Domů     Jak jsem se utrhla ze řetězu
Jak jsem se utrhla ze řetězu

Mladý člověk se má většinou proti něčemu bouřit, aby si vybudoval sebedůvěru a svoji vlastní osobnost. Často to bývají vzpoury proti vlastním rodičům a týkají se lásky. U mě to bylo právě tak!

Moje vzpoura se odehrála, když mi bylo sedmnáct a ta láska, které se to týkalo, byla mojí první. Jako mladší ze dvou sester jsem byla mazlíčkem rodiny, odmalička rozmazlovaným a pečlivě hlídaným.

V šestnácti mi to začalo lézt na nervy a hledala jsem si způsob, jak rodičovskému dozoru čelit. Musela jsem vlastně bojovat hned se třemi lidmi najednou – kromě otce a matky s námi v domě žila i babička z otcovy strany.

A někdy se čtyřmi… to když se k nim přidala i moje o čtyři roky starší sestra Magda.

Byla jsem pod neustálým dozorem

Za tohoto neustálého dohledu bylo jen těžko myslitelné, abych si našla nějakého kluka na chození. Vzala bych zavděk i některým ze spolužáků, jenže na ekonomické škole, kterou jsem studovala, jich zase tak moc nebylo.

Ti zajímaví už někoho měli a o ty „outsidery“ jsem zase nestála já. Pak jsem ale náhodou potkala Jindřicha. Byl studentem vysoké školy a přivydělával si brigádně jako plavčík v městském krytém bazénu. Naše třída tam občas chodila místo odpoledního tělocviku.

Stačil jeden pohled z očí do očí a všechna moje touha mít kluka získala konkrétní podobu.

Místo do školy jsem šla na rande

A k mému štěstí jsem i já byla Jindrovi sympatická. Nenápadně se mnou zavedl rozhovor a snažil se domluvit si rande. Posmutněla jsem a vylíčila mu, že si doma připadám jako ve vězení. Společně jsme přemýšleli, jak to navléknout, abychom se mohli občas vídat.

Naše první rande se odehrálo v době, kdy jsem měla být na hodině matematiky. Šla jsem prostě a normálně za školu.

Výlet do Prahy

Potíže se schůzkami přestaly Jindru brzy bavit a mě také. „Jsi skoro plnoletá holka, Lucko, máš svůj rozum, víš, co děláš,“ přesvědčoval mě. „Nastal čas dokázat rodině, že už tě nemají držet na řetězu.“ Podívala jsem se na něho.

„A co navrhuješ?“ zeptala jsem se. Pousmál se. „Příští týden jsou jarní prázdniny. Jedu za kamarádem do Prahy. Pojeď se mnou.“

V první chvíli jsem mu chtěla odpovědět, že se nejspíš zbláznil, pak se mi ale ten plán zalíbil.

Přípravy na tajnou cestu

Doma jsem si nenápadně začala připravovat věci, které budu potřebovat. Vzala jsem si i nějaké našetřené peníze. Jindřich sice řekl, že všechno platí on, ale přece jen jsem nechtěla zůstat na to odkázaná.

Největší práci mi dal dopis, objasňující, kde a s kým jsem a proč tam jedu. Nemohla jsem dopustit, aby po mě rodiče vyhlásili policejní pátrání.

Všechno šlo podle plánu

V pátek odpoledne jsem přišla domů ze školy. Všechno mi hrálo do karet. Naši se ještě nevrátili z práce, babička byla u nějaké známé a sestra měla hodinu houslí.

Rychle jsem si sbalila připravené věci, dopis jsem umístila tak, aby ho našel ten, kdo první přijde domů, a s pocitem dosud nepoznané svobody jsem se vyřítila z domu.

Málem jsem se přitom potkala s vracející se babičkou, ale stačila jsem se schovat v nedaleké telefonní budce.

Užívala jsem si svobody

Jindra už na mě čekal u nádraží. „Jak ti je? Jak se cítíš?“ vyzvídal a já mu odpověděla, že báječně. Na důkaz toho jsem mu dala velkou pusu. Týden v Praze utekl jako voda a byl úžasný.

