Domů     Horko u nás krutě zabíjelo
Horko u nás krutě zabíjelo

Pár horkých dnů dokázalo během jednoho prosluněného léta zničit celou naši rodinu. Už se z toho asi nikdy nevzpamatujeme.

Dodělávala jsem právě rajskou. Tak, jak ji má Zdenda rád. Hustou, trochu nakyslou, s dobrým hovězím masíčkem a houskovým knedlíkem. Za chvíli měl přijít domů na oběd. Byl s traktorem na poli. Právě vrcholily žně. Letos skoro o měsíc dřív.

Vedro bylo k zalknutí. A nemilosrdné slunce spalovalo krajinu i lidi. Vůbec jsem nechápala, jak to ti chlapi na tom poli vydrží. Ale po obědě se už Zdenda pěkně natáhne doma v chládku. I když ani tam se asi dostatečně neochladí.

No a večer si dojde na dvě pivka do hospody. Nikdy moc nepil a dvě piva byla jeho dobrá míra. V těchto vedrech jsem to naprosto chápala

.

Rána z čistého nebe

Náhle jsem uviděla, jak přes náš dvorek pospíchá se sklopenou hlavou Toník. Nejlepší kamarád mého muže. Tvářil se dost vyděšeně a mnou projel mráz po celém těle. Zdenda! Napadlo mě okamžitě. Bylo to tak. Toník nebyl poslem dobrých zpráv.

Můj manžel za volantem traktoru zkolaboval. Oživovali ho, dokud nepřijela sanitka. Ta ho prý odvezla do nemocnice. Toník tu byl autem, že mě za mužem odveze.

Dlouhé minuty čekání

V nemocnici to nějak hrozně smrdělo dezinfekcí. Nebyla tam klimatizace a poskrovnu větráků, takže tam byl vzduch k zalknutí. A strašlivé vedro. Seděla jsem na lavici před urgentním příjmem a čekala. Tonda zkoušel někde sehnat nějakou vodu k pití.

Ale oba nejbližší automaty na nápoje, byly prázdné. Mimo provoz. Minuty se nekonečně vlekly a my s Tondou seděli vedle sebe a po těle nám stékaly potůčky poty.

Krutá pravda

Po nekonečném čekání vyšel ze dveří lékař. Hned jsem věděla, co mi jde říct. To člověk nějak intuitivně vycítí. Zdenek, přes veškerou rychlou pomoc a snahu lékařů, zemřel. Prodělal srdeční kolaps. Zatmělo se mi před očima. Co jen proboha budu dělat. Jak to vysvětlím našim dvěma dospělým synům a staré Zdenkově mamince?

Maminka vůbec neplakala

Toník mě odvezl domů a nabídl se, že mi pomůže se zařizováním potřebných věcí. Druhý den také přijeli synové. Připravovali jsme pohřeb a museli jsme dojet pro Zdenkovu maminku. Hrozně jsem se bála chvíle, kdy jí budu muset říct pravdu.

Bylo jí už 88 let a zpráva o smrti jejího jediného milovaného syna ji mohla klidně zabít. Skutečnost byla nakonec mnohem horší. Maminka si zprávu vyslechla docela klidně. Ani slzu neuronila.

Moc jsem se o ni bála

Všem nám to vyrazilo dech. Moc jsem se o tchyni bála. Přišlo mi to naprosto nepřirozené a neadekvátní k situaci. Jakoby vůbec nepochopila, co jí říkáme. Nebo, jakoby se to snažila vytěsnit skutečnost a dělat, že se nic nestalo.

Dokonce odmítla jít i na Zdenkův pohřeb. Měla jsem už tenkrát pochopit, že něco není v pořádku a nějak to řešit. Jenže já měla v té chvíli úplně jiné starosti. A tchyně byla přece v bezpečí u nás doma. Rozhodla jsem se totiž, že si ji k sobě nastěhuju.

Strašlivý den na druhou

V den pohřbu se k nám sjelo všechno příbuzenstvo. Zdenkova maminka neustále trvala na tom, že nikam nepůjde. Nechala jsem ji tedy doma s příslibem, že se brzy vrátíme. V domě se měla konat pohřební hostina.

V kuchyni na stole bylo připravené občerstvení, v lednici se chladilo víno. A my se vydali na poslední cestu, vyprovodit mého milovaného muže.

Návrat do minulosti

Cestou na hřbitov mi myšlenky zalétaly až ke chvíli, kdy jsme se před čtyřiceti dvěma roky se Zdendou potkali na hasičském bále. Přišel pro mě tancovat a od té doby jsme už zůstali spolu. Byl hezký, šikovný a ve své podstatě i hodný a milý.

Samozřejmě, že za ta léta to mezi námi občas pěkně zaskřípalo. Ale nakonec se zase vyjasnilo. Po několika letech v manželství jsem totiž pochopila, že je zbytečné některé věci hrotit. Ale naše manželství bylo šťastné a já Zdendu milovala do poslední chvíle.

Všude byl samý dým

Z mého vzpomínání mě vyrušil výkřik. „Hoří!“ Rychle jsem se vrátila do reality a uviděla náš dvůr v plamenech. Všichni jsme se rozeběhli ze hřbitova zpět k domu. „Matka!“ Vyhrkla jsem.

„Je tam Zdenkova matka!“ Tonda už na nic nečekal a hnal se dopředu, jak nejrychleji uměl. Než jsme k požáru doběhli my ostatní, byl v plamenech už pomalu i dům. Tonda zmizel někde v ohni a dýmu. To už přijížděli i hasiči.

Tonda s maminkou nikde

Díky strašlivým horkům a suchu, byla půda kolem domu vyschlá na troud. I dům hořel jak věchýtek. Naštěstí oheň hasiči celkem rychle ovládli. Maminka s Toníkem však nebyli nikde vidět. Byla jsem hrůzou bez sebe. Kde jsou, co se děje. Přece neuhořeli?

Hasiči prohledávali marně dům. Pak se dostali až na zadní dvorek za barák.

Zbytečná smrt

Tam je oba našli. V nádrži na vodu. Maminka už nežila, ale Toníka se podařilo přivést k životu. Ukázalo se, že tchyně založila na dvorku ohýnek, ve kterém chtěla spálit všechny synovi věci.

Jenže sucho bylo tak velké, že se oheň rychle rozšířil po dvoře a přeskočil i na dům. Tonda se starou paní, na které už hořeli šaty, skočil do té naší nádrže s vodou. Jenže pro maminku bylo už pozdě a Tonda přiotrávený kouřem se málem utopil.

Připomínka na celý život

Toníkův delší pobyt pod vodou se bohužel, neobešel bez následků. Má poškozený mozek a šel do invalidního důchodu. Protože je už několik let vdovcem, vzala jsem ho nakonec k nám domů. A starám se o něj. Jsem mu tolik dlužna. Vždyť to kvůli naší rodině si zničil život.

Monika B. (57), Sedlčansko

Související články
21.6.2024
Seznámili jsme se na oslavě Mezinárodního dne žen. Aleš v té restauraci pracoval jako číšník, slušelo mu to, pozorovala jsem ho s obdivem. Moje rodina mi Aleše neschvalovala. V duchu jsem děkovala bohu, že je moderní doba a ke sňatku není třeba svolení rodičů. Nikdy by to totiž nedovolili. Od chvíle, kdy jsem jim partnera představila, máma lamentovala a táta mlčel a zachmuřeně si na balkoně při
19.6.2024
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít. Vše se zdálo být zalité slunce
14.6.2024
Nebyla to chyba moje ani manželova, že se nám narodilo postižené dítě. K nešťastnému poškození mozku došlo při porodu. Předpotopní technologie doby nedokázala ještě určit vrozené genetické vady a lékaři nebyli příliš sdílní. Mladá, vystrašená maminka jako já byla v přeplněné okresní porodnici jen jednou z mnoha. Porod byl komplikovaný. Veškeré snahy dostat dítě do správné polohy selhávaly. Děťá
7.6.2024
Vím, je mnoho podobných osudů. Ale stejně si říkám: „Proč právě my?“ Dcera přišla o lásku. A vnučka? Ta se nedočkala, až ji tatínek vezme za ruku a povede do školy. Dan byl můj zeť. Od prvního setkání sympaťák. I když jsem byla na chlapce mé dcery Anežky přísná, za něj jsem byla ráda. A i proto, že se s Anežkou našli brzy. Brali se v 25 letech a o rok později se jim narodila Anička. Byli opravd
5.6.2024
Sháněla jsem ženicha, kde se dalo. Hlavně na plesech a na tancovačkách, kam ale nechodili jen slušní kluci. Byla tam i spousta pobudů. Můj příběh je takový zmatený. Občas nemohu uvěřit, že se mi něco takového skutečně stalo. Zejména ráno po probuzení si kolikrát myslím, že to byl třeba jen sen a že moje minulost je taková nějaká, řekněme učesanější, ale není tomu tak. Jak to tenkrát bylo? Inu,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí