Domů     Nečekaný vnuk nás dost překvapil
Nečekaný vnuk nás dost překvapil

Neznámý chlapec, který se nečekaně objevil na našem prahu, byl nápadně podobný manželovi. Nebyl to ale jeho tajný syn, jak mě zprvu napadlo. Byl to vnuk, syn našeho syna!

Vychovali jsme tři syny a musím přiznat, že když konečně dospěli a začali se o sebe starat sami, dost se nám ulevilo. Byli to totiž pěkní dárečkové! Ne, že by páchali nějakou trestnou činnost nebo, nedej bože, fetovali. To ne.

Ale o maléry neměli nouzi snad už od školky! Vždycky něco provedli a byli v tom, jak sami tvrdili, úplně nevinně. Prostě fungovali jako magnet na maléry.

Dělali si, co chtěli

Ve škole jsem byla v ředitelně na koberečku snad každý měsíc. „Musíte jim přitáhnout otěže!“ domlouvala mi ředitelka. Kluci mluvili prostě do všeho a na všechno měli svůj názor! Maléry měli i na střední škole a potom i na vysoké, kam všichni zamířili.

Museli si přivydělávat, jinak to nešlo. Tři kluky na škole bychom s našimi platy těžko uživili. Těšili jsme se, že když budou mít pořádné vzdělání, budou také dobře vydělávat. Ale to by nebyli naši kluci, kdyby neměli něco extra.

Jeden se dal na nějakou humanitární misi a pracoval snad jen za kapesné, druhý cestoval a vydělával si brigádami. Třetí začal pracovat v neziskové organizaci a peněz měl tak tak na zaplacení podnájmu. Ale dělali správnou věc a my je za to nekritizovali.

Žili jsme si po svém a čekali, kdy dostaneme od synů nějakou tu SMS zprávu, nebo mail.

Návštěva neznámého kluka

Jednou večer se u našich dveří ozval zvonek. „Koho to k nám čerti nesou?“ zeptal se dle svého zvyku manžel a běžel otevřít. Určitě se těšil, že uvidí někoho známého, ale opak byl pravdou. Na prahu stál kluk, asi desetiletý. Hubený a chatrně oblečený.

V ruce měl batůžek a v té druhé igelitovou tašku. Kdyby nebyl tak mladý, pomyslela bych si, že je to nějaký bezdomovec. „Dobrý den, já bych měl být váš vnuk,“ řekl a tvářil se vážně. Manžel se nezmohl na slovo a tak jsem tomu chlapci nabídla, aby šel dál.

Myslela jsem, že je to nějaký vtip. Test! Podezírala jsem jednoho ze synů, že na nás prování nějaký výzkum. Rozhlížela jsem se kolem, ale nikdo nikde nebyl. Kluk se zul a opatrně usedl na krajíček židle u kuchyňského stolu.

Nalila jsem mu limonádu a namazala chleba. Vrhnul se na něho, jako by snad týden nejedl!

Obvolala jsem syny

„Tak co nám povíš. Jak bys mohl být náš vnuk? Vůbec o tobě nevíme. A kdo je tvůj otec?“ ptala jsem se ho co nejmileji, abych ho nevyděsila. Kluk jen pokrčil rameny a s plnou pusou zahuhňal: „Já nevím. Babička říkala, ať jdu k vám.

Prý mi to řeknete vy…“ Tak to už jsem vůbec nic nechápala. Příjmení babičky toho kluka mi nic neříkalo a jeho také ne. Jmenoval se Tomáš a bylo mu dvanáct let. Na svůj věk rozhodně nevypadal. Napadlo mě zavolat nejstaršímu synovi.

Chvíli se ošíval a potom mi řekl, že mi všechno vysvětlí Honza, ten náš nejmladší. Dovolala jsem se mu až po hodině a prý, že přijede. Tomáš nám málem usnul u stolu a tak jsme ho s manželem uložili do bývalého dětského pokoje.

Za chvíli spal Tomášek jako zabitý a my netrpělivě čekali na syna. Netvářil se moc mile.

Nic nechtěly, jen dítě

„No, jak bych vám to vysvětlil. O tom, že mám syna, jsem se dozvěděl, ale nikdy jsem ho neviděl. Tak totiž zněla dohoda s jeho matkou.“ řekl a já už si opravdu připadala jako v nějakém snu. Nerozuměla jsem vůbec ničemu a nechápala, co se tady vlastně děje.

Vedle v pokoji neznámý kluk a syn mluví snad úplně z cesty? Co to má být? „Koukej mluvit srozumitelně a neplýtvej naší trpělivostí!“ zařval z ničeho nic manžel, až jsem se lekla. Nikdy totiž nekřičel. Ale tahle situace ho asi vykolejila víc, než mě.

A to už bylo co říct… „No, já vám to vysvětlím,“ řekl dost neochotně náš syn a hned pokračoval: „Ještě na vysoké, v posledním ročníku, mě požádala moje kamarádka o takovou přátelskou službu. Toužila po dítěti, ale o muže nestála. Žila s nějakou holkou.

A tak mě požádala, zda bych se nestal otcem jejího dítěte. Jako dárce, nic víc. Dost jsem si to rozmýšlel, ale ona mi přinesla papír k podepsání, že ode mě nikdy nebude nic chtít.

Nová radost do života

Vlastně i já musel slíbit, že svoje dítě nebudu nikdy kontaktovat a zůstanu v anonymitě. Vůbec nechápu, jako to mohly ty dvě porušit!“ Na další vysvětlení jsme museli počkat do rána, až se Tomášek vzbudí. Dozvěděli jsme se, že žil jen s maminkou a babičkou.

Jenže, maminka tragicky zemřela a babička je hodně stará. Tomášek jí sice pomáhá úplně se vším, ale starost o babičku začala být nad jeho síly. To proto ho poslala za námi, abychom mu pomohli. „Ale jak ti můžeme pomoct?

A co zamýšlíš, Tomáši, s babičkou?“ zeptala jsem se toho malého nešťastníka a pohladila ho po hlavě. On se na mě vážně podíval: „Babička musí do nemocnice. No a já si myslel, zda bych nemohl zůstat u vás. Alespoň na čas.

Prosím, nedávejte mě nikam do děcáku!“ Bylo to hodně velké překvapení, ale Tomášův návrh byl rozumný. S babičkou jsme domluvili vše potřebné a Tomášek se k nám nastěhoval. Nenudíme se ani minutu a s Tomáškem si užíváme každého dne. Naštěstí není po svém otci a průšvihy nedělá!

Ilona P. (68), Terezín

reklama
Související články
1.3.2024
Už coby malá holka jsem byla při těle. Později jsem se zařekla, že se to mým dětem nesmí nikdy stát. Ale stalo se... O tom, že nadváha není jen kosmetický problém, už asi nikdo nepochybuje. Zdravotní rizika, která s sebou nese, jsou nezpochybnitelná. I já si na pár komplikací z dětství, které jsem prožila coby tlustá holčička, dodnes pamatuji. Tloušťka mu nevadila Problémy s přetíženými k
28.2.2024
Ani jsem to nečekala, že být babičkou se mnou tak dost zamává. Užijete si s dětmi a pak má přijít ta odměna. Pořád se o tom mluví. O tom nepopsatelném pocitu dokonalého štěstí. Tak jsem se těšila, že to také prožiju. Hotová věc Neměla jsem na výběr. Najednou se narodila Anička od mé dcery Hany a Petřík od syna Pavla. Byla to hotová věc a už jsem v tom lítala. Hanka ze svého prvního dítěte
25.2.2024
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději... Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta, pro něhož r
24.2.2024
Sama jsem vyrůstala jako jedináček, takže jsem snila o velké rodině. Bohužel se mi mé přání nevyplnilo. Vyrůstala jsem v milující rodině, ale když mi byly asi tři roky a vnímala jsem, že kamarádi mají sourozence, žadonila jsem na rodičích, aby mi taky pořídili bratříčka nebo sestřičku. Netušila jsem tehdy, jak to je. Těžký začátek Až skoro v dospělosti jsem pochopila, že naši nemohli mít
21.2.2024
Lásku jsem jí přála, ale ne s tímto chlapem! Můj soused byl totiž nenapravitelný sukničkář. Jenže ona jeho chyby nechtěla vidět. Mého bratra prý má pořád ráda, ale, když tak náhle tragicky odešel, zůstala sama. A tak se stala možnou obětí našeho souseda. Všimla jsem si mnohokrát, že si můj soused vodí domů spoustu ženských. Vše podle jeho plánů Měl snad každých pár měsíců jinou. Mohlo mu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla