Domů     Vztah, který mi otevřel oči
Vztah, který mi otevřel oči

Když jsem byla v pubertě, měla jsem hodně vysněných idolů. Nejednalo se o žádné populární hvězdy, byli to lidí z mého okolí, se kterými jsem se kamarádila.

Vždy na nich bylo něco, co mě k nim přitahovalo. Většinou mě nadchly jejich vlastnosti, ale samozřejmě také i jejich fyzická krása. Z takovýchto platonických pubertálních lásek jsem se jednoho pěkného dne „vyspala“.

Myslela jsem si, že už jsem dost dospělá na nějaký reálný vztah a začala jsem se trápit, že jsem ošklivá, zlá a nikdo mě nechce.

Kamarádky ve škole měly už nějaký ten vztah za sebou a to jsem jako nedospělá nedokázala pochopit a v koutku srdce jsem toužila po něčem podobném.

Do mých školních povinností přišel Alex, kluk, do kterého jsem se takřka na první pohled zamilovala. Začaly těžké časy. Protože jsem osoba, která si takovéto věci dlouho nosí v koutku svého srdce, tak jsem se trápila.

Bylo to nejprve docela slastné, když jsem svého vysněného kluka pozorovala. Navázala jsem kamarádství s Alexovou partou, chodila jsem tam, kam chodil on.

Po nějaké době, když jsem zjistila jednostrannost tohoto vztahu, začalo kruté trápení (nikdo o ničem nevěděl). Můj úsměv se najednou změnil na kamennou tvář, ale přes to všechno jsem chtěla jen a jen, aby Alex byl šťastný. To jediné mě naplňovalo a posouvalo dál.

Stali jsme se dobrými kamarády bez toho, aby Alex věděl, že jsem do něj zamilovaná. Tehdy jsem si uvědomila, že nejde jen o nějaké povrchní zalíbení, ale mám ho už opravdu ráda.

A to tak, že jsem pro něj dokázala žít, všeho se v jeho prospěch vzdát, přát mu jen a jen to nejlepší. Po dvou letech takovéto platonické lásky jsem Alexovi konečně řekla, jak moc mi na něm záleží a jak chci, aby byl šťastný, ať je to s kýmkoliv.

Nedokázal pochopit, že mi jde o jeho štěstí a že se na to nedívám sobecky. On ke mně nic necítil a já se ani nedivila. Právě naopak, kdyby mi to „spolkl“ i s navijákem, nebyla bych ráda. Vždyť on si mě vůbec nevšímal a pořádně mě neznal.

Čas plynul a Alex začal chodit s jinou dívkou. První momenty jsem prožívala těžce. Potom jsem Alexovi však přála vše dobré, i když jsem viděla, že mu vztah nepřináší štěstí. Přes toto chození s jinou dívkou jsme se nepřestali kamarádit.

Stále více času jsme trávili spolu, později dokonce víc než Alex se svojí přítelkyní. Já už jsem ho brala jako super kamaráda. Nakonec jsme zůstávali spolu do noci venku a povídali si o všem možném. Nerozuměla jsem tomu, ale zároveň mi s ním bylo skvěle.

Po takto dlouhých prosezených nocích mě začal poznávat. Z kamarádství se začalo vytvářet opravdové přátelství. Ani ve snu mě nenapadlo, že jednoho dne si budeme připíjet na naši společnou lásku. Bylo to v období, kdy jsem to nejméně čekala.

Začala nejkrásnější doba mého života. Sdíleli jsme všechno: radosti, starosti, bolest… Radovali jsme se z každého nového dne, z každého společného večera. V Alexově rodině jsem byla vítaná s otevřenou náručí, on u nás také do rodiny úplně zapadl. Něco nepopsatelně nádherného nás spojovalo a upevňovalo náš vztah.

Tak jako v každém svazku, i u nás se později začaly objevovat drobné nedokonalosti. Všichni lidé mají své chyby. My jsme se je snažili řešit cestou kompromisů, ne všechno však šlo jako po másle. Velkým problémem byla moje upovídanost a jeho žárlivost.

Tyhle dvě chyby byly nakonec kamenem úrazu. Já jsem se dokázala dát s kýmkoliv do hovoru a to Alex nemohl vydýchat. Asi půl roku jsme se snažili zmírnit napětí, jenže pak – po roce a půl vztahu – jsme se rozešli.

Začalo pro mě těžké období. Najednou si člověk začne uvědomovat samotu a cítí se jaksi zbytečný. Jedinou výhodou bylo, že jsem se nyní naplno realizovala v práci. I když jsme se rozešli, oba dva jsme věděli, že se máme rádi.

Na můj svátek za mnou Alex přišel s růží. Znovu jsme si byli bližší. Potom jsem opět couvla. Přišly Vánoce a my se zase s Alexem vzájemně obdarovali. Pak jsme spolu šli dokonce i na ples.

Během roku jsme k sobě měli mnohokrát blízko, ale já jsem však pokaždé vycouvala.

Rozhodla jsem se jít na vysokou školu a o tom Alex nechtěl ani slyšet. Učila jsem se, ale opět přišla období nového poblouznění. Rozumem jsem to vždy odmítla. Nadešel červen a já jsem byla skutečně přijatá na vysokou, kam jsem v září nastoupila.

Začal pro mě úplně jiný život. Nejprve jsem nevěděla, kde mi hlava stojí. Potom jsem se zorientovala. Myslela jsem si, že jsem našla toho nejvíce vytouženého prince (taktéž prváka, se kterým jsem se seznámila už o prázdninách).

Po měsíci zamilovanosti jsem zjistila, že stále myslím na svoji starou lásku a že ho mám ráda. Definitivně jsem se s Markem rozešla, když mi došlo, že Alexe ze svého srdce nikdy zcela nevykážu.

Když jsem měla narozeniny, přijel za mnou Alex s dárkem až do Prahy. Bylo to zvláštní: moje největší láska mi přivezla dárek a já tomu moc nerozuměla a byla jsem z toho zmatená.

Vždyť poté, co jsem se rozhodla jít studovat i přes jeho protesty, sotva jsme se dokázali pozdravit. Trvalo mi dost dlouho, než jsem se z toho opět dostala.

Domů jsem během semestru nejezdila skoro vůbec, čímž se potvrdilo přísloví, že co oči nevidí, to srdce nebolí. Při všem tom učení a s lidmi, které mám ráda, se mi podařilo na Alexe postupně skoro vůbec nemyslet.

Je to už rok a půl, kdy skončila tato úžasná část mého života, ale vím, že mám ještě všechno před sebou. Nyní však je zbytečné litovat se, lamentovat, slova nepomohou… Jediným lékařem je čas. Nezůstává mi nic jiného, než jen poučit se ze svých chyb a jít dál.

Vztah s Alexem mi otevřel oči, co se týká mě samotné i co se týká vztahů s kluky. Jsem za něj velmi vděčná, i když je pro mě mnohokrát těžké smířit se s jeho nenaplněním…

Martina (22), Praha

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
22.4.2024
Na první rande mě ten můj mlčenlivý doktor pozval přímo před zraky pacienta. Zaskočil mě, ale odmítnout jsem nedokázala. Po škole jsem nastoupila coby zdravotní sestřička, nebo řekněme zubní asistentka, v ordinaci postarší paní zubařky. Skvěle jsme si rozuměly, ale rozloučit jsme se musely už po pár měsících, když jsem odcházela na mateřskou. To jsem ještě nevěděla, jak se mi ta „dovolená“ prot
18.4.2024
Byl zázrak, že jsme si vůbec dokázali naplánovat oddavky. Rodiny trvaly na tom, že musí být levné, aby se nevyhazovaly peníze oknem. Tak se nám zase už přiblížil máj, lásky čas, a to já pokaždé vzpomínám na naši dávnou svatbu. Nevím, jestli se mám smát, nebo plakat. Byl skoro zázrak, že jsme se do­opravdy vzali a že všechno dobře dopadlo. A že jsme spolu vydrželi takových let! Přitom to vypadal
11.4.2024
Každý masopust je pro mě dobou, kdy se kromě jídla oddávám vzpomínkám. Kdysi jsem totiž na masopustním průvodu poznala lásku svého života. Bylo mi něco přes dvacet, studovala jsem vysokou školu a měla spoustu plánů, jak vyrazím do světa a já nevím co ještě. Pak mě kamarádka Tamara pozvala na víkend k ní na vesnici. A můj život se úplně změnil. Víkend na venkově Byla jsem mladá holka a kou
11.4.2024
V těhotenství s první dcerkou jsem přibrala dvacet pět kilo, po porodu ještě víc. Ale ať jsem se snažila, jak jsem jen mohla, kila dolů nešla. Po narození druhé dcery jsem vážila rovný metrák. Můj muž mi často dával najevo, že jsem tlustá a nelíbím se mu. Sebevědomí mi tím pádem šlo dolů. I moje lékařka mě upozornila, že je nutné s tím začít něco dělat. Ještě horší to bylo, když jsem zjistila,
4.4.2024
V mládí jsem byla vzteklá. Už nejsem, s léty jsem pochopila, že rozčilovat se kvůli zbytečnostem je hloupé. Ale to víte, v osmnácti letech člověk ten svět vidí jinak a byl by schopen se poprat kvůli maličkosti. Byla jsem horká hlava. Zdědila jsem to po tátovi, cholerikovi jako hrom. Tehdy jsem byla mladá holka, ale už jsem coby čerstvě vyučená kadeřnice chodila do práce. Těšila jsem se na kv
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!