Domů     Dali jsme si na rok pauzu
Dali jsme si na rok pauzu

S naším manželstvím jsem to šlo s kopce. Hádky vystřídalo mrazivé mlčení. Místo rozvodu jsme si dali pauzu! Aby se vidělo, co dál.

Svým kamarádkám jsem tvrdila, že mám šťastné manželství. Byla to pravda, nemusela jsem lhát ani si vymýšlet. Byla jsem spokojená, i když samozřejmě se občas nějaký mráček na modrém nebi objevil. Ale kdo by se za třicet let manželství občas nepohádal!

Manžel byl tak trochu morous, žádná veselá kopa. Ale já to nijak neřešila. Vždyť každý jsme nějaký.

Nikdy jsem manželovi nelhala

Pro mě bylo důležitější, že mě má rád a je mi oporou. Děti miloval a peníze domů nosil. Nikdy mě nepodrazil a celý život mi dával najevo, že jsem pro něho ten nejdůležitější člověk na světě! I ty moje kamarádky mi ho občas záviděly.

Ne, že by byly nějak nešťastně vdané. Ani jedna z nás se nerozvedla, což je v dnešní době málem zázrak! Ale přece jen, když jsme si vždycky u dvou deci červeného na našem pravidelném dýchánku líčily svoje zážitky za uplynulý měsíc, byla jsem málem za hvězdu.

„Gábino, netvrď mi, že sis mohla koupit boty za dva tisíce a tvůj Matěj ti to nevyčetl? To není možné. Že jsi mu nalhala, že byly ve slevě!“ loudila na mě přiznání Klára, moje nejlepší kamarádka. Smála se, ale myslela to vážně.

Ten její byl docela skrblík a tak se během let stala mistryní v předstírání. Říkala tomu upravování reality. Prý to je v manželově zájmu, aby se nerozčílil a nedostal infarkt. Já ale doma lhát nemusela. Nijak jsem neutrácela, ale když jsem si něco koupila, stálo to za to!

Nic pro něho nebylo dobré

Vůbec mě nenapadlo, že odchod do důchodu může všechny do teď samozřejmé věci úplně změnit. Ale bylo to tak. Změnili jsme se s manželem oba a bohužel ne k lepšímu. Z Matěje se stal nejen skrblík, ale i závistivec. Pořád komentoval chování našich dětí i přátel.

Nic se mu nelíbilo. Všechno najednou dělali špatně. A nejvíc já! „Prosím tě, co to vaříš. Smrdí to tady jako ve čtvrté cenové skupině“! Zacpával si nos nad voňavým guláškem. Nemohla jsme uvěřit, že tohle je ten chlap, s kterým jsem strávila tolik let života.

Jakoby ho někdo vyměnil mávnutím kouzelného proutku! Ale každodenní ponižování mu nestačilo. Začal kritizovat pořady, na které jsem se dívala, i časopisy, které jsem četla. Najednou jsem neměla dobrý vkus a moje zuby byly tak ošklivě žluté!

Jeho řeči mě zprvu mrzely a dost jsem se nabrečela. Potom mě už jen štvaly, a později vždycky úplně rozzuřily. Začali jsme se hádat. Hodně hlasitě!

Místo rozvodu pauza

Jednou jsem po manželovi dokonce hodila hrncem plným horké polévky. „Chci se rozvést!“ řekla jsem mu a položila před něho rozvodové papíry. Vyplněné! Koukal na mě, jako kdybych spadla zrovna z višně. Tohle vůbec nečekal! „A co jsi čekal, trumbero.

Myslíš, že si zbytek života budu kazit s takovým moulou?“ zeptala jsme se ho výsměšně a on najednou úplně zvadl. Dokonce se mu v očích objevily slzy! Na mě to ale neplatilo. No, vlastně trochu ano. Celou noc jsem musela o něm přemýšlet.

Na náš společný život jsem měla jen samé hezké vzpomínky. A teď, kvůli jednomu roku hádek všechno zahodím? Možná by pomohlo, kdybychom si od sebe na čas odpočinuli! Hned ráno jsem Matějovi navrhla, aby se odstěhoval. Na rok. Na rovných 365 dní!

A potom se uvidí. K mému údivu hned souhlasil. Ani jsem ho nemusela dlouho přemlouvat. Tolik se toho rozvodu lekl!

Přítel byl nudnější než manžel

Neuplynulo ani pár dní a Matěj si sbalil kufry. Našel si podnájem ve vedlejším městě. Prý abychom se nepotkávali! Děti naše rozhodnutí vůbec nechápaly. Syn mi vyčetl, že jsem krutá. A dcera zas mínila, že jsem se měla rozvést.

Já si ale za svým rozhodnutím stála. Vždyť je to nakonec jedno, hlavně že budu mít klid! Hned jsem si zaplatila dovolenou, nechala ostříhat vlasy a pořídila na sebe něco hodně drahého. Prostě jsem si tu nově nabytou svobodu chtěla náležitě užít!

No, jednoho přítele jsem během toho roku také stihla vyzkoušet, ale nebyl nic moc. Nuda s ním byla nakonec větší, než s manželem! O něm jsem ale nevěděla vůbec nic. Dětem jsem zakázala jakoukoli zmínku o otci a ony mě respektovaly. Prý mě nebudou zbytečně rozčilovat.

Znovu jsem se zamilovala

Uplynulo dlouhých deset měsíců a mně se začalo stýskat. Na to špatné jsem už skoro zapomněla. Moje myšlenky patřily jen Matějovi. Co když si někoho našel. Co když se už nevrátí? A jak se má?

Snažila jsem se vyloudit nějaké informace z dcery, ale mlčela jako hrobka! Konečně nastal 365. den. Byla jsem napnutá jako struna v kytaře! Až večer, skoro v osm hodin, konečně zazvonil u dveří zvonek. Na prahu stál Matěj.

V ruce třímal pugét růží a u nohou měl postavené svoje kufry. Byl hezčí než před tím. Nezhubl, ale jakoby zmužněl! Zamilovala jsem se na první pohled! Pozvala jsem ho dál a už ho nepustila. Aby mi někam neutekl!

Na ženské jsem se ho pro jistotu raději nevyptávala. A on mě na chlapy také ne. Možná ho ani nenapadlo, jak dovedu být čilá…

Gabriela S. (64), Poděbrady

reklama
Související články
19.5.2024
Po letech jsem se setkala se svojí studentskou láskou. Z nespokojeného manželství jsem odešla a nelitovala. Dnes jsem opět šťastná. V sedmnácti letech jsem začala chodit s Jindrou, byl to nejhezčí kluk ze školy. Mé kamarádce se samozřejmě líbil taky. Když jsem strávila tři týdny po operaci slepáku v nemocnici, řekla mi Klára, že Jindra balil nějakou holku z prváku, prý je viděla, jak se líbají.
13.5.2024
Z platonické lásky mě rázem vyléčila ta opravdová. A našla jsem ji tam, kde bych ji nikdy předtím nehledala. Byl to takový velikonoční zázrak. Naši rodinu v okolí každý dobře znal. Babička s maminkou pracovaly v samoobsluze a snad žádný jejich zákazník neopomenul o Velikonocích na naše stavení s pomlázkou zazvonit. Stejně to bylo i v případě tatínka, který v nedaleké obci vedl fotbalové mužstvo
7.5.2024
Byla jsem odhodlaná pro lásku udělat cokoliv, ale zjistila jsem, že jenom to zkrátka nestačí. Na tu pravou lásku je třeba dvou. Zamilovaných příběhů jsem za svůj život přečetla mnoho. Nořila jsem se do smyšlených románů a snila o tom, že i já jednou najdu pravou lásku. A udělám pro to všechno na světě. V patnácti letech se to zdálo jako krásná a jednoduchá představa. Postupem let jsem ale zjišť
6.5.2024
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem, kdo to je a kam vlastně jdeme, jsem přesně nev
2.5.2024
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina noc proslula kouzly, ve v
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet