Domů     Životní lásku jsem našla u rybníka
Životní lásku jsem našla u rybníka

Byl to pohledný kluk a do naší vesnice jezdil v létě k babičce a dědečkovi. Byl z Prahy! To mě okouzlovalo. Že je z hlavního města, velký světák, elegán.

Ale to není všechno. Také hrál úchvatně na klavír. O vážné hudbě jsem nevěděla nic, poslouchala jsem populární písničky z rádia, ale když hrál na klavír on, rozbušilo se mi srdce. V létě hrál každý večer.

Musel hodně cvičit, měl patrně velice ctižádostivé rodiče, kteří z něho chtěli mít slavného klavírního virtuóza. Okno do obývacího pokoje bývalo za vlahých letních večerů otevřené dokořán.

Stála jsem s Danou, to byla moje nejlepší kamarádka, pod oknem a poslouchala tóny, které jako by pršely na mou zamilovanou hlavu.

Byla jsem pro něj vzduch

Děti z vesnice tvrdily, že je Michal frajírek, že je přehlíží, že se s nikým nebaví. Já s nimi nesouhlasila. Říkala jsem si, že má duši umělce a že je tím pádem plachý, a tak se stydí děti z vesnice oslovovat.

Ráno chodíval s babičkou nakupovat do konzumu, později s dědou a psem na procházku po lese. Po obědě si četl a odpoledne a večer hrál na klavír. Měla jsem to přesně zmapované. Což mi nebylo vůbec nic platné. Nevěděl, že existuji.

Bylo mi jasné, že si najde holku v Praze. Bylo mi bezmála sedmnáct a trpěla jsem čím dál většími komplexy. Byla jsem přesvědčena, že mě bude přehlížet navždy.

Vánoční přání

V prosinci jsem oslavila sedmnácté narozeniny a v době vánočních svátků jsem „hlídkovala“ poblíž dotyčného stavení, protože Michal s rodiči nikdy neopomněli babičce s dědou popřát hezké Vánoce.

Schovaná za zasněženým smrkem jsem pozorovala, jak přijíždí jejich nablýskané embéčko a za husté chumelenice můj idol vybíhá, aby otevřel vrata. Měl kapuci a silnou bundu, vlastně jsem z něj neviděla vůbec nic, ale i přesto jsem byla okouzlena.

Pak zajeli na dvůr a dlouho očekávané podívané byl konec. Šourala jsem se domů, pozorovala sněhové hvězdičky padající z oblohy a zoufale si přála, aby se stal zázrak a my dva jsme se dostali k sobě.

Nápad za všechny peníze

Uběhlo několik měsíců a nastalo léto. Cosi v mé hlavě udělalo cvak a spásná myšlenka se dostavila. S Danou jsme zjistily, že mladý hudebník občas chodívá k večeru k rybníku. V klidném, nejodlehlejším koutě pod vrbičkami si natáhne deku a rozevře knihu.

„Tak to je jasný!“ prohlásila jsem šťastně. „Už vím, jak na to. Budu předstírat, že se topím. On mě vytáhne a seznámíme se.“

Namouduši, nic lepšího mě nenapadlo, a to jsem o našem seznámení usilovně přemýšlela několik let. Na Danině tváři jsem spatřila jen rozpaky, nadšení veškeré žádné. „No, nevím,“ prohlásila s velkými pochybnostmi v hlase.

„Mně to geniální nepřipadá.“ Trochu jsem se urazila, čekala jsem uznalá slova chvály. „Máš něco lepšího?“ tázala jsem se mrazivě. Neměla. Bylo tedy rozhodnuto.

Všechno jsme naplánovaly

Plavky jsem si raději půjčila od jedné ze spolužaček, sama jsem vlastnila prastaré, pro účel seznámení naprosto nepoužitelné. Zkoušela jsem si je u zrcadla celé hodiny. Padly mi pěkně. Přes ně jsem oblékla svoje nejlepší letní mini šatičky.

V daný čas jsme se s Danou spiklenecky plížily k vodě. Dana měla za úkol schovat se za prastarou vrbu a situaci monitorovat.

Poskakoval na břehu

Byl teplý letní večer, rybník téměř opuštěný, virtuóz ležel ve svém koutě. Dana se skryla, já jsem rádoby elegantně kráčela k vodě a předstírala, že hudebníka ve vrbičkách vůbec nevnímám.

Shodila jsem šatičky, vklouzla do rybníka a po chvíli začala přesně podle plánu zoufale volat o pomoc. Virtuóz dle předpokladů zmateně vyskočil, ale dál už se choval podivně. Zoufale poskakoval po břehu a naříkal:

„Ale já neumím plavat!“ Vtom se přiřítil jeho děda – nevšimly jsme si, že je dnes také přítomen. Stokilové tělo v pruhovaných trenýrkách bylo překvapivě rychlé. Odtáhl mě ke břehu, a když mě poznal, překvapeně poznamenal: „Šárko, vždyť ty přece plaveš jako ryba!“

Chtělo se mi umřít

On i jeho vnuk na mě zírali jako na zjevení. Taková ostuda! Samozřejmě všechno prokoukli. Děda utrhl žlutý vodní kosatec a podal ho vnukovi se slovy: „No tak jí ho dej, troubo. Když se kvůli tobě topí.“ Chtělo se mi umřít.

S kosatcem a strašně se smějící Danou jsem se smutně ploužila domů s dalším plánem. Zabít se.

Pozvání na rande

Ráno jsem se rozhodla, že nevstanu z postele. Jenže v půl desáté klepala na dveře moje máma s tím, že potřebuje dojít pro čerstvou mátu. Když jsem šla kolem plotu, všimla jsem si něčeho neuvěřitelného. Kdosi tam zastrčil několik žlutých vodních kosatců.

Byly zabalené do mokrého papíru, na němž bylo napsáno: „Budeš se večer zase topit?“ Srdce mi vyskočilo do krku. Je to pozvání na rande? Ano, bylo to pozvání na rande. A čekal nás nádherný společný život. Ale to jsme na první schůzce ještě nevěděli.

Šárka R. (63), Zlín

reklama
Související články
8.12.2023
Prožila jsem kus života s mužem, do kterého jsem se zamilovala už v mládí. Podzim života trávím ale s jeho bratrem. Bratry Marka a Leoše znala v mém dětství celá škola. Já jsem nebyla výjimkou, i když Marek chodil o třídu výš, a starší Leoš dokonce o dvě třídy. Neustále na sebe nějak upozorňovali. Mohli jste se vsadit, že když se stal nějaký průšvih, byl u toho jeden z bratrů nebo spíše oba dva
7.12.2023
Toník se mi líbil už na základní škole. Ale bylo to marné, oženil se s dívkou z města. Zbyly mi jen oči pro pláč. Osud mi dal ale šanci... Stále častěji jsem chodila k oknu a koukala ven. Cesta, která se vinula od lesa loukami až k naší polosamotě, byla prázdná jako popůlnoční nádraží. Zmocňovalo se mě zoufalství. Tolik jsem ho chtěla vidět. Přitom na svatou Barboru se u nás pokaždé objevil s k
4.12.2023
Byla jsem dvacet let sama a neměla jsem už v plánu hledat další chlapy. Osud ale chtěl něco jiného. A já potkala Jardu, dávnou lásku. Když mi bylo necelých padesát let, stala jsem se babičkou na plný úvazek a zároveň přišla o manžela. Časem jsem si zvykla na to, že lásku už prožívám jen skrz červenou knihovnu. Ostatně, ona už to nebyla žádná sláva ani po tolika letech s mým ex. Nikdy bych proto
27.11.2023
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez sebe jediný krok. S Davidem jsme byli stejně staří a stejný den jsme spolu slavili narozeniny
27.11.2023
Chodila jsem s Petrem od střední školy a malovala jsem si, že spolu budeme mít velkolepou svatbu, kupu dětí a budeme žít šťastně až do smrti. Ve druhém ročníku na vysoké se ale něco změnilo. Neměli jsme na sebe tolik času, ale já se utěšovala, že až dostudujeme, bude to lepší. Jenže Petr začal být odtažitý. Byla jsem ve třetím ročníku a intenzivně jsem se připravovala na státnice. S Petrem jsm
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3