Domů     Zaskočila nás dceřina nemoc
Zaskočila nás dceřina nemoc

Náš poklidný a spokojený život vzal za své, když onemocněla naše dospělá dcera. Její manžel ji vyhnal z domu a my se o ni musíme starat. Má schizofrenii a občas nás i zbije!

Většina lidí si myslí, že jim se něco takového nemůže stát. Že se jich nemoc nebo nějaké neštěstí prostě netýká. My s manželem nebyli jiní. Ne, že bychom si nevážili zdraví, nebo dokonce někomu přáli něco ošklivého.

Ale na to, že by se nám, nebo našim blízkým, mohlo přihodit něco opravdu zlého, jsme vůbec nemysleli. Žili jsme si spokojeně, i když skromně, protože jsme byli oba už nějaký ten pátek v důchodu.

Na dceru jsme byli pyšní

Každý, kdo se penze dočká, bude souhlasit, že s takovou almužnou je dost těžké vyjít. Zvlášť, když člověk musí platit dost vysoký nájem. Naši známí to vyřešili dobře. Koupili si maringotku a žijí v ní na vlastní zahrádce.

No, my si zas tak stěžovat nemohli, protože jsme dali dohromady ty důchody dva, tak jsme jakž takž vyžili. Naše jediná, téměř čtyřicetiletá dcera, nám také občas vypomohla a koupila, co bylo potřeba. Naposled ponorný mixer a před tím dokonce pračku.

Byla moc hodná, ale také moc citlivá. Dokázala se rozplakat i u televizního seriálu! „Alenko, co blázníš, vždyť je to celé vymyšlené,“ domlouvala jsem jí a ona kývala, že to ví. Jen si prostě nedokázala pomoct!

Byla přecitlivělá už od mládí a děti se jí kvůli tomu smály. Ale kluci na ni letěli. Byla moc hezká a světlovlasá. Vlasy měla jako len a oči modré jako studánka.

Nečekaná nemoc nám změnila život

Jednou v pondělí, když jsme ho čekali, že přijde na návštěvu, zavolal její manžel. Neměla jsem ho moc ráda, byl to takový namyšlený bručoun a navíc ji zakazoval mít děti, prý aby si nezničila postavu. „Alena je nemocná.

Odvezla ji záchranka!“ řekl a já málem omdlela. Představovala jsme si, že měla úraz nebo infarkt, ale on pokračoval: „Je to bláznivka. Už tři dny nevylezla z postele, nemyje se a nechce dokonce ani jíst.“ Než jsem se zmohla na odpověď, zavěsil.

Vydala jsme se do nemocnice a ani nevěděla, na kterém oddělení ji najdu. K mému překvapení byla na psychiatrii a návštěvy měla zakázané. „Je nebezpečná sobě i vám,“ řekl lékař a pokýval soustrastně hlavou.

„My ji z toho dostaneme, ale jedná se o těžkou nemoc, schizofrenii, a ta už nezmizí. Jen její příznaky se zmenší.“ Domů jsem šla jako v mrákotách. Naše Alenka a tohle! Jak je to možné?

Manžel se s ní rozvedl

V rodině jsme nikdy takové onemocnění neměli. Ale prý ho způsobuje stres. Jenže, jaký ona měla stres? Celý den jen seděla a koukala do mikroskopu. Pracovala v laboratoři. Manžel, když jsem mu všechno povyprávěla, se rozčílil: „Nevědí vůbec nic.

Domluvíme ji to jinde!“ zakřičel a hned sedl k internetu. Za týden jsme nechali Alenku převézt do jiné, hodně vzdálené nemocnice. Jenže, diagnóza byla stejná a dokonce i léčba se nijak nelišila.

Trvalo skoro půl roku, než mohla být Alenka propuštěna domů Ale ne k manželovi, který podal mezi tím žádost o rozvod. Že se prý nebude starat o blázna. Museli jsme si vzít dceru k sobě. Přece ji nenecháme někde samotnou!

Z léčebny se vrátila jako úplně jiný člověk. Hrozně ztloustla, vypadaly jí vlasy a skoro nemluvila. Když něco řekla, koukala do zdi, jakoby mluvila s duchem a ne s námi.

Přátelé se nám začali vyhýbat

Byla utlumená silnými léky a měla stále hlad. Jako nějaký Otesánek! Když jsme nehlídali lednici, dokázala ji celou vyjíst, včetně kostky másla nebo dokonce i droždí! Bylo ji jedno, co si cpe do pusy. Hlavně že ji má plnou. Přátelé se nám začali vyhýbat.

Návštěvy, s kterými se u nás dveře netrhly, úplně přestaly. Dokonce nás, bůh ví proč, přestali zdravit i sousedé. Jako bychom se něčeho dopustili! Vždyť Alenka vůbec nechodila sama ven a nikomu nic nedělala.

Občas jsem ji přinutila se zvážit a zjistila, že přibrala opět dalších několik kilo. Také aby ne, když jen jedla a nehýbala se. Byla to katastrofa. Musela nosit jen tepláky, do ničeho jiného se nevešla. Ona, která bývala taková parádnice!

Nejhorší je beznaděj

„Budeme chodit na procházky! A neodmlouvej!“ vyjela jsem na ni zhurta a ona se, jak jinak, rozplakala. Chudák! Bylo mi jí líto, ale musela jsem na ni jít přísně. Jinak by vůbec nereagovala. Vycházky se staly dalším utrpením.

Lidé se za námi ohlíželi, nebo naopak dělali, že nás nevidí. Alenka se každou chvilku musela zastavit, nemohla popadnout dech. A vrchol všeho bylo, když si sedla na zem do bláta a odmítala se zvednout. Stála jsem nad ní a nevěděla, co počít.

Naštěstí jelo okolo auto městské policie. Chlapi byli hodní a domluvili jí. Před nimi měla dcera přece jen respekt! A tak se náš život změnil úplně od základu. Pečujeme o dceru od rána do večera. Její stav se sice nehorší, ale ani nelepší.

Já stále jen vařím a uklízím, manžel nakupuje a chodí s námi na ty vycházky. Sama se bojím. Co kdyby zase Alenka něco vyvedla? Nejhorší na tom je, že nemáme žádnou naději na zlepšení.

Heda Z. (66 ), severní Čechy

reklama
Související články
21.4.2024
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková ta vzorná matka, co musí dělat za každou cenu všechno správn
21.4.2024
Jirka byl do 14 let dítě bez problémů. Učil se dobře, sportoval, byl oblíbený. Jenže pak mu tragicky zemřel otec. Byla to hrozná doba. Pamatuju si jako dnes, když mi sestra volala s pláčem, že je Karel po smrti. Její muž měl autonehodu, kterou nepřežil. Jirka se z toho sesypal. Tátu miloval a měl ho jako svůj vzor. Bral to jako zradu osudu a měl pocit, že všechno to, co mu otec vštěpoval, je st
20.4.2024
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až tak rozházet. Dnes spolu se ségrou nemluvíme. Proč? Jakmile odešli oba rodiče
20.4.2024
Nemyslela jsem, že se to může stát. Že se muž zblázní a na stará kolena si najde milenku. Ale zradil. Už tři měsíce vybaluji krabice. Zahlédnu fotky. Jsou to vzpomínky, na druhou stranu teď se na ně nemůžu ani podívat. Jsme na nich všichni. S malými dětmi, na dovolené i svatba tam je. A teď? Všechno je pryč. Chtěl mě a nevzdával se Abych se rozptýlila, usedám k dopisu. Prý pomáhá se ze vš
18.4.2024
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to myslí vážně. Můj domov, milovaný přístav, ú
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn