SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Vnuk mou kamarádku málem utýral k smrti
Vnuk mou kamarádku málem utýral k smrti

Já a Andulka jsme spolu kamarádily už hezkou řádku let. Proto mi nemohlo uniknout, že se v jejím domku děje něco divného. Že to však skončí zásahem policie, by mě ani v tom nejhorším snu nenapadlo.

Přibývající roky nezastavíš a my, dříve narození, to víme ze všech nejlépe. Když se mě přehoupla sedmdesátka, už to zkrátka nebylo jako dřív. Špatně se mi chodilo, takže jsem trávila čas nejraději doma u televize nebo zahrádce.

Ještě že jsem měla hned vedle kamarádku Andulku, která stejně jako já ovdověla, příliš brzy.

Občas jsme spolu prohodily pár slov

Nebyl den, abychom spolu neprohodily alespoň pár slov přes plot, někdy jsme si u mě v kuchyni vypily kávu, nebo u ní sledovaly naše oblíbené seriály. Protože jsme si měly pořád co povídat, tak by nás ani ve snu nenapadlo, abychom se cítili osamělé nebo smutné.

reklama

To se ale před nějakým časem změnilo. Protože jsme jedna druhou znaly už hezkou řádku let, nemohlo mi uniknout, že je Andulka v poslední době nějaká nervózní. Jednoho dne jsem proto z města přinesla pár dortíčků a pozvala Andulku k sobě domů.

„Tak se přiznej, co tě trápí?“, uhodila jsem na Andulku, hned jak se zakousla do lákavého větrníků.

Andulka nebyla zrovna nadšená

Moje kamarádka se ještě chvíli pokoušela vykroutit z mých otázek, až mi nakonec přece jen řekla pravdu. Její syn Petr, mimochodem moc hodný kluk to kdysi byl, měl o Andulku starost a tak se rozhodl, že by bylo nejlepší, kdyby se k ní nastěhovali „mladí“.

reklama

Tedy její vnuk Láďa se svou přítelkyní. Láďa by to měl odsud kousek do práce, jeho slečna taky, a navíc by Andulce pomohli s údržbou domku, s nákupy a na zahrádce. Copak o to, nabídka to byla na první pohled docela lákavá.

Jenže jak jsem pochopila z Andulčina výrazu, moje kamarádka tím zrovna nebyla nadšená.

Byl hotové budižkničemu

Doma měla svůj svatý klid a o Láďovi si už dlouho myslela své. Zkrátka ten kluk byl podle ní hotové budižkničemu, kterého měli rodiče plné zuby, a tak se ho tímto elegantním způsobem pokusili odstranit z dohledu.

reklama

Už už to vypadalo, že si Andulka obhájí svou samostatnost, když v tom jednoho dne upadla na chodníku, šeredně se potloukla a zlomila si nohu. A protože za žádnou cenu nechtěla zůstat v nemocnici, musela pod svou střechou přivítat Láďu a jeho dívku.

Jakmile jsem ty dva poprvé uviděla, hned mi bylo jasné, že jsou to dost pochybné existence.

O kamarádce jsem dlouho neslyšela

Oba byli od hlavy až k patě oba potetovaní. Já vím, že člověk nemá soudit knihu podle obalu a že dnes mladí chodí oblékaní všelijak, ale Láďa a jeho přítelkyně opravdu nevypadali a ani se nechovali jako slušní lidé. Nikdy jsem je třeba neviděla jít do práce.

Jen se tak bezcílně potloukali po okolí a domů místo nákupů pro Andulku nosili basy piv. Navíc mi brzy přišlo divné, že jsem o své kamarádce už několik dní neslyšela nic určitého.

Pokaždé, když jsem se Ládi zeptala, jak se Andulka má, nebo jestli něco nepotřebuje, tak mi jen řekl, ať si hledím svého. Když už to takhle trvalo druhý týden, svěřila jsem se se svými obavami synovi, který přijel v neděli na návštěvu.

Starosti nebral na lehkou váhu

Můj Jiřík je naštěstí hodný kluk, který nikdy nebral na lehkou váhu mé starosti. Jak si tak v kuchyni míchal kávu, opatrně pokukoval směrem k sousední zahradě. Jakmile uviděl, že z Andulčina domku vychází Láďa, velice zpozorněl.

„Rád bych se pletl mami, ale myslím, že právě tenhle mladík nedávno zveřejnil na sociální síti video, jak bije a kope nějakého pejska.“

Báli jsme se o Andulčin život

Jakmile jsem ta slova uslyšela, krve by se ve mně nedořezal. Vždyť pokud to byla pravda, tak se určitě jednalo o Azora, Andulčina milovaného teriéra.

Byla jsem přesvědčená, že pokud byl Láďa schopný týrat nevinnou tvář, tak se určitě nechoval hezky ani ke své babičce. Následující hodiny bohužel ukázaly, že jsem se nemýlila.

Jiřík totiž okamžitě zalarmoval policii, takže netrvalo dlouho a dva urostlí muži v uniformách zazvonili u Andulčina domu. A nenechali se odbýt, i když je Láďa nechtěl pustit dovnitř. Vždyť tady byl určitě v sázce nejen život Azora. Všichni jsme se zcela oprávněně báli, jak se daří mé kamarádce Andulce.

Připravili ji o všechny úspory

Bohužel, Andulka nebyla v dobrém stavu. Jak jsme se později dozvěděli, Láďa a jeho slečna zneužili faktu, že se kvůli zlomené noze nemůže hýbat, a během několika málo dní ji dokázali připravit téměř o všechny úspory.

Navíc jí za celou dobu své „péče“ téměř nedali najíst a o nějakém pitném režimu také nemohla být ani řeč. Když policisté objevili Andulku v ložnici vzadu v domě, byla podchlazená a dezorientovaná.

Pochopitelně následoval okamžitý převoz do nemocnice, kde jsem svou kamarádku alespoň občas navštěvovala. Při každé takové příležitosti jsem si stále kladla otázku, jak něco takového může udělat člověk člověku. Tím spíš, že se jednalo o vlastní krev.

Odsouzen na dva roky

Pochopitelně jsem si také vyčítala, že mi skutečně trvalo několik dní, než jsem si uvědomila, že v sousedním domku není něco v pořádku. Naštěstí se Andulka po nějakém čase uzdravila, alespoň po fyzické stránce, a po rehabilitaci se mohla konečně vrátit domů.

Zda se uzdraví její srdce, je ale stále ve hvězdách. Naštěstí má mě a svého Azora, který dobu její hospitalizace přečkal u mého Jiříka. A Láďa?

Ten byl odsouzen za týrání svěřené osoby na dva roky nepodmíněně a v současné době může své svědomí zpytovat ve věznici na Borech.

Vilma T. (73). Ústí nad Labem

reklama
Související články
28.1.2023
Když táta zrovna nepil v příšerné hospodě naproti našemu domu, sedával doma a lekal mě svým tupým, prázdným pohledem. Ještě horší byla ta jeho lítostivá nálada. Moje dětství se nepovedlo. Řeknu to velmi stručně: uplakaná máma, věčně opilý otec. Nikdy na nás nevztáhl ruku, ani na mámu, ani na mě, ale i tak mě děsily opuchlé oči, nepřítomný pohled a věčné blábolení. Nebo ty noční příchody. Bezohl
27.1.2023
Starala jsem se o brášku, vařila, nakupovala. Předčasně jsem tenkrát dospěla, protože mi zkrátka nic jiného nezbývalo. Maminka zemřela, když mi bylo třináct. Měla jsem ještě tříletého brášku. Táta byl na všechno sám, držel se statečně, ale mámu nahradit nedokázal. To bylo ostatně na mně – dělala jsem maminku bráškovi. Táta se vracel z práce pozdě odpoledne, vyzvedávala jsem Péťu ze školky a 
26.1.2023
V první chvíli jsem si říkala, že to nikdy nedokážu. Jenže krev není voda. Proto jsem Pavlíkovi dokázala odpustit. Snad mě znovu nezklame. Oba jsme nervózní a já vidím, jak Pavlovi stékají kapičky potu po čele. Vidíme se po dlouhých šesti letech. A já vlastně nevím, zda se ho nemám tak trochu bát. Občas se mi před očima objeví obraz jeho tváře, tenkrát před sedmi lety. Bylo mu sedmnáct a neměl
20.1.2023
Vím, že Luboš byl problematický, nadělal v životě hodně chyb, to nejhorší se ale bohužel nedalo napravit. Vzdal se svého jediného dítěte. Naši kluci byli odmalička odlišní. Starší Luboš byl bohém, už jako miminko nám dal zabrat. O šest let mladší Martin byl od narození klidný. Ve škole Luboš neposeděl, zlobil a vymýšlel lumpárny, ale na vysvědčení měl jedničky. Martin byl zlaté dítě. Škola m
19.1.2023
I když je člověk dostatečně opatrný, katastrofě zabránit někdy nedokáže. Neměl by si proto nic vyčítat. Sníh křupe pod nohama a Bertík v něm vesele skotačí. Ale jen tak daleko, kam dosáhne vodítko. Na volno ho tady nikdy nepustím. Strach a hrůzné vzpomínky mi to nedovolí. Poprvé po roce jsem si sem troufla přijít. Sem dolů k řece. Je nasněženo a řeka zamrzlá. Celá jsem se rozklepala při té v
Nenechte si ujít další zajímavé články
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Co se stane, když včela onemocní?
epochaplus.cz
Co se stane, když včela onemocní?
Včely medonosné (Apis mellifera) mají nezastupitelnou úlohu při opylování, jsou rozšířeny téměř po celé Zemi, kromě Antarktidy. Existuje cca 40 tisíc druhů rostlin, které by se bez pomoci včel obešly
Nevěra zpěváka Timberlake konečně zapomenuta?
nasehvezdy.cz
Nevěra zpěváka Timberlake konečně zapomenuta?
Obnovit svatební slib je mezi mnohými manželskými páry skoro samozřejmostí. Dají si tak i po letech najevo, že na jejich touze vstoupit s tím druhým do svazku manželského se ani za roky společného
Zimní dovolená v Egyptě: Tajuplný Sinajský poloostrov bez vízové povinnosti
21stoleti.cz
Zimní dovolená v Egyptě: Tajuplný Sinajský poloostrov bez vízové povinnosti
Egypt láká svojí tajuplnou atmosférou světově proslulých památek a celoročně slunečným počasím s přívětivými teplotami, které jsou v zimě příjemnější než v létě. Křišťálově čisté moře a bílé pláže lák
Gottova dcera Lucie čeká další dítě!
nasehvezdy.cz
Gottova dcera Lucie čeká další dítě!
Kdyby byl Karel Gott (†80)naživu, jistě by měl obrovskou radost. Jeho dcera Lucie (35) totiž čeká miminko. Z prvního manželství už má dva syny, Vojtu (11) a Honzíka (10). Oba vnuci svého dědečka ješ
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
Musaka je tradiční jídlo typické pro oblast středomoří. Jeho základ tvoří v originální verzi masovo-rajčatová omáčka, lilky a bešamel. Můžete si ho snadno připravit i ve vegetariánské verzi. Díky směs
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
Automobilová značka Lexus se v Česku stala partnerem nejprestižnější světové kuchařské soutěže Bocuse d`Or, o níž jsme již informovali. České národní kolo se uskuteční od 4. do 6. května v pražském O2
Vláčný dýňový chlebíček bez lepku
tisicereceptu.cz
Vláčný dýňový chlebíček bez lepku
Tento dýňový chlebíček je vynikající i ve více kořeněné verzi. Chuť dýně skvěle doplní a zvýrazní mletý zázvor, badyán nebo kardamom. Potřebujete 300 g dýňového pyré (upečená rozmixovaná dýně H
Utíkala jsem do knížek, skutečný život mě lekal
skutecnepribehy.cz
Utíkala jsem do knížek, skutečný život mě lekal
Starala jsem se o brášku, vařila, nakupovala. Předčasně jsem tenkrát dospěla, protože mi zkrátka nic jiného nezbývalo. Maminka zemřela, když mi bylo třináct. Měla jsem ještě tříletého brášku. Táta byl na všechno sám, držel se statečně, ale mámu nahradit nedokázal. To bylo ostatně na mně – dělala jsem maminku bráškovi. Táta se vracel z práce pozdě odpoledne,
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od krasového jezera Somin. A právě z jeho hlubin se má pravidelně vynořovat monstrum, které terorizuje místní obyvatele už přes 100 let. Podle různých s
Návrat poručíka McConella: Přišel se jeho duch rozloučit se svým kamarádem?
enigmaplus.cz
Návrat poručíka McConella: Přišel se jeho duch rozloučit se svým kamarádem?
Někteří lidé se v okamžiku smrti údajně zjevují svým příbuzným a přátelům. Na Vánoce roku 1918 prý spatřil ducha zesnulého britského vojáka Davida McConnella jeho blízký kamarád, který je příslušníkem
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
epochanacestach.cz
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
Během procházky mezi Krasíkovem a Ovčím vrchem nezapomeňte navštívit Dvůr Krasíkov, zemědělský areál, který v minulosti sloužil zdejšímu knížeti. Když roku 1644 hrad Švamberk kompletně vyhořel kvů