Domů     Moje poslušná a rozumná vnučka se utrhla ze řetězu
Moje poslušná a rozumná vnučka se utrhla ze řetězu
5 minut čtení

Když se Petra dostala na vysokou školu do Prahy, měli jsme velikou radost. Jejího odchodu z domova jsme se nebáli. Vždyť byla vždycky tak moudrá a spolehlivá!

Bylo jí čerstvých devatenáct. Naše Petruška byla nejen krásná, ale také hodná a chytrá holka. Taková kombinace se v dnešní době moc nevidí. Vystudovala gymnázium a po úspěšné maturitě byla přijata na vysokou školu. Vysnila si učit matematiku s fyzkou.

Prázdniny přeběhly jako voda a Petra se chystala do Prahy na zkušenou. „ Kde budeš bydlet? Na koleji?“ zeptala jsem se. „ Ne,“ sdělila mi moje vnučka a pro mě to bylo překvapení.

Žila jsem totiž v domnění, že bude bydlet na klasické vysokoškolské koleji, bude to mít do školy blízko a ušetří za náklady na bydlení, které jsou v hlavním městě vysoké.

„ Kolej jsem nedostala, babi,“ přišlo mi to divné, místo na koleji měl student přece vždycky jisté. Petra ale řekla, že tomu je dnes jinak. O umístění na koleji se rozhoduje individuálně a hlavně podle vzdálenosti studentova rodného města.

Písek byl zřejmě vzdálenost krátká. Ještě, že máme v Praze příbuznou, mou sestřenici, říkala jsem si. Bydlí sama, určitě nechá Petru u sebe. A hned jsem běžela vytáčet telefon.

Ale věčně tam ta holka být nemůže, vždyť Jiřina je ještě starší než já a má maličký byt! Moje domněnky se bohužel záhy potvrdily. Brzy si Petra uvědomila, že to tetiččino věčné „nedáš si kávičku“ nebo „zhasni už, prosím“ nezvládá.

Hledala jiné řešení

Začala mluvit o svých problémech s bydlením se spolužáky nejen ve škole, ale i v klubech, ve studovně knihovny, v menze při obědě. Většina z ostatních studentů měla pronajaté byty nebo aspoň pokoje ve společných velkých bytech. Kde na to však brali peníze?

Přivydělávali si snad při studiu brigádami? Vždyť toho mají ve škole tolik, že jim na práci nemůže vůbec vyjít čas. Leda snad v noci místo spánku. Nebo jim dávají tak velké peníze na bydlení rodiče?

Tyto myšlenky se honily Petře v hlavě a nešlo jí dohromady, jak to dělají. Když tak jednou seděla v literární kavárně a dumala nad svou budoucností, zaslechla vedle sebe hovor dvou studentek.„ Musíme ještě pověsit záclony a koupit pořádný zámek.

A Tomáš říkal, že by nám mohl přivést nějaké dřevo do kamen a taky zbytek izolace na střechu”. A ještě víc začala vnučka poslouchat ve chvíli, když začaly hovořit o tom, že by se jim ještě do volného pokoje hodil někdo třetí…

Protože bydlení potřebovala jako sůl, překonala zábrany a oslovila je. Rychle našly společnou řeč a během několika minut už Soňa s Lenkou, jak se její budoucí spolubydlící jmenovaly, kráčely společně s ní k malému domku na Smíchově.

Otevřel se jí nový svět

Petra byla překvapená. Domeček to byl sice hezký, střecha však volala zoufale po opravě, stejně jako okna, omítka a plot. Dříve tu býval malý obchůdek s přilehlým bytem v přízemí, už deset let v něm však nikdo nebydlel.

Dům patřil městu, které o něj ale očividně nejevilo zájem.

Když se po revoluci začalo hovořit o tom, že je málo míst k bydlení a přitom spousta volných nevyužitých prostor, které patří městu, po vzoru jiných evropských metropolí začal i v Praze vzkvétat takzvaný squatting, tedy dlouhodobě neobývaný prostor, který se někdo rozhodne na vlastní síly dát do kupy a přizpůsobit ho zase k bydlení.

Lidé, kteří u nás něco takového neznali, se ale v tu dobu domnívali, že v těchto bytech žijí jen ztracené existence, feťáci nebo bezdomovci. Když nám to Petra řekla, propadli jsme pochopitelně zděšení. Lekli jsme se, že se dostala do nějaké skupiny narkomanů.

Naštěstí ale dcera i zeť byli rozumní lidé a zachovali klid, i když je to stálo velké úsilí. Během čtyř měsíců se holkám podařilo takřka nemožné. Pilně studovaly a ve volném čase s pomocí kamarádů a svých rodin zvelebovaly svůj příbytek.

Čas od času uspořádaly ve svém domku zajímavou přednášku u dobrého čaje, na kterou zvali i sousedy a starousedlíky.

Našla správnou cestu

Nebudu nikterak zastírat, že jsem měla o vnučku strach. Ostatně jako celá naše rodina. Nejhůř na tom byla asi Petřina maminka. Ani ve snu by jí nikdy nenapadlo, že její jediná dcera bude bydlet v ilegálně obsazeném domě!

Celou rodinu sužovaly ty nejhorší představy a také předsudky. Jak velké bylo však naše překvapení, když jsme jednoho jarního odpoledne konečně přijali pozvání do „domu“ mé vnučky.

Seděla tam s kamarádkami na zahradě pod rozkvetlou třešní, z kuchyně voněl můj tvarohový koláč, který Petra skvěle zvládla, a káva už se nalévala. Petra byla jako vždy krásná. Čistě oblečená, učesaná, a spokojená.

A my jsme konečně pochopili, že ke štěstí člověk peníze vždycky nepotřebuje. Ty tři holky to dokázaly. Peníze, které ušetřily za neplacení drahého nájemného, investovaly do nejnutnějších oprav domku a do koupě vybavení.

Přitom zvládaly své studijní výsledky na výbornou. A když mi pak Petra řekla: „Babi, já jsem tu tak šťastná,“ uvědomila jsem si poprvé v životě pravý význam slova svoboda.

Dnes už bydlí Petra se svým manželem a dětmi v normálním bytě a učí ve škole matematiku a fyziku. Na svá studijní léta v Praze však moc ráda vzpomíná.

Jaroslava (69), Písek

Související články
3 minuty čtení
Bylo to o Dušičkách, v mlhavém, zasmušilém listopadu. Babička řekla, že mi prozradí tajemství, které si nechce vzít do hrobu. Tento příběh mi kdysi vyprávěla babička. Když jsme v listopadových mlhách a plískanicích navštívili hřbitov, kde je pohřben děda, najednou řekla, že mi něco poví. Že je to pro ni důležitý příběh a že by nerada, aby umřel s ní. Tehdy jsem se skoro lekla, co uslyším. Vráti
3 minuty čtení
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém šátku, který běžně nikdy nesundala z hl
4 minuty čtení
Roztomilí andílci se během krátké doby změnili ve smečku dravých šelem. Šarvátky, křik a neustálé boje o hračky byly u nás denně. Stáli jsme před rozhodnutím, zda jsme schopni šest dětí zvládnout. O pěstounství jsme nikdy neuvažovali. Vychovali jsme s manželem tři slušné holky. Všechny vystudovaly a získaly práci, která je baví a přináší jim i slušný zisk. Od nás nic nechtěly, ani půjčit! Na
3 minuty čtení
U nás v rodině se nikdy moc nepilo. O to víc mne udivuje, jak Petra mohla tak snadno propadnout tomuto démonu. Petra byla vždy vzorná dívka. Slušně vychovaná, dobře se učila. Myslím, že jsme jí dali cenné rady do života a snažili jsme se, aby z ní byla poctivá dívka. Náš syn Vláďa je bezproblémový. Petra však uklouzla. Stačila špatná parta kamarádek, které ji přivedly na scestí. Nechtěly pra
2 minuty čtení
Nikdy nevíte, co dítě během takové výměny názorů slyší, a co ho napadne. Můj vnouček během jedné takové hádky utekl z domu... Každé manželské soužití projde krizí, tomu se ubránit nelze. Ale pokud probíhají výměny názorů příliš bouřlivě nebo se rodiče nepatřičně oslovují, pak si to může dětská fantazie přebrat různě, a většinou to nikdy není dobře. My jsme to s mužem nějak ustáli a dávali si p
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Otazníky studené války: Maskovalo vyzdvižení vraku ponorky hledání Atlantidy?
enigmaplus.cz
Otazníky studené války: Maskovalo vyzdvižení vraku ponorky hledání Atlantidy?
V roce 1968 se v Tichém oceánu potopila sovětská ponorka K-129. Na její palubě se nacházely i balistické rakety. Ve studené válce mezi velmocemi to tehdy „mrzlo, až praštělo“. Američané se rozhodli, ž
Dykovi zázračně slepili manželství?
nasehvezdy.cz
Dykovi zázračně slepili manželství?
Podle všeho byli jen kousek od rozvodu. Teď ale Tatiana Dyková (46) a její manžel Vojtěch Dyk (39) zase vrkají jako hrdličky a vypadají šťastně. Povídá se, že manželství zachránili opravdu v posle
O mém štěstí rozhodla až nečekaná situace
nejsemsama.cz
O mém štěstí rozhodla až nečekaná situace
Nesmělost bývá v navazování vztahů velkou překážkou. Někdy musí pomoci náhoda. Poté, co jsem se před časem rozvedla, užívala jsem si čtyři roky klid a samotu. Moje manželství bylo tak trochu „italské“, plné hádek a výčitek. Pokud jsem si měla najít dalšího partnera do života, muselo jít o někoho výrazně klidnějšího. Nevěděla jsem, jak na
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
historyplus.cz
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
Učenec s knihou a psacím brkem, ale také s hořícím srdcem, obklopený anděly. Tak bývá na dobových ilustracích nejčastěji zobrazován svatý Augustin, který si právem vysloužil přízvisko Učitel církve. S církví to Augustin, jenž přichází na svět 13. listopadu 354 ve městě Thagaste (v dnešním Alžírsku), v dětství nemá jednoduché. Matka je sice zbožná křesťanka, která je dnes známá
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Po letech nás zasáhlo rodinné prokletí
skutecnepribehy.cz
Po letech nás zasáhlo rodinné prokletí
Na půdě jsem objevila staré fotografie. Odnesla jsem je domů, abych si je prohlédla. Vypustila jsem tak do světa rodinné prokletí, které znovu udeřilo… Když jsme jezdili k babičce na prázdniny, měli jsme zakázáno lézt na půdu. V rodině se totiž vyprávělo o tom, že z půdy spadl náš prastrýc, jiný náš předek se tam prý dokonce oběsil. „Ta
Všechny barvy Kuby
epochanacestach.cz
Všechny barvy Kuby
Kuba nejsou jen pláže, skvělý karibský rum, doutníky a nakažlivý rytmus salsy. Tropický ostrov vás ohromí i svou kouzelnou přírodou… Ostrovu, jehož břehy omývají Karibské moře, Mexický záliv a Atlantský oceán, se přezdívá Perla Karibiku. Jeho přírodní krásy jsou chráněné 14 národními parky, z části pokrytými deštnými tropickými lesy se vzácnými rostlinami, jako je palma královská
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Diagnostika: Drtivé vítězství umělé inteligence nad lékaři
21stoleti.cz
Diagnostika: Drtivé vítězství umělé inteligence nad lékaři
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
epochaplus.cz
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá