Domů     Manžel měl černé myšlenky
Manžel měl černé myšlenky

Můj manžel, vždycky tak veselý a pozitivní, se začal zaobírat smrtí a vším, co s ní je spojené. Naše úspory vydal za hrobku a rakev si předplatil.

Povaha se mi na mém manželovi líbila ze všeho nejvíc a byla tím, co jsem na něm vždycky obdivovala. Nikdy neviděl sklenici napůl prázdnou a nikdy neházel flintu do žita! Na každé, byť sebehorší situaci, dokázal nalézt něco pozitivního.

Dobrou náladu rozdával plnými hrstmi a já ho za to milovala. Vždyť, jaký je život s morousem, který jen věčně na něco hartusí a nic mu není dobré?

Zničehonic se změnil

Poznala jsem to u svojí nejlepší kamarádky. Byla moc hodná, ale s manželem prožívala peklo. Přijít k ní na návštěvu bylo jako projít údolím smutku.

Chtěly jsme si povídat a něčemu se zasmát, ale ten její kakabus nás nenechal a musel nám vyprávět samé katastrofické historky. A ještě se domníval, jaký je zajímavý!

„Příště půjdeme někam do cukrárny, tady je to k nevydržení,“ špitla mi kamarádka do ucha a já jen němě přikývla. Konečně si to uvědomila. Až doteď manžela omlouvala, i když marně. Těšila jsem se domů, na svého muže.

Na jeho úsměv a vlídná slova, která pro mě vždycky měl. Ale ten den byl asi nějaký začarovaný. Přivítal mě totiž ten samý kakabus, jakého jsem si užila v předchozích hodinách.

Všude měl fotografie

„Co ti je? Co se stalo?“ vyptávala jsem se svého Jindřicha v domnění, že ho něco bolí, nebo se mu událo něco hodně nepříjemného v práci. On ale jen pokrčil rameny a zavřel se ve svém pokoji.

Měl totiž z kumbálku udělanou takovou malou pracovnu s počítačem a stolem na nějaké to malé kutění. Nesměla jsem mu tam uklízet, aby neztratil přehled! Alespoň tak to říkal.

Nelenila jsem, a když se šel Jindřich večer sprchovat, do jeho království jsem se vplížila. V naději, že objevím důvod jeho špatného rozpoložení. A také že ano! Na stole byly rozházené letáky rakví a vedle nich nějaký zpravodaj o pohřbívání.

Na zadní straně byly fotografie uren, jejichž cena byla téměř astronomická. Ani mě nenapadlo, jak je dnes všechno drahé. Monitor počítače byl spuštěný a na jeho ploše byla fotografie hrobky. Hodně velké a zdobené hrobky!

Takové té strašidelné, jako z nějakého hororu. Vůbec jsem nevěděla, co si o tom všem mám myslet.

Úspory utratil za hrobku

Hned, jak vypochodoval manžel z koupelny, jsem na něho udeřila: „Co to má znamenat? Ty už se chystáš umřít, či co?“ vyjela jsem na něho a čekala, že mi vše vysvětlí. On ale jen přikývnul a ani se nerozčílil, že jsem bez povolení vnikla na jeho výsostné území.

Tak to bylo zlé! Druhý den ráno Jindřich vstal a řekl mi: „Už mi nějaký ten pátek je, a já si z ničeho nic uvědomil, že všechno skončí. Chci mít krásný pohřeb a tu nejlepší rakev, jaká je k sehnání!“ Kdyby to nebylo tak smutné, musela bych se smát.

Bylo to přece směšné, takhle se chystat. Měli bychom cestovat a užívat si vnoučat a on – rakev a hrobka! Náš život se od té chvíle radikálně změnil. Jako bych měla doma úplně jiného muže! Stále jen řešil záležitosti kolem pohřbu.

Jednou na stole ležela smlouva na hrobku, za kterou vydal skoro dvě stě tisíc. Veškeré naše úspory! Tak to už byla na mě moc.

Skočil mi na lest

„Ty ses snad zbláznil!“ Vyjela jsem na něho, ale potom mě něco napadlo. Musím na Jindřicha zapůsobit jeho vlastními zbraněmi! Něčím, co ho zaujme a přijde při tom na jiné myšlenky! „Jindřichu, měla bych takové poslední přání.

