Domů     Jeho syn mě vyhodil z domu
Jeho syn mě vyhodil z domu

Neštěstí nikdy nechodí samo. A mě hned zasáhlo dvakrát v tom nejcitlivějším místě. Dodnes se z toho nemůžu vzpamatovat.

U sousedů už se zase hádají. A to dost nevybíravým způsobem. Bohužel slyším každé slovo. Stěny jsou tu tenké a lidé dost hluční. Sedím ve své minigarsonce a snažím se na nic nemyslet. Ale ono to tak úplně nejde.

Pořád ještě nemá v sobě vyřešenou otázku, jak je to možné, že jsem se ocitla tady. V ubytovně pro sociálně slabé, pro ty, co nemají kam jít. Které nikdo nečeká a nehledá. Jak jsem to jen mohla dopustit. Vždyť pamatuji i krásné časy, moc krásné časy.

Moje krásná rodina

Jedno z mých nejhezčích období bylo dětství. Bydlela jsem s rodiči a babičkou v krásném, velkém a sluncem prozářeném bytě. Milovala jsem to tam doma. Byly tam krásné všední dny i všechny ty sváteční, kdy k nám chodívali i další příbuzní.

Sedávali jsme u velkého rozkládacího stolu a povídali si. Od mala jsem vlastně stále žila mezi dospělými. Byla jsem totiž jedináček. Ale vůbec jsem si nestěžovala.

První krutá rána

Bohužel krásné dětství netrvalo příliš dlouho. Po mých desátých narozeninách odvezli maminku náhle do nemocnice. Celý rok pak postonávala a těsně před mými jedenáctými narozeninami zemřela.

Byl to pro mne hrozný šok, vůbec jsem to nemohla pochopit, že už moje maminka tady není. Naštěstí jsem měla ještě babičku, která se o mě vzorně starala. Žili jsme společně s babičkou a taťkou, dokud si nenašel novou partnerku.

Odešla jsem s babičkou

Nedokázal jsem se smířit s tím, že se otec znovu žení a že čeká dítě, mého nevlastního sourozence. Bylo mi už šestnáct a rozhodla jsem se odejít s babičkou. Ta také nehodlala se svým zetěm dál bydle společně.

Babičce se podařilo sehnala malý byt, kde jsme spolu ještě několik let hospodařili. Když babička zemřela, zůstala jsem v bytě sama. Chodila jsem už do práce a tam jsem také potkala Viktora.

Tiché, spořádané manželství

Chvíli jsme spolu chodili a pak jsme se vzali. Bez velkých vášní a rozruchu. Bylo to takové tiché manželství. Už na jeho začátku jsme připomínali manžele po třiceti letech společného života. Žili jsme jeden vedle druhého a ne spolu.

Snad jen proto, abychom nebyli sami. Děti se nám mít nepodařilo. A jak tiše jsme spolu žili, tak tiše jsme se po patnácti letech rozešli. Zůstala jsem sama a docela mi to vyhovovalo. Ani by mě tehdy nenapadlo, co mě ještě čeká.

Byla to úplná smršť

K mým pětačtyřicetinám mi kolegyně v práci koupili poukaz do lázní. Na týdenní nicnedělání a příjemné procedury jsem se dost těšila. Z lázní jsem ale přijela nejen zregenerovaná tělesně, ale i hrozně zamilovaná. Potkala jsem tam totiž Jiřího.

O deset let starší sympaťák mi do oka padl hned první den v lázních. Stačil k tomu jediný pohled a se mnou se děly nebývalé věci. Do té doby jsem nikdy takovou smršť citů nezažila. Netušila jsem, že láska může být tak krásná, tak intenzivní.

Doposud jsem měla s projevem emocí vůči mužům vždy problém. Teď jsem se chovala jak smyslů zbavená, ale nešlo to zastavit.

Krásné láskyplné roky

S Jiřím jsme se brzy sestěhovali. Já šla tedy k němu, do pěkného bytu, který si nedávno koupil. Svůj nájemní byt jsem pustila a všechny věci přestěhovala k Jiřímu. Byla to opravdu velká láska. Můj život dostal konečně jasný směr a já byla moc šťastná.

Když před rokem přišel Jiří s nápadem, že bychom se měli vzít, řekla jsem, že já na naši lásku papír nepotřebuji. Nač vyhazovat peníze za svatbu. Jiří z toho byl trochu smutný, ale nenaléhal. Tehdy jsem nechápala o co šlo. Měla jsem se to ale dozvědět brzy.

Nezastavili se před ničím

Jiří zemřel náhle. Infarkt to zastihl u notáře, kde chtěl sepsat závěť, ve které mi měl připadnout náš společný byt,náš domov. Jenže už to nestihl. Za to jeho syn byl rychlý až moc. V den otcova pohřbu mi řekl, abych s bytu do druhého dne zmizela.

Stačila jsem si sbalit jen pár svých věcí a kamarádka pro mě přijela autem. Druhý den, kdy jsem počítala, že si vezmu ještě zbývající věci, jsem se do bytu už nedostala. Neměla jsem kam jít a zůstala nějaký čas u kamarádky, než mi přidělili ubytovnu.

S Jiřím jsem žila řadu let, ale podle jeho syna jako bych ani neexistovala. Jiří vždy říkal, že se mu nepovedl, ovšem to je dost slabé slovo. Proto se chtěl ženit a sepsat závěť. Zřejmě tušil, jak by to bylo, až on tu nebude.

Jana S. (61), Znojmo

Předchozí článek
reklama
Související články
7.12.2023
Taneční večer se zoufale nevydařil. Upadla jsem před vchodem na vlhké dlažbě. Ale flek na šatech byl ještě to nejmenší. Loudala jsem se z tanečních jako postřelená. Bylo evidentní, že se můj život nenávratně řítí do katastrofy. Začalo to hned odpoledne, kdy mi táta oznámil, že do tanečních pojedeme s mámou autobusem, protože auto kikslo. Vzápětí se naši pohádali. Máma vykřikovala, že jsme už dá
2.12.2023
Práci jsem milovala a myslela jsem si, jak je vše zalité sluncem. Bohužel někdo se rozhodl přivolat mraky. Už jsem nedoufala, že dostanu lukrativní zaměstnání. Měla jsem sedm let před důchodem, žila jsem v domnění, že svůj profesní vrchol jsem si zažila před tím. Ani jsem nestřídala zaměstnání. Moc mladé a hloupé? Vždy jsem pracovala v dobrém kolektivu, práce mě bavila, a když jsem odcház
1.12.2023
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam nějaké ty jemné linky jsou. Možná ale o to horší pro mne bylo zjištění, že už je to
30.11.2023
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala jsem to tak, že mají vždycky pravdu a tečka. Ale mámin n
26.11.2023
Zamilovat se do přitažlivého profesora, a navíc získat i jeho lásku? To je sen nejedné studentky. Mě se to povedlo, ale zničila jsem si tím život! Už na první přednášce, kterou vedl, jsem se nemohla pořádně soustředit na výklad. Náš profesor byl totiž nejen velice pohledný, ale také neskutečně šarmantní, inteligentní a vtipný. Byla jsem jím naprosto okouzlená. Rozhodla jsem se, že tohoto chlapa
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3