Domů     Společnost mi dělá jen papoušek
Společnost mi dělá jen papoušek

Cítila jsem se osamělá a vyčítala dceři, že mě nechodí dost často navštěvovat. Když mi v návalu vzteku řekla, abych si pořídila papouška, vzala jsem ji za slovo.

Být doma samotná a nemít s kým popovídat, se mi zajídalo čím dál víc. Koukala jsem stále jen do zdi, už mě nebavila ani televize. Dříve jsem sledovala seriály a romantické telenovely a potom si o nich povídala se sousedkou.

Sousedka se ale musela kvůli zdravotnímu stavu odstěhovat do domova důchodců a místo ní se přistěhovala taková metrnice ušňafaná. Ztratila jsem posledního člověka, co jsem měla. Samozřejmě nepočítám svoji dceru.

Byla na mě hodná, ale neměla čas, nebo to spíš tvrdila. Co mohla mít pořád na práci? Bylo jí už skoro čtyřicet, žila jen s přítelem a pořád jen někde cestovali a užívali si života, jak se dneska říká. Potom měla mít čas na starou opuštěnou mámu.

Dceři jsem křivdila

Občas jsem se nedokázala ovládnout a vyčetla jí to. „Alenko, to jsme si nemyslela, že na stará kolena budu pořád sama!“ řekla jsem jí jednou hned mezi dveřmi. Ona zachovala klid a z kabelky vytáhla nějaké prospekty.

„Tady jsem ti, mami, našla nějaké aktivity, kterými by ses mohla zbývat. Vždyť nejsi ještě tak stará a zdraví ti naštěstí slouží. Mohla bys chodit do seniorského kroužku turistiky, nebo je tady ve městě i divadelní kroužek.

Vzpomínám si, jak jsi měla kdysi divadlo ráda! Jo, a zaplatila jsem ti průkazku do knihovny, aby sis mohla půjčovat knížky…“ domlouvala mi, ale mě to v tu chvíli naštvalo víc, než kdyby mlčela.

Tak ona mi bude organizovat můj volný čas, místo aby přišla a chvíli se mnou jen tak poseděla? Vyjela jsem na ni, jako už dlouho ne. To, co jsem jí řekla, si jen tak za rámeček nedala. Poslouchala mě tiše, ani jednou mě nepřerušila.

Zdál se mi sen o papouškovi

Už jsem si myslela, že vítězím a že konečně uzná, že mám pravdu, ale ona se jen nadechla a spustila: „Tak já ti něco řeknu. Jestli potřebuješ někoho, kdo tě bude bezmezně poslouchat, pořiď si papouška.

Psa raději ne, i ten by ti mohl utéct!“ Zůstala jsem na dceru koukat s otevřenou pusou. Takhle drzá na mě nikdy nebyla! Mlčky jsem ukázala na dveře, aby šla. Když se za ní zavřely dveře, rozplakala jsem se. Litovala jsem toho, co jsem jí řekla.

A litovala jsem také sebe, jak jsem všechno pokazila. „Všechno je v háji, moje Alenka nade mnou zlomila hůl!“ říkala jsem si stále dokola a přede mnou se kupily od pláče mokré papírové kapesníky. Vyčerpáním z té hádky jsem usnula v obýváku v křesle.

Zdál se mi sen o papouškovi. O krásném barevném ptákovi, který mi bude dělat společnost a já zase jemu. Byl to úplně živý sen, mohla jsem se toho krasavce dotknout a hladit ho po lesklém peří!

V obchodě se mi vysmáli

Vzbudila jsme se úplně nadšená. Moje Alenka to, co řekla, myslela samozřejmě v nadsázce, ale já jsem si usmyslela, že si toho papouška pořídím! Hned jsem se šla poradit do Zverimexu u nás na náměstí. Prodavač, takový mladý kluk, se mi málem vysmál.

„Paní, chovat papouška, to je věda! To není jen tak pro někoho! A taky je velmi drahý. Budete si muset připravit notných pár tisíc!“ řekl a dal najevo, že už se se mnou nemíní bavit. Jeho slova mě hrozně zklamala.

Chvíli jsem pozorovala rybičky a potom, se svěšenou hlavou, se chystala k odchodu. On si asi všiml mého zármutku. Přistoupil ke mně a nečekaně mě oslovil. Choval se úplně jinak, než před chvílí. „Jednu radu bych pro vás měl.

Dám vám adresu útulku, kde mají i poraněné ptáky a tak. Možná budete mít štěstí!“ Na kus papírku mi napsal adresu i telefonní číslo.

Našla jsem, co jsem hledala

Útulek byl ve městě vzdáleném skoro šedesát kilometrů, ale neodradilo mě to. Hned druhý den jsem se tam vypravila. Přivítala mě sympatická paní a trpělivě mě vyslechla. Pokývala hlavou a ukázala na velkou klec. Byla prázdná, alespoň jsem si to myslela.

V koutku, u země na silné větvi, seděl úplně skleslý a skoro holý papoušek. Hlavičku měl skoro u země a vůbec se nehýbal. „To je nás Oldík,“ představila mi ho ta paní. A pokračovala: „Máme ho tu už rok. Nikdo ho nechce, protože je starý a opelichaný.

On už to také asi vzdal. Má depresi!“

Do mého kamaráda se zamilovala i dcera

Sedla jsem si na bobek k Oldíkovi a tiše na něho promluvila: „Oldíku, my dva jsme na tom úplně stejně. Nechtěl bys mi dělat společnost?“ Řekla jsem to jen tak, ale Olda na mě upřel svoje krásné oči a já se do něho v tu chvíli zamilovala.

Věděla jsem, že jsme dvě spřízněné duše! Domů jsem si vezla Oldíka ve vypůjčené kleci a také spoustu rad. Jak a čím ho krmit, jak o něho pečovat. Nejdůležitější ale byla láska, kterou potřeboval! A tak si s mým Oldíkem děláme navzájem společnost.

Zatím nemluví, ale já moc dobře vím, na co zrovna myslí. Chodí volně po celém bytě a dokonce se se mnou dívá o na televizi. Dceři jsem se omluvila a pozvala ji na návštěvu. Když Oldíka uviděla, nevěřila svým očím. Zamilovala se do něho stejně rychle, jako já!

Zdena T. (58), Klatovy

Související články
18.7.2024
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom u
17.7.2024
Nedokážu se smířit s tím, že pokrok letí kupředu, zatímco já stárnu a nikam se neposouvám. Toužím být moderní babička a udělám pro to cokoli! Byla jsem vždycky nakloněná všemu novému a nebránila se technickým vymoženostem. Proto mě trápilo, že se neumím poprat s chytrými mobily. Počítač s internetem jsem sice doma měla, ale jediné, co jsem zvládala, bylo posílat maily. To bylo málo! Asi před pě
16.7.2024
Znaly jsme se od školky a v dospělosti jsme si spolu pořídily kavárnu. Po letech jsme se pohádaly a strašně si ublížily. Čas vše naštěstí spravil. Od chvíle, kam naše paměť sahá, jsme se kamarádily a plánovaly společnou budoucnost. Když jsme se dostaly na stejnou střední školu, na hotelovku, tak jsme si vysnily, jak si spolu jednou pořídíme cukrárnu! Budeme si samy péct cukroví, dělat zmrzlinov
14.7.2024
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let, když jsem stála před oltářem a slíbila jsem
13.7.2024
Alkohol se mi zprotivil, když mě kdysi na jedné oslavě ranila kamarádka a ponížila mě před ostatními. Dodnes nerada slavím a zcela se tomu i po tolika letech vyhýbám, protože už nikdy nechci zažít takové ponížení. Když mi bylo šestnáct, máma mi dovolila odjet na oslavu narozenin k rodičům mé tehdy nejlepší kamarádky ze třídy. Naši rodiče se také znali, proto se o mě výjimečně nebáli. Do té doby
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,