Domů     Se sestrou si konečně rozumíme
Se sestrou si konečně rozumíme

Moje sestra musela mít už od narození vždy navrch. Jsme odlišné povahy a já jí nikdy nerozuměla. Teprve nedávno došlo k velkému obratu.

Monika sedí na lavičce a v dlani pevně svírá Oldřiščinu ruku. Obě se na sebe láskyplně dívají, každý, kdo je vidí, musí mít o jejich skutečných citech naprosto jasno. Ještě před časem bych pohled na tuto kýčovitou scénku vůbec nesnesla.

Teď mám v sobě klid a mír a opravdovou radost, že jsou Monika a i Oldřiška, šťastné. Mám ze své sestry radost, radost z toho, že jsme se si konečně tak blízko. Řadu let tomu tak nebylo.

Protivná od začátku

Monika je o dva roky starší. Ještě jsem ani nechodila do školky a už jsem poznala sestřinu panovačnou povahu velice dobře. Ona musela mít vždy a ve všem navrch.

Přesto, že jí rodiče nabádali, aby se k mladší sestřičce, tedy ke mně, chovala s pochopením a ohleduplně. Jakoby schválně dělala pravý opak. Už tehdy jsem si připadala jako její pokusný králík. Ale zatím to bylo jen takové nevinné dětské škorpení.

Byla vždy nejlepší

Ať jsem v dětství dělala, co jsem chtěla, nikdy jsem na Moniku nedosáhla. Byla lepší ve škole, těšila se větší pozornosti kluků, kamarádek, rodičů. Ti ji neustále chválili, dávali mi ji za příklad.

A když se jí náhodou přece jen něco nepovedlo, tak nad tím mávli rukou a ihned ji odpustili. Strašně jsem se za to na ni zlobila, záviděla ji. Nebyla o tolik starší, ale vůbec jsme si nerozuměly.

Trápilo mě to

Pak se stalo to, co se stát muselo. V pubertě jsem se strašlivě zamilovala do jednoho kluka na naší škole. Obě s Monikou jsme studovaly na střední a on byl o dva roky starší než já. Chodil do třídy s mou sestrou.

Musela moc dobře vědět, jak ho miluju, jak toužím po tom, aby se mnou chodil. On by rozhodně nebyl proti, nebýt mé sestry. Ta ho zcela bezostyšně svedla. To byla pro mě děsná rána. Od té chvíle jsem Moniku začala doopravdy nenávidět. Cítila jsem, že to není správné, ale nemohla jsem jinak.

Udělala to ještě několikrát

S Monikou jsme v té době byly na nože. A ještě několik dalších let se situace opakovala. Sestra mi vždy nějakým způsobem překazila můj vztah. Rozhodně to ale nebylo proto, že by pak s klukem, kterého mi odloudila, začala sama chodit.

Ve skutečnosti o něj neměla vůbec zájem. Nechápala jsem, proč to dělá. Vždyť se k těm klukům vlastně chovala dost ošklivě. A já ji za to všechno nenáviděla. Dneska už to můžu přiznat. Tehdy jsem se za to ale hrozně styděla. Pomoc jsem si však nemohla.

Vídaly jsme se málo

Na vysokou jsem odešla do jiného města a tím jsem se od své sestry odpoutala. Díky tomu jsem si našla svého budoucího manžela Hynka. Celkem brzy byla svatba. Moje sestra se s Hynkem prvně viděla až při svatebním obřadu.

Musím říct, že jsem měla opravdu velký strach z jejich setkání. Znala jsem svoji škodolibou sestru, která byla podle mne schopna čehokoli. Kupodivu se ale chovala velice mile a držela se stranou. Tedy ne tak docela.

Během svatební hostiny se totiž dokázala pořádně opít. Začala zase to svoje flirtování přímo s ženichem, tedy mým mužem. Můj švagr ji pak musel narychlo odvézt domů. To jsem považovala za vrchol všeho a sestru už jsem nechtěla ani vidět.

Démon alkohol a prášky

Narodily se mi postupně tři děti a žila jsem celkem spokojený život. O mé sestře se to už ale říct nedalo. Její slibně se rozvíjející kariéra skončila. Jen tak tak si udržela vůbec nějaké místo. Našla si totiž zálibu v alkoholu a lécích.

Stranila se naší rodiny. Neměla žádného partnera ani přítele. A bývalí kamarádi je také postupně opouštěli. Moje zlost na ni ale byla ještě příliš veliká, než abych se víc zajímala o to, co se s ní děje.

I když se to trochu bojím přiznat, vlastně jsem jí ten její životní krach, tak trochu přála. Už to nebyl ta naše dokonalá rodinná hvězda.

Skončila v nemocnici

Monika si musela nakonec přiznat, že je alkoholička. Trvalo jí to dost dlouho, ale přece jen podstoupila léčbu. To jí zřejmě zachránilo život. Naše vztahy ale byly stále na bodu mrazu. Znovu jsme se potkaly až na pohřbu našeho táty. Neměly jsme si co říct.

Jediný, kdo mluvil, byla naše máma. Moc si přála, abychom se se sestrou usmířily. V té chvíli jsem toho ještě nebyla schopná. A naše maminka se toho bohužel nedočkala. Zemřela necelý rok po tátovi.

Konečně mluvila pravdu

Po pohřbu jsme s Monikou zůstaly samy v bytě rodičů. Sestra se najednou na mě obrátila. „Musíme si Pavlo konečně promluvit, takhle už to dál nejde. Máma by to tak chtěla.“ Měla pravdu. Posadila jsem se proto a vyslechla celé jedno velké trápení mé sestry.

Všechno to, proč mi kdysi tak ubližovala jsem konečně uviděla v jiném světle. Moje sestra byla jenom nešťastná a osamělá. Když zjistila, že se jí místo kluků líbí víc holky, brala to za svoji chybu a nedokonalost.

Styděla se za to a mě, která byla každou chvíli do někoho zamilovaná, záviděla. Snažila se proti flirtovat a všemožně maskovat, že ti moji nápadníci jí vlastně vůbec nezajímají.

Všechno jsem odpustila

Pochopila jsem, jak její život byl proti tomu mému složitý. Po jejím upřimném přiznání jsem sestře odpustila. Pochopila jsem ji a najednou jsme si byly neskutečně blízko. Monika se dokonce rozhodla představit mě její přítelkyni Oldřišce.

Pavla M. (53), Brno

Předchozí článek
reklama
Související články
7.6.2023
Matka mě opustila, když jsem byla ještě maličká. To člověka těžce poznamená. Naštěstí jsem měla báječného tatínka, který se o mě dojemně staral. Máma od nás odešla, když mi byly čtyři. Nic jsem pro ni neznamenala. Jak by jinak mohla proboha opustit čtyřletou holčičku? Táta se mi to chudák snažil nějak vysvětlil, mumlal omluvně: „No asi neměla mateřské instinkty…“ Nikdy jsem jí neodpustila. Žila
5.6.2023
Ivanka byla moc zamilovaná a hrnula se do svatby. Moje intuice mi ale říkala, že s tím klukem není něco v pořádku. Ta svatba by byla unáhlená! Lukáš byl moc pěkný, chytrý, zabezpečený a o pět let starší než naše dvacetiletá Ivanka. Že ji miluje, jí sdělil hned na prvním rande. Bombardoval ji telefonáty i zprávami s takovou intenzitou, že mu nakonec dala šanci. „Tak úžasnou ženu jsem ještě nikdy
5.6.2023
Ani ve snu by mě nenapadlo, že by můj táta nebyl můj vlastní. Když se to dozvíte v pokročilém věku, je to šok, s nímž se těžko vyrovnává. Táta. Když slyším tohle slovo, vybaví se mi vždycky jen jediný chlap na světě. Ten, který mě učil jezdit na bruslích, plavat, hrát ping- -pong. Ten, který mi foukal bolístky a vyprávěl před spaním pohádky. Byla jsem jeho princezna, mazlíček! Máma mu vždycky s
1.6.2023
Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na tatínkův hrob, abychom ho uklidily a také si zavzpomínaly. Setkání s tetou Helenou nebylo hezké, ale tatínek by se možná pobavil. Tatínek zemřel loni před Svátkem zesnulých. Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na hrob, abychom odklidily dušičkovou výzdobu a s tatínkem si symbolicky popovídaly. Nesmírně nám chybí. Život nás nehýčká ani jednu, a
29.5.2023
Své děti jsem vychovala dobře, byly to hodné a slušné dcery. Nevím, po kom se nevydařil můj jediný vnuk? Asi jsem ho rozmazlila! Když chodil vnuk Pepíček na základní školu, dostala se dcera do problémů. S manželem se doma hádali a vypadalo to na rozvod. Nechtěla jsem, aby v tom můj vnuk vyrůstal, a tak jsem si ho vzala k sobě. Měla jsem jen samé dcery, žádného syna, tak jsem se o vnoučka nál
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel