Domů     Životní lásku jsem našla u rybníka
Životní lásku jsem našla u rybníka

Byl to pohledný kluk a do naší vesnice jezdil v létě k babičce a dědečkovi. Byl z Prahy! To mě okouzlovalo. Že je z hlavního města, velký světák, elegán.

Ale to není všechno. Také hrál úchvatně na klavír. O vážné hudbě jsem nevěděla nic, poslouchala jsem populární písničky z rádia, ale když hrál na klavír on, rozbušilo se mi srdce. V létě hrál každý večer.

Musel hodně cvičit, měl patrně velice ctižádostivé rodiče, kteří z něho chtěli mít slavného klavírního virtuóza. Okno do obývacího pokoje bývalo za vlahých letních večerů otevřené dokořán.

Stála jsem s Danou, to byla moje nejlepší kamarádka, pod oknem a poslouchala tóny, které jako by pršely na mou zamilovanou hlavu.

Byla jsem pro něj vzduch

Děti z vesnice tvrdily, že je Michal frajírek, že je přehlíží, že se s nikým nebaví. Já s nimi nesouhlasila. Říkala jsem si, že má duši umělce a že je tím pádem plachý, a tak se stydí děti z vesnice oslovovat.

Ráno chodíval s babičkou nakupovat do konzumu, později s dědou a psem na procházku po lese. Po obědě si četl a odpoledne a večer hrál na klavír. Měla jsem to přesně zmapované. Což mi nebylo vůbec nic platné. Nevěděl, že existuji.

Bylo mi jasné, že si najde holku v Praze. Bylo mi bezmála sedmnáct a trpěla jsem čím dál většími komplexy. Byla jsem přesvědčena, že mě bude přehlížet navždy.

Vánoční přání

V prosinci jsem oslavila sedmnácté narozeniny a v době vánočních svátků jsem „hlídkovala“ poblíž dotyčného stavení, protože Michal s rodiči nikdy neopomněli babičce s dědou popřát hezké Vánoce.

Schovaná za zasněženým smrkem jsem pozorovala, jak přijíždí jejich nablýskané embéčko a za husté chumelenice můj idol vybíhá, aby otevřel vrata. Měl kapuci a silnou bundu, vlastně jsem z něj neviděla vůbec nic, ale i přesto jsem byla okouzlena.

Pak zajeli na dvůr a dlouho očekávané podívané byl konec. Šourala jsem se domů, pozorovala sněhové hvězdičky padající z oblohy a zoufale si přála, aby se stal zázrak a my dva jsme se dostali k sobě.

Nápad za všechny peníze

Uběhlo několik měsíců a nastalo léto. Cosi v mé hlavě udělalo cvak a spásná myšlenka se dostavila. S Danou jsme zjistily, že mladý hudebník občas chodívá k večeru k rybníku. V klidném, nejodlehlejším koutě pod vrbičkami si natáhne deku a rozevře knihu.

„Tak to je jasný!“ prohlásila jsem šťastně. „Už vím, jak na to. Budu předstírat, že se topím. On mě vytáhne a seznámíme se.“

Namouduši, nic lepšího mě nenapadlo, a to jsem o našem seznámení usilovně přemýšlela několik let. Na Danině tváři jsem spatřila jen rozpaky, nadšení veškeré žádné. „No, nevím,“ prohlásila s velkými pochybnostmi v hlase.

„Mně to geniální nepřipadá.“ Trochu jsem se urazila, čekala jsem uznalá slova chvály. „Máš něco lepšího?“ tázala jsem se mrazivě. Neměla. Bylo tedy rozhodnuto.

Všechno jsme naplánovaly

Plavky jsem si raději půjčila od jedné ze spolužaček, sama jsem vlastnila prastaré, pro účel seznámení naprosto nepoužitelné. Zkoušela jsem si je u zrcadla celé hodiny. Padly mi pěkně. Přes ně jsem oblékla svoje nejlepší letní mini šatičky.