Ještě než zemřeme, nemohli bychom jet na poslední dovolenou? Takovou vzpomínkovou. Navštívili bychom místa, kde jsme byli s dětmi, když byly malé, nebo ještě před nimi, když jsme spolu chodili.

Mohli by nám potom fotografie promítat na pohřbu!“ Byl to bláznivý nápad, ale Jindřich se chytil do pasti. Ta myšlenka se mu zalíbila! Sbalil si to nejhezčí oblečení, co měl – prý, aby na těch fotografiích vypadal co nejlépe.

A mně dal dokonce peníze, abych si koupila něco hezkého. Aby mi to slušelo! A tak jsme se vydali na cesty. Navštívili jsme i hlavní město a hezky si po něm pochodili.

Změnil názor

Na Karlově mostě jsme nebyli už asi dvacet let a koukali, jak se všechno změnilo. Uplynul týden a Jindřichova nálada se začala zlepšovat. Možná to zapříčinila změna prostředí a možná i dobré jídlo, které jsem si na té „poslední“ cestě dopřávali.

Dovolenou jsme si protáhli o další týden a do práce se nám vůbec nechtělo. Nebyl to ale problém, oba jsme měli těsně před důchodem a v zaměstnání už stejně čekali, až se po nás uvolní místo pro nějaké mladší.

Večer, u krásně prostřeného stolu v jednom malém hotýlku v Jižních Čechách mě pohladil Jindřich po ruce. Po mnoha týdnech se na mě mile usmál. Skoro tak hezky, jako kdysi. Pohlédl mi do očí a řekl: „Mařenko, mně se najednou nechce umřít.

Co kdybych to na chvilku ještě odložil?“ Chvilku jsem přemýšlela, zda mě jen tak nezkouší, ale když se pořád tvářil tak mile, dala jsem si podmínku: „Ale prodáš tu příšernou hrobku!

Víš, co bychom si za ni mohli pořídit dovolených?“ Rozesmál se a hned souhlasil. Prý vůbec neví, co měl za chmurné nápady!

Marie S. (66), střední Morava

Předchozí článek
Další článek
Související články
20.7.2024
Byla jsem vymodleným dítětem. Rodiče se o mě díky tomu přehnaně báli. Museli mít o všem přehled. Dokonce jsem se díky nim málem nevdala! Rodiče měli vždycky až přehnanou potřebu mě chránit. Už ve školce máma vyváděla, když jsem domů přišla s nějakým škrábancem. Řešila s učitelkou, kdo mi to udělal a jaký k tomu měl důvod. Ve škole to bylo ještě horší. Až do sedmé třídy mě vozili do školy a větš
20.7.2024
Netoužila jsem po majetku ani drahých dovolených. Mým snem byla velká a soudržná rodina. Rodina, kde se budou mít všichni rádi a budou držet při sobě. Nakonec se mi sen splnil. Vlastně k tomu cíli byla ale dost klikatá cesta, což jsem ovšem netušila. Vdala jsem se brzy, ještě mi nebylo ani dvacet. Ale v dobách mého mládí to bylo celkem normální. Vždyť při maturitě byla skoro polovina mých spolu
19.7.2024
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou výukou jazyků, takže jsem musela dojíždět přes celé měs
17.7.2024
Nikdy bych už neudělala tu chybu, že bych dětem ručila. Málem jsme přišli o všechno. Zachránil nás v poslední chvíli přítel naší vnučky. Tatínek s maminkou se na našem domě hodně nadřeli. A stejně tak jsme museli přiložit ruku k dílu i my – jejich děti. Stále jsme dům přistavovali, zvelebovali a přikoupili i sousední pozemek, kde jsme postavili skleník, bazén a altánek. Pospolu Žili jsme
16.7.2024
Abych se mohla věnovat své kariéře, hlídaly mé jediné dítě obě babičky. Teď se mi vše vrací měrou vrchovatou. Mám už šest vnoučat! Když jsme se s Vojtou brali, bylo mi dvaatřicet a jemu o sedm let více. Oba jsme si zakládali na své kariéře, kterou jsme po vysoké pečlivě budovali. Do potomků jsme se nehrnuli a stále to odkládali – a to tak dlouho, až jsme se zmohli na jediné dítě. Bylo mi už tém
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,