Domů     Soused nás vystrnadil z chalupy
Soused nás vystrnadil z chalupy

Dlouhé roky přátelství vzaly za své, když soused začal chovat včely ve velkém. Kvůli strachu ze žihadel jsme už nemohli vylézt ani před dům, natož na zahradu!

Pár let před odchodem na zasloužený odpočinek jsme si s manželem splnili celoživotní sen. Koupili jsme pěknou chaloupku s velkým pozemkem. Čekala nás dřina, ale i tak jsme se na každý víkend, strávený v lůně přírody a příjemném stavení, bláznivě těšili.

Asi jsme moc chválili

„Opečeme si buřty!“ plánoval manžel a já ho doplnila: „A budeme spravovat střechu, vařit malinovou marmeládu a taky sekat zahradu!“ V zahradě totiž rostlo úplně všechno a skoro bez práce. Jen v tom nebyl žádný řád. Ale my byli takoví kozli zahradníci.

Kdybychom zapíchli koště, vyrostl by strom! Soused z vedlejšího stavení se nám smál. Ale dobrosrdečně! Byl to moc příjemný chlap a o všechno se rád podělil. Občas nám dal dokonce i sklenici medu od jeho včeliček, které choval ve dvou velkých včelínech.

„Tedy, tak dobrý med jsme už dlouho neochutnali,“ chválil ho manžel. Souhlasila jsem. Med voněl po ovoci a lese. Takovou zvláštní lahodnou chuť neměl žádný jiný! Možná to byla trochu i naše vina, že se soused rozhodl podnikat.

Manžel tušil nepříjemnosti

„Sousedi, za pár let něco uvidíte! Medového magnáta!“ oznamoval nám jednou pyšně soused a hned nás zval k sobě na zahradu. Měl zde složené dřevo na stavbu včelínů. „Bude jich rovných dvacet a potom plánuju další,“ chlubil se.

Mě v tu chvíli nic špatného nenapadlo, ale všimla jsem si manželova zasmušilého výrazu. Doma, po návratu ze sousedské návštěvy, jsem na něho udeřila. „Co se tak divně tváříš? Snad našemu sousedovi nezávidíš?“ ptala jsem se zvědavě, ale on mlčel.

Až když jsem notně zvýšila hlas, odsekl: „No, chci tě vidět za rok. S tvojí alergií a hrůzou ze včel! A co naše Adélka?“ zeptal se, ale já stále netušila, o čem to vlastně mluví. „Zamysli se trochu. Víš, kolik tady z těch jeho včelínů bude kroužit havěti?

Já tedy ne, ale určitě hodně!“ Teprve v tuhle chvíli mi došly všechny souvislosti. Vůbec mě nenapadlo, jaký dopad bude mít sousedovo podnikání na náš dosud poklidný život na chaloupce! Jak se budeme bát o vnučku, až za námi přijede na prázdniny. A jaký strach asi zažiju, pokud budou kolem mě kroužit včely!

Už nebyl takový sympaťák

Utěšovala jsme se, že se s hodným sousedem nějak dohodneme. Že svoje včeličky přestěhuje na druhý konec zahrady, nebo dokonce umístí včelíny někam jinam. On měl totiž těch pozemků víc. Soused, ten dosud starý dobrák, nechtěl ani slyšet. Dokonce se rozčílil!

Na čele mu naběhla žíla a tváře zbrunátněly. Jeho výraz v obličeji se změnil. Jako by to ani nebyl on! Skoro jsem ho nepoznávala! „Na svojí zahradě si mohu dělat, co chci! Do toho vám nic není. Starejte se o sebe!“ křičel na mě a potom si dokonce uplivnul.

Z chalupy jsme odjížděli jako zpráskaní psi. Měli jsme po náladě. Další víkend jsme strávili doma a ten po něm taky. Uběhla zima a čekala nás další sezóna. Na všechno špatné jsme skoro zapomněli. Říkali jsme si, že pár včeliček nám neublíží. Že jsme si všechno zavinili sami!

Nejen já byla alergická

S pěknou lahvinkou jsme zazvonili na souseda. Byl u těch svých nových úlů na zahradě. Skoro nás ani nepozdravil. Všude kolem hučely včely a my se dali zbaběle na ústup. Jenže, na našem dvorku to nebylo lepší. Včely byly úplně všude.

