Domů     Když otec podrazil syna, doplatili na to oba
Když otec podrazil syna, doplatili na to oba

Když rodič zklame své dítě, je to smrtelný zásah jejich vztahu. Pokud se to stane na prahu dospělosti, často se přidá vášeň, která zatemní rozum, a následky jsou tragické.

Milan byl hezký a citlivý kluk. Svou uzavřeností však odrazoval mnohé holky, po nichž toužil. Jeho táta byl naopak světácký typ, a přesto, že oproti synovi neměl tak pěknou tvář ani postavu, všude platil za „lva salonů“.

O to víc ho jeho syn obdivoval a byl ochoten snášet a omlouvat otcovy věčné narážky, že je ňouma a že si nejspíš nenajde výnosnou práci ani „repre ženskou“. Že je otec manipulant, který sráží sebevědomí své ženě i synovi, si vlastně nikdo v rodině neuvědomoval.

Otec s chováním burana

Matka sice viděla, že stále intenzivnější otcova kritika je pro syna nepříjemná, ale nedokázala s tím nic udělat. Jen se snažila manželovo necitlivé chování vyvažovat zvýšenou péčí, bohužel často neadekvátní synovu věku.

Pro sedmnáctiletého kluka, kterému otec vyčítal změkčilost, byla matčina přehnaná pozornost nakonec víc nepříjemná, než otcova kritika. A tak se Milan cítil sám a vinil tím sebe. Naštěstí se mu dařilo studium.

Jako budoucí ajťák sice neměl u táty byznysmena pochopení, ale se dvěma kamarády si založil malou firmu, která měla velmi nadějnou budoucnost. Zakázky se začaly hrnout a Milan, jakožto programátor sklízel uznání ze všech stran.

S objednávkou přišel i jeho otec a byl nadmíru spokojen, protože synovou prací zaperlil u svých společníků. Milan byl šťastný, konečně ho jeho velký vzor uznával.

Morálka na bodu nula

Po úspěšné maturitě si s otcem vyrazili na pár dní na „pánskou jízdu“ a užili si to – motorky na okruhu, přelety ultralightem, plachtění v mořských vlnách – radovánky, které si do té doby otec užíval výhradně se svými obchodními partnery.

Milan získával sebevědomí každým dnem, posouval hranice své uzavřenosti a dokázal i ve společnosti uplatnit svůj smysl pro humor. Když se k nim na zbytek dovolené přidala matka, nevěřila tomu, že z jejího malého chlapečka je tu najednou sebevědomý mladý muž.

Milan se osmělil i vůči dívkám a během následujících měsíců prožil dva romantické vztahy. Rodinná idylka pak trvala skoro dva roky. Jediné, co otcův bezchybný obraz v očích syna narušilo, byl otcův vztah k matce a jiným ženám.

„No co koukáš jak malej,“ začal zase s poučováním otec, když jej syn na jejich „pánské jízdě“ přistihl v hotelové posteli s recepční, „pořádnýmu chlapovi jedna ženská na celej život nestačí. Šikovné kočičky v posteli, jsou to pravý koření života.“

Milanovi se pak vybavily všechny ty hádky rodičů a došlo mu, že příčinou byly nejspíš odhalené nevěry. Představil si, jaké ponížení asi máma prožívala, ale tak nějak podvědomě chápal, že to snášela. Podobně jako on sám ty věčný tátovy kecy o své neschopnosti. Tehdejší dovolená otevřela Milanovi oči.

Našel sám sebe i lásku

Vysokou zvládal levou zadní a jeho firma si také vedla dobře. A jak se tak nesl na vlně spokojenosti, přišla mu do cesty další radost. Měla okouzlující úsměv, studovala a chtěla být záchranářkou.

Mohla by mít na každým prstu chlapa a vybrala si zrovna mě, říkal si Milan a přitom se zamilovával. A ona taky. Brzo si získala i Milanovu maminku a táta proti jejím častým pobytům u nich doma také nic nenamítal.

Naopak, býval víc doma, často přinášel květiny a rodinu včetně Marušky zval na večeře. Rodina stále zažívala své lepší období. Takže společná dovolená na plachetnici v Řecku vyplynula přirozeně.

Trefa do citlivého místa

Pohoda pokračovala i tam, Maruška nešetřila chválou a vděkem. Horké dny ochlazovaly večerní alkoholickými drinky. Jednou otec v pobřežní krčmě přebral a přepadl z přepravního člunu do vody. Maruška neváhala a skočila pro něj.

S pomocí Milana jej vytáhla a vše se zdálo v pořádku. Jenže nebylo. Otec se stále více zajímal o Maruščinu budoucnost, lichotil jí, a jednou, když s ní tančil, předvedl vášnivou etudu.

Všichni se zasmáli, ale Milanovi zazněla v hlavě otcova poučka o šikovných kočičkách v posteli. Ten večer už nestál za nic a šel si brzo lehnout. V noci se probral a prázdná Maruščina postel ho vyhnala na palubu. Tam viděl to, co neměl.

Otec si ho všiml, ale bylo mu to jedno a dál se věnoval své milence. Když Maruška otevřela oči, lekla se Milana a utekla do kajuty. Otec se rozesmál, chopil se skleničky a utrousil cosi o tom, že má kluk kliku, že i z Marušky bude jednou šikovná kočička.

Milanovi se zvedl žaludek, minutu se nemohl hnout z místa, ale pak se na něj vrhl. Otec zavrávoral, ale zábradlí paluby ho podrželo. „No no, chlapeček se zlobí, nechce svou hračku půjčit tatínkovi,“ provokoval otec a chtěl synovi vrazit facku.

Milanova střízlivá reakce však byla rychlejší a silnější. Stačily dvě dobře mířené rány a otec padal do moře. Milan mu sice hodil záchranný kruh, ale přestože loď neplula a kotvila na bóji, otec se nevynořil.

Maruška i Milan se jej pokoušeli najít a vylovit, ale tma byla proti nim. Povedlo se to až ráno policii. Otec si při pádu poranil hlavu, upadl do bezvědomí a utopil se.

To byl konec

Otcův život skončil v moři, synovo mládí ve vězení, matčiny trable v protialkoholní léčebně a Maruška po vyšetřování odjela a už se neozvala. Milan během jedné minuty ztratil všechno.

Litoval toho, co se stalo, ale po zklamání, které mu jeho někdejší vzor připravil, mu zůstala zjizvená duše.

Helena P. (58), Klatovy

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
16.4.2024
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku nikdy nikdo nenahradil. Všechny ty úžasné
16.4.2024
Stala se ze mě matka samoživitelka, na kterou se začaly dluhy hrnout ze všech stran, a já je nedokázala řešit. Bojím se kvůli tomu znovu vdát. Pokud je žena dobrá máma, tak nedopustí, aby její děti někdo šikanoval a bil. Život s mým manželem bylo peklo. Byl to tyran. Tak jsem sbalila tašky, nasedla s dětmi do auta a odjela. První tři měsíce jsem žila z úspor. Moje práce byla špatně placená. Dět
16.4.2024
Byl tak vlezlý a trapný! Nakonec jsem se ale do něj zamilovala. Dokázal totiž, že je to muž, o kterého se může žena v nouzi pevně opřít. Měl a jsem o muži svého života přesnou představu a od té jsem se nehodlala vzdálit. Jakmile to nebyl pan Dokonalý, neměl šanci. A tak to bylo i s Ivanem. Potkala jsem ho v době, kdy jsem chodila s Láďou. Toho jsem nekriticky milovala. Byl to krasavec, vysporto
15.4.2024
S mužem jsme 40 let snili o Karibiku. Když jsme na něj našetřili a vyrazili jsme, vrátili jsme se do domova, který byl zcela zničen. Jako náš život. S Karlem nemáme děti. Chtěli jsme, ale nepovedlo se. O to víc jsme si chtěli užít život, abychom si řekli, že jsme jej spolu naplnili. Jezdili jsme na výlety a dopřávali si, avšak nebyli jsme tak bohatí, abychom si jen tak dovolili Karibik, o němž
14.4.2024
Rodina je základem všeho, ovšem co když ty kořeny nepoznáte už v dětství? To byl totiž přesně můj případ a tehdy se začal psát můj katastrofický životní osud. Celý život a stále je to ve mně. Je mi 81 let a lituji, že jsem prožila tolik let v bolesti. Přitom stačilo být tvrdší. Jenže zkušenosti získáváme postupně, a proto dnes kroutíme hlavou nad tím, co jsme kdysi udělali a jak jsme si život z
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
21stoleti.cz
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdr
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
nasehvezdy.cz
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
Během natáčení seriálu Zlatá labuť trávila Kristýna Ryška (38) většinu času ve vlaku. Jedna jízda z Rožnova pod Radhoštěm do pražských ateliérů jí zabrala čtyři hodiny – a takto jezdila i dvacetkrát
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
historyplus.cz
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
Dlouhá plavba je u konce, lodě zakotvily nedaleko Nového Edinburghu. Skotští kolonisté se těší na svoje krajany, kteří sem připluli už před rokem. Čeká je však obrovské zklamání. Místo vzkvétající osady plné pohody a smíchu je přivítají stovky hrobů…   Skotové by ze své země rádi udělali hospodářskou velmoc. Chtějí – stejně jako Anglie, Nizozemí
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
iluxus.cz
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
Už za 100 dní odstartují Olympijské hry 2024 v Paříži a atmosféra se už nyní elektrizuje přípravami a očekáváním. Hodinářská značka Omega, jako oficiální časoměřič her, přichází s novinkou: hodinkami
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
epochaplus.cz
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
skutecnepribehy.cz
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
epochalnisvet.cz
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
enigmaplus.cz
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
Příznivci konspiračních teorií jim říkají chemtrails – chemické stopy. Údajně jsou napuštěny chemikáliemi, viry či kovy a mohou mít nejrůznější účely. Pomalé trávení lidstva, šíření nemocí či steriliz
Kuře na citronech
nejsemsama.cz
Kuře na citronech
Suroviny: 1 kuře 3 citrony 1 svazek petrželky 2 snítky čerstvého tymiánu 2 snítky rozmarýnu 2 stroužky česneku 2 palice česneku 200 g másla cibule olivový olej sůl, pepř mletý Postup: Kuře omyjte a důkladně osušte. Nastrouhejte kůru z jednoho citronu, nasekejte petrželku, polovinu tymiánu a rozmarýnu, rozdrťte dva stroužky česneku a vše důkladně promíchejte
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
epochanacestach.cz
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž,