Domů     I přes špatnou pověst měl švagr zlaté srdce
I přes špatnou pověst měl švagr zlaté srdce

S mým mužem jsme chodili skoro pět let. Od začátku jsem věděla, že má bratra. Nikdy jsem ho ale nepotkala. Rodinné mlčení skončilo až na naší svatbě.

S Mirkem to byla láska na první pohled. Od prvního rande jsme se od sebe neodloučili. Se svatbou jsme si sice dávali načas, ale každým dalším rokem jsme se jen utvrzovali v tom, že k sobě patříme. Že nenajdeme lepšího partnera pro život.

Jediné, co mi vadilo, bylo, že jsme s klidným svědomím nemohli celá léta vyslovit tu otřepanou větu. „My mezi sebou nemáme žádné tajemství.“

Mezi námi totiž jedna veliká hádanka byla. Kdo je a kam se poděl bratr mého muže? Od chvíle, kdy mě Míra poprvé přivedl do rodiny, jsem se snažila přijít celé záhadě na kloub.

Ale pokaždé, když někdo začal o starším ze dvou bratrů hovořit, někdo jiný stočil řeč úplně jiným směrem. Bylo to zvláštní. I můj přítel o bratrovi nemluvil, a to i tehdy, když jsem se ho zeptala přímo.

Začala jsem tušit, že za tím vším vězí něco strašlivého, tajemného. Co to ale bylo? Moje fantazie pracovala, a nejistota mě užírala.

Bráchu měl rád

O dětství ale mluvil Míra rád. Bylo vidět, že měl na svého bratra jen ty nejlepší vzpomínky. Nikdy o něm totiž nemluvil negativně. Připadalo mi, že starší brácha Václav hrál v životě muže mého srdce důležitou roli.

Nikdy v životě jsem ho nepotkala, neznala jsem ho, ale přesto jsem někdy cítila jeho přítomnost. Zejména ve chvílích, kdy se musel můj přítel rozhodnout nebo o něco zabojovat. Cítila jsem, že se v duchu se svým bratrem radí nebo na něho myslí.

Občas se Míra zmínil, že když si na něj ve škole někdo dovolil, nastoupil na něj brácha. Vždycky ho chránil a byl jeho velkým vzorem. Chodili spolu na karate. Učil ho kouřit za barákem.

Dokonce spolu chodili do tanečních, odkud během velké přestávky mizeli na pivo. A právě v té době jeho vzpomínky na bratra končily. Jako by se Vašek v osmnácti někam vypařil. Přestala jsem se ptát, co se tenkrát stalo.

Došla jsem k názoru, že se to nakonec stejně dozvím. Až přijde ten správný čas.

Neznámý host

Záhada se vyřešila na naší svatbě. Už, když jsme nasedali do aut, jsem zahlédla budoucí tchyni, jak se baví s nějakým mladíkem. Podle gest mi připadalo, že se hodně důvěrně znají. Byl to příbuzný, kterého ještě neznám?

Seděl dokonce i v obřadní síni, schovaný v poslední řadě v koutku. Měla jsem v tu chvíli úplně jiné starosti, než zkoumat, kdo to je. Když jsme vyšli ven, vzal mě, nyní už manžel, jemně za rameno. „Miláčku, pojď, musím ti někoho představit. To je můj brácha.

Před pár týdny se vrátil z kriminálu.“ A bylo to venku. Konečně jsem věděla, proč byly v mé nové rodině hovory o starším bratrovi tabu. Můj muž se prostě bál, že bych ho kvůli černé ovci rodiny zavrhla.

Že bych si mohla říct, že když si byli jako kluci tak blízcí, co když v dospělosti taky jednou skončí na šikmé ploše? Nakonec to rozsekla moje nová tchyně. „Michalko, je to můj syn, nemůžu dělat, že neexistuje.“ A dodala, že uklouznout přece může každý.

Byla jsem ve střehu

Lhala bych, kdybych tvrdila, že jsem se občas nestrachovala. Někdy jsem byla až podezíravá a snažila se mít manžela pod kontrolou. Až psychopaticky jsem sledovala, s kým a jak tráví svůj volný čas.

A když orodoval v práci, aby Vaška zaměstnali, byla jsem proti. On si ale nakonec našel zaměstnání jinde, tak se situace uklidnila. Vašek si získával mé sympatie a důvěru opravdu pomalu.

Trvalo několik let, než jsem zjistila, že jedna návštěva vězení, kam se dostal společně s partou vykradačů aut, mému švagrovi opravdu stačila. Že přestal dělat blbosti a je z něho chlap, na kterého je spolehnutí.

Ostatně to, že mají skvělého strejdu, potvrdila i naše dvojčata. Ty naši dva kloučci od narození strýčka milovali. Působil na ně neuvěřitelně zázračně. A protože to bylo s dvojčátky občas náročné, začala jsem se těšit na švagra i já.

Nejlepší strýček na světě

S nikým si naši kluci neužili tolik legrace, jako s Vaškem. Byl to rozený komik, který je dokázal vždycky rozesmát, měl plnou hlavu naprosto skvělých klučičích nápadů. A když je potom vzal na zmrzlinu a punčák do cukrárny, byli na vrcholku blaha.

A aby ty sladkosti zase dostali rychle ven, začali dělat karate. Vedl je strejda, který si mezitím udělal trenérské zkoušky a dodnes má svůj oddíl. Časem si Vašek založil rodinu a narodily se mu dvě dcerky.

Mí kluci zůstali a už navždy zůstanou jeho úžasnými synovci, které vychovával do určité míry jako své syny. Nevím, jestli jim někdy prozradil, čím si prošel. My jsme jim to s mužem nikdy neřekli, a babička s dědou taky ne.

Dnes jsou naše dvojčata už dospělí muži, ale kdykoliv přijedou do rodného městečka, musí svého skvělého strýce Vaška taky navštívit.

Michaela F. (54), Vsetínsko

Související články
20.7.2024
Byla jsem vymodleným dítětem. Rodiče se o mě díky tomu přehnaně báli. Museli mít o všem přehled. Dokonce jsem se díky nim málem nevdala! Rodiče měli vždycky až přehnanou potřebu mě chránit. Už ve školce máma vyváděla, když jsem domů přišla s nějakým škrábancem. Řešila s učitelkou, kdo mi to udělal a jaký k tomu měl důvod. Ve škole to bylo ještě horší. Až do sedmé třídy mě vozili do školy a větš
20.7.2024
Netoužila jsem po majetku ani drahých dovolených. Mým snem byla velká a soudržná rodina. Rodina, kde se budou mít všichni rádi a budou držet při sobě. Nakonec se mi sen splnil. Vlastně k tomu cíli byla ale dost klikatá cesta, což jsem ovšem netušila. Vdala jsem se brzy, ještě mi nebylo ani dvacet. Ale v dobách mého mládí to bylo celkem normální. Vždyť při maturitě byla skoro polovina mých spolu
19.7.2024
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou výukou jazyků, takže jsem musela dojíždět přes celé měs
17.7.2024
Nikdy bych už neudělala tu chybu, že bych dětem ručila. Málem jsme přišli o všechno. Zachránil nás v poslední chvíli přítel naší vnučky. Tatínek s maminkou se na našem domě hodně nadřeli. A stejně tak jsme museli přiložit ruku k dílu i my – jejich děti. Stále jsme dům přistavovali, zvelebovali a přikoupili i sousední pozemek, kde jsme postavili skleník, bazén a altánek. Pospolu Žili jsme
16.7.2024
Abych se mohla věnovat své kariéře, hlídaly mé jediné dítě obě babičky. Teď se mi vše vrací měrou vrchovatou. Mám už šest vnoučat! Když jsme se s Vojtou brali, bylo mi dvaatřicet a jemu o sedm let více. Oba jsme si zakládali na své kariéře, kterou jsme po vysoké pečlivě budovali. Do potomků jsme se nehrnuli a stále to odkládali – a to tak dlouho, až jsme se zmohli na jediné dítě. Bylo mi už tém
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,