Když otec podrazil syna, doplatili na to oba

Total
1
Shares

Když rodič zklame své dítě, je to smrtelný zásah jejich vztahu. Pokud se to stane na prahu dospělosti, často se přidá vášeň, která zatemní rozum, a následky jsou tragické.

Milan byl hezký a citlivý kluk. Svou uzavřeností však odrazoval mnohé holky, po nichž toužil. Jeho táta byl naopak světácký typ, a přesto, že oproti synovi neměl tak pěknou tvář ani postavu, všude platil za „lva salonů“. O to víc ho jeho syn obdivoval a byl ochoten snášet a omlouvat otcovy věčné narážky, že je ňouma a že si nejspíš nenajde výnosnou práci ani „repre ženskou“. Že je otec manipulant, který sráží sebevědomí své ženě i synovi, si vlastně nikdo v rodině neuvědomoval.

Otec s chováním burana

Matka sice viděla, že stále intenzivnější otcova kritika je pro syna nepříjemná, ale nedokázala s tím nic udělat. Jen se snažila manželovo necitlivé chování vyvažovat zvýšenou péčí, bohužel často neadekvátní synovu věku. Pro sedmnáctiletého kluka, kterému otec vyčítal změkčilost, byla matčina přehnaná pozornost nakonec víc nepříjemná, než otcova kritika. A tak se Milan cítil sám a vinil tím sebe. Naštěstí se mu dařilo studium. Jako budoucí ajťák sice neměl u táty byznysmena pochopení, ale se dvěma kamarády si založil malou firmu, která měla velmi nadějnou budoucnost. Zakázky se začaly hrnout a Milan, jakožto programátor sklízel uznání ze všech stran. S objednávkou přišel i jeho otec a byl nadmíru spokojen, protože synovou prací zaperlil u svých společníků. Milan byl šťastný, konečně ho jeho velký vzor uznával.

Morálka na bodu nula

Po úspěšné maturitě si s otcem vyrazili na pár dní na „pánskou jízdu“ a užili si to – motorky na okruhu, přelety ultralightem, plachtění v mořských vlnách – radovánky, které si do té doby otec užíval výhradně se svými obchodními partnery. Milan získával sebevědomí každým dnem, posouval hranice své uzavřenosti a dokázal i ve společnosti uplatnit svůj smysl pro humor. Když se k nim na zbytek dovolené přidala matka, nevěřila tomu, že z jejího malého chlapečka je tu najednou sebevědomý mladý muž. Milan se osmělil i vůči dívkám a během následujících měsíců prožil dva romantické vztahy. Rodinná idylka pak trvala skoro dva roky. Jediné, co otcův bezchybný obraz v očích syna narušilo, byl otcův vztah k matce a jiným ženám. „No co koukáš jak malej,“ začal zase s poučováním otec, když jej syn na jejich „pánské jízdě“ přistihl v hotelové posteli s recepční, „pořádnýmu chlapovi jedna ženská na celej život nestačí. Šikovné kočičky v posteli, jsou to pravý koření života.“

Milanovi se pak vybavily všechny ty hádky rodičů a došlo mu, že příčinou byly nejspíš odhalené nevěry. Představil si, jaké ponížení asi máma prožívala, ale tak nějak podvědomě chápal, že to snášela. Podobně jako on sám ty věčný tátovy kecy o své neschopnosti. Tehdejší dovolená otevřela Milanovi oči.

Našel sám sebe i lásku

Vysokou zvládal levou zadní a jeho firma si také vedla dobře. A jak se tak nesl na vlně spokojenosti, přišla mu do cesty další radost. Měla okouzlující úsměv, studovala a chtěla být záchranářkou. Mohla by mít na každým prstu chlapa a vybrala si zrovna mě, říkal si Milan a přitom se zamilovával. A ona taky. Brzo si získala i Milanovu maminku a táta proti jejím častým pobytům u nich doma také nic nenamítal. Naopak, býval víc doma, často přinášel květiny a rodinu včetně Marušky zval na večeře. Rodina stále zažívala své lepší období. Takže společná dovolená na plachetnici v Řecku vyplynula přirozeně.

Trefa do citlivého místa

Pohoda pokračovala i tam, Maruška nešetřila chválou a vděkem. Horké dny ochlazovaly večerní alkoholickými drinky. Jednou otec v pobřežní krčmě přebral a přepadl z přepravního člunu do vody. Maruška neváhala a skočila pro něj. S pomocí Milana jej vytáhla a vše se zdálo v pořádku. Jenže nebylo. Otec se stále více zajímal o Maruščinu budoucnost, lichotil jí, a jednou, když s ní tančil, předvedl vášnivou etudu. Všichni se zasmáli, ale Milanovi zazněla v hlavě otcova poučka o šikovných kočičkách v posteli. Ten večer už nestál za nic a šel si brzo lehnout. V noci se probral a prázdná Maruščina postel ho vyhnala na palubu. Tam viděl to, co neměl. Otec si ho všiml, ale bylo mu to jedno a dál se věnoval své milence. Když Maruška otevřela oči, lekla se Milana a utekla do kajuty. Otec se rozesmál, chopil se skleničky a utrousil cosi o tom, že má kluk kliku, že i z Marušky bude jednou šikovná kočička. Milanovi se zvedl žaludek, minutu se nemohl hnout z místa, ale pak se na něj vrhl. Otec zavrávoral, ale zábradlí paluby ho podrželo. „No no, chlapeček se zlobí, nechce svou hračku půjčit tatínkovi,“ provokoval otec a chtěl synovi vrazit facku. Milanova střízlivá reakce však byla rychlejší a silnější. Stačily dvě dobře mířené rány a otec padal do moře. Milan mu sice hodil záchranný kruh, ale přestože loď neplula a kotvila na bóji, otec se nevynořil. Maruška i Milan se jej pokoušeli najít a vylovit, ale tma byla proti nim. Povedlo se to až ráno policii. Otec si při pádu poranil hlavu, upadl do bezvědomí a utopil se.

To byl konec

Otcův život skončil v moři, synovo mládí ve vězení, matčiny trable v protialkoholní léčebně a Maruška po vyšetřování odjela a už se neozvala. Milan během jedné minuty ztratil všechno. Litoval toho, co se stalo, ale po zklamání, které mu jeho někdejší vzor připravil, mu zůstala zjizvená duše.

Helena P. (58), Klatovy

Také se vám může líbit