Domů     Kvůli tobě bych se vzdala čehokoliv
Kvůli tobě bych se vzdala čehokoliv

Říká se, že když vstoupí do života láska, měl by člověk dát stranou všechno ostatní a ten vzácný cit si naplno užívat. Ano, může se spálit a dojít ke zklamání, jenže vždycky je lépe něco prožít než neprožít.

Bydlela jsem s rodiči a mladším bratrem v jednom menším okresním městě. Můj život byl stejně klidný jako moje povaha. Měla jsem dost kamarádek, byla jsem celkem oblíbená. Do vztahů s kluky jsem se nijak nehrnula.

Prožila jsem si jednu lehce hořko-sladkou prázdninovou zamilovanost, ze které zůstalo dopisování na dálku a odmítla několik ctitelů, o nichž jsem pochybovala.

Láska naplno do mého života vstoupila až po maturitě, kdy jsem začala dojíždět do Prahy na vysokou školu.

Seznámení v autobusu

Přes týden jsem bydlela na koleji, na víkendy jsem jezdila domů. Při jedné z těchto cest jsem poznala Mirka. Bylo to docela prosté seznámení, zkrátka si ke mně přisedl v autobusu. Když se autobus rozjel, podívali jsme se na sebe.

Zjistila jsem, že je to docela sympatický, asi třicetiletý muž s upřímnýma a usměvavýma očima. Po chvíli jsme si spolu začali povídat – o knihách, hudbě, filmech – a zjistili jsme, že nás baví podobné věci.

Začali jsme spolu bydlet

Začali jsme se vídat často, nejprve párkrát do týdne, potom každý den. Mirek bydlel v Praze u rodičů, ale když se ukázalo, že mezi námi bude něco hlubšího a trvalejšího, navrhl, že pro nás dva sežene podnájem.

Nejprve jsem trochu váhala, přece jen by to bylo poprvé, kdy bych bydlela s partnerem pod jednou střechou. Potom jsem si ale řekla, proč ne… Doma proti tomu také nijak neprotestovali, měla jsem vždycky dost volnosti.

A tak jsem si jednoho dne převezla věci ze studentské koleje do podkrovního dva plus jedna.

Studium jsem odložila kvůli miminku

Náš život byl ve stylu novomanželských líbánek. Toužili jsme být spolu každou volnou minutu. Usínali jsme vedle sebe, probouzeli jeden druhého polibkem. Cítila jsem se hrozně šťastná. Vše se zkomplikovalo, když jsem zjistila, že čekám dítě.

V první chvíli jsem si pomyslela, že Mirkovi nic neřeknu a půjdu na interrupci. Na vdávání jsem se ještě necítila a také by to znamenalo konec studia. Jenže pak ve mně začalo hlodat svědomí. Je to přece i Mirkovo dítě. Má právo o něm rozhodovat. A já, protože ho mám ráda, se jeho názoru přizpůsobím.

Zanedlouho, jednoho večera, když jsme si udělali večeři při svíčkách, jsem Mirkovi prozradila, co se stalo. Současně jsem prohlásila: „Nechám studia, co je nějaká vysoká škola proti mojí lásce k tobě!“ „Nechci, abys přerušila školu,“ mračil se Mirek.

„Mně na ničem jiném než na tobě nezáleží,“ ubezpečovala jsem ho. Skutečně jsem se své vytoužené a těžce vybojované vysoké školy hodlala bez problémů vzdát, pokud budu s ním. A také jsem to udělala – i přesto, že doma z toho nebyli moc nadšeni.

Byl mi oporou

Co se týkalo formálního potvrzení našeho vztahu, nijak jsme na to s Mirkem nespěchali. Dohodli jsme se, že se jednou vezmeme, ale nyní z toho nebudeme dělat vědu. V létě se nám pak narodila krásná holčička, dostala jméno po mé babičce, Lenička.

Mirek byl u porodu a držel mě přitom za ruku. Dodával mi tak jistotu, že jsem se rozhodla správně.

Přiznal se mi k nevěře

Život s malým dítětem nebyl jednoduchý. Nelitovala jsem přerušené školy, všechny moje myšlenky se točily kolem Mirka a kolem Leničky. Takhle uběhl krásný první rok a půl mého mateřství. Pomalu jsem začala uvažovat o návratu ke studiu.

Pokud bych si to nějak zorganizovala a měla i někoho na hlídání, snad by to šlo. Mým plánům ale zasadila ránu nečekaná okolnost: zjistila jsem, že Mirek má jinou ženu. Vlastně se mi k tomu sám přiznal, protože nevěděl, co má dělat.

Jednalo se o jeho první lásku, kterou po čase znovu potkal a která prožívala osobní krizi. Z přátelského „utěšování“ se to prostě nějak zvrtlo – takhle to alespoň Mirek odůvodnil.

Najednou bylo všechno jinak

Cítila jsem se zrazená, podvedená, opuštěná. Prolévala jsem slzy nad spící dcerkou a proklínala celý svět. A aby toho nebylo málo, po týdnu jsem zjistila, že jsem znovu v jiném stavu, samozřejmě s Mirkem. Tentokrát jsem byla ale rozhodnutá udělat věci po svém.

V té době Mirek přespával víc u rodičů než se mnou. Domů chodil vlastně jen kvůli Leničce. Tvářil se vždy nešťastně a provinile. Říkal: „Já tě mám pořád rád, lásko… ale ji také. Vážně nevím, co s tím dál.“ Měla jsem vždy na jazyku:

„Já jsem se vzdala školy, ty se vzdej toho vztahu.“ Nikdy jsem to ale nevyslovila.

Rozhodla jsem se

Celá situace zatím byla záležitostí nás dvou. Já jsem doma nic neřekla, Mirek sice rodičům něco naznačil, ale svedl to na nějaké dočasné spory a hádky, aby zdůvodnil, proč tak často přespává u nich.

Potřebovala jsem se někomu svěřit, a tak jsem si dala sraz s kamarádkou, která Mirka znala. Byla překvapená jeho chováním a nesouhlasila s ním, ale právě tak nesouhlasila s tím, co jsem se chystala udělat já. Chápala jsem její postoj (byla věřící), nicméně na tom mém nemohla nic změnit.

Řekl, že miluje jen mě

Na ten zákrok jsem se chystala brzy poté, jednoho rána. Dcerku mi měla hlídat jedna známá. Doufala jsem, že nenastanou žádné komplikace. Místo známé ale zazvonil Mirek. Od naší společné kamarádky se dozvěděl, k čemu se chystám.

Pevně mě objal a řekl jen dvě slova: „To nesmíš.“ Pokračoval až za dlouhou chvíli. Řekl, že pochopil, ke komu patří a že se mi omlouvá a té druhé ženy se vzdává. Nevěděla jsem hned, jestli mu odpustím, ale v jeho náruči jsem se cítila moc příjemně. A svět byl najednou zase úplně jiný…

Zuzana B. (52), Praha

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
28.2.2024
Toho kolegu neměl nikdo příliš v lásce. Tvářil se jako morous, byl to samotář a protiva. Přitom stačilo tak málo. Stáli jsme tam spolu sami a on mlčel. Koukal do křoví a mně to přišlo divné. Tak jsem ho oslovila. Nezdál se být nadšený. Odpovídal jedním slovem a nastalo vždy ticho, které jsem přerušila opět já sprchou dalších vět. Schůzky na cigárku Už mi docházely nápady, o čem mluvit. Ří
26.2.2024
Holky si myslely, že s Milošem spolu chodíme, ale nebyla to bohužel pravda. Překážela nám v tom taková nepříjemná věc. Seznámili jsme se na zábavě v kulturním domě. Pořadatelé pouštěli dovnitř jen mládež, která již dovršila šestnáctý rok života, což nebyl můj případ, bylo mi teprve patnáct. A tak mě takový tlustý, na první pohled zlý chlápek seřval a vyhodil. Smutně jsem courala venku a dych
16.2.2024
Nikdy ženské nehonil a ke mně byl pozorný a choval se s úctou. A najednou se událo něco, co jsem nečekala ani ve snu. Můj manžel se na prahu sedmdesátky bláznivě zamiloval! Choval se jako blázen a nedal si od nikoho říct. Bylo to jako z nějakého hloupého filmu. Starý chlap a mladá dívčina, co sotva odmaturovala. Seznámili se při hlídání Chodila mladým hlídat pravidelně třikrát týdně a k t
8.2.2024
Šla jsem za hlasem svého srdce a rozum nechala za sebou. Život mi za to uštědřil pořádnou lekci. O všechno jsem přišla a jen těžko jsem to získávala zpět. V mládí jsem se hrnula do manželství jako smyslů zbavená. Stačilo jen poznat Miloše, do kterého jsem se zamilovala tak, že jsem už po naší první schůzce slyšela v hlavě znít svatební zvony. Když se zamiluji, jsem zkrátka jako vystřelená dělov
5.2.2024
David byl hezounek, který si myslel, že se za ním otočí každá žena. Když nastoupil do naší firmy, hned jsem ho prokoukla. Moje šéfová hýřila nadšením, když nám říkala, že budeme mít nového kolegu. Povedlo se jí ho přetáhnout od konkurence a hodně si slibovala od jeho zkušeností a kreativity. „A navíc je to fešák,“ dodala a všechny kolegyně se zahihňaly. Jenom já ne. Tohle pro mě bylo varování,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
epochaplus.cz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Silná přitažlivost s bývalým
nasehvezdy.cz
Silná přitažlivost s bývalým
Nová posila seriálu ZOO Jana Bernášková (42) má až podezřele blízko ke svému bývalému muži, režisérovi Davidu Drábkovi (53). Byl to právě jejich vztah, z něhož čerpala ve své knize Jak přežít svého mu
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř