Ze snachy se stala bio matka

Total
1
Shares

Synova manželka se hned po porodu prvního syna změnila k nepoznání. Zavrhla elektřinu, prášky na praní i jídlo z obchodu. Co si nevypěstuje, nesní! A ostatní také ne.

O očkování nechtěla ani slyšet a o jednorázových plenách už vůbec ne. Největším technickým výdobytkem se stalo mýdlo s jelenem na vyvařování plenek. Ani ty ale nebyly nové. Snacha nastříhala nějaké hadry z kontejneru. Prý aby šetřila planetu! Syn se s ní zprvu hádal, ale potom poznal, že je to marné. Jeho paličatá žena si prostě nedala říct. V ničem!

Vnoučkovi jsem podstrojovala

Jednou, po jejich obvyklé hádce, která se odehrávala pravidelně, když k nám zašli mladí na návštěvu, jsem se rozplakala. To napětí se už nedalo snášet! Jenže, co dělat? Měli spolu krásného chlapečka a stali se rodiči. Přece nebudu syna navádět k rozvodu! „Měl by toho malého získat do výhradní péče,“ prohlásil zavile manžel. Překvapil mě. Byl vždycky tak mírný! Asi si mého údivu všimnul, protože ještě dodal: „Měli bychom zakročit. Než nám ta bláznivka zničí vnuka!“ Měl pravdu, ale zastávala jsem názor, že výchova a životní styl je výhradně záležitost vnukových rodičů a ne naše! Snažila jsem se přizpůsobit. Vyvařovala jsem samá zeleninová jídla a vnoučkovi strkala soustíčka masa a sladkostí tajně. Aby si chudáček trochu užil. Také se ke mně vždycky těšil a plakal, když si ho jeho maminka vyzvedávala.

Manžel vymyslel plán

Jednou jsem ale narazila. „Co to má malý v kapse? No, Bruno, co jsi tady jedl?“ křičela snacha jako smyslů zbavená. Našla mu totiž v kapsičce tepláčků kousek čokolády. To stačilo, aby s námi přerušila veškeré kontakty. Ani syn si nám netroufnul přivést Bruníka tajně ukázat. Prý by to jeho žena poznala! Byli jsme s manželem zoufalí. Potom nám syn oznámil, že budou mít další dítě. Ani jsme z toho neměli radost, když jsme si představili, co tu chudinku malou čeká. A syna taky! Manžel přišel večer s návrhem, který zněl dost divně. „Když nám snacha nechce půjčit Bruna, musíme ji přemluvit. Musíme změnit ji. Její uvažování, názory, prostě všechno! Musíme z ní udělat zase tu normální milou ženskou, jakou byla před porodem. Jinak nemáme šanci!“ tvrdil naléhavě.

Myslela, že má jinou

Rezignovaně jsem kývla. Měl pravdu, ale jak? Jak změnit někoho tak urputného, přesvědčeného o svojí pravdě? Vždyť ta ženská byla učiněný blázen! Koupala se v neckách a chodila snad v prostěradle. „Ale na našem synovi lpí, nebo ne? Má ho přece ráda!“ řekl manžel a zatvářil se záhadně. Potom si domluvil schůzku se synem a vrátil se z ní náramně nadšený. „Kluk pochopil, co po něm chci!“ sdělil mi nadšeně, aniž by mi něco vysvětlil. Neuplynul ani týden a začaly se dít věci. Velké věci! „Mamko, můj manžel si někoho našel. Řekl mi to. Nějakou hezčí a voňavější. A lépe oblečenou!“ plakala mi snacha nešťastně u kuchyňského stolu, když se nečekaně po dlouhé době zjevila u nás doma. Byla tak zmatená, že si dokonce ukousla i buchty, kterou jsem tam měla připravenou pro sebe ke kafi.

Nic jsme netušili

V první chvíli jsem se chtěla rozčílit, ale potom mi to došlo. Tak tohle je ten plán! Snacha se změní kvůli vymyšlené konkurentce. Kvůli neexistující milence! Navrhla jsem jí, aby si šla koupit něco hezkého na sebe. Přikývla! Při další návštěvě měla na sobě džíny a tričko. A při té další byla dokonce navoněná! „Mamko, nemohl by nám taťka pomoct sehnat nějaké řemeslníky? Chtěla bych nechat zapojit vodu…“ poprosila. Náš plán vycházel lépe, než jsme doufali. Večer jsme se chtěli radovat společně se synem, když za námi na chvilku přišel. On ale jen pokýval hlavou: „No, ono to není úplně tak, jak myslíte. Já opravdu někoho mám! Už dlouho…!“ Bylo na nás, abychom koukali víc než překvapeně!

I další snacha je trochu divná

„No, to máme za to. Člověk prostě nemá intrikovat!“ vyčetla jsem manželovi a hned mi ho bylo líto. Za poslední dobu zestárnul snad o několik let! Ramena svěšená, záda shrbená a vlasy prořídlé. Stal se z něho téměř stařeček. Také aby ne, při těch starostech. Asi by bylo hezké říct, že se mladí usmířili a nerozvedli se. Opak byl pravdou. Jejich manželství se rozpadlo ještě před narozením malé Sofinky. Snacha se změnila k nepoznání a my jí se vším pomáháme. Sofinka má jednorázové pleny a úplně normální stravu. Snacha už není biomatka! Jen naše druhá snacha, ta nová, nám dělá starosti. Pořád jen sportuje a rodit se chystá doma ve vaně!

Světlana V., (58), Strakonice

Také se vám může líbit