Odjížděla jsem jako dívka, zvyklá na to, že si na ni každý dovolí, a vracela jsem se jako sebevědomá mladá dáma, která si nenechá jen tak něco líbit. Když jsem prošla brankou a ocitla se na chodbě našeho domu, cítila jsem srdce až v krku.

No a co, říkala jsem si v duchu, ať mě třeba upálí na hranici. Ten týden s Jindrou za to stál.

Zasypali mě hrozbami a výčitkami

Naši mě viděli oknem, jak přicházím a tak se všichni shromáždili uprostřed obývacího pokoje jako nějaká porota. Byli tam všichni čtyři – otec, matka, babička i Magda. Dívali se na mě jako na největší hříšnici.

„Ahoj, tak jsem tady,“ snažila jsem se o veselý tón, ale odpovědí mi bylo mrazivé ticho. „To jste se o mě vážně všichni tak báli?“ tvářila jsem se dotčeně a nechápavě zároveň. Sledovala jsem přitom zaražené tváře všech svých rodinných příslušníků.

„No víš, Lucko, jednu noc bychom ještě pochopili,“ řekla babička, „ale celý týden…“ A následovalo spoustu výčitek, hrozeb, zákazů i domluv, které jsem si musela vyslechnout.

Získal si rodiče i babičku

Nakonec to babička uzavřela se slovy o nevybouřeném mládí a rozruch pomalu utichl. Od té doby mě kupodivu začali brát jako dospělou. Dokonce jsem si mohla Jindřicha i pozvat domů. Projevil dostatek odvahy a skutečně přišel, i když tušil, že jde do jámy lvové.

Po čtvrthodině si však získal všechny na svou stranu. Po třech letech mu tatínek dokonce požehnal, aby se se mnou oženil. Dnes jsme spolu už skoro třicet let a zanedlouho se dočkáme prvního vnoučete…

Lucie L. (53), Poděbrady

reklama
Související články
8.12.2023
Prožila jsem kus života s mužem, do kterého jsem se zamilovala už v mládí. Podzim života trávím ale s jeho bratrem. Bratry Marka a Leoše znala v mém dětství celá škola. Já jsem nebyla výjimkou, i když Marek chodil o třídu výš, a starší Leoš dokonce o dvě třídy. Neustále na sebe nějak upozorňovali. Mohli jste se vsadit, že když se stal nějaký průšvih, byl u toho jeden z bratrů nebo spíše oba dva
7.12.2023
Toník se mi líbil už na základní škole. Ale bylo to marné, oženil se s dívkou z města. Zbyly mi jen oči pro pláč. Osud mi dal ale šanci... Stále častěji jsem chodila k oknu a koukala ven. Cesta, která se vinula od lesa loukami až k naší polosamotě, byla prázdná jako popůlnoční nádraží. Zmocňovalo se mě zoufalství. Tolik jsem ho chtěla vidět. Přitom na svatou Barboru se u nás pokaždé objevil s k
4.12.2023
Byla jsem dvacet let sama a neměla jsem už v plánu hledat další chlapy. Osud ale chtěl něco jiného. A já potkala Jardu, dávnou lásku. Když mi bylo necelých padesát let, stala jsem se babičkou na plný úvazek a zároveň přišla o manžela. Časem jsem si zvykla na to, že lásku už prožívám jen skrz červenou knihovnu. Ostatně, ona už to nebyla žádná sláva ani po tolika letech s mým ex. Nikdy bych proto
27.11.2023
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez sebe jediný krok. S Davidem jsme byli stejně staří a stejný den jsme spolu slavili narozeniny
27.11.2023
Chodila jsem s Petrem od střední školy a malovala jsem si, že spolu budeme mít velkolepou svatbu, kupu dětí a budeme žít šťastně až do smrti. Ve druhém ročníku na vysoké se ale něco změnilo. Neměli jsme na sebe tolik času, ale já se utěšovala, že až dostudujeme, bude to lepší. Jenže Petr začal být odtažitý. Byla jsem ve třetím ročníku a intenzivně jsem se připravovala na státnice. S Petrem jsm
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3