Domů     Nedokázala jsem mu lhát do očí
Nedokázala jsem mu lhát do očí

O svatbě jsme s Honzou mluvili docela dlouho, ale nikdy nebylo jasné, zda to ten druhý myslí opravdu vážně.

Když mě Honza skutečně o ruku požádal, stalo se to tak, že ve vlaku zničehonic vyndal krabičku s prstýnkem, a zeptal se mě, jestli si ho chci vzít. Zarazila jsem se, zvedla k němu oči a řekla:

„To si děláš legraci?“ Ale vzápětí jsem podle Honzova výrazu pochopila, že to myslí zcela vážně a celá šťastná jsem mu padla kolem krku.

Svatba v historickém stylu

Další překvapení jsem zažila, když mi můj nastávající navrhl, že by nechtěl mít svatbu tradiční, ale netradiční. Koukala jsem, co se z něj vyklube a přitom se to docela dalo čekat. Honza se zájmově věnoval historickému šermu a byl docela zdatný šermíř.

Takže, když mi navrhl, že by se naše budoucí svatba mohla odbývat tak, že on by byl v mušketýrském a já jako dáma ze sedmnáctého století, uvědomila jsem si, že mě to mohlo vlastně napadnout také. Čekal moji odpověď a hecoval mě, abych se nebála odvázat.

Ale mě tohle bylo v podstatě lhostejné, když to chce, tak proč ne? Pro mě bylo podstatné, že mě o ruku požádal, že si mě chce vzít a že už budeme patřit jen a jen k sobě!

Toužili jsme po miminku, ale marně

Na svatbě se sešlo přes padesát hostů. Až mě z nich brněla hlava. A sláva to byla veliká. Poté, co jsme se pak konečně usadili spolu s Honzou v pronajatém bytě, nikdy bych nepochybovala, že bych neměla mít dítě se svým úžasným manželem.

Bohužel, osud to chtěl ale jinak. Počít dítě nám nešlo. Všechny pokusy selhávaly, a to plných pět let. Nepomáhala medicína, psychologie, ani alternativa. Nic a nic. Smůla. A tak došlo i na lázně. A lázně, to je kapitola sama pro sebe.

Podlehla jsem jeho kouzlu

Odjela jsem do lázní a ani jsem se ještě nestačila pořádně léčit a už jsem otěhotněla. Nikoli však vlivem těch lázní a jejich procedur, ale vlivem jednoho konkrétního muže a jeho neodolatelnosti. Jak už to tak v lázních bývá, ujal se mě a dělal mi společníka.

Klasický „lázeňský románek“. Bylo mi z toho někdy trapně, ale nemohla jsem si pomoci. Já se dokázala za dva večery zamilovat a oddat tomu z nebe spadlému muži.

A protože jsem vycházela z léty prověřené teorie, že jsem neplodná, oddala jsem se mu bez všech zábran. Nechránila jsem se. Jak také, já antikoncepci neměla a mít nemusela. Jenže se nechránil ani on, a mně to bylo kvůli mému přesvědčení o mé neplodnosti jedno.

Omyl. Neplodnost se nekonala.

Rozhodla jsem se pro upřímnost

Když jsem se vrátila odpočatá z lázní, zjistila jsem, že jsem těhotná. Hrklo ve mně, napadlo mě všelicos, ale nakonec jsem si samozřejmě dítě rozhodla nechat. Až příliš jsem po něm toužila.

Nebyl by asi problém namluvit Honzovi, že lázně pomohly a nám se zadařilo, ale nějak jsem si neuměla představit zbytek života ve lži. A tak jsem se rozhodla říci Honzovi pravdu. Nedokázala bych mu lhát.

A nevěřím, že by se to neprovalilo, až by to bylo nejméně vhodné. Věřím, že by na to stejně jednou nějak přišel a byl by to pro něj mnohem větší podraz, než mu teď na rovinu říci, jak to je.

Sbalil si kufry a odešel

Překvapil mě ve své reakci, ale nemohla jsem mu nic vyčítat, měl na ni právo. Honza to totiž neunesl. A když jsem se ho pak zeptala, co bude se mnou – s námi, neodpověděl mi, beze slova si sbalil kufry a odešel ke svým rodičům.

Čekala jsem, že podá žádost o rozvod, ale o ten kupodivu nepožádal. A tak jsem zůstala sama. Jen já a můj strach, jestli dítě vůbec donosím.

Čekal na nás před nemocnicí

Nakonec, co se porodu týče, dopadlo všechno dobře. A vlastně nejen co se týče porodu – po celé mé těhotenství byla má máma u mě doma. Starala se o mě, jako bych byla nemocná, protože se na to své vnouče těšila možná víc než já.

A tak mě samozřejmě vedla i do porodnice, když přišla má hodinka. Sotva jsme vystoupily s taxíku a ona mi brala tašku s nezbytnou výbavou, spatřila jsem před vchodem do porodnice Honzu. Po osmi měsících!

Chtěl být u porodu

Nevěřila jsem vlastním očím a uvažovala, nemám-li nějaké předporodní halucinace. I když jsme si za tu dobu ani jednou nevolali, čekal očividně na nás. Když jsme došly až k němu, oslovil mámu a pak mě.

Vzal nám tašku a sdělil, že bude u porodu, že to domluvil s doktory. A jen tak mimoděk dodal, že se mu beze mě dobře nežilo a žít beze mě, bez nás, už nechce. Prý bude teď se mnou, ať to je, jak to je.

Po celou dobu se na mě ptal

Byla jsem z toho tak zmatená a šokovaná, že jsem nestačila vnímat logiku věcí. A pak už to přišlo. Vím jen, že mi pořád cosi konejšivě šeptal a hladil po zpocených vlasech. A když to začalo, byl tam se mnou.

A pak mě držel za ruku a byl tím prvním, kdo uviděl našeho kluka. Samozřejmě, že se jmenuje Honzíček. Dnes už je synovi patnáct let a svého tátu miluje, stejně jako svou osmiletou sestřičku, kterou mám už opravdu s Honzou.

Někomu se to možná bude zdát divné, ale to odloučení tehdy, ty duševní rozpaky, to vyrovnávání se s netradiční situací, nás hodně sblížily. Dokonce možná i víc, než naše později narozená a už opravdu společná dcerka Martinka.

A tak jediné, co mi dlouho vrtalo hlavou a co mi ani máma ani Honza dlouho neřekli, bylo, jak se mohl Honza octnout před porodnicí v den mého porodu.

Nakonec to už ale Honza nevydržel a svěřil se mi, že po celou dobu našeho odloučení si pravidelně volal s mojí matkou, zajímal se o můj stav a informoval se o mně.

Dana A. (44), jižní Čechy

reklama
Související články
5.3.2024
Když jsem Karla dvakrát za týden opařila horkou vodou, sprostě mi vynadal. O pár let později se mi to málem podařilo znovu. Karla jsem poznala na dětském letním táboře. Dělal tam praktikanta, já pomocnou kuchařku. Byl to moc hezký osmnáctiletý kluk a já coby sedmnáctka jsem se do něho šíleně zamilovala. Jsi slepá, nebo blbá? Jednou, když byly k večeři párky, jsem chtěla jít vylít hrnec s 
28.2.2024
Toho kolegu neměl nikdo příliš v lásce. Tvářil se jako morous, byl to samotář a protiva. Přitom stačilo tak málo. Stáli jsme tam spolu sami a on mlčel. Koukal do křoví a mně to přišlo divné. Tak jsem ho oslovila. Nezdál se být nadšený. Odpovídal jedním slovem a nastalo vždy ticho, které jsem přerušila opět já sprchou dalších vět. Schůzky na cigárku Už mi docházely nápady, o čem mluvit. Ří
26.2.2024
Holky si myslely, že s Milošem spolu chodíme, ale nebyla to bohužel pravda. Překážela nám v tom taková nepříjemná věc. Seznámili jsme se na zábavě v kulturním domě. Pořadatelé pouštěli dovnitř jen mládež, která již dovršila šestnáctý rok života, což nebyl můj případ, bylo mi teprve patnáct. A tak mě takový tlustý, na první pohled zlý chlápek seřval a vyhodil. Smutně jsem courala venku a dych
16.2.2024
Nikdy ženské nehonil a ke mně byl pozorný a choval se s úctou. A najednou se událo něco, co jsem nečekala ani ve snu. Můj manžel se na prahu sedmdesátky bláznivě zamiloval! Choval se jako blázen a nedal si od nikoho říct. Bylo to jako z nějakého hloupého filmu. Starý chlap a mladá dívčina, co sotva odmaturovala. Seznámili se při hlídání Chodila mladým hlídat pravidelně třikrát týdně a k t
8.2.2024
Šla jsem za hlasem svého srdce a rozum nechala za sebou. Život mi za to uštědřil pořádnou lekci. O všechno jsem přišla a jen těžko jsem to získávala zpět. V mládí jsem se hrnula do manželství jako smyslů zbavená. Stačilo jen poznat Miloše, do kterého jsem se zamilovala tak, že jsem už po naší první schůzce slyšela v hlavě znít svatební zvony. Když se zamiluji, jsem zkrátka jako vystřelená dělov
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut