívala jsem se, že je to její nový přítel. K mému překvapení však při představování zaznělo. „To je Eva, moje dobrá dlouholetá kamarádka. A to je Zbyněk, můj bratr.“

Podali jsme si ruce a já se na Alenu tázavě dívala.

Pohledný bratr

O bratrovi se několikrát zmiňovala, ale vyplývalo z toho, že se moc nestýkají. Říkala jsem si, že spolu nejspíš dobře nevycházejí. Nyní se mi dostalo vysvětlení: „Zbyněk žil dlouhá léta v cizině.

Teď se rozhodl definitivně vrátit do Česka.“ Místo toho, abychom probíraly moje a Aleniny osudy, jak jsme mívaly ve zvyku, rozvinula se konverzace ve třech. Zbyněk se ukazoval jako milý společník. Bylo mi líto, když jsem pak musela od Aleny odejít.

Večeře ve dvou

Kamarádka mi zavolala druhý den. „Představ si, že jsi udělala na Zbyňka opravdu velký dojem. Celý zbytek večera se pak na tebe vyptával. Myslím, že se s tebou bude chtít sejít ve dvou.“ Její slova mi zněla jako rajská hudba.

Alena v roli dohazovačky mi pak vyřídila, abych k ní v podvečer přišla. Zbyněk tam prý bude také a vezme mě někam na večeři. Poprvé po rozvodu jsem strávila před zrcadlem delší dobu, než bývá obvyklé.

Najednou mi záleželo na tom, jak vypadám, jakým dojmem působím. V půl šesté jsem zazvonila u Aleny. Zbyněk přišel o pár minut později. Zjistila jsem, že některých věcí z mládí se člověk nezbaví ani ve zralém věku. Třeba trémy a červenání.

Zbyněk mi oznámil, že zamluvil dvě místa v nejlepší restauraci na šestou hodinu.

Poznávali jsme se

Výhodou starších lidí je, že mají na co vzpomínat, a proto nemusí na prvním rande hledat témata k rozhovorům. Slovo si vzal nejprve Zbyněk a doplnil tak své vyprávění z předchozího dne. Dozvěděla jsem se, že je rozvedený už pět let.

Měl pak ještě vztah s mladší přítelkyní, ale raději z něho vycouval. Pak jsem vyprávěla já. Byl to spíš nesouvislý tok vzpomínek a obrazů, ale Zbyněk mě zaujatě poslouchal. Opravdu ho můj život zajímal.

Cítila jsem, že mu mohu o sobě říct všechno a tak jsem mu vyprávěla věci, s nimiž jsem se nesvěřovala ani kamarádkám. Naplno jsem si přitom uvědomovala, jak dlouho už mi takový člověk chyběl.

Naplánovali jsme společnou cestu

Dojedli jsme a zavedli řeč na méně osobní témata. Zbyněk se mě vyptával, co mě baví, jaké mám zájmy. On sám rád cestoval. Můj život mi proti tomu jeho připadal málo zajímavý a také jsem to nahlas řekla. „To všechno se může změnit,“ usmál se.

„Mám našetřeno celkem dost peněz a chci se zanedlouho vydat trochu na toulky po západní Evropě. Byla jsi třeba v Paříži?“

Zavrtěla jsem hlavou, že ne. „Také mám nějaké peníze, takže bych se mohla připojit,“ prohlásila jsem. Nechtěla jsem, aby si Zbyněk myslel, že jeho slova beru jako pozvání. Domluvili jsme se, že každopádně vyrazíme spolu.

Povídání až do rána

Večer skončil dlouhou procházkou, kdy jsme se vedli za ruce. Nechtělo se nám domů. Až v jednu hodinu mě Zbyněk doprovodil před dům. V tu chvíli se dalo do deště, který stále více sílil. Kdyby se Zbyněk vydal pěšky zpátky, promokl by. Pozvala jsem ho proto dál.

Zůstal až do rána, ale ve vší počestnosti. Dál jsme si povídali, sledovali jsme z okna noční město. Stáli jsme u okna a čekali na východ slunce.

Poprvé ve svém životě jsem měla pocit, že tentokrát vyjde jen pro mě a vlastně ještě pro muže, který mi do života opět přinesl naději.

Eva K. (52), Brno

reklama
Související články
5.3.2024
Když jsem Karla dvakrát za týden opařila horkou vodou, sprostě mi vynadal. O pár let později se mi to málem podařilo znovu. Karla jsem poznala na dětském letním táboře. Dělal tam praktikanta, já pomocnou kuchařku. Byl to moc hezký osmnáctiletý kluk a já coby sedmnáctka jsem se do něho šíleně zamilovala. Jsi slepá, nebo blbá? Jednou, když byly k večeři párky, jsem chtěla jít vylít hrnec s 
28.2.2024
Toho kolegu neměl nikdo příliš v lásce. Tvářil se jako morous, byl to samotář a protiva. Přitom stačilo tak málo. Stáli jsme tam spolu sami a on mlčel. Koukal do křoví a mně to přišlo divné. Tak jsem ho oslovila. Nezdál se být nadšený. Odpovídal jedním slovem a nastalo vždy ticho, které jsem přerušila opět já sprchou dalších vět. Schůzky na cigárku Už mi docházely nápady, o čem mluvit. Ří
26.2.2024
Holky si myslely, že s Milošem spolu chodíme, ale nebyla to bohužel pravda. Překážela nám v tom taková nepříjemná věc. Seznámili jsme se na zábavě v kulturním domě. Pořadatelé pouštěli dovnitř jen mládež, která již dovršila šestnáctý rok života, což nebyl můj případ, bylo mi teprve patnáct. A tak mě takový tlustý, na první pohled zlý chlápek seřval a vyhodil. Smutně jsem courala venku a dych
16.2.2024
Nikdy ženské nehonil a ke mně byl pozorný a choval se s úctou. A najednou se událo něco, co jsem nečekala ani ve snu. Můj manžel se na prahu sedmdesátky bláznivě zamiloval! Choval se jako blázen a nedal si od nikoho říct. Bylo to jako z nějakého hloupého filmu. Starý chlap a mladá dívčina, co sotva odmaturovala. Seznámili se při hlídání Chodila mladým hlídat pravidelně třikrát týdně a k t
8.2.2024
Šla jsem za hlasem svého srdce a rozum nechala za sebou. Život mi za to uštědřil pořádnou lekci. O všechno jsem přišla a jen těžko jsem to získávala zpět. V mládí jsem se hrnula do manželství jako smyslů zbavená. Stačilo jen poznat Miloše, do kterého jsem se zamilovala tak, že jsem už po naší první schůzce slyšela v hlavě znít svatební zvony. Když se zamiluji, jsem zkrátka jako vystřelená dělov
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut