Domů     Vnuk mou kamarádku málem utýral k smrti
Vnuk mou kamarádku málem utýral k smrti

Já a Andulka jsme spolu kamarádily už hezkou řádku let. Proto mi nemohlo uniknout, že se v jejím domku děje něco divného. Že to však skončí zásahem policie, by mě ani v tom nejhorším snu nenapadlo.

Přibývající roky nezastavíš a my, dříve narození, to víme ze všech nejlépe. Když se mě přehoupla sedmdesátka, už to zkrátka nebylo jako dřív. Špatně se mi chodilo, takže jsem trávila čas nejraději doma u televize nebo zahrádce.

Ještě že jsem měla hned vedle kamarádku Andulku, která stejně jako já ovdověla, příliš brzy.

Občas jsme spolu prohodily pár slov

Nebyl den, abychom spolu neprohodily alespoň pár slov přes plot, někdy jsme si u mě v kuchyni vypily kávu, nebo u ní sledovaly naše oblíbené seriály. Protože jsme si měly pořád co povídat, tak by nás ani ve snu nenapadlo, abychom se cítili osamělé nebo smutné.

To se ale před nějakým časem změnilo. Protože jsme jedna druhou znaly už hezkou řádku let, nemohlo mi uniknout, že je Andulka v poslední době nějaká nervózní. Jednoho dne jsem proto z města přinesla pár dortíčků a pozvala Andulku k sobě domů.

„Tak se přiznej, co tě trápí?“, uhodila jsem na Andulku, hned jak se zakousla do lákavého větrníků.

Andulka nebyla zrovna nadšená

Moje kamarádka se ještě chvíli pokoušela vykroutit z mých otázek, až mi nakonec přece jen řekla pravdu. Její syn Petr, mimochodem moc hodný kluk to kdysi byl, měl o Andulku starost a tak se rozhodl, že by bylo nejlepší, kdyby se k ní nastěhovali „mladí“.

Tedy její vnuk Láďa se svou přítelkyní. Láďa by to měl odsud kousek do práce, jeho slečna taky, a navíc by Andulce pomohli s údržbou domku, s nákupy a na zahrádce. Copak o to, nabídka to byla na první pohled docela lákavá.

Jenže jak jsem pochopila z Andulčina výrazu, moje kamarádka tím zrovna nebyla nadšená.

Byl hotové budižkničemu

Doma měla svůj svatý klid a o Láďovi si už dlouho myslela své. Zkrátka ten kluk byl podle ní hotové budižkničemu, kterého měli rodiče plné zuby, a tak se ho tímto elegantním způsobem pokusili odstranit z dohledu.

Už už to vypadalo, že si Andulka obhájí svou samostatnost, když v tom jednoho dne upadla na chodníku, šeredně se potloukla a zlomila si nohu. A protože za žádnou cenu nechtěla zůstat v nemocnici, musela pod svou střechou přivítat Láďu a jeho dívku.

Jakmile jsem ty dva poprvé uviděla, hned mi bylo jasné, že jsou to dost pochybné existence.

O kamarádce jsem dlouho neslyšela

Oba byli od hlavy až k patě oba potetovaní. Já vím, že člověk nemá soudit knihu podle obalu a že dnes mladí chodí oblékaní všelijak, ale Láďa a jeho přítelkyně opravdu nevypadali a ani se nechovali jako slušní lidé. Nikdy jsem je třeba neviděla jít do práce.

Jen se tak bezcílně potloukali po okolí a domů místo nákupů pro Andulku nosili basy piv. Navíc mi brzy přišlo divné, že jsem o své kamarádce už několik dní neslyšela nic určitého.

Pokaždé, když jsem se Ládi zeptala, jak se Andulka má, nebo jestli něco nepotřebuje, tak mi jen řekl, ať si hledím svého. Když už to takhle trvalo druhý týden, svěřila jsem se se svými obavami synovi, který přijel v neděli na návštěvu.

Starosti nebral na lehkou váhu

Můj Jiřík je naštěstí hodný kluk, který nikdy nebral na lehkou váhu mé starosti. Jak si tak v kuchyni míchal kávu, opatrně pokukoval směrem k sousední zahradě. Jakmile uviděl, že z Andulčina domku vychází Láďa, velice zpozorněl.

„Rád bych se pletl mami, ale myslím, že právě tenhle mladík nedávno zveřejnil na sociální síti video, jak bije a kope nějakého pejska.“

Báli jsme se o Andulčin život

Jakmile jsem ta slova uslyšela, krve by se ve mně nedořezal. Vždyť pokud to byla pravda, tak se určitě jednalo o Azora, Andulčina milovaného teriéra.

Byla jsem přesvědčená, že pokud byl Láďa schopný týrat nevinnou tvář, tak se určitě nechoval hezky ani ke své babičce. Následující hodiny bohužel ukázaly, že jsem se nemýlila.

Jiřík totiž okamžitě zalarmoval policii, takže netrvalo dlouho a dva urostlí muži v uniformách zazvonili u Andulčina domu. A nenechali se odbýt, i když je Láďa nechtěl pustit dovnitř. Vždyť tady byl určitě v sázce nejen život Azora. Všichni jsme se zcela oprávněně báli, jak se daří mé kamarádce Andulce.

Připravili ji o všechny úspory

Bohužel, Andulka nebyla v dobrém stavu. Jak jsme se později dozvěděli, Láďa a jeho slečna zneužili faktu, že se kvůli zlomené noze nemůže hýbat, a během několika málo dní ji dokázali připravit téměř o všechny úspory.

Navíc jí za celou dobu své „péče“ téměř nedali najíst a o nějakém pitném režimu také nemohla být ani řeč. Když policisté objevili Andulku v ložnici vzadu v domě, byla podchlazená a dezorientovaná.

Pochopitelně následoval okamžitý převoz do nemocnice, kde jsem svou kamarádku alespoň občas navštěvovala. Při každé takové příležitosti jsem si stále kladla otázku, jak něco takového může udělat člověk člověku. Tím spíš, že se jednalo o vlastní krev.

Odsouzen na dva roky

Pochopitelně jsem si také vyčítala, že mi skutečně trvalo několik dní, než jsem si uvědomila, že v sousedním domku není něco v pořádku. Naštěstí se Andulka po nějakém čase uzdravila, alespoň po fyzické stránce, a po rehabilitaci se mohla konečně vrátit domů.

Zda se uzdraví její srdce, je ale stále ve hvězdách. Naštěstí má mě a svého Azora, který dobu její hospitalizace přečkal u mého Jiříka. A Láďa?

Ten byl odsouzen za týrání svěřené osoby na dva roky nepodmíněně a v současné době může své svědomí zpytovat ve věznici na Borech.

Vilma T. (73). Ústí nad Labem

Související články
19.6.2024
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít. Vše se zdálo být zalité slunce
14.6.2024
Nebyla to chyba moje ani manželova, že se nám narodilo postižené dítě. K nešťastnému poškození mozku došlo při porodu. Předpotopní technologie doby nedokázala ještě určit vrozené genetické vady a lékaři nebyli příliš sdílní. Mladá, vystrašená maminka jako já byla v přeplněné okresní porodnici jen jednou z mnoha. Porod byl komplikovaný. Veškeré snahy dostat dítě do správné polohy selhávaly. Děťá
7.6.2024
Vím, je mnoho podobných osudů. Ale stejně si říkám: „Proč právě my?“ Dcera přišla o lásku. A vnučka? Ta se nedočkala, až ji tatínek vezme za ruku a povede do školy. Dan byl můj zeť. Od prvního setkání sympaťák. I když jsem byla na chlapce mé dcery Anežky přísná, za něj jsem byla ráda. A i proto, že se s Anežkou našli brzy. Brali se v 25 letech a o rok později se jim narodila Anička. Byli opravd
5.6.2024
Sháněla jsem ženicha, kde se dalo. Hlavně na plesech a na tancovačkách, kam ale nechodili jen slušní kluci. Byla tam i spousta pobudů. Můj příběh je takový zmatený. Občas nemohu uvěřit, že se mi něco takového skutečně stalo. Zejména ráno po probuzení si kolikrát myslím, že to byl třeba jen sen a že moje minulost je taková nějaká, řekněme učesanější, ale není tomu tak. Jak to tenkrát bylo? Inu,
1.6.2024
Tak moc jsem si vysnila dokonalou lásku a byla jsem schopná pro ni udělat cokoli, až jsem na to doplatila. Je to snad nějaký trest za snění? Narodila jsem se na Moravě, když mi bylo sedm let, tak se naši rozvedli. Zůstala jsem jen s maminkou. Tehdy se ve mně asi zrodila touha mít pořádného chlapa, který se o mne postará. Byla jsem tedy holka hodně divoká, měla jsem ráda diskotéky a tam o nápadn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
6 nejbizarnějších vozidel
epochaplus.cz
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
enigmaplus.cz
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
Duch bývalého 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna prý bývá poměrně často spatřován, jak bloudí ve washingtonském Bílém domě… [gallery ids="141907,141906,141908"] Věštecký sen Paní Lincolnov
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr