SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Společnost mi dělá jen papoušek
Společnost mi dělá jen papoušek

Cítila jsem se osamělá a vyčítala dceři, že mě nechodí dost často navštěvovat. Když mi v návalu vzteku řekla, abych si pořídila papouška, vzala jsem ji za slovo.

Být doma samotná a nemít s kým popovídat, se mi zajídalo čím dál víc. Koukala jsem stále jen do zdi, už mě nebavila ani televize. Dříve jsem sledovala seriály a romantické telenovely a potom si o nich povídala se sousedkou.

Sousedka se ale musela kvůli zdravotnímu stavu odstěhovat do domova důchodců a místo ní se přistěhovala taková metrnice ušňafaná. Ztratila jsem posledního člověka, co jsem měla. Samozřejmě nepočítám svoji dceru.

reklama

Byla na mě hodná, ale neměla čas, nebo to spíš tvrdila. Co mohla mít pořád na práci? Bylo jí už skoro čtyřicet, žila jen s přítelem a pořád jen někde cestovali a užívali si života, jak se dneska říká. Potom měla mít čas na starou opuštěnou mámu.

Dceři jsem křivdila

Občas jsem se nedokázala ovládnout a vyčetla jí to. „Alenko, to jsme si nemyslela, že na stará kolena budu pořád sama!“ řekla jsem jí jednou hned mezi dveřmi. Ona zachovala klid a z kabelky vytáhla nějaké prospekty.

„Tady jsem ti, mami, našla nějaké aktivity, kterými by ses mohla zbývat. Vždyť nejsi ještě tak stará a zdraví ti naštěstí slouží. Mohla bys chodit do seniorského kroužku turistiky, nebo je tady ve městě i divadelní kroužek.

reklama

Vzpomínám si, jak jsi měla kdysi divadlo ráda! Jo, a zaplatila jsem ti průkazku do knihovny, aby sis mohla půjčovat knížky…“ domlouvala mi, ale mě to v tu chvíli naštvalo víc, než kdyby mlčela.

Tak ona mi bude organizovat můj volný čas, místo aby přišla a chvíli se mnou jen tak poseděla? Vyjela jsem na ni, jako už dlouho ne. To, co jsem jí řekla, si jen tak za rámeček nedala. Poslouchala mě tiše, ani jednou mě nepřerušila.

Zdál se mi sen o papouškovi

Už jsem si myslela, že vítězím a že konečně uzná, že mám pravdu, ale ona se jen nadechla a spustila: „Tak já ti něco řeknu. Jestli potřebuješ někoho, kdo tě bude bezmezně poslouchat, pořiď si papouška.

reklama

Psa raději ne, i ten by ti mohl utéct!“ Zůstala jsem na dceru koukat s otevřenou pusou. Takhle drzá na mě nikdy nebyla! Mlčky jsem ukázala na dveře, aby šla. Když se za ní zavřely dveře, rozplakala jsem se. Litovala jsem toho, co jsem jí řekla.

A litovala jsem také sebe, jak jsem všechno pokazila. „Všechno je v háji, moje Alenka nade mnou zlomila hůl!“ říkala jsem si stále dokola a přede mnou se kupily od pláče mokré papírové kapesníky. Vyčerpáním z té hádky jsem usnula v obýváku v křesle.

Zdál se mi sen o papouškovi. O krásném barevném ptákovi, který mi bude dělat společnost a já zase jemu. Byl to úplně živý sen, mohla jsem se toho krasavce dotknout a hladit ho po lesklém peří!

V obchodě se mi vysmáli

Vzbudila jsme se úplně nadšená. Moje Alenka to, co řekla, myslela samozřejmě v nadsázce, ale já jsem si usmyslela, že si toho papouška pořídím! Hned jsem se šla poradit do Zverimexu u nás na náměstí. Prodavač, takový mladý kluk, se mi málem vysmál.

„Paní, chovat papouška, to je věda! To není jen tak pro někoho! A taky je velmi drahý. Budete si muset připravit notných pár tisíc!“ řekl a dal najevo, že už se se mnou nemíní bavit. Jeho slova mě hrozně zklamala.

Chvíli jsem pozorovala rybičky a potom, se svěšenou hlavou, se chystala k odchodu. On si asi všiml mého zármutku. Přistoupil ke mně a nečekaně mě oslovil. Choval se úplně jinak, než před chvílí. „Jednu radu bych pro vás měl.

Dám vám adresu útulku, kde mají i poraněné ptáky a tak. Možná budete mít štěstí!“ Na kus papírku mi napsal adresu i telefonní číslo.

Našla jsem, co jsem hledala

Útulek byl ve městě vzdáleném skoro šedesát kilometrů, ale neodradilo mě to. Hned druhý den jsem se tam vypravila. Přivítala mě sympatická paní a trpělivě mě vyslechla. Pokývala hlavou a ukázala na velkou klec. Byla prázdná, alespoň jsem si to myslela.

V koutku, u země na silné větvi, seděl úplně skleslý a skoro holý papoušek. Hlavičku měl skoro u země a vůbec se nehýbal. „To je nás Oldík,“ představila mi ho ta paní. A pokračovala: „Máme ho tu už rok. Nikdo ho nechce, protože je starý a opelichaný.

On už to také asi vzdal. Má depresi!“

Do mého kamaráda se zamilovala i dcera

Sedla jsem si na bobek k Oldíkovi a tiše na něho promluvila: „Oldíku, my dva jsme na tom úplně stejně. Nechtěl bys mi dělat společnost?“ Řekla jsem to jen tak, ale Olda na mě upřel svoje krásné oči a já se do něho v tu chvíli zamilovala.

Věděla jsem, že jsme dvě spřízněné duše! Domů jsem si vezla Oldíka ve vypůjčené kleci a také spoustu rad. Jak a čím ho krmit, jak o něho pečovat. Nejdůležitější ale byla láska, kterou potřeboval! A tak si s mým Oldíkem děláme navzájem společnost.

Zatím nemluví, ale já moc dobře vím, na co zrovna myslí. Chodí volně po celém bytě a dokonce se se mnou dívá o na televizi. Dceři jsem se omluvila a pozvala ji na návštěvu. Když Oldíka uviděla, nevěřila svým očím. Zamilovala se do něho stejně rychle, jako já!

Zdena T. (58), Klatovy

reklama
Související články
19.3.2023
Nabrala jsem víc, než bych chtěla. Samotnou mě to trápí. Jsem v jednom kole, manžel mi nepomůže a teď mě zradila i kamarádka. Nikdy jsem nebyla žádná Twiggy, ale byla jsem pěkná ženská krev a mlíko. Nikdy jsem si se svojí postavou moc hlavu nelámala. Teď jsem ale vysloveně nešťastná. V přechodu jsem nabrala 20 kg a jsem tak teď vysloveně tlustá. A můj manžel, místo toho, aby mě podpořil, jako j
17.3.2023
Význam psychiky a jejího vlivu na naši fyzickou kondici je vážně neuvěřitelný. Dokáže bojovat i se zákeřným nepřítelem, jakým je vážná nemoc. Jakub přichází svižným krokem. Na zádech batůžek, oblečený je do sportovního a celý jen září. Už se zase scházíme na zahrádce naší oblíbené vinárničky a říkám si, jak obrovské štěstí mě potkalo. Vždyť ještě před rokem jsem byla psychicky i fyzicky úplně n
16.3.2023
Jela jsem z návštěvy od tety. Od ní jsem odcházela na poslední chvíli a jak jsem pospíchala, aby mi poslední spoj domů neujel, nastoupila jsem omylem do jiného vlaku. S tetičkou jsme se zapovídaly více než obvykle a než jsem se nadála, bylo na čase jít na nádraží. Měla jsem koupenou zpáteční jízdenku, takže jsem si to zamířila rovnou na nástupiště a naskočila do vlaku připraveného k odjezdu.
14.3.2023
Moje Pepina byla úžasná kamarádka a žádná druhá ji nemohla nahradit. Šanci ale dostal někdo docela jiný. Rexík se spokojeně rozvaluje na mojí pohovce a kouká po mně šibalskýma očima. Na ty mě doopravdy dostal. Mluvit sice tenhle psí šibal neumí, ale jeho oči to zvládnou za něho. Sedám si vedle něj a on mi pokládá hlavu do klína. Za chvíli nám v televizi začíná seriál. Ten už jsme s Pepinou nedo
12.3.2023
Tak výjimečný muž a vzal si takovou čůzu! To mi letělo hlavou, když jsem se vracela po třetí, čtvrté schůzce s Michalem k sobě domů. Jak to, že ty mrchy mají štěstí? Je takové klišé: „Moje žena mi nerozumí.“ Kdyby něco takového řekl, vysmála bych se mu, ale on to neřekl. Až mnohem později mi začal po malých dávkách „svěřovat“, jak mu žena „ubližuje“ a on je nešťastný! Prý nevěděl, že si ve skut
Nenechte si ujít další zajímavé články
Manželská krize Jany Švandové?
nasehvezdy.cz
Manželská krize Jany Švandové?
Momentálně září Jana Švandová (75) v oblíbeném seriálu ZOO a další nabídky se jí jen hrnou. V osobním životě se jí prý ale už tolik nedaří. Říká se, že ačkoli je se svým manželem Pavlem Satoriem (73
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
rezidenceonline.cz
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
Základem exkluzivního stylu sofistikovaného interiéru, překypujícího tvorbou designéra Carla Donatiho, jsou jedinečné kousky, inspirované ikonickým modernistickým hnutím v architektuře a designu pod t
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
epochanacestach.cz
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
Putování po Labi vás dovede do překrásných míst, která stojí za to navštívit a shlédnout. Pojďme se projít alespoň k hranicím naší vlasti. Labe je jednou z největších řek i vodních cest Evropy. Jeho
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
nasehvezdy.cz
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
Od rozchodu s fotografem Tomášem Třeštíkem (45) jako by se ve spisovatelce Radce Třeštíkové (41) probudilo její divoké já. Nedávno znovu obnovila svůj profil na sociálních sítích, který v jakémsi a
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz
Slavnostní paštika se slaninou
Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným vínem a zavařenými třešněmi. Ingredience 500 g drůběžích jater 3 velké cibule 250 g slaniny 2,5 dcl červeného vína 150 ml smetany na vaření
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
21stoleti.cz
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
Umělá inteligence (AI) dokáže usnadnit práci napříč obory. Od medicíny přes reklamu, výrobní proces až po investování na burze. Stále častěji se však setkáváme se strachem, zda se nevyplní apokalyptic
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila téměř před dvaceti lety, se nyní vrací v novém designu. Hodinky se sportovní DNA a nezaměnitelným designem mají za úkol zdůraznit dobrodružného ducha zn
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
epochaplus.cz
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
„Čepici, kuklu, helmu nebo hučku?“ Ať si narazím na hlavu cokoli, jednoznačně dám najevo, co jsem zač. Nikdo se mnou nemusí promluvit ani slovo, ale přesto má hned jasno. Policista, nebo bohatá dáma?
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
skutecnepribehy.cz
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
Pracovala jsem v domově pro seniory a oblíbila si tam starou milou paní. Jedné noci se mi o ní ale zdál děsivý sen. Ukázal se jako varování. Pracovala jsem léta v domově pro senio­ry. Poznala jsem za tu dobu mnoho různých stařečků, ale jedna žena se mi zapsala do paměti nejvíce. Byla to paní Svatava. Měla jsem ji jako
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
enigmaplus.cz
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
Do prašné cesty jsou vytlačeny podivné otisky neznámého tvora. Se zájmem v očích je roku 1908 sleduje obyvatel mexické obce Villa García ležící 570 kilometrů severně od Mexico City.   [gal
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
epochalnisvet.cz
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
Ledovce jsou krásné a majestátní. Vytvářejí horské štíty, vyhloubily malebná údolí a mnohé jsou rájem pro lyžaře. Na jiných koncích světa poskytují tolik potřebnou sladkou vodu. Brzy se stanou jen vzp
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz
Krůtí maso se zeleninovým salátem
Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso patří k nejdietnějším. Ingredience 1 cibule 1 salátová okurka 1 červená kapie 1 žlutá kapie 1 zelená kapie 5 rajčat 150 g měkkého salámu 3 vejce