Nevěděli jsme, zda je to normální nebo ne. Zda ty pilné pracantky neměly být „doma“ nebo někde sbírat pyl. Těmhle včelkám se prostě líbilo u nás. Dvorek i zahrádka byla jejich! „Nemohu dýchat,“ zachrčel manžel a zhroutil se k zemi. Dostal žihadlo!

Dosud netušil, že je alergický, to pouze já musela nosit s sebou všude injekci, abych se po žihadle neudusila. Jednou rukou jsem odháněla rozzuřené včely a druhou volala sanitku, protože ty svoje léky jsem si mu netroufla dát.

„Ten kyslík v lahvi mi udělal dobře,“ pochvaloval si za chvíli manžel, když z dobře utěsněné kuchyně pozoroval roj za oknem. Měl hlad, ale já si netroufla jít nakoupit. Až pozdě večer jsme se odvážili vystrčit hlavu ze dveří.

Naše kroky vedly samozřejmě k sousedovi! Vysmál se nám. Prý nesmíme být tak cimprlich…

Koupili jsme chalupu na samotě

„A víte, že žihadla jsou zdravá na revma? Ještě byste mi měli platit…“ zavolal na nás, když jsme za sebou zavírali dveře. „Dám ho k soudu! Udám ho na policii! Ty jeho včelíny mu podpálím!“ hřímal manžel, ale nic z toho nemyslel vážně.

Nechtělo se mu marnit čas dohadování na úřadech. V naší skromné kuchyňce jsme si uvařili čaj a osladili ho zbytkem medu od souseda. Byl to náš poslední večer na chalupě. Hned druhý den ráno jsme odjeli a už se nikdy nevrátili.

Chalupu jsme prodali a koupil jinou. Na samotě v horách. Sousedé ani včely tu nejsou. Jen nějaký ovčák sem občas přivede svoje stádo. Dal nám ochutnat brynzu. Prý se ji chystá vyrábět ve velkém!

Jaroslava S. (63), Kolín

reklama
Související články
25.2.2024
S manželem nám to klape. V jednom se ale neshodneme – kde strávíme dovolenou. Sedět v kempu už nechci. Pojedu k moři, ať s ním, nebo bez něho! I po třiceti letech jsme s manželem stále skvělý pár. Umíme se domluvit na všem. I na tom, kam vyrazíme na víkend. Je pravda, že máme v některých směrech rozdílné názory, vždy se ale snažíme dělat kompromisy. Já s ním zajdu občas na hokej nebo na fotb
22.2.2024
Narodila jsem se rodičům až po čtyřicítce. Dnes se to možná zdá normální, ale tehdy bývali lidé v tomto věku mnohdy už prarodiči. Byla jsem vytoužené dítě, protože po smrti mého bratra nemohla moje máma dlouho přijít do jiného stavu. Po té tragické události na tom byla psychicky velmi dlouho špatně. Když jsem se narodila já, byl to pro ně nový a šťastný start. A tak mě rozmazlovali. Nejenže jse
22.2.2024
Poznaly jsme se, když se Jitka přistěhovala k nám do města a učitelka ve škole ji posadila vedle mě. Bylo nám dvanáct a brzy jsme se staly nejlepšími kamarádkami. Po základce jsme se obě dostaly na střední ekonomku. Teprve pak se naše cesty rozdělily. Jitka se brzy vdala a já odešla do Prahy na vysokou. Léta ubíhala, vdala jsem se a dlouho zůstávala doma s dětmi. Pak přišel rozvod a já se musel
21.2.2024
Když jsem zjistila, jaký Petr je, rozešla jsem se s ním. Řekla jsem si, že mi nestojí za to, abych kvůli němu uronila byť jen jednu slzu. Můj ex přítel nebyl moc dobrý člověk. Bohužel jsem to zjistila až po dvou letech. Přesně tak dlouho mi trvalo, než jsem sundala růžové brýle. Dva roky jsem byla zamilovaná a nevšímala si varovných signálů, neposlouchala jsem okolí. Viděla jsem jenom svého pří
21.2.2024
Manžel od nás odešel, když byla naše dcera Eliška ještě malá. Nechtěla, abychom zůstaly samy, a tak si usmyslela, že mi najde ženicha. Dcera mi zhruba od svých sedmi let dohazovala nápadníky. Asi to zní jako legrácka, ale pro mě to byl horor. Jsem nesmělá, kdyby moje holčička zdědila mou povahu, ani ve snu by ji nenapadlo zásobovat mě potenciálními ženichy. Naplňovalo mě hrůzou, když jsem uslyš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla