Domů     Stmelila nás nemoc manžela
Stmelila nás nemoc manžela

Prožít téměř půl století s jedním člověkem nebývá nejlehčí. Já měla moc hezké manželství, ale překazila mi ho manželova nemoc. Už ani nevěděl, jak se jmenuje!

Za padesát let člověk si už člověk o tom druhém žádné iluze nedělá. Zná ho lépe, než svoje boty!. Manžel byl můj první a také jediný muž, které jsem kdy poznala a milovala. Hned po střední jsme se vzali, nebylo nám ani dvacet.

Mého Vaška čekala vojna a mě mateřská. Všechny těžkosti jsme ale přečkali. Prostě jsme si byli souzeni!

Někdy jsem pochybovala

Vychovali jsme tři děti, dvě byly naše a to poslední naší příbuzné. Nějaké mojí vzdálené tety. Nedokázala se o svého chlapečka postarat a dala ho na čas do dětského domova. Odtud jsme si ho chudáčka malého vyzvedli.

Do té doby jsme neměli o jeho existenci ani potuchy! Občas jsme svého rozhodnutí litovali, přiznávám! Vyrostl totiž z něho pěkný sígr. Už ve školce byl nezvladatelný a později to s ním bylo ještě horší.

„Mami, nemůžeme Péťu vrátit?“ zeptal se mě jednou nešťastně syn, když zjistil, že mu Petr ukradl prasátko se všemi úsporami. Šetřil poctivě na Vánoce a byl ze své ztráty moc nešťastný. Petr se tou krádeží ani moc netajil. Prý si měl Honzík prasátko lépe hlídat.

V tu chvíli jsme i já zapochybovala, zda mám všechno trápení s Péťou zapotřebí. A hlavně, zda ho mají zapotřebí moje vlastní děti.

Usínal v křesle

Petr nebyl hodný ani na Haničku, naši dceru. Tu mlátil snad každý den. Jen tak, pro zábavu. Jeden čas jsem nedělala nic jiného, než řešila jejich věčné spory. Nebyl by to ale můj milovaný manžel, aby mě nepodpořil a nepomohl mi.

Místo nadávek a výčitek začal s dětmi chodit ven. Dokonce po čase kvůli tomu změnil i zaměstnání, aby byl odpoledne včas doma. Sebral všechny tři naše dárečky a odvedl je do přírody. Často nachodili i deset kilometrů! O víkendech samozřejmě daleko víc.

Moc radosti z toho děti neměli, ale netroufali si odporovat. Při těch dlouhých vycházkách si opakovali učení. Vyjmenovaná slova, násobilku a později i dějepis a zeměpis. Uteklo to všechno jako voda a my si mohli v důchodu konečně oddychnout.

„Je tady takové nezvyklé ticho,“ liboval si manžel těsně před tím, než pravidelně usnul v křesle.

Ani mě nepoznal

Domnívala jsem se, že se té, pro něho nezvyklé, únavy zbaví. Že si odpočine a bude čilý jako dřív! Těšila jsem se, že i já budu moct konečně chodit na výlety, když už nemusím tolik vařit a péct či prát… Jenže, stav mého Václava se nelepšil. Naopak!

„A která vy jste?“ zeptal se mě jednou po probuzení. V první chvíli jsem myslela, že si ze mě dělá legraci. Ale ne, byl opravdu úplně zmatený! „Váš manžel má Alzheimera. To je ta nemoc, kdy člověk postupně víc a víc zapomíná.

Měla byste mu shánět nějaké zařízení, kde se o něho postarají“ řekla mi lékařka a podala nějaké letáky. Ani jsem si je neprohlédla. Přece svoji životní lásku nestrčím nějak do ústavu! Špatné zprávy jsem hned zavolala dětem.

Nečekala jsem, že tak rychle přijedou. Dcera byla celý den v práci, syn jezdil kamionem a často jsem ani nevěděla, v které zemi zrovna je. A náš zlobivý Péťa? Zrovna se vrátil z vězení. Byl tam půl roku za nějaké podvody.

Zprvu mi děti nevěřily

K mému překvapení ale všichni tři přijeli. Tvářili se vážně, když jsem jim vylíčila, jak na tom jejich táta je. V první chvíli mi moc nevěřili. Mysleli, že přeháním. Ale když se Vašek konečně probudil a děti s ním promluvily, bylo vše jasné.

„Mami, táta se tak změnil. On se už ani neusmívá!“ plakala dcera a kluci jen mlčeli. Potom promluvil Péťa a já nevěřila svým uším. Vypadal totiž dost strašidelně. Byl vysoký skoro dva metry a od hlavy po paty potetovaný. Ruce měl úplně modré!

Nejhorší byl jeho krk. Měl kolem dokola vytetovaného hada. Péťa se ale přes to všechno tvářil vlídně. „Mami, vždycky jste se o mě s tátou hezky starali. Vždycky jste stáli při mně. Já vám to oběma teď vrátím. O tátu se postarám!“ slíbil.

Věřila jsem, že svůj slib myslí v tu chvíli vážně. Ale ani na vteřinu jsem neuvěřila, že slib splní!

Daný slib děti dodržely

K Péťovi se ale přidali i ostatní. „Taky ti pomohu a brácha taky, viď?“ obrátila se dcera na bratra a ten přikývl. Hned si udělali rozpis služeb, kdy ke mně přijdou, kdo nakoupí a s kým půjde jejich milovaný táta ven na procházku. Začali s ním totiž chodit.

Tak, jako on s nimi, když byli malí. Čerstvý vzduch a nachozené kilometry dělaly mému muži moc dobře. I lékařka byla překvapená, jak dobře Vašek vypadá. Zdálo se mi, že dokonce už není tak často zmatený. Že by se mu mozek nějak záhadně okysličil?

Manželova nemoc nás všechny stmelila. Děti drží slib už třetím rokem. Máme se snad raději, než kdysi. Konečně už nemusím litovat rozhodnutí postarat se Péťu. Už s jistotou vím, že všechno to zlobení a těžkosti mělo smysl. Jsme rodina a tak to má být!

Soňa R. (69), Teplice

Předchozí článek
Související články
10.7.2024
S Janou, mojí ségrou, jsme neměly nikdy extra blízký vztah. Jako malá jsem ji spíš otravovala, protože jsem byla mladší sourozenec. Je to zvláštní, když jsme dospěly, nějak jsme k sobě cestu našly. Logicky jsme se chovaly jako rodina a rozumní lidé. Jenže stačí málo a lidé se zase začnou chovat jako děti. V našem případě šlo o dědictví. Stmelená rodina? Najedou to šlo... Jak jsem naznačil
8.7.2024
Vždycky jsem chtěla velkou rodinu. A to se mi povedlo! Jen to bylo trochu namáhavé, když jsem se dvěma kluky osaměla, protože manžel měl havárii. Když jsem se dostala do puberty, bylo se mnou k nevydržení. Máma říkala, že jsem dítě z divokých vajec. A také, že se nejspíše nikdy neusadím, že budu taková ta ztřeštěná ženská jako naše protivná sousedka. Jenže ta si domů léta vodívala chlapy a celé
8.7.2024
Nelíbila se mi už na první pohled. Mluvila se mnou jako s hlupačkou. A tajila, že byla už dvakrát vdaná a o děti se jí starala sestra! Vlastně to nebyla ještě moje snacha, ale měla se jí brzy stát. Syn mě postavil před hotovou věc. Pozval ji na oběd a oznámil mi, že se bude ženit. Andrea je prý láskou jeho života! Mně se ta jeho slečna nelíbila ani trochu. Už jsem jeho známostí pár viděla, ale
7.7.2024
Já vím, že tohle slovo se už nenosí a odkážete mě na rybí tuk, ale v naší rodině se to slovo dědí po generace. Když máte fištrón, tak vám to prostě pálí a nikdo vás hned tak nedoběhne. A umíte si se vším poradit. Děda ho měl a  babička na něho byla pyšná, třebaže žili v době, kdy se chytrost nevyplácela a pěstovala se vychytralost. To není stejné. Babička znala i peprnější výraz pro vychytralos
4.7.2024
Žili jsme si krásně do té doby, než dcera spadla do propasti dluhů, a my s ní. Nevěděla jsem, kudy kam, když vtom přišla nečekaná pomoc. Dětství naší dcery Aničky bylo šťastné, měla všechno, ale rozhodně jsme ji nerozmazlovali, i když byla jedináček. Snažili jsme se z ní vychovat dobrého člověka. Anička měla velké sny, že bude pomáhat lidem. Zní to krásně, leč nás ta její touha málem zničila.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
historyplus.cz
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
Část obránců Konstantinopole uprchne. Vytušili, že město co nevidět padne, a chtějí si zachránit život. Císař Konstantin XI. však byzantskou metropoli neopustí. Vždyť jejími ulicemi kráčely dějiny. S hrstkou nejvěrnějších druhů bude s Turky v roce 1453 bojovat do posledního dechu!   Stěhování na východ Řím ohrožují barbaři. Současně stále více jeho obyvatel konvertuje ke
Jako poslední záchrana: Co byste o pupečníkové krvi měli vědět?
21stoleti.cz
Jako poslední záchrana: Co byste o pupečníkové krvi měli vědět?
Pořád je to opomíjená záležitost, třebaže lékaři upozorňují na evidentní přínos. Význam pupečníkové krve pro lékařské zákroky byl potvrzen před 30 lety, kdy byla v pražské nemocnici v Motole provedena
Tragické následky exorcismu v Evropě
enigmaplus.cz
Tragické následky exorcismu v Evropě
Jeden z nejstrašlivějších novodobých případů údajného posednutí se odehrává v roce 1974 v anglickém městě Ossett, kde žije silně věřící křesťan Michael Taylor se svou ženou Christine. Oba společně doc
Chorvatská automobilka Rimac slaví modelem Nevera už 15 let existence
iluxus.cz
Chorvatská automobilka Rimac slaví modelem Nevera už 15 let existence
Chorvatská společnost Rimac Automobili, známá svými elektrickými hyperauty, oslavuje 15 let působení na trhu uvedením speciální edice modelu Nevera. Tato limitovaná edice, označená jako Nevera 15th An
Bezpečné randění se slunečními paprsky
nejsemsama.cz
Bezpečné randění se slunečními paprsky
Na pohlazení od sluníčka se těšíme celý rok. Bronzový nádech pokožku omlazuje a tělo působí tak nějak zdravěji. Pamatujte ale na to, že i opalování je trochu věda a má svá pravidla. Na procházkách a při sportování je nejvíce v ohrožení tvář a dekolt. Nespoléhejte na předpověď počasí, i pod mrakem si můžete spálit nos a nastřádat si pod kůži UVA záření, které
Proč Valenta s herectvím defitivně sekl?
nasehvezdy.cz
Proč Valenta s herectvím defitivně sekl?
Franta je v Ulici stálicí, diváky už ale další příběhy oblíbené postavy na podzim nečekají. Jeho představitel Matyáš Valenta (27) totiž s herectvím sekl! „Myslím, že jsem se hodil na to dětské herec
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
epochaplus.cz
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
epochanacestach.cz
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
„Nic než tmářství kacířů,“ rozčiluje se roku 1404 pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka, když se doslechne o podivných pověstech, které se vážou k hoře Blaník ve středních Čechách. Ale on už ty čarodějné rejdy jednou provždy zatrhne! Jak se rozhodne, tak také udělá. „Zakažte lidem stoupat na tu horu,“ klade na srdce pražský arcibiskup
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
epochalnisvet.cz
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
Je pátek, 5. března 1982, když do pokoje hotelu Chateau Marmont v Los Angeles vstupuje Bill Wallace. Hned na prahu ztuhne při pohledu na svého blízkého přítele, amerického komika Johna Belushiho, bezvládně ležícího na podlaze. Už mu není pomoci.   Příčinou smrti je drogový koktejl, kombinace heroinu a kokainu, slangově nazývaný speedball. Po komikově smrti
Fazolová pomazánka
tisicereceptu.cz
Fazolová pomazánka
Objevte kouzlo luštěninových pomazánek třeba s touto dobrotou z bílých fazolí. Skvělá je i na topinky. Potřebujete 300 g bílých uvařených fazolí (nebo fazole v konzervě ve slaném nálevu) 2 vejc
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Jeho děti mají vždy přednost
skutecnepribehy.cz
Jeho děti mají vždy přednost
Je na mě milý a vlídný. Ale jen do chvíle, kdy něco potřebují jeho děti. Těm by, na rozdíl ode mě, snesl modré z nebe. Dá jim vše, o co si řeknou. Nemohu si pomoct, ale jeho rozhazování mi jde na nervy. Manželovy děti z prvního manželství mám ráda a svoje děti jsem před nimi nikdy neupřednostnila. Kupovala jsem všem