SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Sestra neunesla těžkou roli matky samoživitelky
Sestra neunesla těžkou roli matky samoživitelky

Vždycky se dá všechno řešit. Jenže když se problémy na vás valí ze všech stran, nedokážete najednou vidět řešení jinde, než všechno ukončit.

Moje mladší sestra Madla byla velmi dobrá ve své profesi a byla také skvělá matka dvou dětí. Takové předpoklady ale vždy nestačí na to, aby se v životě dařilo.

Před sedmi lety po tom, co jí opustil manžel, se začala potýkat nejen s osobními, ale také s finančními problémy. Kromě této rány ji totiž zasáhl i podnikatelský nešvar, kdy jí dlužníci platili faktury s velkým zpožděním, nebo dokonce vůbec.

reklama

Druhotná platební neschopnost ji naprosto zlikvidovala nejen jeho prosperující podnikatelku, ale vedla i k velké psychické újmě. Dluhy nezadržitelně rostly.

Pro jistotu a zavčasu se rozhodla přepsat svůj dům na své děti a také částečně na mně, kdyby se jí prý něco stalo. Byla jsem bezdětná a stále svobodná. Už jsem oslavila pětačtyřicítku a žádný ženich nebyl na obzoru.

Takže naděje na rodinu a děti se z mého života vytratily. Snažila jsem se sestře pomáhat, jak jen to šlo. A zpočátku se snažili Madlu podporovat i rodiče. Její situace totiž zasáhla celou rodinu.

Všichni jsme v její firmě pracovali, i náš bratr a jeho žena, a postupně jsme z ní museli odejít a hledat si novou práci. Madla začala pomalu vše rozprodávat, inventář kus po kuse, stroj po stroji, ale nestačilo to. Jednoho dne přišla o vše.

reklama

Naštěstí svým včasným rozhodnutím, darovat dům, zachovala střechu nad hlavou. Začala se ale utápět v tom, že její dospívající děti po ní zdědí jen a jen samé dluhy…

Bojovala statečně

Sestra se dlouho prala se svými dluhy. Jeden dluh doplatila, objevil se nový, dlouho pod pokličkou ukrytý, o kterém neměla nejmenšího tušení. Měnila se nám před očima a nedalo se jí pomoci.

Přemluvila jsem jí, aby požádala o insolvenci, které se dlouho bránila. Stále se snažila bláhově bojovat o přežití firmy, který se podobal boji dona Quijota s větrnými mlýny. Když to ale nakonec přece jen udělala, ulevilo se jí.

reklama

Při její skromnosti a velkému pochopení jejich úžasných dětí, ve kterých měla oporu a lásku, nám bylo najednou líp. Spočítala, že musí žít ještě třicet let, aby umořila všechny své dluhy, a nic z nich dětem nezůstalo.

Pár měsíců jsme žili v relativní pohodě a klidu. Vypadalo to dokonce, že se začne blýskat na lepší časy. Netrvalo to však dlouho. Vztah s našimi rodiči začal náhle ochládat.

Byli už staří, většinu života pracovali ve zcela jiných podmínkách, a tak neznali realitu. Bratr se ženou nenechali na Madle nit suchou. I když jim tolik let dávala práci, nenašlo se v nich kousek vděčnosti.

Vnukli rodičům myšlenku, že za všechno si naše Madla může sama a všechny poškodila. Matka s otcem se rozhodli pod tlakem bratříčka a švagrové sestru vydědit, a posléze i mě, protože jsem se jí zastala. Všechno odkázali bratrovi a jeho rodině.

Pro Madlu to byla strašlivá nespravedlnost, která zasáhla do největší hloubi jejího nitra. Takový nevděk! Snažila jsem se jí ze všech sil pomoci, a to především psychicky. Byla z toho zoufalá a nechápala, jak její vlastní rodiče mohli něco takového udělat.

Slunce přestalo svítit

Začala být stále více a více smutná. Kvůli milovaným dětem se snažila překonávat a bylo evidentní, že ji ta přetvářka velmi vysiluje. Občas propadla splínu a říkávala jim:

„Helenko, Honzíku, chtěla jsem vám jednou předat svoji firmu a věřila jsem, že pod vaším vedením bude vzkvétat. A vidíte, vše je jinak, nechám vám tu jednou samé dluhy…“ Bylo mi z toho smutno.

Ta moje starostlivá, nesmírně pracovitá a vždy fér sestra byla velice nešťastná. Často mi, když jsem byla sama a nikdo mě neviděl, po tvářích kanuly slzy jako hrachy, před ní jsem ale neztrácela úsměv a sršela pozitivní energií. Aby ji ze mě získávala.

Ale i přes to jsem měla pocit, že je den ode dne smutnější, hubla, nic ji nebavilo, nechtěla s nikým mluvit… Jednoho rána jsem přišla dolů do kuchyně, kde něco sepisovala, byla dobře naladěná a dokonce nalíčená. Měla jsem z ní obrovskou radost.

Oznámila mi, že pro celou rodinu plánuje celodenní výlet na příští sobotu. Byl to skvělý týden, Madla měla skvělou náladu, chmury ji přepadaly zřídka a jen na malou chvíli. Věnovala se maximálně dětem, a ty si to také užívaly. Byl to opravdu nádherný týden. Byla to zase ta naše Madla s radostí ve tváři a hlavou plnou plánů.

Konečně se zase smála

V pátek večer jsme probrali všichni společně plán našeho skvělého výletu do Lužických hor. Byl to takový výlet po starých hradech a zříceninách a poslední zastávkou měl být velkolepý magický hrad Houska.

A finále celého výletu se mělo odehrát doma v nedaleké restauraci, kde sestra rezervovala na večer stůl. Tak, jak bylo naplánováno, tak se také stalo. Skvělý den a ještě lepší večer, kam přišlo i pár našich skvělých přátel.

Byli jsme všichni příjemně unavení, nasmáli jsme se a také zavzpomínali na staré dobré časy, ale i na ty horší. Dobré jídlo a pití opět rozehnaly nepříjemné chmury.

Sestra vzpomínala na to, jak jsme byli malí, co vše jsme vyváděli, ale také na to, jak byli naši rodiče úžasní a měli nás všechny své děti stejně rádi. Bavili jsme se až do zavíračky a domů jsme si všichni odnášeli skvělou náladu.

Ještě než jsme usnuli, tak jsme si říkali, jak to byl skvělý den. Trošku jsme si vyčítali, že nás to nenapadlo dříve a slíbili jsme si, že to musíme brzy zopakovat. S úsměvem na tváři se nám hned lépe usínalo.

Smutné nedělní ráno

Brzo ráno mě probudil telefon, bylo šest hodin. Na displeji se objevilo „Madla“. Ihned jsem to zvedla. Na druhé straně se ozvalo: „Jituško, sestro moje drahá, prosím, postarej se mi o děti.!“ vyskočila jsem z postele a utíkala do její ložnice. Nebyla tam.

„Kde jsi, Madlo? Stalo se něco?“ Naléhala jsem. „Ne ne, Jitko, nejsem doma, nehledej mě… chtěla jsem se jen rozloučit.“

Pocítila jsem obrovskou úzkost a utíkala za Honzou a Helenkou a začala je budit. Vůbec nechápali, co se děje. Ani já jsem neměla tušení, co se právě odehrává, i když neblahé pocity a svírání žaludku nepřestávalo.

Snažila jsem se se sestrou držet kontakt, mezi tím neteř se synovcem pochopili, že se děje něco vážného. Konečně začala sestra popisovat místo, kde je. Byla na mostě, pod kterým projížděly vlaky.

Čekala na jeden z nich. V županu jsem nasedla do auta a jela směrem, kde jsem se domnívala, že je. V tom se ozvalo houkání vlaku a v telefonu zaznělo: „Miluji vás všechny.

Sbohem.“ Pak už jen bylo slyšet skřípění brzd, náraz telefonu, který snímal zvuky z místa, kde se má sestra rozhodla ukončit svůj život.

Čas zmírní bolest

Náhoda nebyla na naší straně. Rychlík, který mívá běžně zpoždění, jel tentokrát bohužel přesně.

Nikdy nezapomenu na okamžik, kdy jsem dojížděla na most, vlak už stál a já hledím na zohavené tělo mé dobré, pracovité a poctivé sestry, jsem v pyžamu, přes sebe mám jen župan a na nohách první boty, do kterých jsem se v tom fofru vešla.

Připadlo mi to tak nedůstojné, zoufalé, nepochopitelné a velmi bolestné. Dodnes si přehrávám poslední den jejího života, který jsme s ní strávili. Bylo to její velkolepé rozloučení s rodinou, které důkladně naplánovala.

Měla to všechno naplánované do detailů a zatímco mi se smáli a radovali, ona se chystala na smrt.

Jitka (48), Dobříš

reklama
Související články
4.2.2023
Dětství se pro mě stalo peklem. Otec byl hodný, ale pevně pod pantoflem, máma mi dělala ze života peklo. Své děti jsem jí nikdy nepůjčila! Ačkoli má dítě spát nejméně osm hodin, já často nespala ani čtyři. Matka mi to nedovolila. Měla utkvělou představu, že mě neporodila pro to, aby se ze mě stala obyčejná holka, která bude žít průměrný život. Celé moje dětství bylo tudíž utrpení. Otec byl n
3.2.2023
Říká se, že kdo si počká, ten se dočká. Zní to velmi optimisticky, ale někdy k tomu vysněnému cíli vede velmi strastiplná cesta. Na zahrádce ještě leží sníh, ale Pavel už je celý nedočkavý a zjišťuje, kde by mohl začít zahradničit. Musím se tomu smát. Dříve ho totiž zahrada vůbec nezajímala a říkal: „Nechápu, jak se můžeš celý víkend vrtat v záhonech.“ V té době byl ale ještě ženatý s Monikou a
1.2.2023
Byla jsem v pubertě, když se moji rodiče rozvedli. Zůstala jsem sama s mámou, která po novém vztahu rozhodně neprahla. A mně to vyhovovalo. Na nezájem opačného pohlaví si rozhodně nemohla stěžovat. „Žádného chlapa nepotřebuji, mám tebe,“ tvrdila mi často pořád dokola. V první řadě to však byla vždy úžasná máma, která se mi odmalička maximálně věnovala a pomáhala mi. Když mi v maturitním ročníku
31.1.2023
Po druhém dítěti jsem to už nevydržela. Šlo to se mnou rychle z kopce, domov mě ubíjel. Musela jsem pryč. Pryč od dětí, pryč od manžela! Celý život jsem byla spíš děvče do světa. Milovala jsem život ve městě, vyžívala jsem se v chození na akce a zbožňovala jsem svoji volnost. Vždycky jsem byla velice extrovertní člověk a milovala jsem společnost. Dlouho jsem si života užívala plnými doušky. Moj
31.1.2023
Byla jsem hrdá na muže, který stál po mém boku. Byl galantní a hodný, udělal by pro mě první poslední. Všechno se ale změnilo, když se mi nedařilo otěhotnět… Karla jsem poznala v práci. Byl můj přímý nadřízený, milý a vřelý ke všem. Zakoukala jsem se do něj okamžitě. Byl o sedm let starší než já, líbilo se mi na něm, jak je vždy pozorný k ženám a bere na jejich práci velký ohled. Začali jsme sp
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řádí v Malawi čupakabra? Neznámý tvor vysál krev slepicím na tržišti
epochalnisvet.cz
Řádí v Malawi čupakabra? Neznámý tvor vysál krev slepicím na tržišti
Čupakabra je charakteristická pro americký kontinent, zdá se ale, že podobný tvor začal řádit i v Africe. V roce 2015 neznámý predátor zaútočil na trh v hlavním městě Malawi a pozabíjel tamní kuřata.
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Nový šéfcukrář hotelu Four Seasons v Praze Giovanni Marco Carandino se představuje valentýnským Afternoon Tea
iluxus.cz
Nový šéfcukrář hotelu Four Seasons v Praze Giovanni Marco Carandino se představuje valentýnským Afternoon Tea
Giovanni Marco Carandino, rodák ze sicilského Palerma, přináší do týmu restaurace CottoCrudo více než desetileté zkušenosti a nepopiratelnou vášeň pro sladké chutě z Itálie. Před přesunem do Prahy
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
„Užít si tradiční jídlo plné vůně a chuti ve vege verzi? Ano a je to opravdu snadné. Uvařte si snadno z dostupných ingrediencí toto atraktivní jídlo s vychytanou omáčkou.“ Ingredience Na papriky
Ztratil se radioaktivní zdroj? Vývojáři dronů z FEL ČVUT umí pomoct
21stoleti.cz
Ztratil se radioaktivní zdroj? Vývojáři dronů z FEL ČVUT umí pomoct
Pátrání po ztraceném miniaturním zdroji radioaktivního césia 137 dokázalo v uplynulých dnech vytížit úřady a záchranné složky v západní Austrálii. Zdroj nebezpečného beta a gama záření se po intenzivn
Moje žárlivost vše zničila
skutecnepribehy.cz
Moje žárlivost vše zničila
Můj život se ocitl v troskách. Zničila jsem sebe a celou mou rodinu. Neposlouchala jsem dobré rady. ž jsem se zase přistihla, jak bedlivě sleduji svého jezevčíka. Vesele pobíhá s ostatními pejsky po trávníku a já mám najednou pocit závisti. On se dobře baví a já tu stojím jako kůl v plotě. Ani ho nenapadne hrát si se mnou, když
Ananasový pohár s jogurtem
tisicereceptu.cz
Ananasový pohár s jogurtem
Jako sladkou tečku zkuste tenhle ananasový pohár – je plný zdravých ingrediencí, takže po něm nepřiberete. Potřebujete 1 ks menší ananas 2 lžíce medu 200 ml jogurtu 4 lžíce ananasového džusu
Radikální adamité: Praktikovali volnou lásku i s dětmi?
epochaplus.cz
Radikální adamité: Praktikovali volnou lásku i s dětmi?
V roce 1421 vrcholí husitská revoluční vlna. Jedna početně malá větev husitů si kázání kněžích vyloží po svém, utrhne se a začne praktikovat divoký, sexuálně nespoutaný způsob života. „Děvička nejmenš
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Vztah s nevěrníkem Kolečkem jí zničil kariéru!
nasehvezdy.cz
Vztah s nevěrníkem Kolečkem jí zničil kariéru!
Sice se může zdát, že z milostného trojúhelníku vyšla Denisa Nesvačilová (31) ze seriálu Dobré zprávy jako vítězka, neboť si nakonec scenárista Petr Kolečko (38) vybral ji a na Anetu Vignerovou (35) s
Milenka ve hře?
nasehvezdy.cz
Milenka ve hře?
Představitel proradného Alberta v seriálu ZOO David Gránský (30) si užívá svou rodinu plnými doušky. Přesto jeho manželka Nikola Gránská (29) přiznala, že není všechno tak růžové, jak to na první po
Pro a proti: Dokazují zážitky klinické smrti existenci onoho světa?
enigmaplus.cz
Pro a proti: Dokazují zážitky klinické smrti existenci onoho světa?
Prožitky blízké smrti jsou ve všech případech téměř totožné. Odborníci proto hledají odpověď na palčivou otázku: Jsou tato svědectví důkazem existence onoho světa, nebo jde jen o poslední signály umír