Domů     Mám zůstat ve vztahu s manželem a jeho milenkou?

Mám zůstat ve vztahu s manželem a jeho milenkou?


Za poslední rok jsem zjistila, že jsem mnohem silnější a schopnější, než by mě kdy napadlo. Ale radovat se z toho nedokážu.

Že je můj muž Přemek workoholik, to jsem věděla, už když jsme spolu začali chodit. V té době studoval na vysoké škole a byl tam za hvězdu. Já měla po střední a nastoupila do prvního zaměstnání.

Jeho zaujetí pro studia a později pro práci mi nevadilo, naopak, imponovalo mi. Byl zodpovědný, cílevědomý a choval se na svůj věk neuvěřitelně dospěle. Rychle jsem pochopila, že pro něj vždycky na prvním místě bude práce.

Ale také jsem cítila, že když ho budu podporovat a budu pro něj mít pochopení, budu pro něj ta jediná.


Neměl moc času


Je pravda, že jsme si spolu neužívali tolik zábavy a společných chvil jako jiné páry. Přemek prostě neměl na nějaké chození do společnosti, výlety nebo dovolené čas.

Na druhou stranu jsem věděla, že díky tomu nemá čas na prohánění ženských, pitky s kamarády a podobné věci, které muži dělávají.

Když se nám narodila dvojčata, Taťána a Tereza, začal mi takový kolotoč, že jsem o tom, kolik toho společně podnikáme nebo ne, ani nepřemýšlela. Přemek byl rozhodně dobrý táta, na holky si udělal čas, kdykoli to bylo možné.

Což nebylo tak často, jako v jiných rodinách, ale o to víc si to s nimi užíval. Po tátovi obě podědily bystrou hlavu. Není divu, že šly na vysokou a stejně brzo jako jejich otec začaly dělat kariéru. Nejdřív do světa vylétla Tereza, za dva roky po ní i Taťána.

Pro Přemka to velká změna nebyla. Ty časy, kdy jsme společně jako rodina trávili alespoň letní dovolenou, byly už dávno pryč. Zato já jsem si najednou začala připadat jako bych v životě ztratila směr.

Teprve teď jsem si uvědomila, jak málo toho mám s Přemkem společného. Dál jsem mu dělala servis, zajímala se o jeho práci, ale vypadalo to, že už to bere úplně samozřejmě. On se o mě vlastně ani nezajímal, a to i přesto, že jsme spolu ještě sex měli.

I v tomhle jsem ale měla pocit, že je to pro něj něco jako další servis. Chtěla jsem to změnit. Snažila jsem se ho občas dostat někam ven, na hory, do kina nebo na večeři. Moc se mi to nedařilo, protože byl stále zaneprázdněný.


Ozval se instinkt


Žárlivá jsem nikdy nebyla. Při všech těch konferencích, pracovních výjezdech a spoustě kolegyň bych žárlivostí přišla o rozum. Věřila jsem, že by mi nikdy nezahnul, i když jsme se tak odcizili. Ani by mě nenapadlo projíždět mu mobil nebo počítač.

Jenže ženy mají na nevěru asi opravdu nějaký instinkt, který je navede v tu pravou chvíli tím správným směrem. Přemek přede mnou neměl tajnosti, mobil nechával válet kde ho napadlo, zapomínal ho i doma. Nikdy jsem se mu do něj nepodívala.

To osudné odpoledne jsem to ale udělala. Nedokážu říct proč, ale prostě jsem se mu podívala do sms zpráv. V té, která byla první, se s ním nějaká Pavla domlouvala, že jí přiveze opravenou tenisovou raketu. Byla to úplně nevinná esemeska.

Už, už jsem se chystala mobil odložit, když mi došlo, že jméno ani příjmení té ženy mi nic neříkají. A to bylo divné. Tak jsem se, s hodně provinilým pocitem, podívala na další zprávy od ní.


Byl tu pro ní


Nemusela jsem je moc dlouho zkoumat abych zjistila, že je mi s ní Přemek už půl roku nevěrný. Samotný fakt, že spal s jinou ženou, by mě tak neranil. Nejsem malá holka a vím, že se to stává, že člověk ujede.

Strašně mě ale bolelo, že s ní jezdil na výlety, pomáhal jí s opravami v bytě, radil jí s problémy v práci… Prostě pro ní dělal to, na co si se mnou nenašel čas. Váhala jsem, jestli ho mám s tím, co jsem zjistila, konfrontovat.

Jestli by nebylo lepší mlčet a snažit se nějak to mezi námi napravit. Nevydržela jsem. Na tu scénu nerada vzpomínám. Byl zaskočený, nešťastný, hroutil se s z toho. Zároveň mi ale neopomenul vyčíst, že jsem mu lezla do telefonu.

Já byla nejdřív naštvaná, pak nešťastná a od chvíle, kdy mi došlo, že bych ho mohla ztratit, i zoufalá. Po pár týdnech se situace usadila. Přemek se ke mě choval opatrně, bylo vidět, že se snaží být milý.

Já si uvědomila, že mám na celé té nemilé situaci také svůj podíl, a že je dost věcí, které bych měla změnit.


Měla jsem plán


Plánování mi nikdy nedělalo problémy, a tak jsem si udělala přesný plán. Začala jsem cvičit, víc na sebe dbát, vrátila jsem se ke svým koníčkům. Chtěla jsem být pro manžela znova zajímavá. Bohužel, chvály jsem se dočkala jen od svého okolí, od něj ne.

Uplynul půlrok. Svým způsobem se ze mě stal nový člověk. Všichni mi lichotili, jak mi to sluší, jak jsem úspěšná a skvělá… Nic z toho ale manžela nepřimělo,aby si na mě udělal víc času. I když jsem něco naplánovala, nakonec to většinou nevyšlo.


Nechci být na druhé koleji


Před pár týdny jsem nevydržela a tentokrát mu zcela úmyslně prošla mobil. Zjistila jsem, že svůj poměr se slečnou Pavlou neskončil. Když jsem mu pak po dlouhém a vyčerpávajícím rozhovoru položila otázku, jestli se chce rozvést, plakal a tvrdil, že ne.

Nevím, co si o tom mám myslet, ani co mám dělat. Chtěla bych mít sílu na rozchod, ale po víc jak třiceti letech manželství se mi nechce vzdát se tak snadno. Také ale nechci být servisní síla na druhé koleji.

Marie (57), severní Morava

Předchozí článek
reklama
Související články
11.6.2024
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování a neporozumění jsme se nakonec dostali až k lásce, která stále trvá. U
11.6.2024
Bylo mi devatenáct, pracovala jsem jako sekretářka v podnikovém časopise v našem městě a těšila jsem se z vážné známosti. S Milošem jsme spolu už bydleli. Všechno nasvědčovalo tomu, že mě brzy požádá o ruku. Skutečnost, že koupil zájezd do Jugoslávie, jsem uvítala. Bylo pravděpodobné, že Miloš mě na horké pláži při západu slunce požádá o ruku. Anebo to udělá v romantické hospůdce na břehu moře.
29.5.2024
Byl máj, a tak jsem se k smrti zamilovala. Dokonce tak, že jsme s Martinem plánovali tajnou svatbu v okresním městě. Byl máj. Vidím to jako dnes: blížila jsem se k venkovskému nádraží v letních šatech. K vlaku vedla cesta vroubená rozkvetlými třešněmi. Vlak měl jen patnáct minut zpoždění, to byla taky dobrá zpráva. Když přisupěl, Martin mával z otevřeného okýnka a vesele volal: „Máš občanku?“ V
25.5.2024
Byla jsem praktická holka z vesnice, uměla jsem podojit kozu, pokosit louku či postarat se o drůbež. Jenomže Petr byl úplně jiný. Táta byl na mě pyšný. „Naše holka je do hospodářství,“ říkával s dojetím v hlase. Měla jsem to ostatně po kom zdědit, předkové z matčiny i otcovy strany byli statkáři, a tak nám to kolovalo v krvi. Byla jsem praktická venkovská holka, která bez problémů podojila kozu
19.5.2024
Po letech jsem se setkala se svojí studentskou láskou. Z nespokojeného manželství jsem odešla a nelitovala. Dnes jsem opět šťastná. V sedmnácti letech jsem začala chodit s Jindrou, byl to nejhezčí kluk ze školy. Mé kamarádce se samozřejmě líbil taky. Když jsem strávila tři týdny po operaci slepáku v nemocnici, řekla mi Klára, že Jindra balil nějakou holku z prváku, prý je viděla, jak se líbají.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolem sebevraždy Perryho jsou nejasnosti…
nasehvezdy.cz
Kolem sebevraždy Perryho jsou nejasnosti…
Ani několik měsíců po smrti Matthewa Perryho (†54) ze seriálu Přátelé není jasné, co přesně se osudnou noc stalo. Herec zemřel ve svém domě v Los Angeles, kde se utopil ve vířivce. Toxikologický rozb
„Líné“ knedlíčky s jahodovou omáčkou
nejsemsama.cz
„Líné“ knedlíčky s jahodovou omáčkou
Milujete jahodové knedlíky, ale zdají se vám příliš pracné? Pak vyzkoušejte jednodušší recept. Potřebujete: ✿ 250 g polotučného tvarohu ✿ 1 vejce ✿ 20 g másla ✿ 50 g strouhanky ✿ 40 g dětské krupičky ✿ 1 lžíci moučkového cukru ✿ špetku soli Omáčka: ✿ 500 g jahod ✿ 1 lžíci třtinového cukru ✿ 2 lžíce 33% smetany ke šlehání 1. V míse promíchejte strouhanku, krupičku, cukr a
Karamelové řezy
tisicereceptu.cz
Karamelové řezy
Koláč můžete připravit s různými druhy pudinku, podle chuti. Ingredience: na 1 plech Na těsto 4 vejce 300 g hladké mouky 3 lžíce kakaa 1 prášek do pečiva 100 ml oleje 100 ml kefíru 150
Turecká invaze: Osud Kréty zpečetila hádka mezi obránci
historyplus.cz
Turecká invaze: Osud Kréty zpečetila hádka mezi obránci
Situace v obléhané Kandii je neúnosná. Demoralizované obránce trápí nemoci i nedostatek zásob. Francesco Morosini se rozhádá s Francouzi, kteří těžce zkoušenou pevnost záhy opouštějí. „Bez nich nemá další odpor smysl,“ napíše velitel krétského města do Benátek a vzdá se Turkům… Krétu na počátku 13. století ovládli Benátčané, když odtud vyhnali janovské piráty. Středomořský ostrov
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
21stoleti.cz
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
Tuto notoricky známou anekdotu slyšel už někdy každý: Američané měli v 60. letech utratit miliony dolarů za vývoj pera schopného psát ve vesmíru, zatímco Sověti použili tužku. Vesmírné pero skutečně e
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
skutecnepribehy.cz
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což
„Vrhněte se do náručí pohodlí a zdravého spánku,“ radí Ivana Gutová
iluxus.cz
„Vrhněte se do náručí pohodlí a zdravého spánku,“ radí Ivana Gutová
Nespavost a nekvalitní spánek se staly charakteristickými rysy moderní éry. Zeptali jsme se tedy paní Ivany Gutové, majitelky oblíbeného showroomu LUXURY SLEEPING, na pár rad, jak docílit opravdu kval
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Posezení v kontextu se současnými trendy
rezidenceonline.cz
Posezení v kontextu se současnými trendy
V segmentu bydlení se projevují modifikace související nejen s proměnami architektury, ale rovněž s vývojem technologií. Průběžné aktualizace nabídky pak zasahují jak do materiálové, tak do barevné škály nábytkového portfolia a interiérových doplňků, a to včetně sedacích prvků. K zásadním trendům rozhodně patří multifunkčnost a flexibilita, umožňující přizpůsobit sestavy proměnlivým potřebám v průběhu dne s
Drosoulité, duchové mrtvých válečníků: Kde se zjevují?
enigmaplus.cz
Drosoulité, duchové mrtvých válečníků: Kde se zjevují?
S ostrovem Kréta je spojena pověst o přízracích skupiny statečných bojovníků za řeckou nezávislost, takzvaných Drosoulitů. Tato legenda se však čas od času zhmotní a místní lidé a turisté skutečně poz
16. ročník soutěže o prestižní značku Česká chuťovka!
epochalnisvet.cz
16. ročník soutěže o prestižní značku Česká chuťovka!
RADOST Z JÍDLA JE KLÍČOVOU SOUČÁSTÍ STRAVOVACÍHO NÁVYKU České potravinářství je pod stále větším tlakem nejen veřejnosti, ale i byrokratických struktur, přičemž zejména to druhé výrobcům příliš nepomáhá. Pokud například průměrná spotřeba piva na obyvatele loni klesla dokonce na historické minimum, něco to asi signalizuje. Čeští potravináři nejsou vlivem nejrůznějších vnitropolitických i vnějších okolností v
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
epochaplus.cz
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl