Domů     Snacha mi odpírala vnoučata
Snacha mi odpírala vnoučata
5 minut čtení

Těšila jsme se na hlídání vnoučat, na procházky a čtení pohádek. Snacha se ale bála, že budu cpát děti sladkostmi a tak jsem je směla vídat pouze v její přítomnosti!

Byla vždycky hodná a milá. Usměvavou tvář orámovanou světlými kudrnami. Vypadala jako andílek. Jenže, hned po narození mojí první vnučky Andulky se moje snacha změnila v pěknou dračici! Nic jí nebylo po chuti, všechno musela být bio a eko. A kdo ví, jaké ještě.

Samé bio a eko

Nikdy jsem nepochopila, proč nemůže používat normální papírové pleny Raději se vyvařovala s nějakými zašedlými, z pravé bio bavlny. Ani kojenecké mléko jí nebylo po chuti, když přestala konečně po roce kojit.

Ne, že by chtěla s kojením skončit, ale Andulce to už nestačilo. Zhubla chudinka o celé kilo, než si ta svéhlavička, její maminka, dala říct. Kupovala předražené kozí, či jaké mléko, aby prý neměla malá alergii na laktózu, nebo tak něco. Taková hloupost!

Syn ale svoji bláznivou manželku plně podporoval. Když jsem si troufla něco namítnout, odpovídal stále stejně: „Pro malou to nejlepší!“ V dětském pokoji nebyla jediná hračka z plastu. Ani panenka! Samé dřevěné nenatřené krámy, jako za krále klacka.

Žijeme snad ve středověku? I postel byla zhotovena ze starých palet. Z nich už se prý neuvolňuje formaldehyd.

K jídlu bylo jen zrní

Za nějakou dobu jsem na nějakou změnu rezignovala. Snažila jsem se poctivě přizpůsobit všemu, co mi mladí nařídili. Zatím, co moje kamarádky trávily odpoledne s vnoučaty v parku a spokojeně jim cpaly bonbónky a sušenky, já seděla sama doma.

Andulka na písek nesměla. Kvůli bacilům. „Je to blázen,“ konstatovala moje dcera, která se s ní neměla nikdy moc ráda. Byla pravý opak. Svoje děti otužovala a moc se s nimi nepárala. Musely chodit ven za každého počasí!

Její děti už byly v pubertě a moc jsem je nevídala. Měly svoje zájmy. Proto jsme se těšila na Andulku! A taky na Adámka, který se narodil o dva roky později. S  vnoučkem to bylo ještě horší, protože se snacha zradikalizovala. Jedla jen syrovou stravu a nutila ji i dětem.

Lepší po dobrém, než naopak

Dětem byly jim čtyři a dva roky, když jsem se rozhodla, že se něco musí změnit. „Takhle to dál nejde. Ale jak bych mohla na tak přechytralou ženskou vyzrát?“ kladla jsem si stále dokola stejnou otázku. V zoufalství jsem to se snachou zkusila po dobrém.

Po hodně dobrém! Koupila jsem jí třídenní víkendový pobyt. Byla totiž dost unavená. Říkala jsme si, že je to z té podivné stravy a taky z té její paličatosti. Kdyby si jen nechala ode mě pomoct. Jak bychom mohly být obě spokojené!

„Ale mamko, já přece nemohu nikam jet. Vždyť mám děti!“ řekla, když jsem jí k narozeninám předávala ten poukaz. „ Budete ho muset vrátit,“ řekla a podávala mi obálku zpět. V tom úplně nečekaně zasáhl syn: „Do těch lázní pojedeš!

Už to s tebou není doma k vydržení. Koukej si na chvíli odpočinout!“ Zavelel a snacha, k mému obrovskému údivu poslechla.

Syn si konečně dupnul

Doma zanechala sáhodlouhý seznam všechno, co se musí vykonat, co mohou děti jíst a co nesmějí. „Mami, mohu s dětmi přijít na oběd?“ zavolal mi syn hned po manželčině odjezdu. Snad se bál, aby se nevrátila. Aby stihl slupnout konečně něco dobrého!

Samozřejmě jsem souhlasila. Navařila jsem a napekla jako na nějakou malou veselku. Nechyběly ani ty svatební koláčky. Říkala jsem si, že by se mohly dětem líbit, když jsou tak malinké. A taky tuze dobré! Nespletla jsem se.

Chvála těch malých capartů předčila moje očekávání. „Babičko, to neznám. Nic tak dobrého jsem nejedla!“ řekla mi Andulka s plnou pusou a přitulila se ke mně na křesle. V ruce svírala tvarohový koláček s rozinkou, když sladce usnula. „To jsem si pochutnal.

Už jsem skoro zapomněl, jak chutná kuře s nádivkou!! Pochvaloval si syn a po chvíli rezolutně dodal: „Až Hana přijede, bude všechno jinak. Po mém!“

Těším se na další vnouče

Moc jsem tomu nevěřila, ale opravdu se tak stalo. Hned jak se ukázala snacha ve dveřích, syn jí oznámil, že s těmi jejími bláznivinami končí. „Budeš mě poslouchat, nebo podám návrh na rozvod!“ hřímal a snacha vyvedená z míry jen mlčky přikývla.

Možná se jí i trochu ulevilo, od všech těch jejích bláznivin.„Mamko, nepohlídala byste nám děti? Půjdeme do kina…“ zavolala mi po pár dnech. Měla jsem co dělat, abych nevýskala nadšením. K večeři jsem vnoučatům udělala palačinky.

Ze špaldové mouky, abych udělala snaše alespoň malinkatou radost. Skamarádily jsme se. Už smím hlídat děti kdykoliv si řeknu. Je ráda. Čeká totiž třetí a hodně spí. Těším se, že si konečně, po mnoha letech, povozím kočárek!

Marie B. (63), Karlovy Vary

Předchozí článek
Další článek
Související články
5 minut čtení
Říká se, že rodina je vším. Že bychom si měli být oporou v dobrém i ve zlém. Jak mám ale soucítit s někým, kdo mě podrazil? Můj vztah se sestrou byl už od mládí trochu komplikovaný. Ne že bychom se neměly rády, pár „ale“ tam ovšem bylo. Já byla mladší o pět let, takže na mne někdy žárlila jako na benjamínka. Když jsme vyrůstaly a ona byla v pubertě, tak mě brala jako přítěž, protože zatímco se
3 minuty čtení
Vnučky si o babičkách často myslí, že se narodily proto, aby pekly buchty a pletly, ale i babičky bývaly mladé a zamilované. Neměla jsem tušení, že v našem městě žije babiččina první láska. Pán, který se jmenoval Josef. Vlastně jsem neměla tušení, že babička vůbec nějakou první lásku měla. Myslela jsem, že k babičce patřil odjakživa děda – a tečka. Znáte to, vnučky neuvažují o babičkách jako o 
3 minuty čtení
Nikdy bych netušila, že naši rodinu potká taková zkouška. Ale stalo se. Osud nejspíš chtěl, abychom pochopili, jak moc držíme pospolu. S mým manželem jsme vychovali tři děti – dvě holky a kluka. Naše nejstarší Johana vystudovala vysokou školu a vzala si doktora, děti nemají žádné. Náš nejmladší, Vojtěch, nedávno dokončil vysokou, loni se oženil a ani o něj nemáme strach. Ten se ve světě neztrat
4 minuty čtení
Nově otevřená prodejna na rohu naší ulice nabízela nejen ryby, ale i rybí pochoutky. Nejvíc mě ale zaujal prodavač. Nemohla jsem si pomoc, do rybárny jsem chodila snad každý den. Ne kvůli rybám. Zkoumala jsem prodavače, který mě svým vzhledem doslova fascinoval. I on po mně pokukoval! Podobal se mi. Jak je to možné? Když jsem navštívila prodejnu asi popáté, dodal si odvahy a oslovil mě: „
5 minut čtení
Rodinný propletenec nabral nečekaný směr. Syn se zamiloval do manželky mého bratra. Musela jsem zasáhnout dřív, než by k něčemu došlo. Syna jsem měla téměř ve čtyřiceti a od začátku jsem si byla jistá, že není jako ostatní děti. Dělal si vždycky všechno po svém a veškerá výchova byla marná. Trochu jsem si za to mohla sama. Rozmazlila jsem ho! Těšila jsem se marně Po rozvodu se mi dlouho n
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Má sestra mě nikdy neměla ráda
skutecnepribehy.cz
Má sestra mě nikdy neměla ráda
Říká se, že rodina je vším. Že bychom si měli být oporou v dobrém i ve zlém. Jak mám ale soucítit s někým, kdo mě podrazil? Můj vztah se sestrou byl už od mládí trochu komplikovaný. Ne že bychom se neměly rády, pár „ale“ tam ovšem bylo. Já byla mladší o pět let, takže na mne někdy žárlila jako
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Zlověstný duch Krvavé Mary: O koho vlastně jde?
enigmaplus.cz
Zlověstný duch Krvavé Mary: O koho vlastně jde?
Teorií o tom, kdo tato žena ve skutečnosti je, existuje mnoho. Někteří badatelé tvrdí, že se jedná o jakousi zlou čarodějnici z minulosti. Jiní ji ztotožňují s ďáblovou dcerou či nevěstou. Další dokon
Samet: Milují ho vládci, čalouníci i módní návrháři
epochaplus.cz
Samet: Milují ho vládci, čalouníci i módní návrháři
První zmínky o výrobě sametu pocházejí z Číny. Zpočátku se vyrábí z hedvábí, což z něj dělá extrémně drahý materiál, dostupný jen šlechtě a panovníkům. Znalosti se rozšíří do Evropy, v Itálii vzniká cech tkalců sametu už ve 13. století. A dnes? Stále si zachovává punc luxusu, elegance a sofistikovanosti. Hebký na dotek, lesklý na
Českým olympionikům měří čas Primky
iluxus.cz
Českým olympionikům měří čas Primky
Zápěstí členů české olympijské výpravy zdobí hodinky tradiční české značky PRIM již od roku 2012/2017. Náramkové hodinky, speciálně vytvořené pro tuto výjimečnou příležitost, budou naše sportovce a je
Umělec na Montmartru si užíval zelenou hodinku
epochalnisvet.cz
Umělec na Montmartru si užíval zelenou hodinku
Štětec letí po plátně. Pod jeho tahy se rodí hřmotná postava muže s černým kloboukem a výraznou červenou šálou. Henri de Toulouse-Lautrec právě maluje plakát k představení svého přítele, kabaretiéra Aristida Bruanta, v jehož podniku Le Mirliton na Montmartru bývá víc než doma.   „Svou situaci řeší tak, že se obrní humorem, malířstvím a nestřídmostí,“
Rituál klidu a pohody
nejsemsama.cz
Rituál klidu a pohody
Víte, že to nejlepší pro svou pokožku často najdete doma v kuchyni? Mořská sůl, kávová sedlina nebo sušené bylinky dokážou v koupelně zázraky. Ztlumte světla a zapalte svíčky. Vedle vany si připravte župan a třeba časopis. Tahle chvíle bude jen vaše. A aby byla ještě lepší a voňavější, můžete použít koupelovou sůl nebo peeling, který jste si sama vyrobila.
Bojovaly s nemocemi Drimlovy loutky?
historyplus.cz
Bojovaly s nemocemi Drimlovy loutky?
Ministerský úředník nemusí být nudný patron. Karel Driml rád hovoří ve verších, ovládá několik jazyků, a především zasvětí život tomu, aby dětem pomocí loutek zajistil zdravější život. Když na počátku 20. let minulého století přijímá čs. ministerstvo zdravotnictví nového referenta, nemůže mít šťastnější ruku. Vystudovaný lékař a rodák z východočeské Chocně Karel Driml (1891–1929) od
Zlato z Darkova jako zdroj výjimečné relaxace
epochanacestach.cz
Zlato z Darkova jako zdroj výjimečné relaxace
Léčivé účinky zcela unikátních jodobromových pramenů dokážou v historických Lázních Darkov využít naplno. Po pobytu zde celé vaše tělo zajásá. Oblast okolo Karviné má spousta lidí spojenou s černouhelnými doly a měsíční krajinou, které je lepší se vyhnout. Ale nevěřte všemu, co se povídá. I tady narazíte na spoustu skvostů. A Lázně Darkov jsou jedním z nich. Léčí nervy i klouby
Vydrží Badinková jeho žárlivost?
nasehvezdy.cz
Vydrží Badinková jeho žárlivost?
Svého manžela Kristýna Badinková Nováková (42) ze seriálu Polabí vždy nazývala gentlemanem ze staré školy. Jenže vztah s choreografem Viktorem Badinkou (38) už dávno nemá být zalitý sluncem a zdá
Nejkrásnější pláže Turecka – komplexní průvodce středomořským rájem
21stoleti.cz
Nejkrásnější pláže Turecka – komplexní průvodce středomořským rájem
Turecko se stalo synonymem dokonalé dovolené díky spojení orientální pohostinnosti, antické historie a dechberoucího pobřeží. Pokud hledáte místo, kde tyrkysové moře omývá zlatavý písek, Turecká a Ege
Netradiční hovězí polévka
tisicereceptu.cz
Netradiční hovězí polévka
Do polévky můžete samozřejmě přidat nudle. Naložte je do horkého vývaru, počkejte, až změknou, a servírujte. Ingredience silný hovězí vývar 500 ml bílého vína 4 krajíce chleba 40 g másla 1 l