Domů     Všichni jsme se podezírali
Všichni jsme se podezírali
5 minut čtení

Svoje blízké jsem velmi milovala, ale poté, co se mi ztratily zlaté šperky, jsem je všechny začala podezírat z krádeže.

Bydlení na vesnici v malém domku se zahrádkou s sebou neslo mnoho radostí. Tou největší ale byla naše pětiletá vnučka Adélka, která nás mohla chodit denně navštěvovat, protože bydlela s rodiči hned přes ulici.

Byla to taková malá treperenda, a rozumu už měla jako velká. Měla jsem ji moc ráda a vždycky jsem se těšila, co mi poví. „A babičko, jestlipak víš, proč se zeměkoule otepluje?

A babičko, už jsi slyšela, že jsou zvířata chytřejší než lidé?“ kladla mi často nejrůznější otázky, nad kterými zůstával rozum stát. Že ji i můj manžel neskutečně zbožňoval, asi nemusím nikoho přesvědčovat. Jednou mě ale Adélka našla ve špatné náladě.

Ztratily se mi totiž moje zlaté šperky. Chodila jsem ještě vypomáhat do místní samoobsluhy, nějaká ta koruna k důchodu se vždycky hodila. Po příchodu z práce jsem si uvařila jako vždy kávu a chystala se přečíst nějaký hezký časopis. V tom mě napadlo, že si vyměním náušnice za jiné.

Všichni se mi zdáli podezřelí

Dělala jsem to často, musela jsem přece všechno svoje zlato spravedlivě střídat. Měla jsem k těm kouskům citový vztah. Něco jsem dostala od manžela, k narozeninám a výročí svatby. Jedny náušnice mi darovala dcera k šedesátinám a zlatý řetízek syn.

Koupil mi ho za peníze z první výplaty. Prostě, ke každému šperku jsem měla nějakou hezkou vzpomínku a vždycky, když jsem ho nosila, bylo to jako pohlazení po duši od mých nejbližších. Teď jsem koukala na prázdné dno šperkovnice a nevěřila svým očím.

Někdo mě okradl! „Že bych nechala tu skříňku otevřenou? Nebo že by zloděj jen popadnul šperky a utekl? A proč neukradnul i něco jiného?“ ptala jsem se sama sebe a hned mě napadaly možné odpovědi: „Třeba to byl někdo z rodiny.“

Zeť se choval v poslední době nějak divně, nehraje on na automatech? Nebo manžel, neprohrál to s chlapy v kartách? A co ta nová listonoška. Taková milá ženská. Co když je to podvodnice!“ Umínila jsem si, že budu všechny důkladně sledovat.

Hrála jsem si na detektiva

Večer, když manžel důvěřivě usednul k řízku s bramborou kaší, začal výslech. „Tondo, kde jsi byl předevčírem? Nehrál jsi zase karty?“ ptala jsem se jakoby nic a číhala na odpověď. Trochu se zakuckal a stal se mým prvním podezřelým.

Hned další den jsem zaútočila na listonošku. „Vůbec jsem u vás nebyla!“ tvrdila, ale trochu se začervenala. Nebo se mi to jen zdálo? Nemohla jsem uvěřit, že by pachatelem byl někdo z těch dvou. Na řadě byl zeť.

Hodný chlap, moc hezky se staral o rodinu, ale člověk nikdy neví. Zeptala jsem se ho rovnou, zda si něco u mě nepůjčil. Dělal, že nerozumí, na co se ptám, ale dceru můj dotaz rozčílil: „No mami, snad nemyslíš, že jsme ti něco ukradli? To bych se tedy naštvala!“

Hned jsem si jí omluvila, ale zloděje jsem neodhalila. Pořád jsem na to musela myslet. Nakonec jsem všechny svoje blízké pozvala na nedělní oběd. Chtěla jsem po vzoru všech slavných detektivů případ vyřešit, tak říkajíc, od stolu.

Zbývala už jen straka

Hned po polévce jsem na všechny udeřila: „ Tak kdo by potřeboval půjčit nějaké peníze. Byla bych ochotná vyměnit šperky za hotovost a na všechno zapomenout. Vždyť chybu může udělat každý!“ Koukali na mě, jako bych se zbláznila.

„A seš si jistá, že v té šperkovnici opravdu byly“ ptala se dcera a můj manžel, ten dobrák se přidal: „ Nebolí tě poslední dobou hlava?“

Chtěli prostě ze mě udělat blázna. Měla jsem co dělat, abych se nenaštvala. Ale každé vyšetřování má svůj řád. Znovu jsem udeřila až po moučníku, ale všichni mlčeli jako hrob. Byla jsem ráda, že moje milovaná vnučka tohle nemusela vidět ani slyšet.

Byla totiž tou dobou na nějakém ozdravném pobytu se školkou. Luštění záhadného zmizení šperků uvízlo na mrtvém bodě. Ještě že se mi vrátila Adélka. Jednou jsem koukala na vysoký strom, rostoucí hned naproti mému oknu. A v tom mě to napadlo! Straka!

To bude ta moje zlodějka! Hned jsem si půjčila od souseda vysouvací žebřík a vypravila se zkontrolovat hnízdo. Ale prohlídka stračího obydlí nic nového nepřinesla.

Šperky dostal méďa

Zklamaně jsem lezla po žebříku dolů, když mě vylekala vnučka. „Babičko, co jsi na tom žebříku dělala? Přece jsi nechtěla sklízet ovoce, všechno je ještě nezralé!“ kroutila nad mojí hloupostí hlavinkou a mně to nedalo:

„Hledala jsem, Adélko, svoje prstýnky, náušnice a taky řetízek. Někdo mi to všechno ukradl a já jsem kvůli tomu moc a moc smutná!“ Adélka na mě chvíli koukala, potom mě vzala za ruku a odvedla k mému domu. Měla tady zaparkovaný svůj kočárek.

V něm medvěda, kterého vozila místo panenky, protože přece zvířátka jsou chytřejší, než lidé. Vzala medvěda z kočárku a podala mi ho. „Babičko, já chtěla, aby to medvídkovi slušelo jako tobě. Tak jsem mu ty tvoje šperky půjčila.

Neměl v uších dírky na náušnice, ale to jsem taky vyřešila. Ani ho to píchnutí nebolelo. Ale že mu to teď sekne, viď?“ ptala se bezelstně a já musela přiznat, že plyšák, ověšený mým zlatem, je vážně štramák. Většího svět neviděl!

Všechny jsem pozvala znovu na nedělní oběd a omluvila se. Odpustili mi a já jim slíbila, že už nikdy nebudu nikoho podezírat!

Božena N. (65), České Budějovice

Předchozí článek
Související články
3 minuty čtení
Měla jsem raději držet jazyk za zuby a neplést se do cizích věcí. Byla jsem ale přesvědčená o své pravdě. A tu jsem musela za každou cenu říct. Naším rodinným prokletím je bujná fantazie, a to, že neumíme udržet tajemství. Trpěla tím už moje babička, o které se dodnes vypráví, že to byla největší drbna v okrese. A pamatuji si, jak i na maminku jednou táta řval na celý dům, že to drbna první
3 minuty čtení
Nikdy jsem se nesmířila s tím, že nedělám práci, po které jsem už v mládí toužila. Až dnes jsem našla konečně sama sebe a jsem šťastná. Můj život býval jen o tom, že jsem se vždycky někomu podřizovala. Ten, kdo si plnil své sny, byl můj starší bratr Michal. Vystudoval vysokou, všichni mu dělali pomyšlení, aby měl k tomu ty nejlepší podmínky. Já ale byla ženská, a nikdo neposlouchal, co si myslí
3 minuty čtení
Je tomu už mnoho let, co se mi za oknem objevil černý kocour. Byl hodný a přítulný, ale také chytrý a dobře znal cestu domů. Tam na mě čekalo velké překvapení. Odbíjela právě šestá hodina ranní, město bylo pokojně němé, zahalené mlhou. Uvařila jsem si silnou kávu a zasněně se usadila ke stolu. Moji pozornost náhle upoutal černý stín, který se mihl za oknem. Lekla jsem se. Co to bylo? Byl to sna
5 minut čtení
Nikdy by mě nenapadlo, že budu psát něco takového. Ale svědomí mě tlačí a také strach, že se na to konečně přijde. Příliš dlouho mi vše prochází. Pracuji v kanceláři okresní pobočky jedné pojišťovny. Je mi přes padesát, jsem rozvedená a syn už dávno bydlí sám. V práci jsem už víc než dvacet let a všichni mě berou jako samozřejmost. Neviditelná, spolehlivá, vždy ochotná. A právě v tom je ta fint
4 minuty čtení
Jsem typická popleta s hlavou v oblacích. Občas mám dojem, že vesmír má se mnou speciální plán. Jedna náhoda mi změnila život. Můj den obvykle začíná horečným hledáním klíčů nebo telefonu. Často běžím do práce se snídaní v ruce a snažím se nevypadat jako ztělesnění chaosu. Přesto zůstávám optimistická, protože každá „katastrofa“ je pro mě také novým dobrodružstvím. Jednou se mi ale stalo něco o
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během