Domů     Matka i sestra zneužívaly mé dobroty
Matka i sestra zneužívaly mé dobroty

Pro štěstí svých blízkých bych udělala cokoliv. Myslela jsem si, že moje rodina alespoň v koutku duše oceňuje, co pro ni dělám. Opak byl pravdou.

Naše rodina byla takový středostavovský průměr a většinou, to už byla u nás taková rodová tradice, pracovali všichni v administrativě.

Tatínek s maminkou se seznámili v tanečních a vzali se ihned po tatínkově promoci a pak jsme následovaly my děti, já nejstarší, hned po mně můj bratr a po pár letech sestřička jako dáreček k mým narozeninám, narodila se totiž pár dnů před nimi.

Na mně byly vždycky kladeny největší nároky

Otec moc nerozlišoval mezi tím – holka, kluk – což se může na první pohled zdát jako pokrokové, ale pro mě to zas tak ideální nebylo. Já byla prvorozená a to znamená první na řadě, pokud šlo o povinnosti.

Tatínek byl ve všem, co dělal perfekcionalista a maminka byla zase za všech okolností bezvadně upravená. Můj bratříček byl pro tátu spíš parťák na ty jejich ryze klukovské věci a sestřička se stala naším mazlíčkem, i když žádný andílek to zdaleka nebyl.

Mně připadla úloha té vzorné. Jak jsem vyrůstala, bralo se jako samozřejmost, že domů nosím skvělá vysvědčení, chodím do zájmových kroužků a ještě se dokážu postarat o sourozence a pomáhat mamince s domácností.

Svého prince jsem si našla

Jedny prázdniny otočily můj život jiným směrem. Léta jsme jezdili s rodiči k příbuzným na Šumavu, potkávala jsem se tam s jedním klukem, takový vesnický Travolta, ale přehlížel mě jak krajinu. Já tenkrát nebyla nic moc,doma byla za tu oslnivou moje sestra.

Myslela jsem si, že u toho kluka ze Šumavy nemám šanci, točilo se kolem něho dost místních krasavic. Ale to léto před maturitou si mě začal všímat. Když jsme odjížděli, bylo mi těžko jako nikdy, bratříček mě popichoval a sestra vyzvídala.

Ondra za mnou začal jezdit, stýkali jsme se tajně a prasklo to až před maturitou, když jsem otěhotněla. Nikdy jsem ani nepomyslela na to, dát děcko pryč. Nutili mě k potratu a to že mě nakonec nevyhodili z domu, bylo jen proto, aby nevypadali špatně před lidmi.

Odmaturovala jsem jen tak tak a vzala si Ondru. Byla to tichá svatba. Tehdy poprvé mi moji sourozenci projevili podporu, bratr řekl, že jsem sice blbá, ale ať se nedám, a sestra mi obstarala nádherné šaty.

Moje rodina se mi vydařila

Po Martince přišla ještě Dášenka. Byly to perné roky, Ondra se dřel, já vzala úklid a stihla jsem si udělat nástavbu.

Byla jsem tu i pro bratra, kterého jsem dovlekla k maturitě, na podruhé ji udělal, a pro sestru, ta to před rodiči hrát uměla, ale jinak to byla rozená průšvihářka, ze kterých jsem ji pomáhala já.

S rodiči jsem měla nijaké vztahy, otec toho se mnou moc nenamluvil a s mámou to bylo na bodu mrazu. Na holky se přišla podívat, ale nikdy jim nic nepřinesla. To bilo do očí, hlavně když moji sourozenci měli svoje rodiny a k těm se matka chovala úplně jinak.

Moje dcery si toho samozřejmě všimly, Ondra se vyšvihl až na stavbyvedoucího a holky si také vedly dobře, Marti byla dobrá na počítání a Dáša měla talent na jazyky. Naši by na nás mohli být pyšní.

Peníze neznají bratra ani sestru

Kamenem úrazu se stalo dědictví po vzdálené tetě, byla bezdětná a odkázala mně a mojí setře velký dům v Dejvicích. Radost brzy vystřídalo zděšení, když jsem zjistila, že moje sestra prohlásila, že má nárok na celý dům a najala si právníka. Byla jsem v šoku.

Nejhorší bylo, že za sestru se postavili rodiče, otec tiše, ale pevně, a matka s rozruchem, dokonce i můj bratr stál na její straně. Byla jsem na pokraji zhroucení a chtěla se dědictví vzdát, ale můj Ondra mi tenkrát řekl:

„Tady už nejde o peníze, ale o to, jak s tebou zacházejí, nenech si to líbit, jdeme do toho“. Bylo to martyrium, ale najali jsme dobrého právníka a i ten kroutil hlavou nad tím, co od mé sestry a matky slyšel.

Korunu tomu dalo jejich tvrzení, že když jsem otěhotněla, chtěla jsem se toho prý vzdát a oni mi dlouho domlouvaly a prosily, abych to nedělala.

O tom, jak moje neteře a synovci sem tam skončili na nějaký čas u mě doma, když byl bratr zaujatý svou prací a sestra sama sebou, nepadlo ani slovo.

Čas asi všechno nevyléčí

Spor se táhne dál a já jsem nakonec musela vyhledat odbornou pomoc. Bylo toho na mě moc, všechny ty lži a pomluvy. Můj terapeut mi řekl: „ Vy se snažíte všem pomáhat a to je právě ten kámen úrazu.

Kdyby se vám nevyvedlo manželství, měla jste problémové dcery, nebo byla po krk v dluzích, tak by se k vám chovali jinak.“ Tu hlubokou pravdu jsem si uvědomila – ale i to, že bych svoji rodinu, to jací jsou, a svůj život, nikdy nevyměnila.

Vždycky bych si vybrala Ondru a moje dvě holky, ke kterým přibyla vnučka Adélka. A vždycky tu budu pro svou sestru a bratra, až mě budou zase potřebovat.

Petr V. (54), Nymburk

reklama
Související články
7.6.2023
Matka mě opustila, když jsem byla ještě maličká. To člověka těžce poznamená. Naštěstí jsem měla báječného tatínka, který se o mě dojemně staral. Máma od nás odešla, když mi byly čtyři. Nic jsem pro ni neznamenala. Jak by jinak mohla proboha opustit čtyřletou holčičku? Táta se mi to chudák snažil nějak vysvětlil, mumlal omluvně: „No asi neměla mateřské instinkty…“ Nikdy jsem jí neodpustila. Žila
5.6.2023
Ivanka byla moc zamilovaná a hrnula se do svatby. Moje intuice mi ale říkala, že s tím klukem není něco v pořádku. Ta svatba by byla unáhlená! Lukáš byl moc pěkný, chytrý, zabezpečený a o pět let starší než naše dvacetiletá Ivanka. Že ji miluje, jí sdělil hned na prvním rande. Bombardoval ji telefonáty i zprávami s takovou intenzitou, že mu nakonec dala šanci. „Tak úžasnou ženu jsem ještě nikdy
5.6.2023
Ani ve snu by mě nenapadlo, že by můj táta nebyl můj vlastní. Když se to dozvíte v pokročilém věku, je to šok, s nímž se těžko vyrovnává. Táta. Když slyším tohle slovo, vybaví se mi vždycky jen jediný chlap na světě. Ten, který mě učil jezdit na bruslích, plavat, hrát ping- -pong. Ten, který mi foukal bolístky a vyprávěl před spaním pohádky. Byla jsem jeho princezna, mazlíček! Máma mu vždycky s
1.6.2023
Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na tatínkův hrob, abychom ho uklidily a také si zavzpomínaly. Setkání s tetou Helenou nebylo hezké, ale tatínek by se možná pobavil. Tatínek zemřel loni před Svátkem zesnulých. Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na hrob, abychom odklidily dušičkovou výzdobu a s tatínkem si symbolicky popovídaly. Nesmírně nám chybí. Život nás nehýčká ani jednu, a
29.5.2023
Své děti jsem vychovala dobře, byly to hodné a slušné dcery. Nevím, po kom se nevydařil můj jediný vnuk? Asi jsem ho rozmazlila! Když chodil vnuk Pepíček na základní školu, dostala se dcera do problémů. S manželem se doma hádali a vypadalo to na rozvod. Nechtěla jsem, aby v tom můj vnuk vyrůstal, a tak jsem si ho vzala k sobě. Měla jsem jen samé dcery, žádného syna, tak jsem se o vnoučka nál
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel