SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Z mé dcery se stala tyranka
Z mé dcery se stala tyranka

Už když byl vnuk malý, měl tvrdý režim. Dcera mu téměř nic nedovolila. Nakonec se jí postavil a skončilo to zle.

Moje dcera Naďa cedila mezi zuby: „Tak to ani omylem, v tom ho podporovat nebudeš. Musí se naučit, co je zodpovědnost!“ Nepletla jsem se, poslední slova už křičela tak, že to museli slyšet i sousedé.

Takhle to končilo vždycky, když šlo o Lukáše, jejího syna a mého milovaného vnuka. Chovala se jako tyran a její muž Hynek jenom mlčel a držel se raději stranou. Přitom k něčemu takovému jsme s manželem Naďu rozhodně nevychovávali.

Milovali jsme dobrodružství

S manželem Ludvíkem jsme byli oba takové dobrodružné nátury. Hodně jsme cestovali, ale ani náhodou se nám nepodařilo podívat se všude tam, kam bychom chtěli.

reklama

Před revolucí to nešlo, a když se otevřely hranice, měli jsme děti a peněz nebylo nazbyt, takže jsme výlety po světě museli oželet. Po Česku jsme ale cestovali s dětmi kdykoli byla příležitost. Dceru i syna to bavilo.

Smrt manžela námi otřásla

S manželem jsme je vždy vedli k tomu, aby byli samostatní, zvídaví, nebáli se ptát, aby byli otevření všemu novému. Ze začátku se zdálo, že si to Naďa i Radek vzali za své. Po smrti manžela se to ale změnilo.

Umřel náhle, na infarkt, když bylo dceři sedmnáct a synovi patnáct let. Ze všech sil jsem se snažila, aby se náš život příliš nezměnil. Naštěstí jsme měli spoustu přátel, se kterými jsme mohli jezdit ven. Věděla jsem, že Ludvík by to tak chtěl.

Změna chování

Jenže Naďa se po smrti svého otce změnila. Byla úzkostlivá, chtěla mít všechno pod kontrolou a to se s dobrodružstvím zrovna dvakrát nerýmuje.

reklama

Na druhou stranu už byla skoro dospělá, a tak jsem ji nemohla nutit, aby se chovala, jako když byl její otec ještě naživu. Bohužel, kvůli tomu jak se změnila, se mezi námi začala otevírat propast.

Nerozuměly jsme si, byly pro nás důležité rozdílné věci, měly jsme úplně jiný životní styl. To neznamená, že bych ji neměla ráda. Jen jsem si s ní, na rozdíl od syna, nerozuměla.

Odcizily jsme se

Když byla na vysoké škole, přišlo mi, že se chová, jako by jí bylo o dvacet let víc. Vdala se za slušného kluka a já se brzy nato radovala z vnoučka. Narození Lukáška ledy mezi námi prolomilo.

To jsem ale netušila, že se jednou, a nebude to dlouho trvat, vnuk stane příčinou většiny našich sporů.

Byl celý děda

Strašně mě mrzelo, že Lukáš nikdy nepozná svého dědu. Mému zemřelému muži se totiž neskutečně podobal, vzhledem i povahou. Už odmalinka byl ohromný optimista, když se někde natáhl, smál se. Nic ho neodradilo, všechno ho zajímalo, s každým byl hned kamarád.

reklama

Já se v něm kvůli tomu viděla, ale Naďu to zrovna netěšilo. Pořád si stěžovala, že je nezvladatelný, nedá se s ním domluvit, že je příliš důvěřivý, snílek, který si vymýšlí a kdoví co ještě. Samozřejmě jsem vnuka obhajovala.

Stále častější hádky

Když byl starší, stali se z nás skuteční parťáci a spojenci. Jenže jak sílilo pouto mezi mnou a Lukášem, zhoršoval se vztah mezi mnou a Naďou. Měla pocit, že jí syna rozmazluji, že jí až příliš zasahuji do výchovy.

To jsem rozhodně nechtěla, ale když vůbec nebrala ohled na jeho povahu a na to, co chce, bylo těžké nezasahovat. Popravdě řečeno, nevím, jak by to vypadalo, kdyby nebylo mého zetě Hynka.

Nestál sice vyloženě na mé straně, ale dokázal zabránit tomu, aby mi dcera zakázala být s vnukem v kontaktu.

Agrese se stupňovala

Před dvěma roky nastoupil Lukáš na vysokou. Na ekonomku, kterou mu vybrala Naďa. Nechtělo se mu, raději by studia o pár let odložil a věnoval se něčemu, co ho baví.

Jenže nakonec byly hádky doma tak bouřlivé a vyhrocené, že i já jsem mu řekla, aby to alespoň na rok zkusil. „Babi, já už to tam nevydržím. Zápočty mám, zkoušky bych zvládl, ale nebaví mě to.

Radši bych zkusil podnikání v praxi,“ povzdechl si, když byl u mě jednou na návštěvě. „A co bys chtěl dělat? Podnikat není jen tak. Musíš mít nějaký plán.“ Jenom se na mě usmál. „Plán samozřejmě mám. Chci dělat v karavanu langoše a objíždět festivaly.

Mám našetřeno něco, o čem máma neví, a těch zbývajících třicet tisíc si někde půjčím. Vím ale, že naši budou proti.“

Vypudila mě ze svého života

Nechala jsem si ten jeho plán podrobně vyložit a připadalo mi, že má vnuk velkou šanci na úspěch. Všechno jsem si promyslela a nabídla, že mu peníze půjčím. Nejdřív jsem si musela ještě promluvit s Naďou, aby neměla pocit, že dělám něco za jejími zády.

Věděla jsem, že to nebude jednoduché. Ale takovou hádku, jaká se strhla, jsem nečekala. Dokonce mě i uhodila. Nakonec zasáhl Lukáš. „Je to moje rozhodnutí a už nejsem malé dítě. Už si nenechám ničit život. Babička mi věří, založí mě.

Když jí do půl roku ty peníze nevrátím, a do roka si nevydělám dost, abych mohl další rok studovat, co si sám vyberu, tak se vrátím na ekonomku.“ Hynka nakonec přesvědčil a ten se postavil na vnukovu stranu. S Naďou ale od té doby nemluví.

A pokud jde o mě, tak mě dcera ze svého života vyškrtla už nadobro. Nerozumím tomu, kde se v ní to zlo vzalo, ale moc si přeji, aby se jednoho dne zase vše v lepší obrátilo.

Jarmila A. (68), Zlínsko

Předchozí článek
reklama
Související články
30.1.2023
Náhrdelník mé tety v sobě skrýval tajemství nešťastné lásky. Když jsem ho tehdy nesla do klenotnictví, netušila jsem, že tím nechám spravit nejen starý šperk, ale také dvě zlomená srdce. Moje teta měla náhrdelník, který se mi moc líbil. Bylo na něm umělecky provedené písmeno „M“, protože teta se jmenovala Miluše. Jednou, když jsem si jako holka s náhrdelníkem hrála, teta mi ho beze slov vzala a
26.1.2023
Pokud už nemají rozum zralí lidé s životními zkušenostmi, musí ho mít alespoň jejich děti. Naši potomci nás o tom přesvědčili v praxi! Důvodem mého rozvodu s manželem, ke kterému došlo po dvaceti letech od svatby, nebyla ani nevěra, ani to, že by Michal pil nebo byl agresivní. Ani s penězi jsme problém neměli. Přestali jsme si ale rozumět. Tak se rozvedeme! Najednou jsme si oba připadali
24.1.2023
O děti se nesnažila ani po nich ještě netoužila. Přesto se z mojí dcery stala šestinásobná matka. Od rána do večera dře a sebe zanedbává! Už jsem měla o dceru strach, že si nikoho nenajde. Dívky v jejím věku randily a užívaly si života. Ona ne. Stále jen ležela v knihách a učila se. Nejdřív na maturitu a potom na zkoušky. Chtěla se stát lékařkou a svému snu obětovala mnoho dní i nocí. Rozmaz
23.1.2023
Po rozvodu se mi ulevilo, ale ne moc. Nenávist, kterou jsem k bývalému manželovi cítila, tížila, bolela a táhla mě k zemi. Náš vztah byl v troskách. Už jsme na sebe nedokázali ani promluvit. Martin se zavřel do pracovny, kde se zamykal, abych tam nemohla ani vstoupit, já jsem si udělala hlavní stan v ložnici, kam zas nechodil on. Obývací pokoj byl společný, ale dávno jsme tu nesedávali spolu
21.1.2023
Já jsem rozvod s manželem už dávno překonala a vyrovnala se s ním. Trápí mě, že se s tátou nedokáže usmířit naše Anička. S manželem jsme prožili dvacet let dobrého manželství a vychovali dvě úžasné děti. Starší Aničku a mladšího Josífka. Po dvaceti letech od nás ale můj muž odešel. Nebyla v tom jiná žena, prostě chtěl změnit život. Byla to pro mě rána, člověk se ale časem s osudem vyrovná. N
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec módy korzetů: Odmítaly je ženy nosit kvůli válce?
epochaplus.cz
Konec módy korzetů: Odmítaly je ženy nosit kvůli válce?
Už ve starověké Krétě kolem roku 1800 př. n.l. nosí ženy korzety vyrobené z měděných plátů. Starověké Římanky používají pro zakrytí ňader pruhy látky omotané okolo hrudníku, ty znázorňují i nástěnné m
Žárlí na manželovu bývalku?
nasehvezdy.cz
Žárlí na manželovu bývalku?
I když už od jejich rozchodu uplynulo hodně vody, ze vztahu s Justinem Bieberem (28) čerpá zpěvačka Selena Gomez (30) dodnes, alespoň v písních. Neustálé rozchody a návraty a guláš v hlavě z lásky
Na lásku můžete narazit kdekoli
skutecnepribehy.cz
Na lásku můžete narazit kdekoli
Láska není jen pro mladé. Kvete opravdu v každém věku a narazit na ni můžete třeba i při nakupování potravin. Bylo mi čtyřicet sedm let a deset let jsem byla rozvedená. Sen o novém vztahu jsem už dávno dosnila. Byla jsem přesvědčená, že mě žádná velká láska už nečeká. Dokud jsem nepoznala Jaromíra. Už jsme si neměli co říct
Sabina Laurinová už nechce být sama
nasehvezdy.cz
Sabina Laurinová už nechce být sama
Ačkoli je Sabina Laurinová (50), kterou můžeme vídat v seriálu ZOO, velmi krásná žena, sama přiznala, že už na sobě občas přibývající roky pociťuje. A přestože v minulosti tvrdila, že se do žádných
Záhadný římský předmět zřejmě sloužil magii
21stoleti.cz
Záhadný římský předmět zřejmě sloužil magii
Podivných dutých, kovových dvanáctistěnů s velkými otvory v každé ze stran a čepy v každém rohu, pocházejících z dob římské říše, bylo po celé Evropě nalezeno mnoho. Nikdo však netuší, k čemu tyto záh
Výstava: Zemědělská krajina a technika na fotografiích Miloše Sedláčka
epochanacestach.cz
Výstava: Zemědělská krajina a technika na fotografiích Miloše Sedláčka
Výstava výtvarného fotografa Miloše Sedláčka představí témata krajiny v jejích různých podobách se zaměřením na krajinu zemědělskou. Vernisáž výstavy Miloš Sedláček – fotografie ZE MĚ proběhne ve čt
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Kuře s chorizem a bramborami
tisicereceptu.cz
Kuře s chorizem a bramborami
Chorizo /čorízo/ je typický španělský salám, který Španělé přidávají téměř do kažého pokrmu. Nejlépe však chutná v kombinaci s opečenými bramborami a kuřetem. Ingredience 4 ks kuřecích prsou s k
Marinované krevety s opečenou bagetou
tisicereceptu.cz
Marinované krevety s opečenou bagetou
Pravá chuťovka pro milovníky mořských plodů. Jako příloha stačí opečená bageta, kterou si vytřete i zbylou šťávu z pánve. Ingredience 200 g nevyloupaných krevet 5 lžic olivového oleje šťáva z
Saunování: Častou chybou je spojení odpočinku s plaváním v bazénu
epochalnisvet.cz
Saunování: Častou chybou je spojení odpočinku s plaváním v bazénu
Saunování je opravdovým umění relaxace. Teplem se dá zbavit svalových potíží i těžkých myšlenek. Pravidelné saunování zbavuje stresu, podporuje imunitu, pomáhá proti bolestem zad i migrénám.  
Záhada vlaku Zanetti: Po vjezdu do tunelu se už nikdy neobjevil!
enigmaplus.cz
Záhada vlaku Zanetti: Po vjezdu do tunelu se už nikdy neobjevil!
V roce 1911 se v Itálii chystala zajímavá technicko-společenská událost. Železniční společnost Zanetti vypravila nový typ osobního vlaku na propagační jízdu. Skončilo to však poněkud rozpačitě. Vlak v
Nový Falkensteiner Hotel Montafon: Ekologie. Hory. Ochrana přírody.
iluxus.cz
Nový Falkensteiner Hotel Montafon: Ekologie. Hory. Ochrana přírody.
Ekologie. Hory. Ochrana přírody. Tři kvalitní pojmy, které označují nový Falkensteiner Hotel Montafon v rakouském Vorarlbersku. Ještě před svým oficiálním otevřením 16. prosince 2022 nasazuje první pě