Domů     Vnouček nenáviděl jesle
Vnouček nenáviděl jesle
5 minut čtení

Být s ním doma jsem ještě nemohla a dcera také ne. Nezbylo, než ho dát do jeslí. Začal je nenávidět! Proplakal mnoho večerů, než jsem pochopila proč. Měl hlad, všechno jídlo mu snědla slečna asistentka!

Vlastně to ani nebyly pravé jesle, jen taková ta dětská skupinka nebo rodinka, či jak se tomu dneska říká. My babičky jsme tomu zařízení neřekly jinak, než jesle. Také, co by to mělo jiného být?

Dvouleté dítě, ještě napůl spící, je matkou odvlečeno do podivně vymalované budovy, kde se převlékne a ospale se odplouží do herní místnosti. Zde se na něho vrhne parta jeho stejně malých spolužáků.

Nedokázal si postěžovat

Chvíli se přetahují o oblíbené hračky a potom hurá, k zasloužené snídani. Makový rohlík a kakao, nebo třeba chleba s pomazánkou. Tou dobrou, rybičkovou! Úplně se mi sbíhaly sliny, když jsem si ji představila.

Ještě po letech si pamatuji přesně na její nakyslou chuť! Nosila si ji dcera na chlebu ze školky, abych s ní mohla odejít odpoledne domů a nezdržovala se čekáním, až svůj krajíc dojí. S mým milovaným vnoučkem to nebylo jiné.

I on byl, stejně jako ona, hubený a mrňavý. I on se šťoural v jídle, jako v mrtvých jiřičkách, jak se u nás říkávalo. A ani on si na nic nestěžoval. Také jak, když mu byly sotva dva roky… Nedalo se ale nic dělat.

Dcera musela vydělávat na obrovskou hypotéku, kterou si vzala s manželem na byt. A já měla do důchodu ještě hezkých pár let. Nemohla jsem jít ani do předčasného, kdybych chtěla. Ale já nechtěla, protože bych brala ještě míň než to málo, co mi měli vyměřit.

Vnouček stále plakal

Ivánek tedy musel začít chodit do jeslí, což se ukázalo být už po pár dnech velkým problémem. Přestalo se mu tam totiž líbit. Odmítal vstávat, zdržoval a dokonce se začal schovávat do skříně.

Potom svoje chování ještě vylepšil o pláč, či spíš ryk, který nešel zastavit. Občas dostal horečku, ale my všichni věděli, že je to z nervů. Z odporu k jeslím! Dcera byla nešťastná a nevěděla si rady. „Mami, co mám dělat?

Zůstat s tím nešťastným klukem doma nemohu. Jeho pláč mi snad vyrve srdce z těla!“ řekla nešťastně a já ji jen mohla pohladit po hlavě. Také jsem neměla žádný nápad, jak situaci zlepšit.

Před těmi jeslemi jsem se dala do řeči s jinou babičkou a svěřila se jí se svým trápením. Tedy vnukovým trápením…

Zprvu jsem tomu nemohla uvěřit

Paní mi hned mi hned od plic sdělila, co si o tom všem myslí: „Naše malá taky začala tyhle jesle téměř nenávidět. Potom se to ale z ničeho nic zlepšilo. A víte proč? Dcera si došlápla na tu drzou asistentku!

Pěkně od plic jí vynadala a byl pokoj!“ Nevěděla jsem vůbec, o kom ta paní hovoří. „Asistentku? Jakou asistentku?“ ptala jsem se zvědavě. Odpověděla mi hurónským smíchem: „Jé, vy o ní nevíte? Vždyť si o ní povídají úplně všichni!

Je to taková bledule, ale sní, na co přijde. Možná má ten váš malej jen hlad! Možná to chudák slíznul za moji vnučku!“ Asi jsem koukala, jako bych zrovna spadla z višně. Nešlo mi na rozum, že by tak absurdní tvrzení mohlo být pravdivé.

Rozhodla jsem se tomu přijít na kloub. Schovala jsem se na zahradě pod okno herny. Odtud bylo vidět až do malé jídelny, kde děti svačily a obědvaly.

Bledule vyjídala dětem talíře

Konečně nastal čas dopolední svačiny. Na barevných talířcích děti dostaly dvě malé čtvrtky chleba s nějakým sýrem a kousek jablíčka. „Tak málo?“ divila jsem se, ale bylo toho ještě méně.

Než stačil Ivánek popadnout ten kousíček chleba, přihnala se Bledule, ta asistentka, a strčila si celou jeho svačinku do pusy. Spolkla ji i s tím jablíčkem jakoby nic. To samé udělal i Ivánkovým sousedům.

Byla jsem vzteky bez sebe, ale uvědomila jsem si, že nějaká stížnost nepomůže. Bylo by to tvrzení proti tvrzení! Rozhodla jsem se počkat do oběda. Bledule opět dětem ujídala z talířů. Ne všem, ale dobré polovině určitě! Už jsem se Ivánkovi nedivila. Kdo by chtěl celý den hladovět!

Nová asistentka držela dietu

Druhý den jsem se pečlivě přichystala. Vlastně, přichystala jsem manžela s jeho malou kamerou. Natáčel s ní rodinné oslavy a vůbec všechna naše setkání. Často mi to jeho natáčení filmování bylo protivné, ale teď se náramně hodilo.

„Snad by ti stačila fotka, ne?“ bručel, ale já byla neoblomná. Fotku může zfalšovat kde kdo, já chtěla záznam celé zlodějské akce! Aby nikdo o vině Bledule nepochyboval! Vše proběhlo tak, jako minulý den.

Bledule se nenechala zahanbit a i tentokrát nebohým dětem vyjídala radostně talíře! Hned po svačině jsem za ní zašla. Ukázala video. A pohrozila zveřejněním na sociálních sítích. To na ni platilo víc, než výhrůžka policí. Ještě téhož dne dala výpověď.

Za pár dnů vstával Honzík radostněji. Ve školce začala pracovat nová asistentka. Držela dietu a dětem nesebrala ani soustíčko!

Klára H., (57), Opava

Související články
5 minut čtení
Sedím u kuchyňského stolu a dívám se na stěnu, kde kdysi visely dětské kresby. Dnes tam je kalendář. Mé dny plynou stejně. Jen tiše, bez rytmu. Venku prší. Déšť stéká po skle jako slzy, které už nemám sílu vyplakat. Ono i plakat je zbytečné. Dospěla jsem k tomu, že některé věci už prostě jen jsou, jiné zmizely. Je stáří, zmizely radosti z let dávno zpět. Píši na stole, který pamatuje víc než já
3 minuty čtení
Své děti jsme vedli k poctivosti. Nikdy jsme s nimi neměli problémy. Když se z mé vnučky stala zlodějka, byl to šok pro celou rodinu. Když jsem se to dozvěděla, chtělo se mi křičet na celé kolo, že tomu nevěřím a nemůže to být pravda! Moje milovaná vnučka Ivanka byla ve škole nařčená, že krade. Ve třídě se ztrácely věci už delší dobu, byly to samé drobnosti, ale nakonec si na zloděje učitel pol
5 minut čtení
Nemůžu se zbavit tíživého pocitu, že jsem někde udělala chybu. Celý život jsem věnovala své rodině, manželovi, třem dětem, domácnosti. A přesto jsem osamělá! Své rodině jsem dala všechno: svůj čas, lásku, energii i své sny. Všechno jsem podřídila tomu, aby oni byli šťastní. A teď, když jsou dospělí a mají své životy, mám pocit, že pro ně už nejsem důležitá. Ptám se sama sebe: kde jsem to pokazi
5 minut čtení
Celý život jsem se snažila být dobrou dcerou, sestrou, prostě člověkem. Teď, když se ohlédnu, cítím jen hořkost a bolest. Kvůli vlastní sestře. Lenka byla vždycky ta „lepší“. O čtyři roky starší, hezká, chytrá, okouzlující. Když jsme byly malé, rodiče ji zbožňovali. „Podívej, jak je Lenka šikovná,“ říkávala máma, když sestra přinesla ze školy jedničku nebo zazpívala na besídce. Já, tichá a nená
2 minuty čtení
Se snachou jsme si nesedly, to uznávám, ona ale nechce, abych vídala své vnučky. A syn se mě nikdy nezastane. Trápím se tím, že je vidím tak málo! Svého syna Matěje jsem vychovala dobře. Bylo to moje jediné dítě, proto jsem se mu věnovala maximálně, měl všechno, na co si vzpomněl, a já byla přesvědčená, že máme spolu skvělý vztah. Tak tomu bylo do jeho osmadvacátých narozenin. Tehdy vstoupila m
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jan Kupecký maloval svou duši
epochalnisvet.cz
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích
Méně stresu, více koncentrace: K čemu je dobré žvýkat žvýkačku?
epochaplus.cz
Méně stresu, více koncentrace: K čemu je dobré žvýkat žvýkačku?
Jak rychle osvěžit dech? Většina lidí sáhne po žvýkačce. A zafunguje to během okamžiku. Možná si ani nestihnete všimnout, že tato nevšední cukrovinka umí kouzel mnohem víc! Proč má ten kus pryskyřice na sobě otisky zubů? Podobným nálezům už se archeologové dávno nediví. Je to žvýkačka! Tu vůbec nejstarší, objevenou v lokalitě Huseby Klev v
Ivanka Devátá v zajetí dr. Cvacha
nasehvezdy.cz
Ivanka Devátá v zajetí dr. Cvacha
Její první muž byl laskavost sama. Ivanka Devátá (89) ho přesto opustila. Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) o sobě prohlašuje, že není rozhodně submisivní bytost. Ale když se zamilovala do
Ty obrázky kouzlily a dodávaly mi ve spánku sílu
skutecnepribehy.cz
Ty obrázky kouzlily a dodávaly mi ve spánku sílu
Tonoucí se stébla chytá, a já ze zoufalství doufala, že mi pomůže léčivý obraz. Nakonec ho pro mě namalovala naše malá Kačenka. Před časem jsem si pořídila jeden z obrazoobjektů jistého českého malíře, aby mě léčil a pomáhal překonat zdravotní problémy, do kterých jsem se dostala. Tento výtvarník se totiž počítá mezi naše současné přední zástupce medikament artu
Už pětatřicet let nemluvím se svojí sestrou
nejsemsama.cz
Už pětatřicet let nemluvím se svojí sestrou
Závist starší sestry vedla až k mojí pokažené svatbě. Většinou bývá zvykem, že starší sourozenec se usadí dřív než ten mladší. U nás to dlouho vypadalo stejně – moje sestra Eva byla o několik let starší, měla vážný vztah a všichni čekali, že svatba je jen otázkou času. Jenže pak přišel zlom: drsný rozchod s
Zadig & Voltaire: Láska v plamenech letní noci
iluxus.cz
Zadig & Voltaire: Láska v plamenech letní noci
Značka Zadig & Voltaire přináší novou kapitolu do své ikonické voňavé ságy THIS IS! a představuje dvě nové vůně, které jsou jako stvořené pro elektrizující letní noci. Duo THIS IS HER! BURNING LOV
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Zlomený manžel: Napotřetí se oženil se státem
historyplus.cz
Zlomený manžel: Napotřetí se oženil se státem
I když svatební tabule přetéká jídlem, Isabela si těch dobrot sotva zobne. Nejistě hledí do stolu, cítí na sobě pohledy všech přítomných. Po chvíli se přece jen osmělí a prohlédne si manželovy sourozence. Do oka jí okamžitě padne Josefova o rok mladší sestra Marie Kristina. Právě s ní se nešťastná Italka brzy sblíží, a to
Legendární kraken: Je to mýtus, nebo vědě neznámý kryptid?
enigmaplus.cz
Legendární kraken: Je to mýtus, nebo vědě neznámý kryptid?
Mořské příšery se zabydlely již v antické mytologii. Bájného tvora krakena však objevíme až později, a to v bájesloví obyvatel Skandinávie. Je to jen mýtus, nebo se opravdu pod hladinou severních moří
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Život podle filmového magnáta
rezidenceonline.cz
Život podle filmového magnáta
Na jedné z nejvyhledávanějších adres na světě, na luxusním pozemku v Holmby Hills v Bel Air, si nechal postavit rezidenci známý filmový producent. Obklopená vzrostlými listnatými stromy a zakomponovaná ve svažitém terénu působí rozlehlá tříúrovňová stavba do uliční zóny spíše nenápadně. Bílé zdi členěné vertikálami úzkých oken mnoho neprozrazují o opulentní rezidenci ve tvaru písmene L, která se
Vědci našli způsob, jak oslabit špatné vzpomínky
21stoleti.cz
Vědci našli způsob, jak oslabit špatné vzpomínky
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky o