Velké peklo v jednom domě

Total
1
Shares

Sousedské vztahy bývají častým zdrojem různě dramatických situací. Někdy se konflikty celá léta hromadí, až to jednou exploduje.

Najednou si uvědomuji, že mi je velká zima a že se celá klepu. Jak by také ne. Stojím na chodbě našeho domu jen tak v noční košili a bosa. Přesně tak jsem vyběhla z bytu, když jsem uslyšela ty hrozné rány a křik. V pět hodin ráno. Vůbec jsem si neuvědomila, že by mi mohlo něco hrozit. Prostě jsem otevřela a vylítla ven. Nebyla jsem sama. Postupně vybíhali i další sousedé a nakonec přijela i policie.

Nikdy si nesedli

Ten den přijeli stěhováci dost brzy ráno a vlastně na dost dlouhou dobu zablokovali výtah. Všichni jsme to, i když ne s nadšením, chápali. Stěhovali se k nám noví nájemníci a nějak se do čtvrtého patra dostat museli. Ovšem jiného názoru byl jejich budoucí soused Zdvíhal. Náš „domovní“ potížista. Začal okamžitě nadávat stěhovákům i celé Dvořákovic rodině. Nebyl ochoten kvůli nim udělat krok navíc. Byl to jejich první, ale dost zásadní konflikt, který předznamenal další události.

Jeden naschvál za druhým

Že je náš potížista schopen neustále na všechno nadávat, s kdekým se pustit do křížku, kvůli hloupostem, jsme všichni v domě už dávno věděli. Teď se ale situace v mnohém zhoršila. Svůj nepřátelský tah nyní namířil na nového přistěhovalce do domu. Každou chvíli mu něco vadilo a dělal kvůli tomu kravál.

Zatloukání zakázáno

Když se noví nájemníci nastěhovali, chtěli si doma také svůj nábytek rozmístit a pověsit poličky i obrazy. Jen ale vzali kladívko do ruky, už na ně zvonil pan Zdvíhal a rozčiloval se, že dělají rámus. Podruhé mu zase vadilo vysávání v sobotu odpoledne. Televize puštěná velmi ohleduplně potichu v půl desáté večer. Když pan Dvořák doma slavil padesátiny, všem hodil do schránky omluvu, že budou možná trošku hlučnější, než obvykle. A také pozval všechny, kdo budou chtít, na skleničku. Potížista to vyřešil po svém a o půlnoci na sousedy zavolala policii, kvůli rušení nočního klidu.

Skutečné naschvály

To už začalo být jasné, že si na své sousedy tento nesnášenlivec zasedl, a snaží se je z našeho domu vyštvat. Jednou měli Dvořákovi vypáčenou schránku na dopisy, podruhé poškrábané auto před domem, jindy politou rohožku lepidlem. Všichni moc dobře věděli, kdo za tím je, ale nedalo se to nijak dokázat. Dvořákovic se snažili být alespoň trochu nad věcí. Ale moc se to, což jsme všichni dost dobře chápali, nedařilo.

Vzájemné potyčky

Situace se vyhrotila natolik, že došlo i k několika vzájemným potyčkám. Vyústily v ně vždy nějaké hádky. Ta poslední však málem dopadla tragicky. Když pan Zdvíhal začal na souseda bušit v pět hodin ráno, že mu hraje radiobudík a sprostě mu nadávat, došlo na nefalšovanou rvačku. Panu Dvořákovi, který vstával už několik let do práce v pět hodin, prostě ruply nervy. Vrhl se na nevraživého souseda. A kdyby je neodtrhla policie, možná by nešlo jen o pár škrábanců a modřin. Ale o život.

Anna Š. (51), severní Čechy

Také se vám může líbit