Domů     Žádost o ruku přišla nečekaně
Žádost o ruku přišla nečekaně

Vypadalo to, že náš vztah spěje pozvolna ke svému konci. Proto jsem byla připravená na nejhorší. Místo rozchodu přede mě ale Tomáš poklekl a požádal mě, abych si ho vzala.

Před třemi lety jsem zdědila byt po babičce. Byla jsem jí neskonale vděčná. Konečně jsem mohla přestat vyhazovat peníze za pronájem bytu v centru města. Byt to byl sice krásný, ale každý měsíc spolkl skoro polovinu mého platu.

Jediný zádrhel byl v tom, že babičky byt potřeboval kompletní rekonstrukci. „Znám jednu solidní stavební firmu,“ vybalila na mě kolegyně v práci, když se o mém úmyslu dozvěděla, a začala v kabelce hledat vizitku. „Tady je,“ vykřikla.

Vítězoslavně ji vytáhla a podala mi ji. „Díky moc,“ řekla jsem a strčila si ji do kapsy.

Ještě to samé odpoledne jsem volala majiteli stavební firmy. „Haló?“ ozvalo se ve sluchátku a vzápětí se představil. V krátkosti jsem mu vysvětlila, o co se mi jedná. „Potřeboval bych byt nejprve vidět.

Abych vám mohl říci, jaké úpravy jsou možné a také, jak vysoko by se konečná částka vyšplhala.“ „Jistě. Hodilo by se vám to v pátek odpoledne?“ zeptala jsem se. „Klidně,“ odpověděl. Nadiktovala jsem mu adresu babiččina bytu a rozloučili jsme se.

Pustil se do práce

„Vy musíte být Aneta!“ Otočila jsem se za hlubokým, přátelský hlasem. „Ano, to jsem. A vy jste Tomáš, že ano?“ Přikývl a podal mi ruku. „Vadilo by vám, kdybychom si tykali? Určitě se budeme vídat častěji, takže to tak bude příjemnější.“ Usmála jsem se.

„Vůbec ne. Pojď dál,“ řekla jsem a odemkla domovní dveře. Tomáš mě následoval do třetího patra. „A jak by sis to ve finále představovala?“ zeptal se mě, když prošel celým bytem.

„Třeba v té veliké místnosti, odhaduji, že to byl obývák, by šlo postavit oddělující stěnu, takže by vznikla malá místnost, třeba pracovna nebo malý jídelní kout. Možností je tu hodně.

Samozřejmě ti ke všemu nejprve udělám nákresy, kde budou i konkrétní rozměry a podobně.“

Usmála jsem se. „To by bylo skvělý.“ Tomáš si udělal několik snímků bytu. „Tak se sejdeme příští týden na kafe a já ti ukážu, co jsem vymyslel. Jsi pro?“

Snídaně do postele

„Všechno to vypadá úžasně,“ řekla jsem upřímně, když jsem si Tomášovy návrhy prohlédla. „Vůbec nevím, pro jaký se rozhodnout.“ Tomáš se usmál. Bylo vidět, že ho moje pochvala potěšila.

„Pokud ti můžu poradit, vybral bych variantu C nebo D. Nabízí pak ještě další možnosti, jak s prostorem manipulovat a cenově vyjdou dokonce o několik tisíc méně.“ Našla jsem mezi papíry ty, o kterých mluvil, a znovu si je pečlivě prohlédla. „Tak jo.

Beru C.“ Tomáš zamával na číšníka a objednal láhev sektu. Překvapeně jsem zvedla obočí. „Přece to musíme oslavit, ne?“ A oslavili jsme to pořádně. S několika promilemi v krvi jsme nakonec skončili u Tomáše doma.

Příští ráno mi přinesl snídani do postele a přibližně o měsíc později jsem se k němu stěhovala. Byt po babičce, který byl zrekonstruovaný o tři měsíce později, jsem začala pronajímat.

Na druhé koleji

První měsíce s Tomášem byly jako vystřižené z pohádky. Jezdili jsme spolu na prodloužené víkendy, chodili na procházky městem i romantické večeře. Pak ale dostal velkou zakázku od jedné firmy a všechno se změnilo. Skoro všechen čas trávil na stavbách.

Do práce chodil brzy ráno a vracel se až pozdě večer, když už jsem většinou spala. Víkendy byly to samé. Když už se poštěstilo, tak jsme se společně jednou týdně nasnídali. Skoro jsme se neviděli.

„Vadí mi, že jsi věčně pryč,“ řekla jsem mu asi po dvou měsících. „Mám práci, to snad chápeš,“ odpověděl prostě, dopil hrnek kávy a zase běžel do práce. Cítila jsem se osaměle.

Jednou večer, byla to sobota, jsem se z nudy a dost možná i ze vzteku přihlásila na seznamku. Měli jsme jít s Tomášem do divadla, ale on to na poslední chvíli zrušil. Prý musí něco důležitého dodělat v práci.

Z nevěry jsem ho nepodezírala, ani já jsem si s nikým začít nechtěla, jen jsem si potřebovala s někým psát, někomu se svěřit. Žádnou důvěrnou kamarádku jsem neměla, tak jsem se někomu chtěla vypovídat alespoň anonymně.

Začala jsem si nezávazně psát s vícero muži. Všem jsem hned na začátku řekla, že jsem zadaná, a že tady jen vyplňuji volný čas. Z mého psaní se postupem času stala závislost. Cítila jsem, že má na mě někdo konečně čas a že se o mě zajímá. Tomáš nic netušil.

Neměl si kdy všimnout, že jsem nalepená u počítače, protože byl stále pryč. Uběhlo několik týdnů a psaní s jedním mužem se stalo důvěrnější a osobnější. Napsal, že by mě rád poznal osobně a já jsem souhlasila.

Všechno prasklo

V den, kdy jsme se měli s neznámým setkat, jsem se probudila s divným pocitem. Šla jsem do kuchyně, udělat si kafe a našla tam Tomáše. Zrak upíral do počítače s načtenou stránkou seznamky, vedle něj ležela prázdná láhev whiskey.

Bylo očividné, že všechny zprávy četl. Když si mě všiml, zvedl se a beze slova odešel. Vrátil se až večer a šel rovnou spát. Druhý den ráno mi řekl, ať si obleču něco pěkného, že mě za hodinu vyzvedne. Nechápala jsem, o co mu jde, ale poslechla.

Nasedli jsme do auta. „Jedeme k vašim,“ řekl a nastartoval.

Navlékl mi prstýnek

Když zaparkoval před domem, vzal mě za ruku a zazvonil na zvonek. Otevřel můj otec. Aniž by vešel dovnitř, zeptal se ho, jestli si může vzít jeho dceru za ženu. Já i otec jsme otevřeli pusy dokořán.

Tomáš vytáhl z kapsy prstýnek, klekl si přede mě a zeptal se mě, jestli si ho vezmu. Slzy mi vstoupily do očí. „Nemůžu a nechci o tebe přijít. Miluji tě.“

Políbila jsem ho. „I já tebe. A ano, vezmu si tě.“

Aneta B. (41), západní Čechy

reklama
Související články
22.4.2024
Na první rande mě ten můj mlčenlivý doktor pozval přímo před zraky pacienta. Zaskočil mě, ale odmítnout jsem nedokázala. Po škole jsem nastoupila coby zdravotní sestřička, nebo řekněme zubní asistentka, v ordinaci postarší paní zubařky. Skvěle jsme si rozuměly, ale rozloučit jsme se musely už po pár měsících, když jsem odcházela na mateřskou. To jsem ještě nevěděla, jak se mi ta „dovolená“ prot
18.4.2024
Byl zázrak, že jsme si vůbec dokázali naplánovat oddavky. Rodiny trvaly na tom, že musí být levné, aby se nevyhazovaly peníze oknem. Tak se nám zase už přiblížil máj, lásky čas, a to já pokaždé vzpomínám na naši dávnou svatbu. Nevím, jestli se mám smát, nebo plakat. Byl skoro zázrak, že jsme se do­opravdy vzali a že všechno dobře dopadlo. A že jsme spolu vydrželi takových let! Přitom to vypadal
11.4.2024
Každý masopust je pro mě dobou, kdy se kromě jídla oddávám vzpomínkám. Kdysi jsem totiž na masopustním průvodu poznala lásku svého života. Bylo mi něco přes dvacet, studovala jsem vysokou školu a měla spoustu plánů, jak vyrazím do světa a já nevím co ještě. Pak mě kamarádka Tamara pozvala na víkend k ní na vesnici. A můj život se úplně změnil. Víkend na venkově Byla jsem mladá holka a kou
11.4.2024
V těhotenství s první dcerkou jsem přibrala dvacet pět kilo, po porodu ještě víc. Ale ať jsem se snažila, jak jsem jen mohla, kila dolů nešla. Po narození druhé dcery jsem vážila rovný metrák. Můj muž mi často dával najevo, že jsem tlustá a nelíbím se mu. Sebevědomí mi tím pádem šlo dolů. I moje lékařka mě upozornila, že je nutné s tím začít něco dělat. Ještě horší to bylo, když jsem zjistila,
4.4.2024
V mládí jsem byla vzteklá. Už nejsem, s léty jsem pochopila, že rozčilovat se kvůli zbytečnostem je hloupé. Ale to víte, v osmnácti letech člověk ten svět vidí jinak a byl by schopen se poprat kvůli maličkosti. Byla jsem horká hlava. Zdědila jsem to po tátovi, cholerikovi jako hrom. Tehdy jsem byla mladá holka, ale už jsem coby čerstvě vyučená kadeřnice chodila do práce. Těšila jsem se na kv
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!