Domů     Dal mi novou chuť do života
Dal mi novou chuť do života

Před čtyřmi lety jsem si prošla opravdu špatným obdobím. Po dlouhé nemoci mi zemřel milovaný manžel, se kterým jsem prožila přes dvacet let. Byla jsem zničená. Pak ale do mého života vstoupil Roman a já opět pocítila štěstí a lásku…

Dlouho jsem se svými city bojovala. Snažila jsem se je potlačit. Nakonec mě ale láska k Romanovi celou ovládla. V jeho náruči jsem cítila klid, bezpečí a něhu. Měla jsem v něm oporu. Moje rodina to ale nedokázala pochopit.

Matka mého zesnulého manžela mě odsuzovala a dokonce i synové se na mě dívali s opovržením. I já sama jsem v tom nějakou dobu „plavala“ a cítila jsem se špatně. Jako bych svého zesnulého muže zrazovala. Láska ale nakonec zvítězila. Každý člověk má přece právo na šťastný život…

Byl moje kotva

Můj manžel Luděk zemřel před čtyřmi lety. Strávili jsme spolu dlouhých třiadvacet let a musím upřímně konstatovat, že to bylo hezké manželství. Příliš jsme se nehádali, měli jsme spoustu společných zájmů i podobný pohled na život.

Poznali jsme se na vysoké škole a nějakou dobu jsme byli jen dobří kamarádi. Možná i proto pak bylo naše manželství téměř bezproblémové. Byli jsme totiž především dobří přátelé a parťáci, vždy jsme se mohli jeden na druhého spolehnout.

Nemoc zaútočila

Rok a půl po svatbě se nám narodil syn Josef a tři roky poté ještě syn Jaroslav. Byli to hodní kluci. Ve škole se snažili, nikdy neměli žádné problémy. Oba úspěšně odmaturovali a dostali se i na vysokou školu.

V době, kdy Luďkovi zjistili lékaři rakovinu, byli oba synové už dospělí. Josef bydlel s přítelkyní a Jaroslav pobýval část týdne na koleji a část doma. Když se o manželově stavu dozvěděli, byli stejně zničeni jako já.

Oběma se nám ale snažili ze všech sil pomáhat, například obstarávali nákupy, zjišťovali možnosti léčby a podobně. Manželům stav byl ovšem velmi vážný. Kromě klasické medicíny jsme zkoušeli i různé alternativní léčby.

Snažili jsme se myslet pozitivně a doufali jsme v zázrak. Jenže pokaždé, když už se zdálo, že je boj vyhraný, nemoc se zakrátko znovu objevila. Cítila jsem vztek, smutek, beznaděj. Nedokázala jsem pochopit, proč tohle muselo potkat zrovna nás…

Poslední hezké měsíce

Bylo to velmi náročné období, při kterém trpěla celá rodina, i když jsme se to snažili nedávat na sobě příliš znát. Všichni jsme se tvářili statečně a už kvůli manželovi jsme nijak neměnili zaběhnutý režim.

Já jsem chodila dál do práce, starala se o domácnost a Luděk se po celou tu dobu snažil být veselý a užívat si života, dokonce pořád pracoval. Jelikož měl s kamarádem vlastní firmu, která velmi slušně vydělávala, tak jsme hodně cestovali.

Dokud to jeho nemoc umožňovala, snažili jsme se navštívit všechny země a místa, která Luděk chtěl. Říkala jsem si, jaká je to škoda, že jsme spolu takhle necestovali i dříve. Pořád jsme se jen hnali za prací a povinnostmi a dovolené jsme odsouvali na „pak“. Bylo smutné, že jsme si to oba uvědomili, až když už bylo pozdě…

Smutek a bolest

Také oba synové se snažili zůstat pořád pozitivně naladěni, ale šlo to těžko. Bylo pro ně velice těžké sledovat člověka – otce, kterého milovali, jak pomalu chřadne a loučí se se životem.

I když byl manžel statečný a snažil se bojovat, co jen to šlo, tak svůj boj nakonec prohrál. Období, které následovalo, bylo hrozné. Slovy nedokážu popsat, jak opuštěně, prázdně a zničeně jsem se cítila.

I když jsem věděla, že Luďkův konec přijde, nesla jsem jeho smrt velmi těžce. Nebýt mých synů, kteří se o mě starali a byli mi velkou psychickou oporou, tak skutečně nevím, jak bych to zvládla. O to více mě mrzí, že na mě později zanevřeli…

Náhodné setkání

Přihodilo se to asi půl roku po manželově smrti. Ani ve snu jsem to nečekala a už vůbec jsem to neplánovala. Šla jsem zrovna ze hřbitova, kde jsem byla za Luďka zapálit svíčku, když mě na parkovišti oslovil cizí muž.

Byl o něco starší než já, velice milý a sympatický. Prý se mu vybila baterka v autě, zapomněl si doma telefon a potřeboval by zavolat synovi, aby pro něj přijel. Půjčila jsem mu tedy svůj, aby mohl synovi zavolat a domluvit se s ním.

Když spolu domluvili, telefon mi vrátil a zeptal se, jak by mi mohl poděkovat. Řekla jsem, že o nic nešlo, ale on trval na svém. „Tak pojďte alespoň na kávu,“ nedal se odbýt. Nakonec jsem jeho pozvání přijala.

Nenechal se odradit

Když jsme s Romanem seděli nad šálky s kávou a příjemně si spolu povídali, vůbec mě v ten moment nenapadlo, že by mezi námi mohlo něco vzniknout. Sice se mi líbil a jeho společnost mi byla příjemná, ale na podobné věci jsem v tu dobu ještě neměla myšlenky.

Když jsme kávu dopili a vrátili se na parkoviště, už tam byl jeho syn. Tak jsem se rozloučili a já jsem odjela. Za dva dny mi volalo neznámé číslo. Zvedla jsem to a na druhém konci se ozval Roman.

Povídal, že se mu setkání se mnou moc líbilo a že by mě opět rád viděl. Pozval mě na večeři. Nejprve jsem odmítala, ale on byl opět neústupný, takže jsem nakonec kývla.

Láska přišla nečekaně

S Romanem jsme se sešli v příjemné italské restauraci a zapovídali jsme se na celé čtyři hodiny. Nechápala jsem, co se děje, ale něco mě k němu silně přitahovalo.

Nakonec jsme se začali vídat denně, i když jsem se zpočátku hodně bránila. Po pár měsících jsme se do sebe zamilovali. Stejně jako mně, i Romanovi před lety zemřela žena, takže měl pro moji situaci pochopení. Rozuměli jsme si ale i ve spoustě dalších věcech.

Navíc jsem vedle něj měla pocit jistoty, opory a také jsem se po dlouhé době cítila opět šťastná. Nejdřív jsme o našem vztahu řekli jeho dětem, které situaci vzaly klidně a byly rády, že je táta šťastný. U nás doma jsme ale tvrdě narazili.

Moji synové neměli absolutně žádné pochopení a nemají ho doteď. A tchyně? Ta se mnou od té doby nemluví a opovrhuje mnou…

Andrea F. (52), Praha

reklama
Související články
22.4.2024
Na první rande mě ten můj mlčenlivý doktor pozval přímo před zraky pacienta. Zaskočil mě, ale odmítnout jsem nedokázala. Po škole jsem nastoupila coby zdravotní sestřička, nebo řekněme zubní asistentka, v ordinaci postarší paní zubařky. Skvěle jsme si rozuměly, ale rozloučit jsme se musely už po pár měsících, když jsem odcházela na mateřskou. To jsem ještě nevěděla, jak se mi ta „dovolená“ prot
18.4.2024
Byl zázrak, že jsme si vůbec dokázali naplánovat oddavky. Rodiny trvaly na tom, že musí být levné, aby se nevyhazovaly peníze oknem. Tak se nám zase už přiblížil máj, lásky čas, a to já pokaždé vzpomínám na naši dávnou svatbu. Nevím, jestli se mám smát, nebo plakat. Byl skoro zázrak, že jsme se do­opravdy vzali a že všechno dobře dopadlo. A že jsme spolu vydrželi takových let! Přitom to vypadal
11.4.2024
Každý masopust je pro mě dobou, kdy se kromě jídla oddávám vzpomínkám. Kdysi jsem totiž na masopustním průvodu poznala lásku svého života. Bylo mi něco přes dvacet, studovala jsem vysokou školu a měla spoustu plánů, jak vyrazím do světa a já nevím co ještě. Pak mě kamarádka Tamara pozvala na víkend k ní na vesnici. A můj život se úplně změnil. Víkend na venkově Byla jsem mladá holka a kou
11.4.2024
V těhotenství s první dcerkou jsem přibrala dvacet pět kilo, po porodu ještě víc. Ale ať jsem se snažila, jak jsem jen mohla, kila dolů nešla. Po narození druhé dcery jsem vážila rovný metrák. Můj muž mi často dával najevo, že jsem tlustá a nelíbím se mu. Sebevědomí mi tím pádem šlo dolů. I moje lékařka mě upozornila, že je nutné s tím začít něco dělat. Ještě horší to bylo, když jsem zjistila,
4.4.2024
V mládí jsem byla vzteklá. Už nejsem, s léty jsem pochopila, že rozčilovat se kvůli zbytečnostem je hloupé. Ale to víte, v osmnácti letech člověk ten svět vidí jinak a byl by schopen se poprat kvůli maličkosti. Byla jsem horká hlava. Zdědila jsem to po tátovi, cholerikovi jako hrom. Tehdy jsem byla mladá holka, ale už jsem coby čerstvě vyučená kadeřnice chodila do práce. Těšila jsem se na kv
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
epochaplus.cz
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije. Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned