Zeť v afektu zabil člověka

Total
1
Shares

Život vás někdy strašlivě semele. Potkalo to bohužel i naši rodinu. Jsem z toho naprosto zoufalá, ale své dceři nedokážu nijak pomoci. Co se stalo, se stalo. A nelze to vzít zpět.

Vidím Marcelu vycházet ze dveří věznice. I když jí je teprve 35 vypadá dnes mnohem starší. Je celá zdrchaná, neupravená. Má pořádně tmavé kruhy pod uplakanýma očima. Srdce mi nad ní puká. Držím pevně Tomáška za ruku a čekám až k nám moje dcera dojde. Vleče se pomalu. Můj tříletý vnouček už je celý netrpělivý. „Mami, mami.“ Volá na Marcelu a snaží se mi vytrhnout. Jsem celá rozechvělá. Co bude dál s touhle naší malou rodinkou. Jak vysvětlit malému kloučkovi, proč tu není tatínek. Jak mu říct, co strašného udělal? Vždyť to byl hodný táta, který se ve svém synovi viděl.

Byl mi moc sympatický

Když mi Marcela přivedla domů představit svého přítele Tomáše, zdál se mi velice milý. Vypadalo to, že si s mou dcerou dobře rozumí, že mají mnoho společného, že jsou do sebe hrozně zamilovaní. Tedy alespoň moje dcera byla. Proto se také za necelý rok známosti vzali. Až do svatby jsem si nevšimla ničeho, co by mi mělo na mém budoucím zeťákovi vadit. Choval se podle mne i manžela přímo vzorově.

První trapný okamžik

Asi půl roku po svatbě jsme měli menší rodinnou oslavu u nás na chalupě. Grilovalo se, bylo veselo, něco se upilo. Všichni byli v náladě, to je samozřejmé. Jediný, kdo to tehdy ale opravdu s pitím přehnal, byl Tomáš. Navíc se ukázalo, že je ten typ opilce, který mívá agresivní opici. Začal se totiž hned s každým hádat a prosazovat svoji pravdu. Bylo mi to před našimi příbuznými dost trapné. Ale říkala jsem si, že to je jen takový úlet. Stát se to může přece každému. Navíc Tomáš byl pěkně smutný, styděl se za svůj výstup a hrozně se nám všem omlouval.

Že by zase náhoda?

Podruhé, kdy jsem svého zetě viděla zpitého pod obraz, bylo, když se mu narodil syn. Bylo jasné, že malý Tomášek se musí pořádně zapít. Jenže tu zase byla ta Tomášova zlá opička. Druhý den dorazil do porodnice za dcerou s pěkným monoklem pod okem. Ukázalo se, že se popral se svými kamarády, kteří s nim oslavovali narození syna. To už bylo na mě moc. Snažila jsem se dceři naznačit, že by se měl Tomáš s pitím krotit. Má s tím zřejmě nějaký problém. Marcelka ale byla zrovna nadšená novopečená maminka a nechtěla slyšet žádné negativní zprávy.

Otec to byl vzorný

I když jsem měla trochu obavy, musím říct, že na druhé straně byl Tomáš moc dobrý táta. Marcelce pomáhal jak jen mohl a svého syna miloval. Vše bylo vždy v dokonalém pořádku, pokud se v zeťově blízkosti neobjevil nějaký alkohol. Nakonec jsem přece jen sebrala odvahu a zkusila si sním o tom promluvit. Bylo to nepříjemné téma, ale zvládli jsme to. Až na to, že Tomáš si nemyslel, že by šlo o vážný problém. Prý se napije jen velmi zřídka a rozhodně alkoholik, který by měl vyhledat odbornou pomoc, není.

Dcera se zlobila

Ničeho jsem tedy nedosáhla. A ještě k tomu jsme se pohádaly s dcerou. Řekla mi, že Tomáše miluje, že je super manžel a táta a ať ho před ní už nikdy nekritizuju. A tak jsem mlčela. Říkala jsem si, že to možná zbytečně přeháním. Blížily se Vánoce a já chtěla mít doma pohodu. Dcera byla spokojená a to bylo přece to hlavní, o co mi šlo. Jenže pak se stala ta tragédie.

Bujará silvestrovská noc

Vánoce u nás proběhly v klidu. Opravdu se zdálo, že se Tomáš drží a snaží se vědomě vyhýbat alkoholu. Připil si s námi sklenkou na Štědrý večer. A pak už nepil. Čekal nás ale ještě silvestr. My s manželem slavili zcela klasicky u televize, mísy chlebíčků a lahvinkou vína. Hlídali jsme přitom malého Tomáška. Dcera s manželem si vyšli za zábavou do nějakého podniku. Myslela jsem si, že to není moc dobrý nápad, ale mlčela jsem. Donekonečna si budu vyčítat, že jsem něco neudělala.

Novoroční šok

Připili jsme si s manželem na nový rok. Čekala jsem, že Marcela zavolá a popřeje nám. Ve dvě hodiny ráno jsme to nevydržela a volala já jí. Telefon nikdo nebral. Čekala nás noc plná hrůzy. Co se mohlo stát. A že se něco stalo, už bylo zřejmé. Ráno jsme to zjistili. V noci se v baru můj zeť opil a dal se do hádky s nějakým neznámým mladíkem. Došlo na rvačku a Tomáš toho chlapce zabil. Jediným tvrdým úderem. Policie ho odvezla a dcera se sesypala a skončila v nemocnici.

Nevím, co bude dál

Zetě obžalovali z vraždy. Určitě ho čeká několik let ve vězení. Dcera se sice kvůli Tomáškovi zatím drží. Ale myslím si, že je těsně před kolapsem. Vůbec netuším, co bude dál. Jak budeme vysvětlovat vnukovi, že je jeho otec v kriminále. Můj manžel je po infarktu a já také nejsem bez zdravotních potíží. Strašně se bojím, že postarat se o vnuka i dceru prostě nezvládneme.

Mirka S. (68), Přerov

Také se vám může líbit