Domů     Konečně se vdávám
Konečně se vdávám

Svatební zvony jsem slyšela už mnohokrát, ale nikdy ne na své svatbě. Teď tedy nastal ten krásný den D. A já jsem doopravdy šťastná.

Malá Rozárka poletuje po pokoji jak motýlek. V těch krásných nadýchaným šatičkách vypadá úžasně, přímo andělsky. Moje malá vnučka je celá rozechvěla, jde mi totiž za družičku. A svatbu, to ještě nikdy nezažila. To já už jsem starý harcovník.

Na kolika svatbách sem to jen za svůj dlouhý život byla? Kolika nešťastníkům jsem ten jejich svazek odsvědčila, aby se oni pak po několika letech rozváděli s velkým křikem a nehezkými scénami. Ale pryč s takovými myšlenkami. Dnes je přece můj svatební den. A já si ho chci užít, jak se patří.

Moje první svatba

Ještě na střední škole jsme šla svědčit své nejlepší kamarádce. Znaly jsme se téměř od narození, vychodily spolu jesle, školku, základku i střední. Pak poznala svého Milana a hned po maturitě se brali.

Tehdy jsem také snila o tom, jak se vdám, jak budu mít velkou rodinu a skvělého manžela. Ale studovala jsem a na vážné známosti moc času neměla.

Když se mi pak kamarádka po třech letech přiznala, že ji manžel bije, trochu jsem svou touhu po vdavkách přehodnotila.

Život na psí knížku

Dlouhá léta jsem pak žila se svým spolužákem z vysoké, s Petrem. Byl hodný, milý a dostatečně tolerantní. Usoudili jsme, že pro náš hezký vztah není zapotřebí nějaký papír z úřadu. Pořídili jsme si také dvě hezké děti a opravdu nějaký čas žili zcela spokojeně.

Mezitím se moji přátelé vdávali, ženili a zase rozváděli. A nikdo z nich se mě nezapomněl zeptat, kdy do toho praštím já. Vždycky jsem s úsměvem říkala, že si svatbu také někdy zkusím. Ale vdávat se budu, až mi bude šedesát.

A byla jsem sama

Naše děti dost rychle odrostly a odešly z domu. Zůstali jsme s Petrem sami a začala na nás náhle působit ponorka. Petr už tolik netoužil po volném svazku.

Dostatečně rázně a neomaleně mi to dal najevo, když se seznámil s o dvacet let mladší přítelkyní, se kterou se rozhodl založit klasickou rodinu, jak to nazýval. Když mě pozval na svatbu, brala jsem to napřed jako krutý žert. Pak jsem si ale řekla proč ne.

Vždyť ten náš vztah byl leta krásný a byla to naše společná volba. Teď chce Petr žít jinak.

Bylo to jen letmé setkání

Petrova svatba byla naprostá klasika se vším všudy. Na hostině jsem seděla vedle nevěstiny kamarádky a z druhé strany vedle jejího vzdáleného strýce. Zvolila jsem konverzaci s kamarádkou, abych o nevěstě něco zjistila. Jsem prostě zvědavá ženská. Se strýčkem jsme si proto během večera vyměnili jen pár krátkých vět.

Zavolal už za tři dny

Velmi mě proto překvapilo, když se mi následující týden rozezvučel v kabelce mobil. Bylo to neznámé číslo. Chvíli jsem to nechtěl ani vzít, neznámé hovory dost často neberu, pak mě ale cosi poňouklo, ať to rychle zvednu.

Na druhém konci se ozval příjemný, hluboký hlas, který jsem ihned poznala. Byl to strýček Filip ze svatby. Řekl, že by mě rád někdy viděl a jestli bychom mohli zajít na kávu. Číslo na mě mu prý dala jeho neteř.

Trochu mě pobavila skutečnost, že manželka mého dlouholetého partnera si hraje na dohazovačku, ale nakonec jsem se schůzkou souhlasila.

Asi jsem se zamilovala

I když Filip nebyl moje láska na první pohled, něco mě na něm zvlášť přitahovalo. Možná jeho sexy hlas jeho příjemné vystupování. Byla jsem ráda v jeho přítomnosti. Začali jsme se pravidelně scházet.

Někdy jsme zašli na vínečko a večeři do restaurace, jindy do kina či do divadla. Někdy jsme si o víkendu udělali výlet někam do přírody. Viktor byl už podruhé rozvedený, nějak se mu manželství nedařila, ale sám rozhodně zůstat nemínil.

Chvíle plná dojetí

Jednou mě Viktor pozval do botanické zahrady. Tam uprostřed rozkvetlých stromů a keřů přede mnou poklekl a s prstenem v ruce mě požádal o ruku. Byl to šok. Na něco takového jsem v duchu už ani nepomyslela.

Vždyť už jsem na vdavky moc stará, ženská před důchodem. Jenže i na to měl Viktor připravenou odpověď. Řekl mi, že jsem přece kdysi dávno všem slibovala, že se vdám, až mi bude šedesát. A to mi prý bude už za půl roku.

Do té doby, jak mě Viktor ujistil, prý všechny svatební přípravy zvládneme. Zvládli jsme je, stejně jako svatbu a oslavu mých kulatin. A já jsem vážně šťastná.

Jaroslava Z. (60), Pardubice

Předchozí článek
Další článek
Související články
23.7.2024
Zatvrdila jsem se a řekla si, že si už do života žádného chlapa nepustím. Potom jsem našla přede dveřmi kytici lučního kvítí. Všechno začalo tak, že jsem napochodovala ve Štěchovicích na parník. Doprovázel mě můj tehdejší kluk, a musela bych se hluboce zamyslet, abych si vzpomněla, jak se jmenoval. Měla jsem jich fůry. Byly to však samé nezávazné známosti, nic vážného. Věděla jsem, že až to bud
19.7.2024
S Václavem jsme se seznámili, když jsem pracovala jako servírka v hospodě. Václav tu sedával málem každý den. Kdyby mi tehdy někdo řekl: toho si jednou vezmeš za muže, zaťukám si na čelo. Vypadal jako ztracená existence. Vůbec jsem si ho tehdy nevšímala, jen jsem mu nosila jedno pivo za druhým. Často seděl v tmavém koutě úplně sám, jindy s kamarády podobného ražení. Šikovná jako poleno By
19.7.2024
Seznámili jsme se u táboráku. Praskalo dřevo, svítily hvězdy a on tak krásně zpíval. Až jsem si musela otřít slzy. Vzpomněla jsem si na den našeho seznámení, který se podobal tomuhle večeru. Šly jsme s kamarádkou podél řeky, večer byl krásný jako ze sna, a my uslyšely ten hlas. Mířily jsme za ním jako zhypnotizované. Můj idol seděl u táboráku s partou přátel. Když uviděli, jak stojíme a zírá
17.7.2024
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi bylo devatenáct a d
14.7.2024
Věřím tomu, že pokud jsou si dva lidé souzeni, cestu k sobě si v životě nějak najdou. Jenom to někdy trvá opravdu hodně dlouho! Setkání, k němuž došlo po tolika letech v naší městské nemocnici, pro mě bylo velkým překvapením. Byla jsem tam tehdy za nemocnou sestrou a její stav mě docela trápil. Kráčela jsem zamyšlená po nemocniční chodbě, když jsem nechtěně vrazila do muže, který šel naproti. Z
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Průsečík barev a designu
rezidenceonline.cz
Průsečík barev a designu
Interiér tak trochu extravagantního domu navrhla velmi kreativní designérka, jež hledala inspiraci v barvitém životním příběhu investorského páru, a vytvořila tak svěží a moderní platformu pro život uprostřed přírody. V městečku Itupeva v srdci brazilského státu São Paulo stojí rezidence, jež je více než jen obyčejným obydlím; je to místo setkávání velké rodiny, zasahující do
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
nasehvezdy.cz
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
Charlie Sheen (58) si slávu užíval plnými doušky. Alkohol tekl proudem a bez drog a sexu nedokázal ani fungovat. Jednoho dne ale všechno zčistajasna skončilo – z úst lékařů si vyslechl, že je HIV pozi
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
historyplus.cz
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
Pučisté v čele s majorem Kendžim Hatanakou horečně prohledávají Hirohitův císařský palác v Tokiu. Nemohou nalézt vytoužený úlovek a v nitru jindy zdvořilých Japonců už to pořádně vře. Půlnoc se zatím překulila do nového dne, kdy jejich vládce přizná světu hořkou válečnou porážku.   Na obloze nad japonskou Hirošimou se 6. srpna 1945 objevuje mohutný hřib.
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
iluxus.cz
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
Zážitkově gastronomická atrakce Večeře v oblacích patří k podzimní Praze stejně jako Karlův most či Pražský hrad. Nejen tyto dominanty české metropole si můžete při obědě či večeři prohlédnout z nevše
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
Je pikantní, velmi jemná a odráží se v ní hned několik výrazných chutí. Suroviny 1 –2 kachní prsíčka 1  l zeleninového vývaru 1 balení rýžových nudlí 1 cm zázvoru 2 plechovky kokosového mlék
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
21stoleti.cz
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971
Italská  královna – Sardinie
nejsemsama.cz
Italská královna – Sardinie
Pokud plánujete dovolenou, kdy si dopřejete plážovou zahálku, pak je pro vás Sardinie ideál­ní. Téměř 2000 km dlouhé pobřeží, fantasticky čisté moře a také zajímavé zbarvení písku od bílé až po zlatou či růžovou. Budete se tu cítit jako v ráji Na čtyři desítky sardinských pláží se pyšní oceněním Modrá vlajka. Nejkrásnější pláž Sardinie je
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
enigmaplus.cz
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
Na vesnickém hřbitově v San Bernardu v Kolumbii se už několik desítek let pohřbení nebožtíci sami od sebe mumifikují. Vědci si přitom marně lámou hlavu, co se to děje. Činí tak jeden nebožtík po druhé
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
epochanacestach.cz
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
Rozdíl teploty je značný. Zatímco venku zuří horké léto, při vstupu do jeskynního systému se výrazně ochlazuje. Ve vzduchu je vlhkost, dno jeskyně tvoří vodní hladina. Pohled ze stometrové hloubky propasti Macocha je neskutečný a nádherný. A mrazivý, když si uvědomíme, že tělo sebevraha dopadne na dno během pouhých čtyř vteřin. Píše se rok 1723.
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
epochalnisvet.cz
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku. Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.   Muži se jí
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
skutecnepribehy.cz
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
Zatvrdila jsem se a řekla si, že si už do života žádného chlapa nepustím. Potom jsem našla přede dveřmi kytici lučního kvítí. Všechno začalo tak, že jsem napochodovala ve Štěchovicích na parník. Doprovázel mě můj tehdejší kluk, a musela bych se hluboce zamyslet, abych si vzpomněla, jak se jmenoval. Měla jsem jich fůry. Byly to však samé
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
epochaplus.cz
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
Počítače dnes používáme k mnoha transakcím od objednávání k jídla přes nákupy v obchodech až po ovládání bankovního účtu. Přitom jejich zabezpečení řada z nás věnuje menší pozornost než výběru zámku ke vchodovým dveřím a pojištění bytu. Zloději jsou však vždy napřed a již před dlouhou dobou se přesunuli i na internet. Vybílit kreditní kartu, kterou používáte k nákupům na