Domů     Když otec podrazil syna, doplatili na to oba
Když otec podrazil syna, doplatili na to oba

Když rodič zklame své dítě, je to smrtelný zásah jejich vztahu. Pokud se to stane na prahu dospělosti, často se přidá vášeň, která zatemní rozum, a následky jsou tragické.

Milan byl hezký a citlivý kluk. Svou uzavřeností však odrazoval mnohé holky, po nichž toužil. Jeho táta byl naopak světácký typ, a přesto, že oproti synovi neměl tak pěknou tvář ani postavu, všude platil za „lva salonů“.

O to víc ho jeho syn obdivoval a byl ochoten snášet a omlouvat otcovy věčné narážky, že je ňouma a že si nejspíš nenajde výnosnou práci ani „repre ženskou“. Že je otec manipulant, který sráží sebevědomí své ženě i synovi, si vlastně nikdo v rodině neuvědomoval.

Otec s chováním burana

Matka sice viděla, že stále intenzivnější otcova kritika je pro syna nepříjemná, ale nedokázala s tím nic udělat. Jen se snažila manželovo necitlivé chování vyvažovat zvýšenou péčí, bohužel často neadekvátní synovu věku.

Pro sedmnáctiletého kluka, kterému otec vyčítal změkčilost, byla matčina přehnaná pozornost nakonec víc nepříjemná, než otcova kritika. A tak se Milan cítil sám a vinil tím sebe. Naštěstí se mu dařilo studium.

Jako budoucí ajťák sice neměl u táty byznysmena pochopení, ale se dvěma kamarády si založil malou firmu, která měla velmi nadějnou budoucnost. Zakázky se začaly hrnout a Milan, jakožto programátor sklízel uznání ze všech stran.

S objednávkou přišel i jeho otec a byl nadmíru spokojen, protože synovou prací zaperlil u svých společníků. Milan byl šťastný, konečně ho jeho velký vzor uznával.

Morálka na bodu nula

Po úspěšné maturitě si s otcem vyrazili na pár dní na „pánskou jízdu“ a užili si to – motorky na okruhu, přelety ultralightem, plachtění v mořských vlnách – radovánky, které si do té doby otec užíval výhradně se svými obchodními partnery.

Milan získával sebevědomí každým dnem, posouval hranice své uzavřenosti a dokázal i ve společnosti uplatnit svůj smysl pro humor. Když se k nim na zbytek dovolené přidala matka, nevěřila tomu, že z jejího malého chlapečka je tu najednou sebevědomý mladý muž.

Milan se osmělil i vůči dívkám a během následujících měsíců prožil dva romantické vztahy. Rodinná idylka pak trvala skoro dva roky. Jediné, co otcův bezchybný obraz v očích syna narušilo, byl otcův vztah k matce a jiným ženám.

„No co koukáš jak malej,“ začal zase s poučováním otec, když jej syn na jejich „pánské jízdě“ přistihl v hotelové posteli s recepční, „pořádnýmu chlapovi jedna ženská na celej život nestačí. Šikovné kočičky v posteli, jsou to pravý koření života.“

Milanovi se pak vybavily všechny ty hádky rodičů a došlo mu, že příčinou byly nejspíš odhalené nevěry. Představil si, jaké ponížení asi máma prožívala, ale tak nějak podvědomě chápal, že to snášela. Podobně jako on sám ty věčný tátovy kecy o své neschopnosti. Tehdejší dovolená otevřela Milanovi oči.

Našel sám sebe i lásku

Vysokou zvládal levou zadní a jeho firma si také vedla dobře. A jak se tak nesl na vlně spokojenosti, přišla mu do cesty další radost. Měla okouzlující úsměv, studovala a chtěla být záchranářkou.

Mohla by mít na každým prstu chlapa a vybrala si zrovna mě, říkal si Milan a přitom se zamilovával. A ona taky. Brzo si získala i Milanovu maminku a táta proti jejím častým pobytům u nich doma také nic nenamítal.

Naopak, býval víc doma, často přinášel květiny a rodinu včetně Marušky zval na večeře. Rodina stále zažívala své lepší období. Takže společná dovolená na plachetnici v Řecku vyplynula přirozeně.

Trefa do citlivého místa

Pohoda pokračovala i tam, Maruška nešetřila chválou a vděkem. Horké dny ochlazovaly večerní alkoholickými drinky. Jednou otec v pobřežní krčmě přebral a přepadl z přepravního člunu do vody. Maruška neváhala a skočila pro něj.

S pomocí Milana jej vytáhla a vše se zdálo v pořádku. Jenže nebylo. Otec se stále více zajímal o Maruščinu budoucnost, lichotil jí, a jednou, když s ní tančil, předvedl vášnivou etudu.

Všichni se zasmáli, ale Milanovi zazněla v hlavě otcova poučka o šikovných kočičkách v posteli. Ten večer už nestál za nic a šel si brzo lehnout. V noci se probral a prázdná Maruščina postel ho vyhnala na palubu. Tam viděl to, co neměl.

Otec si ho všiml, ale bylo mu to jedno a dál se věnoval své milence. Když Maruška otevřela oči, lekla se Milana a utekla do kajuty. Otec se rozesmál, chopil se skleničky a utrousil cosi o tom, že má kluk kliku, že i z Marušky bude jednou šikovná kočička.

Milanovi se zvedl žaludek, minutu se nemohl hnout z místa, ale pak se na něj vrhl. Otec zavrávoral, ale zábradlí paluby ho podrželo. „No no, chlapeček se zlobí, nechce svou hračku půjčit tatínkovi,“ provokoval otec a chtěl synovi vrazit facku.

Milanova střízlivá reakce však byla rychlejší a silnější. Stačily dvě dobře mířené rány a otec padal do moře. Milan mu sice hodil záchranný kruh, ale přestože loď neplula a kotvila na bóji, otec se nevynořil.

Maruška i Milan se jej pokoušeli najít a vylovit, ale tma byla proti nim. Povedlo se to až ráno policii. Otec si při pádu poranil hlavu, upadl do bezvědomí a utopil se.

To byl konec

Otcův život skončil v moři, synovo mládí ve vězení, matčiny trable v protialkoholní léčebně a Maruška po vyšetřování odjela a už se neozvala. Milan během jedné minuty ztratil všechno.

Litoval toho, co se stalo, ale po zklamání, které mu jeho někdejší vzor připravil, mu zůstala zjizvená duše.

Helena P. (58), Klatovy

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
7.12.2023
Taneční večer se zoufale nevydařil. Upadla jsem před vchodem na vlhké dlažbě. Ale flek na šatech byl ještě to nejmenší. Loudala jsem se z tanečních jako postřelená. Bylo evidentní, že se můj život nenávratně řítí do katastrofy. Začalo to hned odpoledne, kdy mi táta oznámil, že do tanečních pojedeme s mámou autobusem, protože auto kikslo. Vzápětí se naši pohádali. Máma vykřikovala, že jsme už dá
2.12.2023
Práci jsem milovala a myslela jsem si, jak je vše zalité sluncem. Bohužel někdo se rozhodl přivolat mraky. Už jsem nedoufala, že dostanu lukrativní zaměstnání. Měla jsem sedm let před důchodem, žila jsem v domnění, že svůj profesní vrchol jsem si zažila před tím. Ani jsem nestřídala zaměstnání. Moc mladé a hloupé? Vždy jsem pracovala v dobrém kolektivu, práce mě bavila, a když jsem odcház
1.12.2023
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam nějaké ty jemné linky jsou. Možná ale o to horší pro mne bylo zjištění, že už je to
30.11.2023
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala jsem to tak, že mají vždycky pravdu a tečka. Ale mámin n
26.11.2023
Zamilovat se do přitažlivého profesora, a navíc získat i jeho lásku? To je sen nejedné studentky. Mě se to povedlo, ale zničila jsem si tím život! Už na první přednášce, kterou vedl, jsem se nemohla pořádně soustředit na výklad. Náš profesor byl totiž nejen velice pohledný, ale také neskutečně šarmantní, inteligentní a vtipný. Byla jsem jím naprosto okouzlená. Rozhodla jsem se, že tohoto chlapa
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte