Domů     Horko u nás krutě zabíjelo
Horko u nás krutě zabíjelo

Pár horkých dnů dokázalo během jednoho prosluněného léta zničit celou naši rodinu. Už se z toho asi nikdy nevzpamatujeme.

Dodělávala jsem právě rajskou. Tak, jak ji má Zdenda rád. Hustou, trochu nakyslou, s dobrým hovězím masíčkem a houskovým knedlíkem. Za chvíli měl přijít domů na oběd. Byl s traktorem na poli. Právě vrcholily žně. Letos skoro o měsíc dřív.

Vedro bylo k zalknutí. A nemilosrdné slunce spalovalo krajinu i lidi. Vůbec jsem nechápala, jak to ti chlapi na tom poli vydrží. Ale po obědě se už Zdenda pěkně natáhne doma v chládku. I když ani tam se asi dostatečně neochladí.

No a večer si dojde na dvě pivka do hospody. Nikdy moc nepil a dvě piva byla jeho dobrá míra. V těchto vedrech jsem to naprosto chápala

.

Rána z čistého nebe

Náhle jsem uviděla, jak přes náš dvorek pospíchá se sklopenou hlavou Toník. Nejlepší kamarád mého muže. Tvářil se dost vyděšeně a mnou projel mráz po celém těle. Zdenda! Napadlo mě okamžitě. Bylo to tak. Toník nebyl poslem dobrých zpráv.

Můj manžel za volantem traktoru zkolaboval. Oživovali ho, dokud nepřijela sanitka. Ta ho prý odvezla do nemocnice. Toník tu byl autem, že mě za mužem odveze.

Dlouhé minuty čekání

V nemocnici to nějak hrozně smrdělo dezinfekcí. Nebyla tam klimatizace a poskrovnu větráků, takže tam byl vzduch k zalknutí. A strašlivé vedro. Seděla jsem na lavici před urgentním příjmem a čekala. Tonda zkoušel někde sehnat nějakou vodu k pití.

Ale oba nejbližší automaty na nápoje, byly prázdné. Mimo provoz. Minuty se nekonečně vlekly a my s Tondou seděli vedle sebe a po těle nám stékaly potůčky poty.

Krutá pravda

Po nekonečném čekání vyšel ze dveří lékař. Hned jsem věděla, co mi jde říct. To člověk nějak intuitivně vycítí. Zdenek, přes veškerou rychlou pomoc a snahu lékařů, zemřel. Prodělal srdeční kolaps. Zatmělo se mi před očima. Co jen proboha budu dělat. Jak to vysvětlím našim dvěma dospělým synům a staré Zdenkově mamince?

Maminka vůbec neplakala

Toník mě odvezl domů a nabídl se, že mi pomůže se zařizováním potřebných věcí. Druhý den také přijeli synové. Připravovali jsme pohřeb a museli jsme dojet pro Zdenkovu maminku. Hrozně jsem se bála chvíle, kdy jí budu muset říct pravdu.

Bylo jí už 88 let a zpráva o smrti jejího jediného milovaného syna ji mohla klidně zabít. Skutečnost byla nakonec mnohem horší. Maminka si zprávu vyslechla docela klidně. Ani slzu neuronila.

Moc jsem se o ni bála

Všem nám to vyrazilo dech. Moc jsem se o tchyni bála. Přišlo mi to naprosto nepřirozené a neadekvátní k situaci. Jakoby vůbec nepochopila, co jí říkáme. Nebo, jakoby se to snažila vytěsnit skutečnost a dělat, že se nic nestalo.

Dokonce odmítla jít i na Zdenkův pohřeb. Měla jsem už tenkrát pochopit, že něco není v pořádku a nějak to řešit. Jenže já měla v té chvíli úplně jiné starosti. A tchyně byla přece v bezpečí u nás doma. Rozhodla jsem se totiž, že si ji k sobě nastěhuju.

Strašlivý den na druhou

V den pohřbu se k nám sjelo všechno příbuzenstvo. Zdenkova maminka neustále trvala na tom, že nikam nepůjde. Nechala jsem ji tedy doma s příslibem, že se brzy vrátíme. V domě se měla konat pohřební hostina.

V kuchyni na stole bylo připravené občerstvení, v lednici se chladilo víno. A my se vydali na poslední cestu, vyprovodit mého milovaného muže.

Návrat do minulosti

Cestou na hřbitov mi myšlenky zalétaly až ke chvíli, kdy jsme se před čtyřiceti dvěma roky se Zdendou potkali na hasičském bále. Přišel pro mě tancovat a od té doby jsme už zůstali spolu. Byl hezký, šikovný a ve své podstatě i hodný a milý.

Samozřejmě, že za ta léta to mezi námi občas pěkně zaskřípalo. Ale nakonec se zase vyjasnilo. Po několika letech v manželství jsem totiž pochopila, že je zbytečné některé věci hrotit. Ale naše manželství bylo šťastné a já Zdendu milovala do poslední chvíle.

Všude byl samý dým

Z mého vzpomínání mě vyrušil výkřik. „Hoří!“ Rychle jsem se vrátila do reality a uviděla náš dvůr v plamenech. Všichni jsme se rozeběhli ze hřbitova zpět k domu. „Matka!“ Vyhrkla jsem.

„Je tam Zdenkova matka!“ Tonda už na nic nečekal a hnal se dopředu, jak nejrychleji uměl. Než jsme k požáru doběhli my ostatní, byl v plamenech už pomalu i dům. Tonda zmizel někde v ohni a dýmu. To už přijížděli i hasiči.

Tonda s maminkou nikde

Díky strašlivým horkům a suchu, byla půda kolem domu vyschlá na troud. I dům hořel jak věchýtek. Naštěstí oheň hasiči celkem rychle ovládli. Maminka s Toníkem však nebyli nikde vidět. Byla jsem hrůzou bez sebe. Kde jsou, co se děje. Přece neuhořeli?

Hasiči prohledávali marně dům. Pak se dostali až na zadní dvorek za barák.

Zbytečná smrt

Tam je oba našli. V nádrži na vodu. Maminka už nežila, ale Toníka se podařilo přivést k životu. Ukázalo se, že tchyně založila na dvorku ohýnek, ve kterém chtěla spálit všechny synovi věci.

Jenže sucho bylo tak velké, že se oheň rychle rozšířil po dvoře a přeskočil i na dům. Tonda se starou paní, na které už hořeli šaty, skočil do té naší nádrže s vodou. Jenže pro maminku bylo už pozdě a Tonda přiotrávený kouřem se málem utopil.

Připomínka na celý život

Toníkův delší pobyt pod vodou se bohužel, neobešel bez následků. Má poškozený mozek a šel do invalidního důchodu. Protože je už několik let vdovcem, vzala jsem ho nakonec k nám domů. A starám se o něj. Jsem mu tolik dlužna. Vždyť to kvůli naší rodině si zničil život.

Monika B. (57), Sedlčansko

reklama
Související články
23.9.2023
Dostala jsem se do nečekané situace. Když jsem podědila psa, chtělo se mi plakat. Netušila jsem, jaké štěstí mě v podobě chlupatého tvora ještě na stará kolena potká! Na stará kolena jsem si pořídila přítele. No, to je možná trochu nadnesené. Byl to soused. Ale trávili jsme spolu veškerý volný čas, jezdili na výlety, a dokonce i na dovolenou. Zdeněk neměl děti, byl sám, což bylo fajn, ale jednu
19.9.2023
Rodiče si prý nevybíráme, ovšem děti si můžeme vychovat. Říká se to. Realita je ovšem jiná, někdy krutá. Je to těžké přiznat. Možná si i já sama nechci připustit, že jsem zklamala, něco podcenila ve výchově. Znáte to. K vlastním dětem je člověk shovívavý. A já to nechala dojít až moc daleko. S mužem jsme měli hezké manželství a naší dceři Peťulce jsme chtěli dopřát. Takže jsme byli hodně času v
18.9.2023
Okolí si myslí, že mám šťastný život, protože se stále usmívám. Ale i mne potkala zklamání, o kterých nemluvím… Jsem taková povaha, přiznávám. Možná je to tím, že nechci svým smutkem obtěžovat. Možná si vážím toho, že i když mi život také přinesl nelehké chvíle, stále jsou na tom mnozí hůře. Ale i já mám momenty, kdy si o samotě popláču, někdy nevím, jak dál, dostala jsem spoustu ran od lidí, k
15.9.2023
Musela jsem si vyzkoušet všechno a dostala se rychle na šikmou plochu. Klesala jsem stále hlouběji. Ničily mě drogy. Už jsem vzdávala život. Pak přišel zásah shůry. Moje výchova byla problematická. Byla jsem nezvladatelná a chodila za školu. Tehdy jsem si přečetla knihu „My děti ze stanice ZOO“, ale od drog mě to rozhodně neodradilo, spíše naopak. Příběh Christine mi připadal úžasný a já zat
15.9.2023
Myslela jsem si, že dělám dobře, když upozorním úřady na kamarádčiny potíže s dcerou. Otočilo se to proti mně. Vysloužila jsem si pár facek. Děti vychovávala sama. Když bylo jejímu synovi devatenáct, přestěhoval se k přítelkyni a Mirka zůstala sama s dcerou Viky. V tu dobu potkala muže, který ji po letech samoty oslovil. Začali spolu bydlet. Mirka ale netušila, jaký problém tím nastane. Její
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě