SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Nikdy nepochopím, kde se v mém chlapečkovi vzalo tolik zlosti
Nikdy nepochopím, kde se v mém chlapečkovi vzalo tolik zlosti


Když si dnes prohlížím fotky z doby, kdy byl můj syn ještě malý, neubráním se slzám. Sama sebe se musím ptát, kde jsem udělala chybu.

Asi každá máma mi dá za pravdu, že ať je to sebevíc těžké nebo bolestivé, vždycky se snažíme udělat pro své milované děti všechno. Hlavně aby byly šťastné, zdravé a spokojené. Já jsem pro svého syna obětovala opravdu vše co jsem mohla.

Ztratila jsem přátelé, lásku, práci a nakonec i svobodu a sebeúctu. Člověk, kterého jsem na světě nejvíc milovala mi ublížil tolik jako nikdo jiný.

reklama

Po tom všem, co jsem pro něho udělala se ke mně dlouhé roky choval jako ke kusu hadru a vybíjel si na mě svůj vztek na celý svět. Rány, které způsobil se nikdy nezahojí to jsem si jistá, přesto se nemohu nijak přinutit, abych ho zavrhla.

Surově mě bil, týral a ponižoval, ale pořád je to můj syn. Ten syn, kterého jsem přivedla před 30 lety první podzimní den na svět.

Byl to obrovský šok

Mé těhotenství probíhalo naprosto ukázkově a nic nenapovídalo tomu, že by se dělo něco zlého. Pavlík přišel na svět v termínu coby téměř čtyřkilové miminko. Bohužel se poměrně brzy ukázalo, že je téměř slepý.

reklama

Když mi lékaři sdělili, že nejspíš nikdy pořádně neuvidí, zdrtilo mě to. Stejně tak mého tehdejšího manžela. Byl pyšný, že se mu narodil syn. Měl s ním velké plány a tento handicap byl pro něho nepřekonatelným problémem.

Později se ještě ukázalo, že má syn v hlavičce jakési podivné útvary. Co by batole tak musel podstoupit náročnou operaci mozku při níž mu lékaři vyjmuli dva menší nádory, které tlačily na oční nervy.

Jeho zrak se trochu zlepšil, rozeznával obrysy, světla a stíny. Čekala nás dlouhá rekonvalescence a učili jsme se žít jinak. Náš život se změnil od základů a vše se muselo podřídit Pavlíkovi a jeho postižení.

Manžel nás brzy opustil

Touha mého muže po zdravém synovi byla natolik silná, že nás v jeho dvou letech opustil a našel si jinou ženu. S ní založil rodinu a později se dočkal i zdravých krásných dětí. Pavlíka úplně zavrhl a vůbec se k němu nehlásil.

reklama

Zůstali jsme sami a já se musela hodně ohánět, abychom trochu slušně žili a synovi se dostalo takové péče jako potřeboval. Bez hlavy rodiny to bylo těžké, byla jsem mámou i tátou.

Ráno jsem běžela se synem do speciální školky, pak do práce a odpoledne zase do školky. Musel se mnou chodit po večerech uklízet do nedaleké školy, kde jsem si přivydělávala. Bohužel jsem neměla nikoho, kdo by malého pohlídal.

Moje rodiče mi řekli, že se bojí hlídat skoro slepé dítě a ať ho dám radši do ústavu. Že takhle se prý žít nedá.

Obětovala jsem všechno

Neměla jsem žádný volný čas, přátelé na mě proto brzy zanevřeli. Neměla jsem čas ani na muže, nikdy jsem se už nevdala. Všechno jsem obětovala svému jedinému dítěti.

Lidé kolem mě si klepali na čelo, já jsem si však byla jistá, že to jednou Pavlík ocení a bude si mě vážit, že jsem za něj tolik rvala. To se však nestalo. Byl téměř slepý, nebyl ale hloupý a čím byl starší, všímal si toho, že je jiný než ostatní.

Často večer doma plakal a ptal se mě proč zrovna on musí být takový. Proč nemůže být jako jiné děti. Nemusím ani vysvětlovat jak moc mě tyhle jeho stavy bolely a jak jsem trpěla. Odpověď jsem pro něho ale neměla. Sama jsem si totiž tyhle otázky pokládala.

V pubertě zaútočil poprvé

Pamatuji si naprosto přesně na ten den, kdy mě syn napadl poprvé. Tehdy ho odmítla dívka. Pozval ji na schůzku a ona se mu vysmála. Přišel domů strašně rozčílený a křičel na mě, že je to má vina. Že jsem porodila krypla.

Hádala jsem se s ním, aby o sobě takhle nemluvil. Byl ale úplně nepříčetný. Nadával mi, urážel mě a nakonec, když jsem ho křikla, přiskočil ke mně a surově mě odstrčil až jsem upadla. Ležela jsem na zemi a dívala se na něho jak se mu očích zrcadlí čisté zlo.

Po soucitu nebo lítosti nebylo ani památky. Aniž by mi mohl, otočil se a odešel. Od té doby se jeho útoky staly pravidlem. Kdykoli se mu něco nepovedlo, byla to má vina. Selhala jsem prý jako matka, protože jsem nedokázala porodit zdravé dítě.

Zamykal mě v podkroví

Postupem času začaly být jeho útoky nejen častější, ale také mnohem horší a bolestivější. Největší zlom nastal v době, kdy se s ním po pěti letech rozešla přítelkyně. Toužila po rodině a synovi řekla přímo do očí, že s ním děti mít rozhodně nebude.

Nechce, aby po něm zdědily jeho problémy. Vina pochopitelně padla na mě. Syn mi začal brát invalidní důchod, zavíral mě doma a když ho popadl jeden z jeho amoků, tak mě zbil. Můj pláč, prosby ani zoufalé naléhání nebyly nic platné.

Zamykal mě v podkrovním pokojíku a přiznávám, že mě mnohokrát napadlo, že vyskočím z okna a ukončím tohle trápení. Nikdy jsem k tomu však nenašla odvahu.

Zachránila mě pošťačka

Kdo ví, jak bych dopadla, kdybych byla lidem v ulici lhostejná. Paní pošťačce začalo být divné, že mě tak dlouho neviděla a synovi neustálé výmluvy jí už připadaly podezřelé. Zavolala na policii a pak věci nabraly velmi rychlý spád.

Můj syn byl obviněn z omezování osobní svobody a domácího násilí. V současné době si odpykává svůj trest ve věznici. Píše mi dopisy, ve kterých se za své činy omlouvá a hluboce jich lituje.

Všichni mi radí, abych neodepisovala a zapomněla, že jsem kdy syna měla. To já ale neumím. Věřím, že si své chyby uvědomil a z vězení vyjde jako jiný muž.


Jarka T. (59), Neratovice

 

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
28.1.2023
Když táta zrovna nepil v příšerné hospodě naproti našemu domu, sedával doma a lekal mě svým tupým, prázdným pohledem. Ještě horší byla ta jeho lítostivá nálada. Moje dětství se nepovedlo. Řeknu to velmi stručně: uplakaná máma, věčně opilý otec. Nikdy na nás nevztáhl ruku, ani na mámu, ani na mě, ale i tak mě děsily opuchlé oči, nepřítomný pohled a věčné blábolení. Nebo ty noční příchody. Bezohl
27.1.2023
Starala jsem se o brášku, vařila, nakupovala. Předčasně jsem tenkrát dospěla, protože mi zkrátka nic jiného nezbývalo. Maminka zemřela, když mi bylo třináct. Měla jsem ještě tříletého brášku. Táta byl na všechno sám, držel se statečně, ale mámu nahradit nedokázal. To bylo ostatně na mně – dělala jsem maminku bráškovi. Táta se vracel z práce pozdě odpoledne, vyzvedávala jsem Péťu ze školky a 
26.1.2023
V první chvíli jsem si říkala, že to nikdy nedokážu. Jenže krev není voda. Proto jsem Pavlíkovi dokázala odpustit. Snad mě znovu nezklame. Oba jsme nervózní a já vidím, jak Pavlovi stékají kapičky potu po čele. Vidíme se po dlouhých šesti letech. A já vlastně nevím, zda se ho nemám tak trochu bát. Občas se mi před očima objeví obraz jeho tváře, tenkrát před sedmi lety. Bylo mu sedmnáct a neměl
20.1.2023
Vím, že Luboš byl problematický, nadělal v životě hodně chyb, to nejhorší se ale bohužel nedalo napravit. Vzdal se svého jediného dítěte. Naši kluci byli odmalička odlišní. Starší Luboš byl bohém, už jako miminko nám dal zabrat. O šest let mladší Martin byl od narození klidný. Ve škole Luboš neposeděl, zlobil a vymýšlel lumpárny, ale na vysvědčení měl jedničky. Martin byl zlaté dítě. Škola m
19.1.2023
I když je člověk dostatečně opatrný, katastrofě zabránit někdy nedokáže. Neměl by si proto nic vyčítat. Sníh křupe pod nohama a Bertík v něm vesele skotačí. Ale jen tak daleko, kam dosáhne vodítko. Na volno ho tady nikdy nepustím. Strach a hrůzné vzpomínky mi to nedovolí. Poprvé po roce jsem si sem troufla přijít. Sem dolů k řece. Je nasněženo a řeka zamrzlá. Celá jsem se rozklepala při té v
Nenechte si ujít další zajímavé články
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Co se stane, když včela onemocní?
epochaplus.cz
Co se stane, když včela onemocní?
Včely medonosné (Apis mellifera) mají nezastupitelnou úlohu při opylování, jsou rozšířeny téměř po celé Zemi, kromě Antarktidy. Existuje cca 40 tisíc druhů rostlin, které by se bez pomoci včel obešly
Nevěra zpěváka Timberlake konečně zapomenuta?
nasehvezdy.cz
Nevěra zpěváka Timberlake konečně zapomenuta?
Obnovit svatební slib je mezi mnohými manželskými páry skoro samozřejmostí. Dají si tak i po letech najevo, že na jejich touze vstoupit s tím druhým do svazku manželského se ani za roky společného
Zimní dovolená v Egyptě: Tajuplný Sinajský poloostrov bez vízové povinnosti
21stoleti.cz
Zimní dovolená v Egyptě: Tajuplný Sinajský poloostrov bez vízové povinnosti
Egypt láká svojí tajuplnou atmosférou světově proslulých památek a celoročně slunečným počasím s přívětivými teplotami, které jsou v zimě příjemnější než v létě. Křišťálově čisté moře a bílé pláže lák
Gottova dcera Lucie čeká další dítě!
nasehvezdy.cz
Gottova dcera Lucie čeká další dítě!
Kdyby byl Karel Gott (†80)naživu, jistě by měl obrovskou radost. Jeho dcera Lucie (35) totiž čeká miminko. Z prvního manželství už má dva syny, Vojtu (11) a Honzíka (10). Oba vnuci svého dědečka ješ
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
Musaka je tradiční jídlo typické pro oblast středomoří. Jeho základ tvoří v originální verzi masovo-rajčatová omáčka, lilky a bešamel. Můžete si ho snadno připravit i ve vegetariánské verzi. Díky směs
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
Automobilová značka Lexus se v Česku stala partnerem nejprestižnější světové kuchařské soutěže Bocuse d`Or, o níž jsme již informovali. České národní kolo se uskuteční od 4. do 6. května v pražském O2
Vláčný dýňový chlebíček bez lepku
tisicereceptu.cz
Vláčný dýňový chlebíček bez lepku
Tento dýňový chlebíček je vynikající i ve více kořeněné verzi. Chuť dýně skvěle doplní a zvýrazní mletý zázvor, badyán nebo kardamom. Potřebujete 300 g dýňového pyré (upečená rozmixovaná dýně H
Utíkala jsem do knížek, skutečný život mě lekal
skutecnepribehy.cz
Utíkala jsem do knížek, skutečný život mě lekal
Starala jsem se o brášku, vařila, nakupovala. Předčasně jsem tenkrát dospěla, protože mi zkrátka nic jiného nezbývalo. Maminka zemřela, když mi bylo třináct. Měla jsem ještě tříletého brášku. Táta byl na všechno sám, držel se statečně, ale mámu nahradit nedokázal. To bylo ostatně na mně – dělala jsem maminku bráškovi. Táta se vracel z práce pozdě odpoledne,
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od krasového jezera Somin. A právě z jeho hlubin se má pravidelně vynořovat monstrum, které terorizuje místní obyvatele už přes 100 let. Podle různých s
Návrat poručíka McConella: Přišel se jeho duch rozloučit se svým kamarádem?
enigmaplus.cz
Návrat poručíka McConella: Přišel se jeho duch rozloučit se svým kamarádem?
Někteří lidé se v okamžiku smrti údajně zjevují svým příbuzným a přátelům. Na Vánoce roku 1918 prý spatřil ducha zesnulého britského vojáka Davida McConnella jeho blízký kamarád, který je příslušníkem
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
epochanacestach.cz
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
Během procházky mezi Krasíkovem a Ovčím vrchem nezapomeňte navštívit Dvůr Krasíkov, zemědělský areál, který v minulosti sloužil zdejšímu knížeti. Když roku 1644 hrad Švamberk kompletně vyhořel kvů