Domů     Manžel měl černé myšlenky
Manžel měl černé myšlenky

Můj manžel, vždycky tak veselý a pozitivní, se začal zaobírat smrtí a vším, co s ní je spojené. Naše úspory vydal za hrobku a rakev si předplatil.

Povaha se mi na mém manželovi líbila ze všeho nejvíc a byla tím, co jsem na něm vždycky obdivovala. Nikdy neviděl sklenici napůl prázdnou a nikdy neházel flintu do žita! Na každé, byť sebehorší situaci, dokázal nalézt něco pozitivního.

Dobrou náladu rozdával plnými hrstmi a já ho za to milovala. Vždyť, jaký je život s morousem, který jen věčně na něco hartusí a nic mu není dobré?

Zničehonic se změnil

Poznala jsem to u svojí nejlepší kamarádky. Byla moc hodná, ale s manželem prožívala peklo. Přijít k ní na návštěvu bylo jako projít údolím smutku.

Chtěly jsme si povídat a něčemu se zasmát, ale ten její kakabus nás nenechal a musel nám vyprávět samé katastrofické historky. A ještě se domníval, jaký je zajímavý!

„Příště půjdeme někam do cukrárny, tady je to k nevydržení,“ špitla mi kamarádka do ucha a já jen němě přikývla. Konečně si to uvědomila. Až doteď manžela omlouvala, i když marně. Těšila jsem se domů, na svého muže.

Na jeho úsměv a vlídná slova, která pro mě vždycky měl. Ale ten den byl asi nějaký začarovaný. Přivítal mě totiž ten samý kakabus, jakého jsem si užila v předchozích hodinách.

Všude měl fotografie

„Co ti je? Co se stalo?“ vyptávala jsem se svého Jindřicha v domnění, že ho něco bolí, nebo se mu událo něco hodně nepříjemného v práci. On ale jen pokrčil rameny a zavřel se ve svém pokoji.

Měl totiž z kumbálku udělanou takovou malou pracovnu s počítačem a stolem na nějaké to malé kutění. Nesměla jsem mu tam uklízet, aby neztratil přehled! Alespoň tak to říkal.

Nelenila jsem, a když se šel Jindřich večer sprchovat, do jeho království jsem se vplížila. V naději, že objevím důvod jeho špatného rozpoložení. A také že ano! Na stole byly rozházené letáky rakví a vedle nich nějaký zpravodaj o pohřbívání.

Na zadní straně byly fotografie uren, jejichž cena byla téměř astronomická. Ani mě nenapadlo, jak je dnes všechno drahé. Monitor počítače byl spuštěný a na jeho ploše byla fotografie hrobky. Hodně velké a zdobené hrobky!

Takové té strašidelné, jako z nějakého hororu. Vůbec jsem nevěděla, co si o tom všem mám myslet.

Úspory utratil za hrobku

Hned, jak vypochodoval manžel z koupelny, jsem na něho udeřila: „Co to má znamenat? Ty už se chystáš umřít, či co?“ vyjela jsem na něho a čekala, že mi vše vysvětlí. On ale jen přikývnul a ani se nerozčílil, že jsem bez povolení vnikla na jeho výsostné území.

Tak to bylo zlé! Druhý den ráno Jindřich vstal a řekl mi: „Už mi nějaký ten pátek je, a já si z ničeho nic uvědomil, že všechno skončí. Chci mít krásný pohřeb a tu nejlepší rakev, jaká je k sehnání!“ Kdyby to nebylo tak smutné, musela bych se smát.

Bylo to přece směšné, takhle se chystat. Měli bychom cestovat a užívat si vnoučat a on – rakev a hrobka! Náš život se od té chvíle radikálně změnil. Jako bych měla doma úplně jiného muže! Stále jen řešil záležitosti kolem pohřbu.

Jednou na stole ležela smlouva na hrobku, za kterou vydal skoro dvě stě tisíc. Veškeré naše úspory! Tak to už byla na mě moc.

Skočil mi na lest

„Ty ses snad zbláznil!“ Vyjela jsem na něho, ale potom mě něco napadlo. Musím na Jindřicha zapůsobit jeho vlastními zbraněmi! Něčím, co ho zaujme a přijde při tom na jiné myšlenky! „Jindřichu, měla bych takové poslední přání.

Ještě než zemřeme, nemohli bychom jet na poslední dovolenou? Takovou vzpomínkovou. Navštívili bychom místa, kde jsme byli s dětmi, když byly malé, nebo ještě před nimi, když jsme spolu chodili.

Mohli by nám potom fotografie promítat na pohřbu!“ Byl to bláznivý nápad, ale Jindřich se chytil do pasti. Ta myšlenka se mu zalíbila! Sbalil si to nejhezčí oblečení, co měl – prý, aby na těch fotografiích vypadal co nejlépe.

A mně dal dokonce peníze, abych si koupila něco hezkého. Aby mi to slušelo! A tak jsme se vydali na cesty. Navštívili jsme i hlavní město a hezky si po něm pochodili.

Změnil názor

Na Karlově mostě jsme nebyli už asi dvacet let a koukali, jak se všechno změnilo. Uplynul týden a Jindřichova nálada se začala zlepšovat. Možná to zapříčinila změna prostředí a možná i dobré jídlo, které jsem si na té „poslední“ cestě dopřávali.

Dovolenou jsme si protáhli o další týden a do práce se nám vůbec nechtělo. Nebyl to ale problém, oba jsme měli těsně před důchodem a v zaměstnání už stejně čekali, až se po nás uvolní místo pro nějaké mladší.

Večer, u krásně prostřeného stolu v jednom malém hotýlku v Jižních Čechách mě pohladil Jindřich po ruce. Po mnoha týdnech se na mě mile usmál. Skoro tak hezky, jako kdysi. Pohlédl mi do očí a řekl: „Mařenko, mně se najednou nechce umřít.

Co kdybych to na chvilku ještě odložil?“ Chvilku jsem přemýšlela, zda mě jen tak nezkouší, ale když se pořád tvářil tak mile, dala jsem si podmínku: „Ale prodáš tu příšernou hrobku!

Víš, co bychom si za ni mohli pořídit dovolených?“ Rozesmál se a hned souhlasil. Prý vůbec neví, co měl za chmurné nápady!

Marie S. (66), střední Morava

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
5.3.2024
Syn nám v poslední době stále vyčítal, že jim se snachou vůbec nepomáháme. A myslel tím finančně! Tak jsme se plácli přes kapsu. V posledních měsících jsme slyšeli jen samé stesky: „Vůbec nevycházíme s penězi. Malý toho tolik potřebuje,“ fňukali nejčastěji. Věděli, že naše vnouče je na nás největší argument. Přitom od té doby, co se narodil, jsme jim pomáhali s hlídáním i domácností, co jen naš
1.3.2024
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče mi to měli za zlé, ale já nedbala. A měla jsem pak snahu ve všem sy
1.3.2024
Už coby malá holka jsem byla při těle. Později jsem se zařekla, že se to mým dětem nesmí nikdy stát. Ale stalo se... O tom, že nadváha není jen kosmetický problém, už asi nikdo nepochybuje. Zdravotní rizika, která s sebou nese, jsou nezpochybnitelná. I já si na pár komplikací z dětství, které jsem prožila coby tlustá holčička, dodnes pamatuji. Tloušťka mu nevadila Problémy s přetíženými k
28.2.2024
Ani jsem to nečekala, že být babičkou se mnou tak dost zamává. Užijete si s dětmi a pak má přijít ta odměna. Pořád se o tom mluví. O tom nepopsatelném pocitu dokonalého štěstí. Tak jsem se těšila, že to také prožiju. Hotová věc Neměla jsem na výběr. Najednou se narodila Anička od mé dcery Hany a Petřík od syna Pavla. Byla to hotová věc a už jsem v tom lítala. Hanka ze svého prvního dítěte
25.2.2024
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději... Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta, pro něhož r
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut