Domů     Vykopala jsem truhličku plnou mincí
Vykopala jsem truhličku plnou mincí
5 minut čtení

Na zahradě jsem vykopala poklad, ale nechtělo se mi to někomu říkat. Vždyť můžu krásně zbohatnout.

Život v paneláku byl pro mě požehnání. Dětství jsem totiž strávila ve zchátralém a hlavně studeném domku na vesnici. Museli jsme pořád šetřit a to i dřívím a uhlím na zátop. V zimě jsem spala ve svetru a v rukavicích.

„Víš, co všechno to uhlí stojí?“ vyčítal mi otec a mamka jen mlčela. Když jsem se vdala a získala byt v paneláku, neznalo moje nadšení mezí. To teplo a horká voda ve vaně, kdy si člověk vzpomněl! Kdo nezažil ten věčný pocit chladu, nedokázal ocenit všechny tyhle výhody.

Kvůli vnoučatům máme domek

Život utíkal, děti odrostly a manžela zřejmě začalo trápit dobré bydlo. „Takový domeček se zahrádkou. To by bylo! Mohli bychom snídat veku na dvorku, užívat si sluníčka…“ lákal mě, ale já nechtěla ani slyšet. Vzpomínky byly stále živé.

On ale nemínil dát pokoj. Pořád fantazíroval, až se k němu přidaly i naše dvě dospělé dcery. „Mami, ale bylo by to hezké. Mohly bychom za vámi jezdit na prázdniny, až budou děti chodit do školy…“ Měli jsme tři vnoučata předškolního věku. Byla stále nemocná.

Záněty středního ucha, rýma, angína. Pořád se jim tyhle neduhy střídaly a já začala měnit názor. Kvůli nim, mým miláčkům.

„No, možná má ten váš taťka nakonec pravdu. Takový zdravý venkovský vzduch by mohl dětem prospět. A nakonec nám všem taky!“

Bagr na zahradě

Bylo rozhodnuto a my, po několika měsících konečně objevili to pravé venkovské stavení, ne moc předražené, ale na čerstvém vzduchu. Nebyla to žádná starodávná barabizna. Spíš zánovní malý domek. Bez sklepa, ale se zahradou a dvorkem.

Přesně, jak si manžel vysnil. Mně se líbila hlavně ta zahrada. Jen potřebovala trochu údržby. No, vlastně hodně. Staré pařezy a několik opravdu hodně starých stromů potřebovalo odstranit.

K mému údivu jsme potřebovali asi deset povolení, než jsme mohli pozvat pána s malým bagříkem, aby nám zahradu zplanýroval. Pán s tím svým bagříkem nejprve objel celou zahradu, občas někam rýpnul a potom zabrzdil a odešel. Prý, že přijde zítra! Naštvalo mě to. Počítala jsem, že si udělá práci a já budu pokračovat.

Pod pařezem byla truhla

Takhle jsem musela čekat a ještě trpně přihlížet, jak ničí i to, co zničeno být nemělo! A také cena za jeho práci nebyla nejnižší. „Paninko, vy si to představujete moc jednoduše!“ zavolal na mě a byl pryč. Šla jsem obhlédnout terén.

Všude vyježděné koleje a občas dokonce i nějaký zpřelámaný keř. Ale jeden pařez přece jen odstranil. Na jeho místě zůstala velká díra. Zahlédla jsem v ní nějaké dřevo a tak jsem se dala do hrabání.

Musela jsem dávat pozor, aby se na mě ten pařez ze shora neskutálel. Truhla! Malá truhlička se zrezivělým kováním ležela přímo pod vytaženým pařezem. Nebyla nijak moc těžká, ale než jsem ji z té díry vytáhla, pořádně jsem se zapotila.

Usedla jsem do trávy a vypáčila ji. Kdybych neseděla, omdlela bych. Poklad! Několik zlatých a stříbrných mincí, nějaké příbory a taky korále.

O poklad jsem se nemínila dělit

Zrychlil se mi tep. Vůbec jsem nevěděla, co dělat. První nápad, že poběžím za manželem, jsem zamítla. Byl to velký poctivec a určitě by chtěl poklad odnést do nějakého muzea nebo na policii. Co já vím? Ani dcerám jsem nic říct nemohla.

Začaly by se dohadovat, co udělat. Hádaly se obě od malička o každou maličkost. Natož o truhlu zlata! Připadala jsem si jako zločinec, přestože jsem nic neprovedla. Ale chystala jsem se k tomu, i když jsem ještě nevěděla k čemu. Kde se dají prodat zlaté mince?

A komu? A za kolik? Truhličku jsem pečlivě ukryla pod postel, ale jednu minci jsem si vzala. Hned druhý den jsem se vypravila na výzvědy do asi třicet kilometrů vzdáleného zámku. Pracoval tam takový starý kastelán, který přímo žil historií.

„Ten mi jistě poradí!“ říkala jsem si a v dlani svírala tu zlatou minci. Po očištění se krásně leskla, ale žádnou velkou radost jsem necítila. Ne, že by mě hryzalo svědomí. Vždyť zahrada byla moje, tak co? Ale to, že se asi dopouštím nějakého trestného činu, nikomu na náladě nepřidá.

Je ze mě pašeračka

Kastelán si minci pečlivě prohlédnul a potom pokrčil rameny. „Paní, ani se nebudu ptát, kolik těch mincí máte, ale měla byste je odevzdat. Ten peníz bude mít ohromnou hodnotu!“ domlouval mi, ale já jen poděkovala.

Přece mu neřeknu, že jich mám pod postelí celou truhlu! Dál už jsem pátrala jen na internetu. A v hlavě se mi, jako pravému zločinci, zrodil plán. Pojedu prodat minci do zahraničí! Už jen z té myšlenky mi bylo zle, ale nějaké peníze by se hodily.

Bylo před Vánocemi a já si koupila třídenní zájezd. Kam, to neprozradím. Ale nebylo to tak daleko, ani nijak drahé. Pár mincí jsem si zašila do podšívky kabátu. Sama jsem nemohla uvěřit, co to dělám. Co když mě chytnou a zavřou?

V autobusu jsem pořád čekala na nějakou kontrolu, ale žádná se nekonala. Ani jsem si nevšimla, že už jsme dávno za hranicemi. Hned jak nás vypustili na náměstí, kde se konaly trhy, jsem se vydala do nejbližšího starožitnictví.

Chvíli na mě koukali, ale potom za jednu minci nabídli cenu vyšší, než jsem si troufla doufat. Ukázala jsem další a nakonec jich prodala deset. Domů jsem vezla plnou tašku peněz. Jsem zločinec, ale nevadí mi to. Tak snad neskončím v tom vězení…

Irena S. (66) Českolipsko

Související články
2 minuty čtení
Na porevoluční podvody jsem nebyla připravená. Nechala jsem se zlákat výhodnými nabídkami a naletěla. Dnes už ničemu nevěřím, můj muž také ne. Dodnes jsem jako Alenka v říši divů z toho, čeho všeho jsou schopni podvodníci. Na začátku devadesátých let se vyrojily různé firmy, které nabízely lákavé předváděcí akce. Manželovi se to tehdy náramně zalíbilo, nosil domů různé letáky, kde nás zvali na
3 minuty čtení
Seznámila jsem se s mladším mužem a trochu jsem se toho obávala. Co když mu budou vadit moje vrásky a kila navíc? Ovdověla jsem a zůstala sama s dospívající dcerou. Byla nešťastná, otcova smrt ji zdrtila, do toho s ní lomcovala puberta. Zhoršila se ve škole, chodila pozdě domů, toulala se bůhvíkde. Byla jsem na prášky. Radost žádná Někdy mě napadlo, že takhle to bude napořád: budu osamělá
3 minuty čtení
Myslela jsem si, že mám svého muže jistého. To já měla vždycky ve vztahu navrch. Byl to šok, když jsem ho viděla s jinou. Musela jsem zasáhnout! Pravdou je, že jsem to přeháněla, nechovala jsem se ke svému muži nejlépe. Láska už vyprchala, občas jsem na svého Jardu zavrčela a občas měl studenou večeři. Byl to tichý samotář, moc toho nenamluvil, taky si nikdy nestěžoval. Když mi bylo čtyřicet, n
3 minuty čtení
Měla jsem nemocnou páteř a lékař nám poradil, že skvělou terapií by byla jízda na koni. Jenže, kde ho vzít? A tak děda vymyslel řešení. Narodila jsem se v malém městečku na Vysočině. Byla jsem třetí dítě a dost jsem tím trpěla. Nejenže jsem měla pocit, že rodiče stále upřednostňují mé starší sourozence, ale hlavně jsem byla od narození nemocná. Takové neduživé dítě. Maminka na tom taky nebyla p
2 minuty čtení
Do našeho kolektivu přišla nová posila. Byla neschopná, a ještě k tomu nafoukaná. Všichni nad ní zlomili hůl, mně jí ale začalo být líto. Když vstoupila Markéta do dveří, všem se zatajil dech. Už od pohledu bylo vidět, že to s ní nebude lehké. Nosánek měla nahoru, a jak dosedla k pracovnímu stolu, začala bubnovat dlouhými nehty do klávesnice. Pak si pustila z mobilu hudbu. Když ji kolegyně u
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jan Kupecký maloval svou duši
epochalnisvet.cz
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích
Méně stresu, více koncentrace: K čemu je dobré žvýkat žvýkačku?
epochaplus.cz
Méně stresu, více koncentrace: K čemu je dobré žvýkat žvýkačku?
Jak rychle osvěžit dech? Většina lidí sáhne po žvýkačce. A zafunguje to během okamžiku. Možná si ani nestihnete všimnout, že tato nevšední cukrovinka umí kouzel mnohem víc! Proč má ten kus pryskyřice na sobě otisky zubů? Podobným nálezům už se archeologové dávno nediví. Je to žvýkačka! Tu vůbec nejstarší, objevenou v lokalitě Huseby Klev v
Ivanka Devátá v zajetí dr. Cvacha
nasehvezdy.cz
Ivanka Devátá v zajetí dr. Cvacha
Její první muž byl laskavost sama. Ivanka Devátá (89) ho přesto opustila. Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) o sobě prohlašuje, že není rozhodně submisivní bytost. Ale když se zamilovala do
Ty obrázky kouzlily a dodávaly mi ve spánku sílu
skutecnepribehy.cz
Ty obrázky kouzlily a dodávaly mi ve spánku sílu
Tonoucí se stébla chytá, a já ze zoufalství doufala, že mi pomůže léčivý obraz. Nakonec ho pro mě namalovala naše malá Kačenka. Před časem jsem si pořídila jeden z obrazoobjektů jistého českého malíře, aby mě léčil a pomáhal překonat zdravotní problémy, do kterých jsem se dostala. Tento výtvarník se totiž počítá mezi naše současné přední zástupce medikament artu
Už pětatřicet let nemluvím se svojí sestrou
nejsemsama.cz
Už pětatřicet let nemluvím se svojí sestrou
Závist starší sestry vedla až k mojí pokažené svatbě. Většinou bývá zvykem, že starší sourozenec se usadí dřív než ten mladší. U nás to dlouho vypadalo stejně – moje sestra Eva byla o několik let starší, měla vážný vztah a všichni čekali, že svatba je jen otázkou času. Jenže pak přišel zlom: drsný rozchod s
Zadig & Voltaire: Láska v plamenech letní noci
iluxus.cz
Zadig & Voltaire: Láska v plamenech letní noci
Značka Zadig & Voltaire přináší novou kapitolu do své ikonické voňavé ságy THIS IS! a představuje dvě nové vůně, které jsou jako stvořené pro elektrizující letní noci. Duo THIS IS HER! BURNING LOV
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Zlomený manžel: Napotřetí se oženil se státem
historyplus.cz
Zlomený manžel: Napotřetí se oženil se státem
I když svatební tabule přetéká jídlem, Isabela si těch dobrot sotva zobne. Nejistě hledí do stolu, cítí na sobě pohledy všech přítomných. Po chvíli se přece jen osmělí a prohlédne si manželovy sourozence. Do oka jí okamžitě padne Josefova o rok mladší sestra Marie Kristina. Právě s ní se nešťastná Italka brzy sblíží, a to
Legendární kraken: Je to mýtus, nebo vědě neznámý kryptid?
enigmaplus.cz
Legendární kraken: Je to mýtus, nebo vědě neznámý kryptid?
Mořské příšery se zabydlely již v antické mytologii. Bájného tvora krakena však objevíme až později, a to v bájesloví obyvatel Skandinávie. Je to jen mýtus, nebo se opravdu pod hladinou severních moří
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Život podle filmového magnáta
rezidenceonline.cz
Život podle filmového magnáta
Na jedné z nejvyhledávanějších adres na světě, na luxusním pozemku v Holmby Hills v Bel Air, si nechal postavit rezidenci známý filmový producent. Obklopená vzrostlými listnatými stromy a zakomponovaná ve svažitém terénu působí rozlehlá tříúrovňová stavba do uliční zóny spíše nenápadně. Bílé zdi členěné vertikálami úzkých oken mnoho neprozrazují o opulentní rezidenci ve tvaru písmene L, která se
Vědci našli způsob, jak oslabit špatné vzpomínky
21stoleti.cz
Vědci našli způsob, jak oslabit špatné vzpomínky
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky o