Domů     Dali jsme si na rok pauzu
Dali jsme si na rok pauzu

S naším manželstvím jsem to šlo s kopce. Hádky vystřídalo mrazivé mlčení. Místo rozvodu jsme si dali pauzu! Aby se vidělo, co dál.

Svým kamarádkám jsem tvrdila, že mám šťastné manželství. Byla to pravda, nemusela jsem lhát ani si vymýšlet. Byla jsem spokojená, i když samozřejmě se občas nějaký mráček na modrém nebi objevil. Ale kdo by se za třicet let manželství občas nepohádal!

Manžel byl tak trochu morous, žádná veselá kopa. Ale já to nijak neřešila. Vždyť každý jsme nějaký.

Nikdy jsem manželovi nelhala

Pro mě bylo důležitější, že mě má rád a je mi oporou. Děti miloval a peníze domů nosil. Nikdy mě nepodrazil a celý život mi dával najevo, že jsem pro něho ten nejdůležitější člověk na světě! I ty moje kamarádky mi ho občas záviděly.

Ne, že by byly nějak nešťastně vdané. Ani jedna z nás se nerozvedla, což je v dnešní době málem zázrak! Ale přece jen, když jsme si vždycky u dvou deci červeného na našem pravidelném dýchánku líčily svoje zážitky za uplynulý měsíc, byla jsem málem za hvězdu.

„Gábino, netvrď mi, že sis mohla koupit boty za dva tisíce a tvůj Matěj ti to nevyčetl? To není možné. Že jsi mu nalhala, že byly ve slevě!“ loudila na mě přiznání Klára, moje nejlepší kamarádka. Smála se, ale myslela to vážně.

Ten její byl docela skrblík a tak se během let stala mistryní v předstírání. Říkala tomu upravování reality. Prý to je v manželově zájmu, aby se nerozčílil a nedostal infarkt. Já ale doma lhát nemusela. Nijak jsem neutrácela, ale když jsem si něco koupila, stálo to za to!

Nic pro něho nebylo dobré

Vůbec mě nenapadlo, že odchod do důchodu může všechny do teď samozřejmé věci úplně změnit. Ale bylo to tak. Změnili jsme se s manželem oba a bohužel ne k lepšímu. Z Matěje se stal nejen skrblík, ale i závistivec. Pořád komentoval chování našich dětí i přátel.

Nic se mu nelíbilo. Všechno najednou dělali špatně. A nejvíc já! „Prosím tě, co to vaříš. Smrdí to tady jako ve čtvrté cenové skupině“! Zacpával si nos nad voňavým guláškem. Nemohla jsme uvěřit, že tohle je ten chlap, s kterým jsem strávila tolik let života.

Jakoby ho někdo vyměnil mávnutím kouzelného proutku! Ale každodenní ponižování mu nestačilo. Začal kritizovat pořady, na které jsem se dívala, i časopisy, které jsem četla. Najednou jsem neměla dobrý vkus a moje zuby byly tak ošklivě žluté!

Jeho řeči mě zprvu mrzely a dost jsem se nabrečela. Potom mě už jen štvaly, a později vždycky úplně rozzuřily. Začali jsme se hádat. Hodně hlasitě!

Místo rozvodu pauza

Jednou jsem po manželovi dokonce hodila hrncem plným horké polévky. „Chci se rozvést!“ řekla jsem mu a položila před něho rozvodové papíry. Vyplněné! Koukal na mě, jako kdybych spadla zrovna z višně. Tohle vůbec nečekal! „A co jsi čekal, trumbero.

Myslíš, že si zbytek života budu kazit s takovým moulou?“ zeptala jsme se ho výsměšně a on najednou úplně zvadl. Dokonce se mu v očích objevily slzy! Na mě to ale neplatilo. No, vlastně trochu ano. Celou noc jsem musela o něm přemýšlet.

Na náš společný život jsem měla jen samé hezké vzpomínky. A teď, kvůli jednomu roku hádek všechno zahodím? Možná by pomohlo, kdybychom si od sebe na čas odpočinuli! Hned ráno jsem Matějovi navrhla, aby se odstěhoval. Na rok. Na rovných 365 dní!

A potom se uvidí. K mému údivu hned souhlasil. Ani jsem ho nemusela dlouho přemlouvat. Tolik se toho rozvodu lekl!

Přítel byl nudnější než manžel

Neuplynulo ani pár dní a Matěj si sbalil kufry. Našel si podnájem ve vedlejším městě. Prý abychom se nepotkávali! Děti naše rozhodnutí vůbec nechápaly. Syn mi vyčetl, že jsem krutá. A dcera zas mínila, že jsem se měla rozvést.

Já si ale za svým rozhodnutím stála. Vždyť je to nakonec jedno, hlavně že budu mít klid! Hned jsem si zaplatila dovolenou, nechala ostříhat vlasy a pořídila na sebe něco hodně drahého. Prostě jsem si tu nově nabytou svobodu chtěla náležitě užít!

No, jednoho přítele jsem během toho roku také stihla vyzkoušet, ale nebyl nic moc. Nuda s ním byla nakonec větší, než s manželem! O něm jsem ale nevěděla vůbec nic. Dětem jsem zakázala jakoukoli zmínku o otci a ony mě respektovaly. Prý mě nebudou zbytečně rozčilovat.

Znovu jsem se zamilovala

Uplynulo dlouhých deset měsíců a mně se začalo stýskat. Na to špatné jsem už skoro zapomněla. Moje myšlenky patřily jen Matějovi. Co když si někoho našel. Co když se už nevrátí? A jak se má?

Snažila jsem se vyloudit nějaké informace z dcery, ale mlčela jako hrobka! Konečně nastal 365. den. Byla jsem napnutá jako struna v kytaře! Až večer, skoro v osm hodin, konečně zazvonil u dveří zvonek. Na prahu stál Matěj.

V ruce třímal pugét růží a u nohou měl postavené svoje kufry. Byl hezčí než před tím. Nezhubl, ale jakoby zmužněl! Zamilovala jsem se na první pohled! Pozvala jsem ho dál a už ho nepustila. Aby mi někam neutekl!

Na ženské jsem se ho pro jistotu raději nevyptávala. A on mě na chlapy také ne. Možná ho ani nenapadlo, jak dovedu být čilá…

Gabriela S. (64), Poděbrady

reklama
Související články
8.12.2023
Prožila jsem kus života s mužem, do kterého jsem se zamilovala už v mládí. Podzim života trávím ale s jeho bratrem. Bratry Marka a Leoše znala v mém dětství celá škola. Já jsem nebyla výjimkou, i když Marek chodil o třídu výš, a starší Leoš dokonce o dvě třídy. Neustále na sebe nějak upozorňovali. Mohli jste se vsadit, že když se stal nějaký průšvih, byl u toho jeden z bratrů nebo spíše oba dva
7.12.2023
Toník se mi líbil už na základní škole. Ale bylo to marné, oženil se s dívkou z města. Zbyly mi jen oči pro pláč. Osud mi dal ale šanci... Stále častěji jsem chodila k oknu a koukala ven. Cesta, která se vinula od lesa loukami až k naší polosamotě, byla prázdná jako popůlnoční nádraží. Zmocňovalo se mě zoufalství. Tolik jsem ho chtěla vidět. Přitom na svatou Barboru se u nás pokaždé objevil s k
4.12.2023
Byla jsem dvacet let sama a neměla jsem už v plánu hledat další chlapy. Osud ale chtěl něco jiného. A já potkala Jardu, dávnou lásku. Když mi bylo necelých padesát let, stala jsem se babičkou na plný úvazek a zároveň přišla o manžela. Časem jsem si zvykla na to, že lásku už prožívám jen skrz červenou knihovnu. Ostatně, ona už to nebyla žádná sláva ani po tolika letech s mým ex. Nikdy bych proto
27.11.2023
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez sebe jediný krok. S Davidem jsme byli stejně staří a stejný den jsme spolu slavili narozeniny
27.11.2023
Chodila jsem s Petrem od střední školy a malovala jsem si, že spolu budeme mít velkolepou svatbu, kupu dětí a budeme žít šťastně až do smrti. Ve druhém ročníku na vysoké se ale něco změnilo. Neměli jsme na sebe tolik času, ale já se utěšovala, že až dostudujeme, bude to lepší. Jenže Petr začal být odtažitý. Byla jsem ve třetím ročníku a intenzivně jsem se připravovala na státnice. S Petrem jsm
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3