Domů     Děda nám v osmdesáti ukázal, že je to stále mladík
Děda nám v osmdesáti ukázal, že je to stále mladík
5 minut čtení

Nějakou dobu jsme mého tátu neviděli. Když jsme se za ním vydali oslavit jeho velké kulatiny, všechny nás překvapil. Změnil slovník, šatník i koníčky.

Moji rodiče se rozvedli už dávno. Ale na rozdíl od mojí maminky, která si našla po několika letech nového životního partnera, můj tatínek zůstal sám.

Ani já, ani můj bratr Přemek nebydlíme blízko, a tak se k němu obvykle dostaneme jen zhruba jednou za měsíc o sobotě nebo neděli.

Poslední víkendy však táta naši návštěvu odmítal s tím, že má své plány, a že se přece všichni brzy uvidíme na jeho oslavě narozenin.

Chtěl dotykáč

Nepovažovala jsem to za nic zvláštního. Myslela jsem si, že si našel nové kamarády, možná i nějakou ženu, a tak jsem zbytečně nevyzvídala. Jediné, co mě poněkud překvapilo, bylo, když na moji otázku „co bys chtěl k narozeninám“, odpověděl „dotykový telefon“.

Manžel mi však tvrdil, že to je normální, že ho má dneska už každý druhý důchodce. Nakonec ale bylo všechno jinak…

Nový ohoz

Když jsme pak o víkendu, kdy se tátovy narozeniny slavily, dorazili k brance jeho domku, málem nám překvapením spadla čelist.

Táta rychlým a rázným krokem přiskočil k brance, na sobě měl novou košili a nové kalhoty, byl módně ostříhaný, dokonce i jeho pověstný knírek, který si dlouhá léta pěstoval, byl ten tam. S bratrem jsme se na sebe podívali.

Oba jsme si nejspíš položili tutéž otázku: Nemá táta náhodou přítelkyni? Ovšem na druhou stranu, kdyby mu oblečení vybírala starší dáma, neměl by podobné, jaké nosí jeho vnuci…

Jako puberťák

„Ahoj, děti,“ pozdravil nás se širokým úsměvem, který odhaloval vybělené zuby, a bráchu poplácal po rameni, jako by to byl jeho kamarád. „Díval jsem se na net a vypadá to, že pršet nebude, takže můžeme sedět venku.“ Překvapeně jsme na něj zamrkali.

Takhle táta nikdy nemluvil. „Co, nebo spíš kdo, za jeho změnou stojí?“ vrtalo mi hlavou. Nebo se snad už dočista zbláznil?

Nepoznávali jsme ho

Když jsme se všichni shromáždili u stolu, pozvedl táta sklenku se šampaňským a začal s proslovem. „Milé děti, drazí přátelé. Dnešní oslava bude trochu jiná. Když je člověku osmdesát, přemýšlí, co by ještě rád stihl.

Já jsem se rozhodl, že několik těch věcí stihnu dneska s vámi a začneme hned u předkrmu. Už jste jedli chobotnice a žáby?“ Všichni hosté se po sobě podívali. Nikdo nevěděl, zda táta žertuje nebo mluví vážně. Ani já sama jsem si tím nebyla moc jistá.

Žabí stehýnka

„Žáby?“ zafňukala moje čtyřletá vnučka a začala brečet. Podívala jsem se vyčítavě na tátu, ale ten dělal, jako by nic a směle pokračoval.

„Nikoho k tomu samozřejmě nenutím… A nebojte se, nenašel jsem je nikde v řece, objednal jsem je u odborníka.“ V tu chvíli vyšel z domku kuchař s velkým podnosem a hned dával všem ochutnat smažená žabí stehýnka a naložené chobotničky.

Při pohledu na ně, se mi přetočil žaludek a v duchu jsem se sama sebe ptala, jaké hrůzy budou ještě následovat…

Vzhůru do oblak

Na odpověď jsem dlouho čekat nemusela. „Oběd si musí každý zasloužit, a dostane ho jen ten, kdo rozluští tajenku,“ zvolal otec. Všichni se už začali zvedat a rozhlížet kolem sebe, když dodal:

„Hledat ale nebudete ze země, ale ze vzduchu, za půl hodiny máme být na letišti.“ Zhluboka jsem si povzdechla. Jediný, kdo měl z tátova nápadu radost, byly děti.

Před nástupem do letadélka nám táta ještě prozradil, že budeme hledat jakýsi nápis na louce za domem. Jednotlivá písmena jsou prý stvořena ze všeho možného. Obletěli jsme pozemek a tajenku jsme skutečně našli – zněla: Králík se zelím. A toho jsme pak také dostali k obědu.

Soutěž v kuželkách

Jak nejspíš tušíte, podobně to bylo i s dezertem. Už od začátku jsme sice věděli, že jím je šlehačkový dort, ale každý si svůj kousek musel vyhrát v kuželkách. Nárok měl na něj pouze ten, kdo je shodil všechny a ještě k tomu dříve než náš táta.

Kde táta na ty nápady přišel? A co stojí za jeho náhlou a tak razantní proměnou? Tyhle otázky mi vrtaly hlavou celé odpoledne. A nejen mě… Během dne se mě několik známých potichu zeptalo, zda je tatínek v pořádku. Upřímně jsem nevěděla, co na to říct. Sama jsem si tím totiž nebyla jistá…

Nová žena?

Všechno vygradovalo, když táta zapnul karaoke box a začal zpívat nikoli staré šlágry, ale nové hity, některé dokonce i v angličtině. „Ségra, musíme zjistit, co za tím vězí,“ špitl mi do ucha bratr. Byla jsem téhož názoru.

Pokud byste tipovali na pozdní lásku, jako my, netrefili byste se. Můj otec byl bývalý učitel zeměpisu a tělocviku, a protože na místním gymnáziu odešla profesorka na mateřskou, poprosili tátu o dočasné suplování.

Mladý na těle i na duši

Tátův „záskok“ se ale nakonec protáhl, protože se s několika náctiletými studenty spřátelil. On je učil zeměpis, oni jeho zasvětili do světa moderních technologií. Naučili ho pracovat s internetem, tabletem, chytrým telefonem.

Holky ze třídy si zase vzali do parády jeho šatník a vizáž. Tatínek díky nim omládl nejen na těle, ale i na duši. Je veselý a ve skvělé kondici, jako by mu bylo zase padesát.

Iva G. (58), Kladno

Související články
3 minuty čtení
Měla jsem raději držet jazyk za zuby a neplést se do cizích věcí. Byla jsem ale přesvědčená o své pravdě. A tu jsem musela za každou cenu říct. Naším rodinným prokletím je bujná fantazie, a to, že neumíme udržet tajemství. Trpěla tím už moje babička, o které se dodnes vypráví, že to byla největší drbna v okrese. A pamatuji si, jak i na maminku jednou táta řval na celý dům, že to drbna první
3 minuty čtení
Nikdy jsem se nesmířila s tím, že nedělám práci, po které jsem už v mládí toužila. Až dnes jsem našla konečně sama sebe a jsem šťastná. Můj život býval jen o tom, že jsem se vždycky někomu podřizovala. Ten, kdo si plnil své sny, byl můj starší bratr Michal. Vystudoval vysokou, všichni mu dělali pomyšlení, aby měl k tomu ty nejlepší podmínky. Já ale byla ženská, a nikdo neposlouchal, co si myslí
3 minuty čtení
Je tomu už mnoho let, co se mi za oknem objevil černý kocour. Byl hodný a přítulný, ale také chytrý a dobře znal cestu domů. Tam na mě čekalo velké překvapení. Odbíjela právě šestá hodina ranní, město bylo pokojně němé, zahalené mlhou. Uvařila jsem si silnou kávu a zasněně se usadila ke stolu. Moji pozornost náhle upoutal černý stín, který se mihl za oknem. Lekla jsem se. Co to bylo? Byl to sna
5 minut čtení
Nikdy by mě nenapadlo, že budu psát něco takového. Ale svědomí mě tlačí a také strach, že se na to konečně přijde. Příliš dlouho mi vše prochází. Pracuji v kanceláři okresní pobočky jedné pojišťovny. Je mi přes padesát, jsem rozvedená a syn už dávno bydlí sám. V práci jsem už víc než dvacet let a všichni mě berou jako samozřejmost. Neviditelná, spolehlivá, vždy ochotná. A právě v tom je ta fint
4 minuty čtení
Jsem typická popleta s hlavou v oblacích. Občas mám dojem, že vesmír má se mnou speciální plán. Jedna náhoda mi změnila život. Můj den obvykle začíná horečným hledáním klíčů nebo telefonu. Často běžím do práce se snídaní v ruce a snažím se nevypadat jako ztělesnění chaosu. Přesto zůstávám optimistická, protože každá „katastrofa“ je pro mě také novým dobrodružstvím. Jednou se mi ale stalo něco o
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během