Domů     Nenávist trvala až za hrob
Nenávist trvala až za hrob

Nikdy bych bývala nevěřila, že nenávist může mít takovou sílu! Ale když jsem si všimla, že se na hrobě začaly náhle objevovat výhrůžné nápisy s ohnivým okrajem, změnila jsem názor…

Jako malá holka jsem se s mým bratrancem Šimonem docela snášela. Nebyli jsme sice nejlepší kamarádi, ale dokázali jsme si spolu hrát nebo si i povídat.

Jezdili jsme s rodiči k tetě do města a pro mě a moji sestru to bylo jako pro holky z vesnice vždy zajímavé dobrodružství. Šimon byl o dva roky starší než já a o čtyři než moje sestra Veronika.

Nikdy se nad námi ale nevyvyšoval, spíš si hrál na takového městského ochránce. Hodně jsme toho společně jako děti prožily – počínaje výlety, přes hraní na policajty a zloděje, až po noční bobříky odvahy.

Tehdy mě vůbec nenapadlo, že jednou přijde den, kdy si skoro nebudeme moci přijít na jméno…

Rodinné hádky vypukly naplno

Naše vztahy se pokazily až v dospělosti. A nebylo to ani tak naší vinou, všechno to vlastně zavinili naši životní partneři. Šimonova manželka se absolutně nesnesla s mým mužem Mírou. Měli na všechno naprosto odlišné názory.

Mohli jste se vsadit, že když se setkají, do dvou minut si vjedou do vlasů. Já jsem se kvůli tomu nezlobila ani na svého bratrance ani na jeho ženu, mám prostě už takovou smířlivou povahu a akceptuji, že každý člověk je jiný a má právo na vlastní názor.

Šimon se však zlobil na mě, jako by mě obviňoval z toho, že jsem si v Mírovi vybrala špatného partnera. Řešení bylo jednoduché – stýkat se co nejméně.

Dědictví nenávist prohloubilo

Naše rozvětvené příbuzenstvo ale často pořádalo různé akce a oslavy, a to nejen ke příležitosti dnům svátků a narozenin, ale konaly se také svatby, pohřby a další události.

Navíc jsem bydlela od Šimona celkem nedaleko, poté, co jsem se za svým mužem přistěhovala do stejného města. Kvůli tomu, že se Míra nesnášel s bratrancovou ženou, bylo všechno to hezké z období dětství smazáno a celý život mezi námi vládlo napětí.

Všechno pak vyvrcholilo, když zemřela jedna z tet, která byla bezdětná a většinu dědictví odkázala mojí rodině. Na tu Šimonovu zbylo jen pár věcí. Od té doby byla ta nesmířlivá nenávist ze strany bratrance opravdu citelná.

Vážná nemoc nic nezměnila

Myslela jsem si, že se Šimon změní poté, co musel bojovat se zákeřnou nemocí. Kdykoli se někdo z příbuzenstva ocitl ve složité situaci, ostatní se kolem něho tak nějak semkli a pomáhali mu, jak jen to bylo možné.

Šimon však odmítal návštěvy, a když ležel v nemocnici, nechal mě a manžela doslova vyhodit. Mrzelo mě to. I navzdory našim rozbrojům jsem ho pořád měla ráda.

Chtěla jsem mu být nablízku

Když se zdálo, že bratranec svůj boj o život definitivně vyhrál, spadl mi kámen ze srdce. Nějaký čas to tak skutečně vypadalo. Jenže pak se nemoc vrátila znovu a v ještě větší síle.

Připadala jsem si, že se téměř vnucuji, ale opravdu jsem chtěla bratranci být nablízku a pomoci mu třeba i jen povzbudivými slovy. Ovšem křičel na mě i tehdy, když bylo vidět, že má kruté bolesti. Vyhrožoval mi, že až zemře, nedá mi pokoj a přijde mě strašit.

Tehdy jsem to samozřejmě nebrala vážně. Na posmrtný život jsem nevěřila. Cítila jsem jen lítost a bolest.

Děsivý zážitek na hřbitově

O Šimonově smrti jsem se dozvěděla až zprostředkovaně, týden poté, co své nemoci podlehl. Jeho žena uspořádala jen malý pohřeb pro zvané, a mezi těmi jsme já s manželem nebyli.

Uplynulo několik dní a nedalo mi to a zašla jsem se podívat alespoň na bratrancův hrob. Právě v ten den jsem pochopila, že některá nenávist může trvat i po smrti. Na náhrobní desce se totiž před mýma očima začaly objevovat hrůzné nápisy a výhrůžky smrtí! Rychle se střídaly a mizely, některé měly ohnivý okraj.

Manžel mi nechtěl věřit

Jen tak něco mě nevyděsí, ale tentokrát jsem málem omdlela hrůzou. Otočila jsem se na podpatku a ze hřbitova jsem rychle utekla. Když jsem o tom řekla manželovi, nechtěl mi věřit. Povídal, že se mi to nejspíš jen asi zdálo, že mi pracovaly nervy.

Tak jsem ho poslala, ať se jde přesvědčit sám. Manžel ale trval na tom, abych šla s ním. Nechala jsem se tedy nakonec přesvědčit a další den jsme se vydali na místo posledního bratrancova odpočinku společně.

Zloba, která stále trvá

Všechno se opakovalo, a bylo to možná v ještě horší podobě než předtím. Kolem nás ale procházeli lidé a nikdo z nich na tajemné jevy na hrobě nereagoval. Z toho bylo patrné, že je vidíme pouze my jako oběti bratrancova posmrtného vzteku.

Letos to už budou čtyři roky, co se to stalo. Za tu dobu jsem zkusila jít ke hrobu bratrance ještě několikrát. Protože jsem věděla, co mě čeká, už mě to nikdy tolik nevystrašilo.

Jsem ale už přesvědčena, že to takhle bude trvat napořád, dokud budu i já na tomto světě. Snad se s tím věčným hněvem nesetkám i po své smrti. Spíš doufám, že pak naše duše dojdou usmíření

Kateřina P. (58), severní Morava

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
6.12.2023
Když můj muž tu práci přijal, bývalý hrobník mu kladl na srdce, aby se nezdržoval na hřbitově po jedenácté. Jednou ho ale neposlechl. Byl pátek, na kostele právě odbilo šest hodin večer a můj manžel se vydal do práce. Funkci hrobníka v obci, kam jsme se před pár týdny přistěhovali zastával nově, říkal tehdy, že to bude fajn přivýdělek. Slunce už zapadalo, prošel hřbitovní branou a zamířil k 
5.12.2023
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes Azor. Bývala jsem tam moc ráda. Byl
5.12.2023
Před spaním jsem myslela na svého syna tak usilovně, že se najednou objevil naproti mně. V tu chvíli se mu prý v cizině zdál sen o mně a o domově. Tento příběh se mi přihodil před dvaceti lety. Bylo to zvláštní propojení mezi mnou jako matkou a mým synem Jakubem, který byl dlouhodobě v cizině. Pracoval až za oceánem a neviděli jsme se už přes rok, ani na Vánoce bohužel nepřijel. Měli jsme sp
5.12.2023
Jako zedník jsem měl na hradě vybourat dveře do tajného pokoje, kde podle legendy věznil tamní pán svou dceru. Během práce se mi asi povedlo vysvobodit ducha. Stál jsem na posledním schůdku točitého schodiště, které se táhlo do posledního patra hlásky hradu. Byl jsem tam naposledy jako malý kluk. Pamatuji si na výklad průvodkyně, která nám řekla, že zdejší kruhová místnost má několik zajímav
3.12.2023
Sestra zemřela, když mi bylo sedmnáct. Byla o patnáct let starší, a tak se po smrti maminky stala mojí největší oporou. Vychovávala mě a naučila se o sebe postarat. Byla jsem v podstatě takové její nejstarší dítě, její děti byly jen o málo let mladší než já. Po smrti sestry, která pro mě byla těžkou ranou, jsem se odstěhovala z rodného kraje. Pak už jsem tam nejezdila. Žila jsem v naprostém odt
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3