SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Nečekaný vnuk nás dost překvapil
Nečekaný vnuk nás dost překvapil

Neznámý chlapec, který se nečekaně objevil na našem prahu, byl nápadně podobný manželovi. Nebyl to ale jeho tajný syn, jak mě zprvu napadlo. Byl to vnuk, syn našeho syna!

Vychovali jsme tři syny a musím přiznat, že když konečně dospěli a začali se o sebe starat sami, dost se nám ulevilo. Byli to totiž pěkní dárečkové! Ne, že by páchali nějakou trestnou činnost nebo, nedej bože, fetovali. To ne.

Ale o maléry neměli nouzi snad už od školky! Vždycky něco provedli a byli v tom, jak sami tvrdili, úplně nevinně. Prostě fungovali jako magnet na maléry.

Dělali si, co chtěli

Ve škole jsem byla v ředitelně na koberečku snad každý měsíc. „Musíte jim přitáhnout otěže!“ domlouvala mi ředitelka. Kluci mluvili prostě do všeho a na všechno měli svůj názor! Maléry měli i na střední škole a potom i na vysoké, kam všichni zamířili.

reklama

Museli si přivydělávat, jinak to nešlo. Tři kluky na škole bychom s našimi platy těžko uživili. Těšili jsme se, že když budou mít pořádné vzdělání, budou také dobře vydělávat. Ale to by nebyli naši kluci, kdyby neměli něco extra.

Jeden se dal na nějakou humanitární misi a pracoval snad jen za kapesné, druhý cestoval a vydělával si brigádami. Třetí začal pracovat v neziskové organizaci a peněz měl tak tak na zaplacení podnájmu. Ale dělali správnou věc a my je za to nekritizovali.

Žili jsme si po svém a čekali, kdy dostaneme od synů nějakou tu SMS zprávu, nebo mail.

Návštěva neznámého kluka

Jednou večer se u našich dveří ozval zvonek. „Koho to k nám čerti nesou?“ zeptal se dle svého zvyku manžel a běžel otevřít. Určitě se těšil, že uvidí někoho známého, ale opak byl pravdou. Na prahu stál kluk, asi desetiletý. Hubený a chatrně oblečený.

reklama

V ruce měl batůžek a v té druhé igelitovou tašku. Kdyby nebyl tak mladý, pomyslela bych si, že je to nějaký bezdomovec. „Dobrý den, já bych měl být váš vnuk,“ řekl a tvářil se vážně. Manžel se nezmohl na slovo a tak jsem tomu chlapci nabídla, aby šel dál.

Myslela jsem, že je to nějaký vtip. Test! Podezírala jsem jednoho ze synů, že na nás prování nějaký výzkum. Rozhlížela jsem se kolem, ale nikdo nikde nebyl. Kluk se zul a opatrně usedl na krajíček židle u kuchyňského stolu.

Nalila jsem mu limonádu a namazala chleba. Vrhnul se na něho, jako by snad týden nejedl!

Obvolala jsem syny

„Tak co nám povíš. Jak bys mohl být náš vnuk? Vůbec o tobě nevíme. A kdo je tvůj otec?“ ptala jsem se ho co nejmileji, abych ho nevyděsila. Kluk jen pokrčil rameny a s plnou pusou zahuhňal: „Já nevím. Babička říkala, ať jdu k vám.

reklama

Prý mi to řeknete vy…“ Tak to už jsem vůbec nic nechápala. Příjmení babičky toho kluka mi nic neříkalo a jeho také ne. Jmenoval se Tomáš a bylo mu dvanáct let. Na svůj věk rozhodně nevypadal. Napadlo mě zavolat nejstaršímu synovi.

Chvíli se ošíval a potom mi řekl, že mi všechno vysvětlí Honza, ten náš nejmladší. Dovolala jsem se mu až po hodině a prý, že přijede. Tomáš nám málem usnul u stolu a tak jsme ho s manželem uložili do bývalého dětského pokoje.

Za chvíli spal Tomášek jako zabitý a my netrpělivě čekali na syna. Netvářil se moc mile.

Nic nechtěly, jen dítě

„No, jak bych vám to vysvětlil. O tom, že mám syna, jsem se dozvěděl, ale nikdy jsem ho neviděl. Tak totiž zněla dohoda s jeho matkou.“ řekl a já už si opravdu připadala jako v nějakém snu. Nerozuměla jsem vůbec ničemu a nechápala, co se tady vlastně děje.

Vedle v pokoji neznámý kluk a syn mluví snad úplně z cesty? Co to má být? „Koukej mluvit srozumitelně a neplýtvej naší trpělivostí!“ zařval z ničeho nic manžel, až jsem se lekla. Nikdy totiž nekřičel. Ale tahle situace ho asi vykolejila víc, než mě.

A to už bylo co říct… „No, já vám to vysvětlím,“ řekl dost neochotně náš syn a hned pokračoval: „Ještě na vysoké, v posledním ročníku, mě požádala moje kamarádka o takovou přátelskou službu. Toužila po dítěti, ale o muže nestála. Žila s nějakou holkou.

A tak mě požádala, zda bych se nestal otcem jejího dítěte. Jako dárce, nic víc. Dost jsem si to rozmýšlel, ale ona mi přinesla papír k podepsání, že ode mě nikdy nebude nic chtít.

Nová radost do života

Vlastně i já musel slíbit, že svoje dítě nebudu nikdy kontaktovat a zůstanu v anonymitě. Vůbec nechápu, jako to mohly ty dvě porušit!“ Na další vysvětlení jsme museli počkat do rána, až se Tomášek vzbudí. Dozvěděli jsme se, že žil jen s maminkou a babičkou.

Jenže, maminka tragicky zemřela a babička je hodně stará. Tomášek jí sice pomáhá úplně se vším, ale starost o babičku začala být nad jeho síly. To proto ho poslala za námi, abychom mu pomohli. „Ale jak ti můžeme pomoct?

A co zamýšlíš, Tomáši, s babičkou?“ zeptala jsem se toho malého nešťastníka a pohladila ho po hlavě. On se na mě vážně podíval: „Babička musí do nemocnice. No a já si myslel, zda bych nemohl zůstat u vás. Alespoň na čas.

Prosím, nedávejte mě nikam do děcáku!“ Bylo to hodně velké překvapení, ale Tomášův návrh byl rozumný. S babičkou jsme domluvili vše potřebné a Tomášek se k nám nastěhoval. Nenudíme se ani minutu a s Tomáškem si užíváme každého dne. Naštěstí není po svém otci a průšvihy nedělá!

Ilona P. (68), Terezín

reklama
Související články
30.1.2023
Náhrdelník mé tety v sobě skrýval tajemství nešťastné lásky. Když jsem ho tehdy nesla do klenotnictví, netušila jsem, že tím nechám spravit nejen starý šperk, ale také dvě zlomená srdce. Moje teta měla náhrdelník, který se mi moc líbil. Bylo na něm umělecky provedené písmeno „M“, protože teta se jmenovala Miluše. Jednou, když jsem si jako holka s náhrdelníkem hrála, teta mi ho beze slov vzala a
26.1.2023
Pokud už nemají rozum zralí lidé s životními zkušenostmi, musí ho mít alespoň jejich děti. Naši potomci nás o tom přesvědčili v praxi! Důvodem mého rozvodu s manželem, ke kterému došlo po dvaceti letech od svatby, nebyla ani nevěra, ani to, že by Michal pil nebo byl agresivní. Ani s penězi jsme problém neměli. Přestali jsme si ale rozumět. Tak se rozvedeme! Najednou jsme si oba připadali
24.1.2023
O děti se nesnažila ani po nich ještě netoužila. Přesto se z mojí dcery stala šestinásobná matka. Od rána do večera dře a sebe zanedbává! Už jsem měla o dceru strach, že si nikoho nenajde. Dívky v jejím věku randily a užívaly si života. Ona ne. Stále jen ležela v knihách a učila se. Nejdřív na maturitu a potom na zkoušky. Chtěla se stát lékařkou a svému snu obětovala mnoho dní i nocí. Rozmaz
23.1.2023
Po rozvodu se mi ulevilo, ale ne moc. Nenávist, kterou jsem k bývalému manželovi cítila, tížila, bolela a táhla mě k zemi. Náš vztah byl v troskách. Už jsme na sebe nedokázali ani promluvit. Martin se zavřel do pracovny, kde se zamykal, abych tam nemohla ani vstoupit, já jsem si udělala hlavní stan v ložnici, kam zas nechodil on. Obývací pokoj byl společný, ale dávno jsme tu nesedávali spolu
21.1.2023
Já jsem rozvod s manželem už dávno překonala a vyrovnala se s ním. Trápí mě, že se s tátou nedokáže usmířit naše Anička. S manželem jsme prožili dvacet let dobrého manželství a vychovali dvě úžasné děti. Starší Aničku a mladšího Josífka. Po dvaceti letech od nás ale můj muž odešel. Nebyla v tom jiná žena, prostě chtěl změnit život. Byla to pro mě rána, člověk se ale časem s osudem vyrovná. N
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec módy korzetů: Odmítaly je ženy nosit kvůli válce?
epochaplus.cz
Konec módy korzetů: Odmítaly je ženy nosit kvůli válce?
Už ve starověké Krétě kolem roku 1800 př. n.l. nosí ženy korzety vyrobené z měděných plátů. Starověké Římanky používají pro zakrytí ňader pruhy látky omotané okolo hrudníku, ty znázorňují i nástěnné m
Žárlí na manželovu bývalku?
nasehvezdy.cz
Žárlí na manželovu bývalku?
I když už od jejich rozchodu uplynulo hodně vody, ze vztahu s Justinem Bieberem (28) čerpá zpěvačka Selena Gomez (30) dodnes, alespoň v písních. Neustálé rozchody a návraty a guláš v hlavě z lásky
Na lásku můžete narazit kdekoli
skutecnepribehy.cz
Na lásku můžete narazit kdekoli
Láska není jen pro mladé. Kvete opravdu v každém věku a narazit na ni můžete třeba i při nakupování potravin. Bylo mi čtyřicet sedm let a deset let jsem byla rozvedená. Sen o novém vztahu jsem už dávno dosnila. Byla jsem přesvědčená, že mě žádná velká láska už nečeká. Dokud jsem nepoznala Jaromíra. Už jsme si neměli co říct
Sabina Laurinová už nechce být sama
nasehvezdy.cz
Sabina Laurinová už nechce být sama
Ačkoli je Sabina Laurinová (50), kterou můžeme vídat v seriálu ZOO, velmi krásná žena, sama přiznala, že už na sobě občas přibývající roky pociťuje. A přestože v minulosti tvrdila, že se do žádných
Záhadný římský předmět zřejmě sloužil magii
21stoleti.cz
Záhadný římský předmět zřejmě sloužil magii
Podivných dutých, kovových dvanáctistěnů s velkými otvory v každé ze stran a čepy v každém rohu, pocházejících z dob římské říše, bylo po celé Evropě nalezeno mnoho. Nikdo však netuší, k čemu tyto záh
Výstava: Zemědělská krajina a technika na fotografiích Miloše Sedláčka
epochanacestach.cz
Výstava: Zemědělská krajina a technika na fotografiích Miloše Sedláčka
Výstava výtvarného fotografa Miloše Sedláčka představí témata krajiny v jejích různých podobách se zaměřením na krajinu zemědělskou. Vernisáž výstavy Miloš Sedláček – fotografie ZE MĚ proběhne ve čt
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Kuře s chorizem a bramborami
tisicereceptu.cz
Kuře s chorizem a bramborami
Chorizo /čorízo/ je typický španělský salám, který Španělé přidávají téměř do kažého pokrmu. Nejlépe však chutná v kombinaci s opečenými bramborami a kuřetem. Ingredience 4 ks kuřecích prsou s k
Marinované krevety s opečenou bagetou
tisicereceptu.cz
Marinované krevety s opečenou bagetou
Pravá chuťovka pro milovníky mořských plodů. Jako příloha stačí opečená bageta, kterou si vytřete i zbylou šťávu z pánve. Ingredience 200 g nevyloupaných krevet 5 lžic olivového oleje šťáva z
Saunování: Častou chybou je spojení odpočinku s plaváním v bazénu
epochalnisvet.cz
Saunování: Častou chybou je spojení odpočinku s plaváním v bazénu
Saunování je opravdovým umění relaxace. Teplem se dá zbavit svalových potíží i těžkých myšlenek. Pravidelné saunování zbavuje stresu, podporuje imunitu, pomáhá proti bolestem zad i migrénám.  
Záhada vlaku Zanetti: Po vjezdu do tunelu se už nikdy neobjevil!
enigmaplus.cz
Záhada vlaku Zanetti: Po vjezdu do tunelu se už nikdy neobjevil!
V roce 1911 se v Itálii chystala zajímavá technicko-společenská událost. Železniční společnost Zanetti vypravila nový typ osobního vlaku na propagační jízdu. Skončilo to však poněkud rozpačitě. Vlak v
Nový Falkensteiner Hotel Montafon: Ekologie. Hory. Ochrana přírody.
iluxus.cz
Nový Falkensteiner Hotel Montafon: Ekologie. Hory. Ochrana přírody.
Ekologie. Hory. Ochrana přírody. Tři kvalitní pojmy, které označují nový Falkensteiner Hotel Montafon v rakouském Vorarlbersku. Ještě před svým oficiálním otevřením 16. prosince 2022 nasazuje první pě