Domů     Přízrak pacienta bloudil nemocnicí
Přízrak pacienta bloudil nemocnicí

Když někdo opustí svět za nešťastných okolností, jeho duch se prý vrací na místo, kde se vše stalo. A toho, s kým se setká, se zmocní děs!

Stalo se mi to před pěti lety, v době, kdy jsem pracovala jako zdravotní sestra v jedné nemocnici. Na noční služby jsem chodila celkem nerada, ve staré budově jsem se necítila moc dobře. Toho večera jsem navíc měla trochu nervy nadranc z domácí hádky.

Doufala jsem, že se v práci uklidním, ale netušila jsem, jaká hrůza mě tam tentokrát potká!

Kolegyně odešla domů

Kolegyně mi předala dokumentaci, řekla mi o nových pacientech a já jsem si udělala zelený čaj, aby se mi nechtělo spát. Když odešla domů a já jsem zůstala na sesterně sama, nechala jsem maličko pootevřené dveře, abych měla přehled, kdyby se něco dělo.

Jediným problémovým pacientem byl pán na pokoji číslo dva, který, jak mi kolegyně připomněla, často v noci přicházel s různými „problémy“. Jinak se podle jejích slov během její služby nic mimořádného nedělo.

Najednou se prudce ochladilo

Noc ubíhala celkem klidně. Venku bylo pochmurné listopadové počasí, nepříjemně pršelo a do vysokých stromů se opíral prudký vítr. U rozsvícené lampičky v místnosti pro sestry mi bylo dobře.

Popíjela jsem horký čaj a listovala v záznamech, když vtom najednou, zničehonic, jsem pocítila prudký závan chladného vzduchu. Bylo mi to divné, okno jsem měla samozřejmě zavřené. Nezdálo se mi to, protože následkem toho spadly nějaké papíry ze stolu.

Zvedla jsem se ze židle a šla jsem je zvednout. Jak jsem je zvedala, zdálo se mi, že ve dveřích někdo stojí. Otočila jsem se s tím, že to asi bude pán ze dvojky, ale když jsem přišla ke dveřím a rozhlédla se po chodbě, byla prázdná.

Do nosu mě udeřil zápach

Znervózněla jsem. Všimla jsem si, že noční osvětlení na schodech, kterými chodba končila, podivně bliká. Už párkrát se stalo, že se porouchala zářivka, ale tohle bylo něco jiného. Vydala jsem se k tomu porouchanému světlu.

Cestou po chodbě se mě zmocňovala zvláštní úzkost a po zádech mi běhal nepříjemný mráz. Do nosu mi najednou vnikl těžký nasládlý zápach – jen na chvilku a hned zase zmizel. Mně to ale nahnalo ještě více strachu.

Zjevení se vznášelo pod schody

Došla jsem až ke schodům. A tam jsem to jasně spatřila. Pod schody v tlumeném světle stála velká mužská postava v nemocničním županu.

Mojí první myšlenkou bylo, že je to někdo z pacientů, ale pak jsem si všimla, že ten muž nestojí na podlaze, ale jako by se vznášel kousek nad ní! Stála jsem zmrazená hrůzou a jen jsem se na tu postavu dívala. A ten přízrak se díval na mě.

Zavřela jsem oči a začala se modlit

Nebyla jsem schopná ani volat o pomoc. Bála jsem se pohnout. Trvalo to několik minut. Potom se postava dala do pohybu a nejprve to vypadalo, že zamíří směrem ke mně. Zavřela jsem oči a v duchu jsem se začala modlit, i když jinak moc věřící nejsem.

Když jsem oči po asi minutě otevřela, pod schody už nikdo nestál. Rozhlížela jsem se kolem sebe a celá jsem se třásla. Ale ani na chodbě jsem už nikoho neviděla.

Neklamaly mě smysly?

Nejistým krokem jsem se vrátila do sesterny. Tam jsem se skoro sesypala. Kdybych nebyla v práci, dala bych si panáka na uklidněnou. Teprve po chvíli jsem byla schopná zatelefonovat doktorovi, který měl také noční službu.

Ale místo toho, abych mu vylíčila svůj příšerný zážitek, jsem se jen stísněným hlasem zeptala, jestli je všechno v pořádku. Bála jsem se, že kdybych mu vyprávěla o tom, co jsem před chvílí prožila, nebude mi věřit.

Odpověděl, že se nic mimořádného neděje a popřál mi klidný zbytek pracovní doby.

Už se to dříve jednou stalo!

Do rána jsem se snažila přijít na nějaký rozumný důvod toho, co se v noci přihodilo, ale nic smysluplného mě nenapadlo. Druhý den ráno mi to však nedalo a zeptala jsem se jedné kolegyně, jestli někdy slyšela o tom, že v naší staré nemocnici straší.

Chtěla jsem to případně převést do legrace, ale k mému vlastnímu překvapení jsem se dozvěděla, že v minulosti měla jedna sestra zážitek, po kterém se zhroutila a ukončila pracovní poměr. Prý na ni zaútočil duch nějakého pacienta, alespoň tak to líčila.

Byla to oběť dávné tragédie?

Dále jsem se také dozvěděla, že přímo na našem patře prý kdysi před lety došlo kvůli pochybení lékařů ke zbytečné smrti jednoho muže. Ten se prý nyní občas vrací, alespoň podle toho, co se vypráví. Zkoušela jsem o tom zjistit něco víc.

Od starého vrátného jsem se dozvěděla, že k tomu úmrtí došlo jedné listopadové noci, když pršelo. Když jsem se podívala do archivu, zjistila jsem, že to byl ten samý den, 11. listopadu, jen před deseti lety.

Dodnes jsem přesvědčená o tom, že jsem té noci potkala ducha onoho pacienta. Od té doby jsem si v listopadu noční službu už nikdy nevzala.

Dagmar T. (68), Ostrava

Předchozí článek
reklama
Související články
30.11.2023
Byla to jen taková hloupá hra, která mě mohla stát život. Naštěstí mě maminka našla včas a zachránila. Dětství jsem měla krásné. Většinou jsme s bratranci trávili prázdniny a někdy i víkendy u babičky a dědečka na vesnici v jižních Čechách. Moc jsme si to užívali. Babička byla švadlena, tak nám vždycky něco pěkného ušila nebo i upletla, zatímco děda byl truhlář. Ve stodole měl úžasnou dílnu,
29.11.2023
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já zůstala sama. Měla jsem však
29.11.2023
Byla jsem po těžké nehodě, možná proto jsem dokázala vnímat bytosti, které tento svět už opustily. Ve staré nemocnici jich prý bylo hodně. V našem městě bývaly kdysi dvě nemocnice. Ta stará pocházela ještě z dob první světové války. Druhá byla nová, nezatížená minulostí. Z té staré se později stal ústav pro dlouhodobě nemocné, já ji ale ještě zažila, když fungovala vedle LDN také jako plně funk
29.11.2023
O tom muži se vyprávěly v naší vesnici legendy. Ovládal prý černou magii. Dokonce i poslušná zvířata se rázem stala veřejným ohrožením. Naslouchala snad hlasu šílence? V naší vesničce v Jeseníkách žil až do konce sedmdesátých let podivný stařec, kterému místní říkali Šňuphajzl. Nikdo nevěděl, odkud do vsi přišel ani kolik mu je let. S jeho příchodem se ale v našem kraji začaly dít záhadné věci.
25.11.2023
Měla jsem podivné sny. Zdálo se mi o pohnutém životě dávno mrtvé prababičky. Byla to náhoda, nebo za to může fakt, že jsem si půjčila její šátek? Prababička Anežka zemřela ještě před mým narozením. Zbylo po ní jenom několik fotek a šátek, který máma odložila na chalupě. Jednoho chladného večera jsem po tom šátku sáhla a stalo se něco, co dodnes nedokážu pochopit. S přítelem jsem tehdy na podzim
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
epochaplus.cz
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na koho má políčeno?
nasehvezdy.cz
Na koho má políčeno?
Kráska z Ordinace v růžové zahradě natáčela detektivku s kolegou Miroslavem Etzlerem (58). Jmenuje se Kroky vraha. V kuloárech se šeptá, že během práce na televizní inscenaci přeskočila mezi oběma
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku