Domů     Vnučku jsme v tom nenechali
Vnučku jsme v tom nenechali

Naše vzorná a poslušná vnučka nám jednoho dne sdělila sladké tajemství. Čeká dítě se stejně starým spolužákem. Rodiče šíleli, ale my si s manželem řekli, že pomůžeme.

S vnoučaty jsme trávili spoustu času. Jednak abychom trochu pomohli našim mladým, ale také, abychom si těch dětí užili, dokud jsou malé. Náš domek je téměř na horách a o sníh jsme doposud neměli nikdy nouzi.

To až v posledních asi třech letech se louky spíš zelenají, než aby z nich byly sjezdovky. I tak se nám všech pět vnoučat podařilo naučit skvěle lyžovat, ale také běhat na běžkách a dokonce i bobovat. Prostě, zimu jsme si uměli užít.

Myslela jsem, že jen ztloustla

Ani v létě, o prázdninách jsme se s nimi nenudili. Na nějaké túry sice děti moc nebyly, ale vyjížďky na horských kolech si zamilovaly a my také. Jen nejmladší vnučka Eliška byla tak trochu lenivá.

Pořád si stěžovala, že ji bolí nohy nebo se vymlouvala na učení. „Mám toho moc, dneska s vámi nikam nejedu!“ tvrdila a my si jí netroufli odporovat. Měla přece už svůj rozum, byla v prvním ročníku na ekonomce a učiva měla opravdu víc než dost.

Často jsme kolem ní chodili po špičkách, abychom ji v tom biflování nerušili. Jednou, když stála u okna a někomu venku mávala, jsem ji uviděla z profilu. Moc mě udivilo, jak má velké bříško. Vždyť byla odjakživa velmi štíhlá, či spíš hubená!

„Ty nějak mlsáš, viď? Kalhoty sotva dopneš, Eliško,“ vyhrkla jsem spontánně, ale nemyslela to vůbec zle. Spíš jsem se chystala nabídnout, že jestli má chuť, něco upeču, nebo koupím.

Rodičů se vnučka bála

Vůbec mě v tu chvíli nenapadlo, jak moc se té holky dotknu! Manžel, který nás poslouchal z vedlejšího pokoje, mi okamžitě vyhuboval. „Máš rozum? Něco takového vyčítat patnáctileté holce! Co když teď kvůli tobě dostane anorexii?

Budeš ji mít na svědomí!“ durdil a měl samozřejmě pravdu. Hned jsem se jí šla do pokojíčku omluvit. Ona ale jen zavrtěla hlavou: „Babi, já ti musím něco říct. Čekám dítě!“ V první chvíli jsem si myslela, že se jedná o nějaký nepovedený žert.

Že mi chce moji drzost vrátit tím, že mě šokuje, či co. Ona se ale tvářila úplně vážně. Ztěžka jsem dosedla k ní na postel a opatrně se zeptala: „A ví o tom tvoje máma? A co táta?“ Eliška jen zavrtěla hlavou. Prý jim to nemůže říct, zabili by ji!

Myslela to samozřejmě s nadsázkou, ale docela jsme si uměla představit, jak bude můj syn řádit. A snacha také. Oběma totiž hrozně moc záleželo na mínění ostatních.

Manžel mě překvapil

Všechno muselo být dokonalé, upravené, načančané. Domácnost i děti, auto, byt a bůh ví co ještě. Dokonce i nás pořád napomínali, abychom si pořídili nové auto, že staré je pro ostudu. Byli prostě trochu snobi, ale nemysleli to zle.

Večer jsem tu novinu opatrně a hlavně potichu, aby ostatní vnoučata nic neslyšela, sdělila manželovi. Zareagoval ale jinak, než jsem předpokládala. Nekřičel, nerozčiloval se a dokonce ani neodsuzoval, jak bylo jeho zvykem.

Jen se věcně zeptal, kdo je otcem dítěte? Udiveně jsem přiznala, že nevím. Vůbec mě nenapadlo se na tuhle „maličkost“ zeptat! No, hned ráno nám naše vnučka sdělila, že táta toho mimina je její spolužák ze třídy.

„Je skoro o rok starší, než já!“ rozbrečela se Eliška a nebyla k utišení. Oznámit tu radostnou novinu jsem šla jejím rodičům já.

Házeli vinu jeden na druhého

Sama a s bábovkou, abych jim trochu zvedla náladu. Musela by to být ale bábovka velká jako letiště, aby splnila svůj účel. Můj syn málem dostal infarkt a snacha okamžitě mluvila o potratu. Na názor Elišky nebyli zvědaví.

Nakonec se spolu pohádali a obviňovali se, kdo z nich za to může. „To máš z toho, že jí všechno dovolíš. Ty a ta tvoje demokratická výchova!“ křičela snacha na mého syna, ale ten si nenechal nic líbit: „Zato ty jsi skvělá matka.

S kadeřnicí a kamarádkami toho namluvíš víc, než s vlastní dcerou! Kdy jsi s ní byla naposled někde na limonádě?“ Hádali se tak, že si ani nevšimli mého odchodu. Cestou domů jsem se rozhodla.

Té nešťastné holce pomůžeme, ať už bude její rozhodnutí ohledně dítěte jakékoli!

Z malého máme radost

Jen, co jsem otevřela dveře, manžel mi sdělil to samé. Že musíme Elišce pomoct! Samou radostí jsem mu hned dala pusu! Eliška si nic nerozmýšlela a trvala si na svém. Dítě si nechá! A to i přes protesty mladičkého tatínka a celé jeho rodiny.

A tak se vnučka nastěhovala k nám na hory. Do školy dojížděla až do poslední chvíle před porodem. A potom, po dvou měsících pokračovala ve studiu. My s manželem hlídali.

Pořídili jsme pořádný pytel z pravého beránka a na kočárek jsme připevnili takové ty malé lyžičky. Jezdili jsme na dlouhé vycházky. Malý Reneček byl nejkrásnější miminko pod sluncem.

Rostl jako z vody a když Eliška odmaturovala, předal ji vlastnoručně natrhanou květinu polního kvítí. I Eliščini rodiče se umoudřili, když poprvé uviděli svého nádherného vnuka. Je celý po mém manželovi, jen na vousy si bude muset ještě nějaký ten pátek počkat!

Renata N. (68), Turnov

Související články
20.7.2024
Byla jsem vymodleným dítětem. Rodiče se o mě díky tomu přehnaně báli. Museli mít o všem přehled. Dokonce jsem se díky nim málem nevdala! Rodiče měli vždycky až přehnanou potřebu mě chránit. Už ve školce máma vyváděla, když jsem domů přišla s nějakým škrábancem. Řešila s učitelkou, kdo mi to udělal a jaký k tomu měl důvod. Ve škole to bylo ještě horší. Až do sedmé třídy mě vozili do školy a větš
20.7.2024
Netoužila jsem po majetku ani drahých dovolených. Mým snem byla velká a soudržná rodina. Rodina, kde se budou mít všichni rádi a budou držet při sobě. Nakonec se mi sen splnil. Vlastně k tomu cíli byla ale dost klikatá cesta, což jsem ovšem netušila. Vdala jsem se brzy, ještě mi nebylo ani dvacet. Ale v dobách mého mládí to bylo celkem normální. Vždyť při maturitě byla skoro polovina mých spolu
19.7.2024
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou výukou jazyků, takže jsem musela dojíždět přes celé měs
17.7.2024
Nikdy bych už neudělala tu chybu, že bych dětem ručila. Málem jsme přišli o všechno. Zachránil nás v poslední chvíli přítel naší vnučky. Tatínek s maminkou se na našem domě hodně nadřeli. A stejně tak jsme museli přiložit ruku k dílu i my – jejich děti. Stále jsme dům přistavovali, zvelebovali a přikoupili i sousední pozemek, kde jsme postavili skleník, bazén a altánek. Pospolu Žili jsme
16.7.2024
Abych se mohla věnovat své kariéře, hlídaly mé jediné dítě obě babičky. Teď se mi vše vrací měrou vrchovatou. Mám už šest vnoučat! Když jsme se s Vojtou brali, bylo mi dvaatřicet a jemu o sedm let více. Oba jsme si zakládali na své kariéře, kterou jsme po vysoké pečlivě budovali. Do potomků jsme se nehrnuli a stále to odkládali – a to tak dlouho, až jsme se zmohli na jediné dítě. Bylo mi už tém
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,