V daný čas jsme se s Danou spiklenecky plížily k vodě. Dana měla za úkol schovat se za prastarou vrbu a situaci monitorovat.

Poskakoval na břehu

Byl teplý letní večer, rybník téměř opuštěný, virtuóz ležel ve svém koutě. Dana se skryla, já jsem rádoby elegantně kráčela k vodě a předstírala, že hudebníka ve vrbičkách vůbec nevnímám.

Shodila jsem šatičky, vklouzla do rybníka a po chvíli začala přesně podle plánu zoufale volat o pomoc. Virtuóz dle předpokladů zmateně vyskočil, ale dál už se choval podivně. Zoufale poskakoval po břehu a naříkal:

„Ale já neumím plavat!“ Vtom se přiřítil jeho děda – nevšimly jsme si, že je dnes také přítomen. Stokilové tělo v pruhovaných trenýrkách bylo překvapivě rychlé. Odtáhl mě ke břehu, a když mě poznal, překvapeně poznamenal: „Šárko, vždyť ty přece plaveš jako ryba!“

Chtělo se mi umřít

On i jeho vnuk na mě zírali jako na zjevení. Taková ostuda! Samozřejmě všechno prokoukli. Děda utrhl žlutý vodní kosatec a podal ho vnukovi se slovy: „No tak jí ho dej, troubo. Když se kvůli tobě topí.“ Chtělo se mi umřít.

S kosatcem a strašně se smějící Danou jsem se smutně ploužila domů s dalším plánem. Zabít se.

Pozvání na rande

Ráno jsem se rozhodla, že nevstanu z postele. Jenže v půl desáté klepala na dveře moje máma s tím, že potřebuje dojít pro čerstvou mátu. Když jsem šla kolem plotu, všimla jsem si něčeho neuvěřitelného. Kdosi tam zastrčil několik žlutých vodních kosatců.

Byly zabalené do mokrého papíru, na němž bylo napsáno: „Budeš se večer zase topit?“ Srdce mi vyskočilo do krku. Je to pozvání na rande? Ano, bylo to pozvání na rande. A čekal nás nádherný společný život. Ale to jsme na první schůzce ještě nevěděli.

Šárka R. (63), Zlín

reklama
Související články
19.5.2024
Po letech jsem se setkala se svojí studentskou láskou. Z nespokojeného manželství jsem odešla a nelitovala. Dnes jsem opět šťastná. V sedmnácti letech jsem začala chodit s Jindrou, byl to nejhezčí kluk ze školy. Mé kamarádce se samozřejmě líbil taky. Když jsem strávila tři týdny po operaci slepáku v nemocnici, řekla mi Klára, že Jindra balil nějakou holku z prváku, prý je viděla, jak se líbají.
13.5.2024
Z platonické lásky mě rázem vyléčila ta opravdová. A našla jsem ji tam, kde bych ji nikdy předtím nehledala. Byl to takový velikonoční zázrak. Naši rodinu v okolí každý dobře znal. Babička s maminkou pracovaly v samoobsluze a snad žádný jejich zákazník neopomenul o Velikonocích na naše stavení s pomlázkou zazvonit. Stejně to bylo i v případě tatínka, který v nedaleké obci vedl fotbalové mužstvo
7.5.2024
Byla jsem odhodlaná pro lásku udělat cokoliv, ale zjistila jsem, že jenom to zkrátka nestačí. Na tu pravou lásku je třeba dvou. Zamilovaných příběhů jsem za svůj život přečetla mnoho. Nořila jsem se do smyšlených románů a snila o tom, že i já jednou najdu pravou lásku. A udělám pro to všechno na světě. V patnácti letech se to zdálo jako krásná a jednoduchá představa. Postupem let jsem ale zjišť
6.5.2024
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem, kdo to je a kam vlastně jdeme, jsem přesně nev
2.5.2024
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina noc proslula kouzly, ve v
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet